Nakło Śląskie - CEKUŚ

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim

(4.6 głosów: 8)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim

W okazałym pałacu w Nakle Śląskim niedaleko Tarnowskich Gór od początku XXI wieku mieści się galeria sztuki. Początkowo była to Galeria Barwy Śląska, a obecnie, od 2013 roku istnieje tu Centrum Kultury Śląskiej. Pałac wystawiła tu niezwykle można śląska rodzina Henckel von Donnersmarck, w XIX wieku. Pierwszym budowniczym był Hugon I, zaś dzieło kontynuował jego syn - Łazarz IV.

Centrum Kultury Śląskiej
Centrum Kultury Śląskiej

Promowanie kultury Śląska

Przez 60 lat po wojnie w pałacu mieściło się technikum rolnicze, ale obecnie, po remoncie wnętrz utworzono tu Centrum Kultury Śląskiej, które poza stałymi wystawami organizuje ciekawe wydarzenia. Ideą powstania tej placówki jest promowanie tradycji Śląska, jego historii i wszelkiego rodzaju przejawów działalności artystycznej oraz naukowej.Centrum Kultury Śląskiej
Centrum Kultury Śląskiej

Zwiedzanie Centrum

Centrum Kultury można zwiedzać odpłatnie przez cały rok, od wtorku do niedzieli. W każdy pierwszy piątek wstęp jest bezpłatny. Warto wybrać się do pałacu zobaczyć nie tylko ciekawe wystawy, ale wziąć udział w jednym z wielu organizowanych tu spotkań. Bajkowy pałac w stylu angielskiego gotyku otacza zabytkowy park, co razem tworzy wspaniałe miejsce spacerowe, tym bardziej, że naprzeciw pałacu stoi ciekawy kościół w Nakle Śląskim.

Park w Nakle Śląskim
Park w Nakle Śląskim
Brama do parku
Brama do parku

Atrakcje w okolicy

Z Centrum niedaleko jest też do wspaniałego zabytkowego parku w Świerklańcu, gdzie zachował się Pałac Kawalera i inne zabytkowe obiekty po Donnersmarckach, którzy do II wojny światowej byli właścicielami tych ziem. Niedaleko stąd jest również obiekt UNESCO - Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

wt-pt 12.00-18.00
sn-nd i Święta 11.00-18.00
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny 15 zł
Dzieci do 7 roku życia bezpłatnie
W każdy pierwszy piątek miesiąca zwiedzanie indywidualne jest bezpłatne
Dojazd i Parking: pod pałac wjeżdża się z ul. Głównej bramą główną przy dawnej kordegardzie lub bramą od strony Świerklańca. Za bramą główną należy skręcić w prawo, gdzie znajduje się duży parking bezpłatny

Adres

Centrum Kultury Śląskiej
Pałac w Nakle Śląskim
ul. Parkowa 1, Nakło Śląskie
tel. 32/ 441-60-28, 505-802-207
http://cekus.pl

GPS: 50°26'20N, 18°54'2E

Tarnowskie Góry noclegi

Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Park w Nakle Śląskim
Centrum Kultury Śląskiej
Nakło Śląskie - tak wyglądała wieża przed remontem
Tarnowskie Góry Nakło Śląskie
Normalna
czynne cały rok wstęp płatny galerie centra kultury
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023