Nakło Śląskie - CEKUŚ

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim

(4.6 głosów: 8)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim

W okazałym pałacu w Nakle Śląskim niedaleko Tarnowskich Gór od początku XXI wieku mieści się galeria sztuki. Początkowo była to Galeria Barwy Śląska, a obecnie, od 2013 roku istnieje tu Centrum Kultury Śląskiej. Pałac wystawiła tu niezwykle można śląska rodzina Henckel von Donnersmarck, w XIX wieku. Pierwszym budowniczym był Hugon I, zaś dzieło kontynuował jego syn - Łazarz IV.Centrum Kultury Śląskiej
Centrum Kultury Śląskiej

Promowanie kultury Śląska

Przez 60 lat po wojnie w pałacu mieściło się technikum rolnicze, ale obecnie, po remoncie wnętrz utworzono tu Centrum Kultury Śląskiej, które poza stałymi wystawami organizuje ciekawe wydarzenia. Ideą powstania tej placówki jest promowanie tradycji Śląska, jego historii i wszelkiego rodzaju przejawów działalności artystycznej oraz naukowej.

Centrum Kultury Śląskiej
Centrum Kultury Śląskiej

Zwiedzanie Centrum

Centrum Kultury można zwiedzać odpłatnie przez cały rok, od wtorku do niedzieli. W każdy pierwszy piątek wstęp jest bezpłatny. Warto wybrać się do pałacu zobaczyć nie tylko ciekawe wystawy, ale wziąć udział w jednym z wielu organizowanych tu spotkań. Bajkowy pałac w stylu angielskiego gotyku otacza zabytkowy park, co razem tworzy wspaniałe miejsce spacerowe, tym bardziej, że naprzeciw pałacu stoi ciekawy kościół w Nakle Śląskim.Park w Nakle Śląskim
Park w Nakle Śląskim
Brama do parku
Brama do parku

Atrakcje w okolicy

Z Centrum niedaleko jest też do wspaniałego zabytkowego parku w Świerklańcu, gdzie zachował się Pałac Kawalera i inne zabytkowe obiekty po Donnersmarckach, którzy do II wojny światowej byli właścicielami tych ziem. Niedaleko stąd jest również obiekt UNESCO - Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.

Park w Nakle Śląskim
Centrum Kultury Śląskiej
Nakło Śląskie - tak wyglądała wieża przed remontem

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

wt-pt 12.00-18.00
sn-nd i Święta 11.00-18.00
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny 15 zł
Dzieci do 7 roku życia bezpłatnie
W każdy pierwszy piątek miesiąca zwiedzanie indywidualne jest bezpłatne
Dojazd i Parking: pod pałac wjeżdża się z ul. Głównej bramą główną przy dawnej kordegardzie lub bramą od strony Świerklańca. Za bramą główną należy skręcić w prawo, gdzie znajduje się duży parking bezpłatny

Adres

Centrum Kultury Śląskiej
Pałac w Nakle Śląskim
ul. Parkowa 1, Nakło Śląskie
tel. 32/ 441-60-28, 505-802-207
http://cekus.pl

GPS: 50°26'20N, 18°54'2E

Tarnowskie Góry noclegi

Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°26'20N, 18°54'2E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021