Park Repecki z obiektami Unesco. Brama Gwarków i Sztolnia Czarnego Pstrąga

Anna Piernikarczyk
Brama Gwarków
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Park Repecki to piękny, zabytkowy teren zielony znajdujący się pomiędzy dzielnicami Tarnowskich Gór - Reptami i Starymi Tarnowicami. Miejscami park przypomina las, choć poprzecinany jest gęstą siecią ścieżek, kilka z nich pokrywa asfalt, są więc dostępne nawet dla wózków. Największą atrakcją Parku Repeckiego jest Sztolnia Czarnego Pstrąga, obecnie wpisana na prestiżową Listę Unesco.

Park Repecki
Park Repecki

Sztolnia Czarnego Pstrąga

Wśród drzew zagubiły się Szyby Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach - Szyb Ewa i Szyb Sylwester, pomiędzy którymi odbywa się najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami. Liczy on 600 metrów i jest to fragment XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk, której wylot zobaczyć można kilka kilometrów dalej.

Park Repecki i Sztolnia Czarnego Pstrąga
Park Repecki i Sztolnia Czarnego Pstrąga
Szyb Ewa w Parku Repeckim
Szyb Ewa w Parku Repeckim

Szyby Ewa i Sylwester to charakterystyczne rotundy, a wokół tego drugiego dodatkowo w ostatnich latach zbudowano nowy budynek z infrastrukturą turystyczną. W pobliżu, również przez park, przepływa rzeka Drama, której dolina wcina się na około 20 m głębokości względem sąsiednich terenów. W okresach suchych jest ona niewielkim potoczkiem uroczo meandrującym wśród zarośli.

Brama Gwarków 

Portal górniczy nazwany Bramą Gwarków to unikalny obiekt, wpisany na Listę Unesco i to jako 3 wpisy. Jest to wylot Sztolni Głębokiej Fryderyk - swoisty korek Tarnowskich Gór, który umożliwia odwadnianie rozległych korytarzy pokopalnianych, ciągnących się pod miastem. Mieści się ona na skraju Parku Repeckiego, 1,5 km od szybu Ewa. To kamienna budowla z 1834 roku, powstała z bloków piaskowca. Właśnie w tym miejscu woda z kopalni wypływa na zewnątrz, poprzez tzw. roznos czyli sztuczne koryto. Kilkaset metrów dalej te czyste i bardzo zimne wody wpływają do rzeki Dramy. Co ciekawe, woda przy Bramie jest tak czysta, że można ją pić.

Brama Gwarków
Brama Gwarków

Dojazd do Parku Repeckiego

Park znajduje się w pobliżu zamku w Starych Tarnowicach, Ośrodka Salezjanów i Górnośląskiego Centrum Rehabilitacyjnego Repty. Dojechać można tutaj na dwa sposoby, ulicą Śniadeckiego (za zamkiem należy skręcić w lewo) tutaj czeka na nas parking płatny lub ulicą Repecką (od strony Rept lub za kościółkiem Św. Marcina), tu czeka darmowy parking.

Park Repecki
Park Repecki

Las bukowy w Parku Repeckim

Ten zabytkowy Park założono w XIX wieku, kiedy otaczał neorenesansowy pałac Krafta von Donnersmarck, na którego miejscu obecnie powstał GCR - centrum rehabilitacji. Obszar ten to idealne miejsce do "naładowania baterii" z dala od zgiełku miasta i natlenienia organizmu. Umożliwia to spacer po lesie bukowym, który ma to do siebie, iż dostarcza ogromne ilości tlenu - buk jest największym "producentem" tlenu spośród drzew liściastych.

Park Repecki w Tarnowskich Górach
Park Repecki w Tarnowskich Górach

Flora i fauna w Parku Repeckim

Park Repecki jest cenny pod względem przyrodniczym, dlatego stanowi zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Park w Reptach i Dolina Dramy". Porastają tu rośliny podlegające ścisłej ochronie - wawrzynek wilczełyko, barwinek pospolity, kocanki piaskowe oraz częściowej ochronie, np. pierwiosnek lekarski czy kalina koralowa. 

Park Repecki
Park Repecki

Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż rosną tu cenne drzewa, m.in. lipa szerokolistna, wiąz szypułkowy i modrzew polski. Stoją tu również drzewa stanowiące pomniki przyrody żywej, zwykle buki, nieraz bardzo ciekawie wyglądające.

Park Repecki
Park Repecki

Świat zwierząt też wykazuje dużą różnorodność, najwięcej gatunkowo jest owadów, zarówno pospolitych, jak i rzadkich, jak chronione chrząszcze biegacze. Płazy i gady nie są w parku zbyt liczne, za to ptaki są wszechobecne i różnorodne. Bardzo częste są sikory bogatki a z zagrożonych gatunków żyje tu muchołówka mała, dzięcioł średni czy przepiórka. Z mniejszych ssaków napotyka się nietoperze, jeża, kreta, ryjówki, zająca czy wiewiórki. Większe ssaki w parku to lis, kuna, dzik, a nawet sarna. Najczęściej spotykanym ssakiem jest jednak człowiek 🙂 

Park Repecki - historia

Park krajobrazowy "Park w Reptach i Dolina Dramy" to ciekawy park założony przez możny, śląski ród Donnersmarcków. Zrobili oni sobie tutaj swój myśliwski azyl. W miejscu dzisiejszego GCR-u stał ich okazały pałac, w efekcie zawirowań dziejowych XX wieku wysadzony w powietrze. W Parku Donnersmarckowie zasadzili 10-metrowe drzewa z gatunków, które w Polsce nie rosły - miłorzęby, platany i inne. Sprowadzali je z Europy. Część z nich zachowała się do dziś. Zostały posadzone w formie amfiteatru, by podziwiać zwierzynę w Parku. Całość otoczona była ogrodzeniem, a przy Dramie teren nie był zadrzewiony. Stanęły tam ambonki do obserwacji zwierząt.

W pobliżu Parku Repeckiego można odpocząć i zjeść pyszne dania w restauracji "Leśniczówka" z niezłym klimatem albo w "Gospodzie u Wrochema" w zabudowaniach zamku.

Drama
Drama

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny od ulicy Repeckiej

Park Repecki
ul. Repecka, ul. Pyskowicka, Tarnowskie Góry

Noclegi w Tarnowskich Górach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Spływ Dramą
Park Repecki i Sztolnia Czarnego Pstrąga
Park Repecki
Szyb Ewa
Park Repecki
Dolina Dramy
Park Repecki
Szyb Ewa
Tarnowskie Góry - Sztolnia
(4.4 głosów: 18)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie