Zamek w Toszku
Zamek w Toszku wznosi się na wzgórzu ponad historycznym rynkiem miasta. Długie są dzieje tego grodu, początki datuje się już na około IX wiek. Przyjmuje się bowiem, że to jeden z 20 grodów plemienia Opolan, wzmiankowanych przez Geografa Bawarskiego właśnie w IX stuleciu. W swych dziejach władali nim Piastowie, później w XVI wieku przeszedł pod rządy Habsburgów, a w wiekach kolejnych pozostawał w rękach prywatnych. Obecnie mieści się tutaj siedziba Ośrodka Kultury w Toszku, ale dziedziniec i wieża udostępniona jest też dla turystów. Poznaj legendy zamku i dowiedz się, co warto tutaj zobaczyć!
Zamek w Toszku - zwiedzanie
Mimo, że z dawnej, okazałej warowni w Toszku zachowała się do dzisiaj jedynie część zabudowań, nadal miejsce to przyciąga turystów, tym bardziej, że organizowane są tu liczne imprezy plenerowe, a także koncerty, wystawy czy wernisaże. Na zwiedzających w budynku bramnym czeka również kawiarnia "Colonna" (poza sezonem czynna od czwartku do niedzieli, od 11.00). Najbardziej efektowną częścią zamku toszeckiego jest wysoka, masywna baszta widokowa udostępniona dla turystów i stanowi Centrum Wkspozycji Historycznych Zamek w Toszku. Za niewielką opłatą można na nią wejść i podziwiać z góry panoramę okolicy, a po drodze podziwiając wystawy z ciekawostkami. Wstęp na dziedziniec zamku jest bezpłatny.
Wieża zamku w Toszku
Dla turystów udostępniona jest gotycka wieża zamku oraz część dawnych stajni. Po rewitalizacji tych budowli w 2015 roku otwarto tu Centrum Ekspozycji Historycznych Zamek w Toszku. Zachęcam Was do odwiedzenia tego miejsca, z góry roztaczają się ładne widoki na okolicę, dziś bardzo spokojną, a warto wiedzieć, że Toszek był niegdyś prężniejszym miastem niż sam Bytom! Najciekawsze wystawy wg nas zobaczysz w podziemiach, bardzo fajny pomysł na ożywienie średniowiecza i przybliżenie go nie tylko dzieciom.
Podziemia zamku
W podziemiach przygotowano bowiem bardzo klimatyczną i ciekawą inscenizację średniowiecznego jarmarku. Prowadzi do niego tajemniczy tunel czasu. Na poszczególnych kramach poznasz najważniejsze elementy dawnego życia - wyposażenie dawnej kuchni, dawne miary i wagi oraz stare zawody, z których wiele nie tyle jest ginących, co już o nich dawno zapomnieliśmy. Osobny kram poświęcono skrybie, ten nieraz całe życie przepisywał jedną księgę, bo pisanie gęsim piórem łatwe nie było, a i o poprawki trudno. Zobaczysz tu również woskowe tabliczki - dawny notatnik. A wszystko to opatrzone multimediami, świetna sprawa. Zajrzysz tu również do więzienia, w takim siedzieć na pewno nikt nie chciał. Spotkasz tu dziś duchy, skazańców i legendarną Białą Damę.
Sale ekspozycyjne
W wieży zobaczysz kilka sal z wystawami. Ta na pierwszym piętrze pierwsza opowiada o historii zamku w Toszku i samego miasta. Kolejna przenosi do galerii, trzecie piętro natomiast ukazuje makietę zamku i jego świetność z XVII stulecia. Na szczycie organizuje się wystawy czasowe, a dodatkowo z okien wieży można zobaczyć nie tylko sporą część Toszka, ale i słynną Górę Świętej Anny o wysokości 408 metrów n.p.m., a nawet Beskidy. Na wieży zamkowej dostępna jest też sala multimedialna, w której można zorganizować projekcje, spotkania, prelekcje, prezentacje czy kameralne koncerty.
Ludwig Guttmann - twórca paraolimpiady
To na szczycie gotyckiej wieży poznaliśmyna wystawie czasowej historię Ludwiga Guttmanna, który, jak się okazuje, urodził się w Toszku, 3 lipca 1899 roku w rodzinie żydowskiej. Był słynnym neurochirurgiem, znanym z nowatorskiego podejścia, iż osoby niepełnosprawne są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. To dzięki jego inicjatywie narodziły się Igrzyska Paraolimpijskie. Pierwsze miały miejsce w Rzymie, w 1960 roku i zgromadziły 400 sportowców z 23 krajów. W 1966 roku dr Ludwig Guttmann otrzymał tytuł szlachecki Sir od Królowej Elżbiety II. Zmarł w 1980 roku na atak serca.
Historia zamku w Toszku
Pierwsze pisemne wzmianki o Toszku pochodzą z XIII wieku, ale początki tutejszej budowli obronnej sięga X wieku, a nawet bardziej prawdopodobne, że IX wieku, kiedy w miejscu obecnego zamku stał drewniany gród - siedziba książąt śląskich. W XV stuleciu drewniany gród zastąpiono murowanym zamkiem, a dokonał tego książę Przemysław toszecki, odbudowując zamek po najazdach husyckich. Po jego śmierci, w 1484 roku, zamek przeszedł we władanie książąt opolskich. Później dostał się w ręce Habsburgów jako lenno Królów Czeskich. Kolejni właściciele to już rodzina Redernów, która po pożarze odbudowała zamek toszecki w stylu renesansowym. Dalszej odbudowy dokonał hrabia Colonna, to od niego nazwę wzięła tutejsza kawiarnia.
Po kolejnych zmianach właścicieli, w 1797 roku zamek w Toszku przejęli Eichendorfowie - ród znany za sprawą poety. Oni natomiast sprzedali posiadłość hrabiemu Franciszkowi Adamowi Gaschinowi. W tym czasie na zamku wybuchł wielki pożar, w 1811 roku, który strawił większość zabudowań. Nigdy nie zostały ponownie odbudowane. W 1840 roku ruinę zamku kupił Abraham Guradze. Mieszkał on w pałacu wybudowanym w miejscu dzisiejszego parkingu aż do 1945 roku. Wtedy to pałac spaliła Armia Czerwona.
W latach 1958-63 częściowo odbudowano zamek na zlecenie ówczesnego wojewody śląskiego - Jerzego Ziętka. Zachowała się jedna z dwóch baszt i zabudowania gospodarcze, z zabudowań służby ostał się tylko mur zewnętrzny, nie ma natomiast śladu po właściwej części mieszkalnej zamku.
Zamek w Toszku - legenda o "Złotej kaczce"
Każdy, kto odwiedza zamek w Toszku, musi usłyszeć o złotej kaczce. Sugeruje to już niepozorna figurka kaczki siedzącej na zamkowej studni. Ale w czym jest rzecz z tą słynną, toszecką kaczką? Już opowiadam. Dawny właściciel zamku - hrabia Gaschin, ożenił swego syna Leopolda z księżną Gizelą, pochodzącą z daleka. Po przybyciu do obcego jej Toszka, czuła się samotna, toteż mąż podarował jej cenny koszyczek, w którym złota kaczka siedziała na gnieździe, na 11 złotych jajach. Każde jajo wypełnione było dukatami i klejnotami, a były to ważne klejnoty rodzinne, przekazywane sobie w tej rodzinie od wieków.
Tak się stało, że 29 marca 1811 roku, ciemną nocą wybuchł na zamku pożar, akurat w tej części zamku, w której spała hrabina. Obudziła bliskość ognia i zdała sobie sprawę, że na ratunek już za późno, bo schody zajęły się ogniem. Jej przerażony wzrok spoczął na wiszącym na ścianie portrecie rodzinnym, obok którego zarysował się ledwie widoczny przycisk. Gdy go dotknęła, otwarło się tajemne przejście. Chwyciła koszyczek z kaczką i ruszyła w dół, do podziemi. Gdy szła ciemnymi korytarzami, trawiona gorączką, ukryła w tunelu kaczkę z klejnotami. Mdlejąc raz po raz, udało jej się dotrzeć do ludzi, ale nie zdołali jej uratować. Wkrótce zmarła i w zaświaty zabrała tajemnicę o złotej kaczce.
Legenda o Białej Damie
Każdy szanujący się zamek musi mieć swą Białą Damę. Ma i Toszek. Ukazuje się ona ponoć na zamkowych murach w dniu pierwszego dnia Świąt Wielkiej Nocy, w kolejne rocznice śmierci dawnej córki strażnika, wrzuconej przez okrutnego grafa do lochów. Jej duch strzeże zamku i straszy niechcianych gości.
Film o zamku
Na koniec zapraszamy na film o tym pięknym zamku
- Zaciszne miejsce bez tłumów
- Wieża dostępna dla turystów, z tanimi biletami
- Gotycki rodowód
- Bardzo ciekawa wystawa multimedialna w podziemiach
- Kawiarnia Colonna
- Piknikowy dziedziniec, na którym możesz rozłożyć się z kocykiem
- Bezpłatny parking
- Najsłabsza część turystycznej wieży to jej szczytowe piętro, gdzie wystawy czasowe można by ciekawiej zaprezentować
Informacje praktyczne
Teren zamku czynny jest codziennie 8.00-22.00
Na dziedziniec wstęp bezpłatny
Zwiedzanie wieży zamku czyli Centrum Ekspozycji Historycznych Zamek w Toszku:
Poza sezonem codziennie wt-pt 11.00-16.00, sb-nd 11.00-18.00
W weekendy oprowadzanie co pełną godzinę
Bilety na wieżę: normalny 10 zł, ulgowy 7 zł
Zwiedzanie grup po uzgodnieniu tel. 32/ 233-44-93
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: https://www.zamektoszek.eu/
Na zamku zaprasza kawiarnia Colonna, w budynku bramnym
Parking: bezpłatny przed wejściem na teren zamkowy
Zamek - Centrum Kultury Zamek w Toszku
ul. Zamkowa 10, Toszek
tel. 32/ 233-44-93
Noclegi w Toszku
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Jezioro Pławniowice, odległość: 7.3 km
- Pałac w Pławniowicach, odległość: 8.4 km
- Park Miniatur Olszowa, odległość: 17 km
- Park Przygód i Atrakcji w Wilkowicach, odległość: 17.3 km
- Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, odległość: 20.9 km
- Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, odległość: 23.9 km
- Funzeum w Gliwicach, odległość: 25.4 km
- Kopalnia Guido w Zabrzu, odległość: 27 km
- Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, odległość: 27.2 km
- Jezioro Nakło Chechło, odległość: 29 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!