Park Repecki i Sztolnia Czarnego Pstrąga

Park Repecki w Tarnowskich Górach

(4.5 głosów: 23)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Park Repecki to piękny, zabytkowy teren zielony znajdujący się pomiędzy dzielnicami Tarnowskich Gór - Reptami i Starymi Tarnowicami. Miejscami park przypomina las, choć poprzecinany jest gęstą siecią ścieżek, kilka z nich pokrywa asfalt, są więc dostępne nawet dla wózków. Największą atrakcją Parku Repeckiego jest Sztolnia Czarnego Pstrąga, obecnie wpisana na prestiżową Listę Unesco.Park Repecki
Park Repecki

Sztolnia Czarnego Pstrąga

Wśród drzew zagubiły się Szyby Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach - Szyb Ewa i Szyb Sylwester, pomiędzy którymi odbywa się najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami. Liczy on 600 metrów i jest to fragment XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk, której wylot zobaczyć można kilka kilometrów dalej.

Park Repecki i Sztolnia Czarnego Pstrąga
Park Repecki i Sztolnia Czarnego Pstrąga
Szyb Ewa w Parku Repeckim
Szyb Ewa w Parku Repeckim

Szyby Ewa i Sylwester to charakterystyczne rotundy, a wokół tego drugiego dodatkowo w ostatnich latach zbudowano nowy budynek z infrastrukturą turystyczną. W pobliżu, również przez park, przepływa rzeka Drama, której dolina wcina się na około 20 m głębokości względem sąsiednich terenów. W okresach suchych jest ona niewielkim potoczkiem uroczo meandrującym wśród zarośli.Dojazd do Parku Repeckiego

Park znajduje się w pobliżu zamku w Starych Tarnowicach, Ośrodka Salezjanów i Górnośląskiego Centrum Rehabilitacyjnego Repty. Dojechać można tutaj na dwa sposoby, ulicą Śniadeckiego (za zamkiem należy skręcić w lewo) tutaj czeka na nas parking płatny lub ulicą Repecką (od strony Rept lub za kościółkiem Św. Marcina), tu czeka darmowy parking.

Park Repecki
Park Repecki

Las bukowy w Parku Repeckim

Ten zabytkowy Park założono w XIX wieku, kiedy otaczał neorenesansowy pałac Krafta von Donnersmarck, na którego miejscu obecnie powstał GCR - centrum rehabilitacji. Obszar ten to idealne miejsce do "naładowania baterii" z dala od zgiełku miasta i natlenienia organizmu. Umożliwia to spacer po lesie bukowym, który ma to do siebie, iż dostarcza ogromne ilości tlenu - buk jest największym "producentem" tlenu spośród drzew liściastych.Park Repecki w Tarnowskich Górach
Park Repecki w Tarnowskich Górach

Flora i fauna w Parku Repeckim

Park Repecki jest cenny pod względem przyrodniczym, dlatego stanowi zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Park w Reptach i Dolina Dramy". Porastają tu rośliny podlegające ścisłej ochronie - wawrzynek wilczełyko, barwinek pospolity, kocanki piaskowe oraz częściowej ochronie, np. pierwiosnek lekarski czy kalina koralowa. 

Park Repecki
Park Repecki

Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż rosną tu cenne drzewa, m.in. lipa szerokolistna, wiąz szypułkowy i modrzew polski. Stoją tu również drzewa stanowiące pomniki przyrody żywej, zwykle buki, nieraz bardzo ciekawie wyglądające.

Park Repecki
Park Repecki

Świat zwierząt też wykazuje dużą różnorodność, najwięcej gatunkowo jest owadów, zarówno pospolitych, jak i rzadkich, jak chronione chrząszcze biegacze. Płazy i gady nie są w parku zbyt liczne, za to ptaki są wszechobecne i różnorodne. Bardzo częste są sikory bogatki a z zagrożonych gatunków żyje tu muchołówka mała, dzięcioł średni czy przepiórka. Z mniejszych ssaków napotyka się nietoperze, jeża, kreta, ryjówki, zająca czy wiewiórki. Większe ssaki w parku to lis, kuna, dzik, a nawet sarna. Najczęściej spotykanym ssakiem jest jednak człowiek 🙂 

Park Repecki - historia

Park krajobrazowy "Park w Reptach i Dolina Dramy" to ciekawy park założony przez możny, śląski ród Donnersmarcków. Zrobili oni sobie tutaj swój myśliwski azyl. W miejscu dzisiejszego GCR-u stał ich okazały pałac, w efekcie zawirowań dziejowych XX wieku wysadzony w powietrze. W Parku Donnersmarckowie zasadzili 10-metrowe drzewa z gatunków, które w Polsce nie rosły - miłorzęby, platany i inne. Sprowadzali je z Europy. Część z nich zachowała się do dziś. Zostały posadzone w formie amfiteatru, by podziwiać zwierzynę w Parku. Całość otoczona była ogrodzeniem, a przy Dramie teren nie był zadrzewiony. Stanęły tam ambonki do obserwacji zwierząt.

W pobliżu Parku Repeckiego można odpocząć i zjeść pyszne dania w restauracji "Leśniczówka" z niezłym klimatem albo w "Gospodzie u Wrochema" w zabudowaniach zamku.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny od ulicy Repeckiej

Adres

Park Repecki
ul. Repecka, ul. Pyskowicka, Tarnowskie Góry

GPS: 50°25'37N, 18°48'25E

Park Repecki w Tarnowskich Górach na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Tarnowskich Gór wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Tarnowskie Góry noclegi

Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Park Repecki
Szyb Ewa
Park Repecki
Dolina Dramy
Park Repecki
Szyb Ewa
Tarnowskie Góry - Sztolnia
50°25'37N, 18°48'25E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk

Wjazd od tyłu jest darmowy, w sensie parking darmowy i wchodzi sie za darmo na teren Parku, od ul. Repeckiej.

Park Repecki w Tarnowskich Górach na blogu

Zimowe Tarnowskie Góry - Park Repecki i zamek w Starych Tarnowicach

Kiedy spadnie śnieg, nie warto siedzieć na kanapie, lepiej ruszyć na spacer, na śnieżkowe bitwy w scenerii zabielonych krajobrazów. Uśmiechy i czerwone lica dzieciaków - bezcenne 🙂 Zobacz naszą relację z Parku Repeckiego i zamku w Tarnowskich Górach!

11 styczeń 2021 13:11
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021