Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Park Repecki w Tarnowskich Górach

Park Repecki w Tarnowskich Górach
50°25'42" N, 18°48'21" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Park Repecki to piękny, zabytkowy teren zielony znajdujący się pomiędzy dzielnicami Tarnowskich Gór - Reptami i Starymi Tarnowicami. Miejscami park przypomina las, choć poprzecinany jest gęstą siecią ścieżek, kilka z nich pokrywa asfalt.Dojazd do Parku Repeckiego

Park znajduje się w pobliżu zamku w Starych Tarnowicach, Ośrodka Salezjanów i Górnośląskiego Centrum Rehabilitacyjnego Repty. Dojechać można tutaj na dwa sposoby, ulicą Śniadeckiego (za zamkiem należy skręcić w lewo) tutaj czeka na nas parking płatny lub ulicą Repecką (od strony Rept lub za kościółkiem Św. Marcina), tu czeka darmowy parking.

Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga


Las bukowy w Parku Repeckim

Ten zabytkowy Park założono w XIX wieku, kiedy otaczał neorenesansowy pałac Krafta von Donnersmarck, na którego miejscu obecnie powstał GCR - centrum rehabilitacji. Obszar ten to idealne miejsce do "naładowania baterii" z dala od zgiełku miasta i natlenienia organizmu. Umożliwia to spacer po lesie bukowym, który ma to do siebie, iż dostarcza gromne ilości tlenu - buk jest największym "producentem" tlenu spośród drzew liściastych.

Sztolnia Czarnego Pstrąga

To właśnie w Parku Repeckim, wśród drzew zagubiły się Szyby Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach - Szyb Ewa i Szyb Sylwester, pomiędzy którymi odbywa się najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami.

Sztolnia - Szyb Sylwester
Sztolnia
Park Repecki

W pobliżu, również przez park, przepływa rzeka Drama, której dolina wcina się na około 20 m głębokości względem sąsiednich terenów. W okresach suchych jest ona niewielkim potoczkiem uroczo meandrującym wśród zarośli.Flora i fauna w Parku Repeckim

Park Repecki jest cenny pod względem przyrodniczym, dlatego stanowi zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Park w Reptach i Dolina Dramy". Porastają tu rośliny podlegające ścisłej ochronie - wawrzynek wilczełyko, barwinek pospolity, kocanki piaskowe oraz częściowej ochronie, np. pierwiosnek lekarski czy kalina koralowa. 

Park Repecki
Park Repecki

Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż rosną tu cenne drzewa, m.in. lipa szerokolistna, wiąz szypułkowy i modrzew polski. Stoją tu również drzewa stanowiące pomniki przyrody żywej, zwykle buki, nieraz bardzo ciekawie wyglądające.

Świat zwierząt też wykazuje dużą różnorodność, najwięcej gatunkowo jest owadów, zarówno pospolitych, jak i rzadkich, jak chronione chrząszcze biegacze. Płazy i gady nie są w parku zbyt liczne, za to ptaki są wszechobecne i różnorodne. Bardzo częste są sikory bogatki a z zagrożonych gatunków żyje tu muchołówka mała, dzięcioł średni czy przepiórka. Z mniejszych ssaków napotyka się nietoperze, jeża, kreta, ryjówki, zająca czy wiewiórki. Większe ssaki w parku to lis, kuna, dzik, a nawet sarna. Najczęściej spotykanym ssakiem jest jednak człowiek 🙂 

W pobliżu Parku Repeckiego można odpocząć i zjeść pyszne dania w restauracji "Leśniczówka" z niezłym klimatem albo w "Gospodzie u Wrochema" w zabudowaniach zamku.

Park Repecki
ul. Repecka, Tarnowskie Góry

Dolina Dramy
Park Repecki
Szyb Ewa
Szyb Ewa Tarnowskie Góry - Sztolnia

Tarnowskie Góry noclegi

Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-10-04 na

Wjazd od tyłu jest darmowy, w sensie parking darmowy i wchodzi sie za darmo na teren Parku, od ul. Repeckiej.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020