Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nakle Śląskim

50°26'27" N
18°53'58" E
Śląskie
2017-12-19 11:18:21
m npm
Normalna
Zdjęcia (4)

Nakło Śląskie to stara osada, istniejąca jako Nakło najprawdopodobniej już od XIV wieku, ale pierwsza pewna wzmianka pojawiła się w 1532 roku, w aktach Państwowego Archiwum w Tarnowskich Górach. Zmieniali się przez ten czas często właściciele tych ziem, a najbardziej znanymi byli Donnersmarckowie, którzy nabyli te dobra w 1695 roku. Z tym rodem wiąże się powstanie kościoła który jest znacznie młodszy niż sama miejscowość. Jeszcze nie posiadając własnej świątyni, tutejsi wierni należeli do kościoła i parafii w Żyglinie. Kamień węgielny pod budowę świątyni w Nakle Śląskim wmurowano 18 sierpnia 1892 roku. Na jej budowę prawie 90 % pieniędzy ofiarował znany z pobożności i hojności hrabia Łazarz Henckel von Donnersmarck, który już wtedy mieszkał w pobliskim pałacu. Również i wierni przysłużyli się finansami, ale przede wszystkim swoją pracą przy budowie kościoła.Kościół stoi w tej formie do dziś, nosi wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ma ciekawą architekturę zaprojektowaną w stylu neogotyckim, a powstał z czerwonej cegły i może pomieścić około 1500 wiernych. Uroczystej konsekracji nakielskiej świątyni dokonał 24 października 1894 roku kardynał Jerzy Kopp.

Z parafii w Nakle Śląskim pochodzi kilkunastu kapłanów oraz parę sióstr zakonnych. W październiku 1994 roku parafia świętowała swoje 100 - lecie istnienia.Przy kościele stoi Mauzoleum Donnersmarcków - rodzinne mauzoleum z 1889 roku zaprojektowane na planie krzyża greckiego. Nad wejściem widnieje kartusz herbowy Donnersmarcków. Pochowani są tutaj hrabia Łazarz von Donnersmarck z żoną Marią. W mauzoleum widoczne są również epitafia powstałe dla członków rodziny Donnesmarck, zmarłych po 1945 roku poza granicami kraju.

Również niedaleko kościoła funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Nakle Śląskim, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza. Siostry Boromeuszki zostały tu sprowadzone przez hrabiego Łazarza, fundatora świątyni, zakład od początku opiekował się pokrzywdzonymi dziećmi, najpierw sierotami, później upośledzonymi umysłowo.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Główna 3, Nakło Śląskie
tel. 32/ 284-35-31
parafia@naklo.net
www.parafianakloslaskie.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

2018-03-24 11:12:07

warto odwiedzić

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: