Park Repecki w Tarnowskich Górach

Zdjęcia (12)

Park Repecki to piękny, zabytkowy teren zielony znajdujący się pomiędzy dzielnicami Tarnowskich Gór - Reptami i Starymi Tarnowicami. Miejscami park przypomina las, choć poprzecinany jest gęstą siecią ścieżek, kilka z nich pokrywa asfalt.Dojazd do Parku Repeckiego

Park znajduje się w pobliżu zamku w Starych Tarnowicach, Ośrodka Salezjanów i Górnośląskiego Centrum Rehabilitacyjnego Repty. Dojechać można tutaj na dwa sposoby, ulicą Śniadeckiego (za zamkiem należy skręcić w lewo) tutaj czeka na nas parking płatny lub ulicą Repecką (od strony Rept lub za kościółkiem Św. Marcina), tu czeka darmowy parking.

Las bukowy w Parku Repeckim

Ten zabytkowy Park założono w XIX wieku, kiedy otaczał neorenesansowy pałac Krafta von Donnersmarck, na którego miejscu obecnie powstał GCR - centrum rehabilitacji. Obszar ten to idealne miejsce do "naładowania baterii" z dala od zgiełku miasta i natlenienia organizmu. Umożliwia to spacer po lesie bukowym, który ma to do siebie, iż dostarcza gromne ilości tlenu - buk jest największym "producentem" tlenu spośród drzew liściastych.Sztolnia Czarnego Pstrąga

To właśnie w Parku Repeckim, wśród drzew zagubiły się Szyby Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach - Szyb Ewa i Szyb Sylwester, pomiędzy którymi odbywa się najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami.

W pobliżu, również przez park, przepływa rzeka Drama, której dolina wcina się na około 20 m głębokości względem sąsiednich terenów. W okresach suchych jest ona niewielkim potoczkiem uroczo meandrującym wśród zarośli.

Flora i fauna w Parku Repeckim

Park Repecki jest cenny pod względem przyrodniczym, dlatego stanowi zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Park w Reptach i Dolina Dramy". Porastają tu rośliny podlegające ścisłej ochronie - wawrzynek wilczełyko, barwinek pospolity, kocanki piaskowe oraz częściowej ochronie, np. pierwiosnek lekarski czy kalina koralowa. 

Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż rosną tu cenne drzewa, m.in. lipa szerokolistna, wiąz szypułkowy i modrzew polski. Stoją tu również drzewa stanowiące pomniki przyrody żywej, zwykle buki, nieraz bardzo ciekawie wyglądające.

Świat zwierząt też wykazuje dużą różnorodność, najwięcej gatunkowo jest owadów, zarówno pospolitych, jak i rzadkich, jak chronione chrząszcze biegacze. Płazy i gady nie są w parku zbyt liczne, za to ptaki są wszechobecne i różnorodne. Bardzo częste są sikory bogatki a z zagrożonych gatunków żyje tu muchołówka mała, dzięcioł średni czy przepiórka. Z mniejszych ssaków napotyka się nietoperze, jeża, kreta, ryjówki, zająca czy wiewiórki. Większe ssaki w parku to lis, kuna, dzik, a nawet sarna. Najczęściej spotykanym ssakiem jest jednak człowiek :) W pobliżu Parku Repeckiego można odpocząć i zjeść pyszne dania w restauracji "Leśniczówka" z niezłym klimatem albo w "Gospodzie u Wrochema" w zabudowaniach zamku.

Park Repecki
ul. Repecka, Tarnowskie Góry

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2013-10-04 11:48:22 na

Wjazd od tyłu jest darmowy, w sensie parking darmowy i wchodzi sie za darmo na teren Parku, od ul. Repeckiej.

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: