Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nakle Śląskim

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nakle Śląskim

Nakło Śląskie to stara osada, istniejąca jako Nakło najprawdopodobniej już od XIV wieku, ale pierwsza pewna wzmianka pojawiła się w 1532 roku, w aktach Państwowego Archiwum w Tarnowskich Górach. Zmieniali się przez ten czas często właściciele tych ziem, a najbardziej znanymi byli Donnersmarckowie, którzy nabyli te dobra w 1695 roku. Z tym rodem wiąże się powstanie kościoła który jest znacznie młodszy niż sama miejscowość. Jeszcze nie posiadając własnej świątyni, tutejsi wierni należeli do kościoła i parafii w Żyglinie. Kamień węgielny pod budowę świątyni w Nakle Śląskim wmurowano 18 sierpnia 1892 roku. Na jej budowę prawie 90 % pieniędzy ofiarował znany z pobożności i hojności hrabia Łazarz Henckel von Donnersmarck, który już wtedy mieszkał w pobliskim pałacu. Również i wierni przysłużyli się finansami, ale przede wszystkim swoją pracą przy budowie kościoła.Kościół stoi w tej formie do dziś, nosi wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ma ciekawą architekturę zaprojektowaną w stylu neogotyckim, a powstał z czerwonej cegły i może pomieścić około 1500 wiernych. Uroczystej konsekracji nakielskiej świątyni dokonał 24 października 1894 roku kardynał Jerzy Kopp.

Kościół w Nakle Śląskim
Kościół w Nakle Śląskim

Z parafii w Nakle Śląskim pochodzi kilkunastu kapłanów oraz parę sióstr zakonnych. W październiku 1994 roku parafia świętowała swoje 100 - lecie istnienia.

Przy kościele stoi Mauzoleum Donnersmarcków - rodzinne mauzoleum z 1889 roku zaprojektowane na planie krzyża greckiego. Nad wejściem widnieje kartusz herbowy Donnersmarcków. Pochowani są tutaj hrabia Łazarz von Donnersmarck z żoną Marią. W mauzoleum widoczne są również epitafia powstałe dla członków rodziny Donnesmarck, zmarłych po 1945 roku poza granicami kraju.

Mauzoleum w Nakle Śląskim
Mauzoleum w Nakle Śląskim


Również niedaleko kościoła funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Nakle Śląskim, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza. Siostry Boromeuszki zostały tu sprowadzone przez hrabiego Łazarza, fundatora świątyni, zakład od początku opiekował się pokrzywdzonymi dziećmi, najpierw sierotami, później upośledzonymi umysłowo.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Główna 3, Nakło Śląskie
tel. 32/ 284-35-31
parafia@naklo.net
www.parafianakloslaskie.pl

Nakło Śląskie
Nakło Śląskie


Nakło Śląskie noclegi

Nakło Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1147199 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Cezary Wilk Domator 8 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2018-03-24 na

warto odwiedzić

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021