Zamek w Toszku, Anna Piernikarczyk

Zamek w Toszku znajduje się na wzgórzu, w pobliżu centrum miasta. Długie są dzieje tego grodu, a obecnie mieści się tutaj siedziba Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Toszku. Początki toszeckiego grodu datuje się już na IX/X wiek. Najpierw władali nim Piastowie, później w XVI wieku przeszedł pod rządy Habsburgów, a w wiekach kolejnych pozostawał w rękach prywatnych.Zamek w Toszku

Zamek dzisiaj

Mimo, że z dawnej, okazałej warowni w Toszku zachowała się do dzisiaj jedynie część zabudowań, nadal miejsce to przyciąga wielu turystów, tym bardziej, że organizowane są tu liczne imprezy plenerowe i nie tylko, m.in. koncerty, wystawy czy wernisaże. Na zwiedzających czeka tu również kawiarenka "Colonna".

Najbardziej efektowną częścią zamku toszeckiego jest wysoka, masywna baszta widokowa udostępniona dla turystów. Za niewielką opłatą można na nią wejść i podziwiać z góry szeroką panoramę okolicy. Wstęp na dziedziniec zamku jest bezpłatny.

Zamek - Centrum Kultury "Zamek w Toszku"
ul. Zamkowa 10, Toszek
tel. 32/ 233-43-44
biuro@zamektoszek.pl
http://www.zamektoszek.pl

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°27'23" N, 18°30'55" E
Śląskie
2018-05-08
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą