Park Repecki
ul. Repecka, ul. Pyskowicka, Tarnowskie Góry
Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny od ulicy Repeckiej
Park Repecki to piękny, zabytkowy teren zielony znajdujący się pomiędzy dzielnicami Tarnowskich Gór - Reptami i Starymi Tarnowicami. Miejscami park przypomina las, choć poprzecinany jest gęstą siecią ścieżek, kilka z nich pokrywa asfalt, są więc dostępne nawet dla wózków. Największą atrakcją Parku Repeckiego jest Sztolnia Czarnego Pstrąga, obecnie wpisana na prestiżową Listę Unesco.
Wśród drzew zagubiły się Szyby Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach - Szyb Ewa i Szyb Sylwester, pomiędzy którymi odbywa się najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami. Liczy on 600 metrów i jest to fragment XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk, której wylot zobaczyć można kilka kilometrów dalej.
Szyby Ewa i Sylwester to charakterystyczne rotundy, a wokół tego drugiego dodatkowo w ostatnich latach zbudowano nowy budynek z infrastrukturą turystyczną.
W pobliżu, również przez park, przepływa rzeka Drama, której dolina wcina się na około 20 m głębokości względem sąsiednich terenów. W okresach suchych jest ona niewielkim potoczkiem uroczo meandrującym wśród zarośli.
Park znajduje się w pobliżu zamku w Starych Tarnowicach, Ośrodka Salezjanów i Górnośląskiego Centrum Rehabilitacyjnego Repty. Dojechać można tutaj na dwa sposoby, ulicą Śniadeckiego (za zamkiem należy skręcić w lewo) tutaj czeka na nas parking płatny lub ulicą Repecką (od strony Rept lub za kościółkiem Św. Marcina), tu czeka darmowy parking.
Ten zabytkowy Park założono w XIX wieku, kiedy otaczał neorenesansowy pałac Krafta von Donnersmarck, na którego miejscu obecnie powstał GCR - centrum rehabilitacji. Obszar ten to idealne miejsce do "naładowania baterii" z dala od zgiełku miasta i natlenienia organizmu. Umożliwia to spacer po lesie bukowym, który ma to do siebie, iż dostarcza ogromne ilości tlenu - buk jest największym "producentem" tlenu spośród drzew liściastych.
Park Repecki jest cenny pod względem przyrodniczym, dlatego stanowi zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Park w Reptach i Dolina Dramy". Porastają tu rośliny podlegające ścisłej ochronie - wawrzynek wilczełyko, barwinek pospolity, kocanki piaskowe oraz częściowej ochronie, np. pierwiosnek lekarski czy kalina koralowa.
Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż rosną tu cenne drzewa, m.in. lipa szerokolistna, wiąz szypułkowy i modrzew polski. Stoją tu również drzewa stanowiące pomniki przyrody żywej, zwykle buki, nieraz bardzo ciekawie wyglądające.
Świat zwierząt też wykazuje dużą różnorodność, najwięcej gatunkowo jest owadów, zarówno pospolitych, jak i rzadkich, jak chronione chrząszcze biegacze. Płazy i gady nie są w parku zbyt liczne, za to ptaki są wszechobecne i różnorodne. Bardzo częste są sikory bogatki a z zagrożonych gatunków żyje tu muchołówka mała, dzięcioł średni czy przepiórka. Z mniejszych ssaków napotyka się nietoperze, jeża, kreta, ryjówki, zająca czy wiewiórki. Większe ssaki w parku to lis, kuna, dzik, a nawet sarna. Najczęściej spotykanym ssakiem jest jednak człowiek 🙂
W pobliżu Parku Repeckiego można odpocząć i zjeść pyszne dania w restauracji "Leśniczówka" z niezłym klimatem albo w "Gospodzie u Wrochema" w zabudowaniach zamku.
Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Wjazd od tyłu jest darmowy, w sensie parking darmowy i wchodzi sie za darmo na teren Parku, od ul. Repeckiej.