Kaplica zamkowa Św. Tomasza
ul. Zamkowa 2, Racibórz
tel. 32/ 700-60-52
www.zamekpiastowski.pl

50°5'45" N, 18°13'15" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

1 IV - 30 IX wt-nd 10.00-18.00
1 X - 31 III wt-pt 9.00-16.00, sb-nd 10.00-18.00
Bilety: Kaplica Zamkowa 8 zł
Zwiedzanie Zamku Piastowskiego odbywa się o pełnej godzinie z przewodnikiem
Dziedziniec dostępny bezpłatnie
Parking: bezpłatny

Perła gotyku śląskiego

Kaplica Zamkowa w Raciborzu to perła gotyku śląskiego, nazywana śląską Saint-Chapelle, bo na tej paryskiej kaplicy jest wzorowana. Powstała w latach 1288-93 za czasów piastowskiego księcia Przemysła, a za patrona zyskała Św. Tomasza Becketa z Canterbury - angielskiego męczennika.Kaplica zamkowa w Raciborzu
Kaplica zamkowa w Raciborzu

Historia kaplicy zamkowej w Raciborzu

Kaplica na zamku w Raciborzu upamiętnia głośny spór księcia wrocławskiego Henryka Probusa z biskupem Tomaszem II, który schronił się w raciborskim zamku, obleganym przez wojska książęce. Wkrótce doszło do ugody pomiędzy księciem i biskupem, a kaplica zamkowa mianowana została kolegiatą i stała się siedzibą kanoników.

Kaplica zamkowa w Raciborzu
Kaplica zamkowa w Raciborzu

Przywrócenie świetności kaplicy w zamku raciborskim

Kaplica zamkowa dobrze przetrwała czas II wojny światowej, ale potem została zaniedbana, dopiero w XXI wieku rozpoczęto prace nad przywróceniem chwały zamkowi piastowskiemu, a co za tym idzie kaplicy. Początkowo została pięknie wyremontowana z zewnątrz, a teraz również i wnętrze świeci dawnym blaskiem. W czerwcu 2016 roku została ona poświęcona i teraz jest udostępniona turystom wraz z wnętrzami zamkowymi.

Niegdyś kaplica miała 2 piętra, a wchodziło się do niej od strony dzisiejszego Domu Książęcego. Zachowały się nawet ślady dawnej loży książęcej. Dziś od strony zamku wchodzi się na chór, a wejście główne do świątyni odbywa się z dziedzińca zamkowego. We wnętrzu kaplicy stoją odrestaurowane, oryginalne ławy kościelne, odkopano też historyczne schodki i pierwotny, niższy poziom dolny. Ponad ołtarzem wisi oryginalny obraz patrona świątyni - Św. Tomasza Becketa, niestety bez historycznego ołtarza. W planach natomiast jest odrestaurowanie zabytkowych organów.Kaplica zamkowa w Raciborzu
Kaplica zamkowa w Raciborzu
Kaplica zamkowa w Raciborzu Kaplica zamkowa w Raciborzu Kaplica zamkowa w Raciborzu Kaplica zamkowa w Raciborzu Kaplica gotycka na zamku

Racibórz noclegi

Racibórz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021