Silesianka. Szlak wież i platform widokowych na pograniczu Polski i Czech
Silesianka to szlak wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia czyli na pograniczu Polski i Czech. To bardzo ciekawy, transgraniczny projekt ostatnich lat, tworzony przez kilkadziesiąt gmin polskich oraz czeskich. W efekcie tej współpracy udostępnione są wieże i platformy widokowe, pozwalające podziwiać piękny, przygraniczny krajobraz. Szlak Silesianka obejmuje 34 obiekty. 11 po stronie polskiej i 23 po stronie czeskiej. To bardzo ciekawa oferta malowniczej Krainy Górnej Odry!
Infrastruktura Szlaku Silesianka
Ponadto Szlak Silesianka tworzy ciekawa infrastruktura turystyczna ze ścieżkami rowerowymi i pieszymi, a obiekty powstały często w pobliżu miejsc, gdzie można dobrze zjeść, a nawet przenocować, tak jak np. wieża nad Odrą w Zabełkowie stanęła niedaleko zamku w Chałupkach (restauracja i hotel), skąd na wieżę prowadzi betonowa ścieżka idealna na rower czy spacer z wózkiem, wśród pięknej przyrody.
Euroregion Silesia
Nie zabrakło na Silesiance wiat piknikowych, ławek, tablic informacyjnych i parkingów. To wszystko, by zachęcić turystów do poznawania tego interesującego przyrodniczo terenu pogranicza polsko-czeskiego. Zwanego Euroregionem Silesia. W celu promocji projektu wydano polsko-czeskie mapy i ulotki, bezpłatnie dostępne u każdego z partnerów projektu, prezentujące szlak i jego główne atrakcje turystyczne. Z podziałem na trasę samochodową, przeznaczoną dla rodzin z dziećmi oraz rowerową. Powstała też dwujęzyczna polsko-czeska witryna internetowa zawierająca szczegółowe informacje o wieżach na Szlaku.
Wieże Szlaku Silesianka
Poniżej przedstawiamy obiekty, które znalazły się na trasie Projektu. Część z nich odwiedzić można na terenie Polski, a pozostałe w Czechach.
Wieże Silesianki w Polsce:
Oto 11 obiektów w Polsce
Wieża widokowa Graniczne Meandry Odry
Punkt widokowy całkiem wysokiej wieży Graniczne Meandry Odry znajduje się na wysokości 26,9 m, czynny sezonowo, wstęp bezpłatny
Adres: ul. Młyńska, Zabełków koło Chałupek
Wieża widokowa w Pogrzebieniu
Wieża w Pogrzebieniu jest trójkątna. Jako pierwsza powstała tu platforma widokowa w kontenerze, który stoi obok metalowej konstrukcji. To bardzo unikalny pomysł. Punkt widokowy wieży na wysokości 9,21 m, czynna sezonowo, wstęp bezpłatny
Adres: ul. Lubomska 45. Pogrzebień
Wieża widokowa w Pietrowicach Wielkich
Wieża w Pietrowicach Wielkich oferuje dodatkowo tężnię solankową. Wysokość punktu widokowego to 17,5 m, wstęp bezpłatny przez cały rok. Niedaleko zobaczysz też drewniany kościółek Św. Krzyża, leżący na Szlaku Architektury Drewnianej
Adres: ul. Bończyka, Pietrowice Wielkie
Wieża zamkowa w Tworkowie
Taras widokowy znajduje się na wieży pałacu. Pozostaje on w ruinie, ale jest bardzo ładnie zrewitalizowany. Wysokość punktu widokowego to 21,54 m, czynny sezonowo, wstęp bezpłatny
Adres: ul. Parkowa, Tworków
Platforma widokowa w Arboretum Bramy Morawskiej
Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu oferuje też inne atrakcje, m.in. mini zoo i śliczny Zaczarowany Ogród, który właśnie podziwia się z platformy, z wysokości 12 m. Co ciekawe, nie ma tu żadnego schodka, a platforma mieści się na poziomie gruntu, ale to Ogród położony jest niżej. Wstęp bezpłatny przez cały rok. Na parkingu warto też zerknąć na Gród Drengów znad Górnej Odry
Adres: ul. Markowicka 17, Racibórz Obora
Baszta Rycerska w Wodzisławiu Śląskim
Z rycerzami łączy ją tylko nazwa, bo to Wieża Romantyczna z XIX wieku. Wysokość wieży i punktu widokowego to 14,62 m. Obiekt czynny jest sezonowo, wstęp bezpłatny. Widok przesłaniają w dużej mierze drzewa, ale sama budowla jest ciekawa, podobnie jak jej zielone otoczenie
Pozostałe obiekty Silesianki w Polsce
- Platforma widokowa w Grabówce
- Dwupoziomowa platforma widokowa w Mszanie
- Wieża widokowa w Ratuszu Miejskim w Głubczycach
- Wieża widokowa w gminie Branice
- Wieża widokowa w Baborowie (ul. Wiejska, województwo opolskie)
Wieże Silesianki w Czechach
Oto 23 obiekty w Czechach:
Wieża Nowego Ratusza w Ostrawie
to najwyższa wieża ratuszowa w Republice Czeskiej i najwyższa wieża Silesianki (85,6 m), taras dostępny jest poprzez wjazd dwoma windami i znajduje się na wysokości 73 m, wstęp płatny. Zobaczysz stąd 2 inne obiekty Silesianki - Bolt Tower oraz wieżę starego ratusza. W nowym, modernistycznym ratuszu dostępny jest sklepik z ciekawymi pamiątkami z Ostrawy.
Wieża Bolt Tower w Ostrawie
Wieża Bolt to najbardziej oryginalny obiekt na Szlaku, a przy tym posiada najwyższy punkt widokowy Silesianki. Na wysokości 75 m, wstęp płatny. To element przemysłowego kompleksu Dolni Vitkovice. Niesamowite jest miejsce powstania Bolt Tower, na wielkim piecu dawnej huty, którą również można tutaj zwiedzać.
Wieża ratusza "Hlaska" w Opawie
Wieża w pięknej Opawie ma wysokość 60 m, ale punkt widokowy mieści się na wysokości 35 m, wstęp płatny. To obiekt zabytkowy, początkowo wchodzi się łatwo, jest też winda, ale wyżej trzeba wspinać się po stromych drewnianych schodkach.
Wieża Bezruca w miejscowości Hradec nad Moravicí
To niewysoka wieża, a raczej platforma widokowa. Znajduje się w lesie, za czerwonym i białym zamkiem, na szczycie wzgórza. Sama platforma jest bezpłatna, ale żeby do niej dojść, trzeba wykupić bilet wstępu na teren zamku. Po drodze mija się wysoką, białą wieżę, dostępną odpłatnie, ale nie należącą do Szlaku
Pozostałe obiekty Silesianki w Czechach
- wieża widokowa Bezrucova vyhlidka - Koprivnice
- wieża widokowa Bila hora - Koprivnice
- wieża widokowa Kanihura - Bilov
- wieża widokowa Pohor-Olsova - Odry
- wieża widokowa Veselska rozhledna - Odry
- wieża widokowa Slatina - Slatina
- wieża widokowa Hrad Stary Jicin - Stary Jicin
- wieża widokowa Stramberska truba - Stramberk
- wieża widokowa Velky Javornik - Frenstat pod Radhostem
- wieża widokowa Blahutovice Jesenik na Odrou
- wieża widokowa Koprivna - Budisov
- wieża widokowa Sance - Hradec nad Moravici, Jakubcovice
- wieża widokowa Techanovicka vyhlidka - Stare Techanovice
- wieża widokowa Sosnova - Sosnova
- wieża widokowa Na Sibenici - Steborice
- wieża widokowa Ostre hurce - Haj ve Slezsku
- wieża widokowa Vikstejn - Radkov
- wieża widokowa Hostalkovice - Ostrava
- wieża ratuszowa Stara Radnice, dzielnica Moravska Ostrava - Ostrava
Gdzie zjeść na Szlaku Silesianka?
Region jest dość spory, toteż i restauracji znajdziesz tutaj wiele. Ja mogę polecić kilka z nich. Na tym terenie najbardziej urzekła nas włoska restauracja Casagrande w centrum Raciborza, na ulicy Długiej. Piękne obejście wychodzące na deptak, ciekawe wnętrze i to pyszne jedzenie. Skosztowaliśmy tu różnych specjałów, m.in. pizzy ze szparagami czy wędzonym łososiem, ale również sałatek z szynką parmeńską oraz krewetkami.
Ciekawa jest także Chata Staropolska w Mszanie, gdzie, jak można się domyślić, serwowana jest kuchnia tradycyjna. My skosztowaliśmy tu tradycyjnego obiadu śląskiego - rolady, klusek i modrej kapusty. Na deser polecić mogę szarlotkę na gorąco.
Ale Silesianka to również Czechy. Kuchni naszych sąsiadów skosztowaliśmy w Opawie, w restauracji U Tri Kohoutu. Tutaj posmakowaliśmy oczywiście słynnych knedlików, z pieczenią i smacznym sosem. Zaskoczył mnie dodatek do tego dania, a mianowicie kleks śmietany... kremówki, z odrobiną sosu owocowego i cytryną. Takiego połączenia jeszcze nie jadłam.
Nasz film ze Szlaku
Zapraszamy również na ruchome obrazki 🙂
Noclegi na Szlaku Silesianka
Szlak nie leży bardzo daleko od naszego domu, toteż zdarzało nam się wyskoczyć na 1 dzień. Przemierzając Silesiankę mieliśmy też przyjemność spać w Raciborzu, który jest dobrą bazą ku temu. Bardzo pozytywnie zaskoczyła nas tutaj Villa Antiqua, położona na uboczu miasta. Dawno nie spałam w tak pięknym miejscu! Warunki są tutaj bardzo dobre, jak w świetnym hotelu, a dodatkowo jest kameralnie, ślicznie i klimatycznie.
Całość urządzona w bardzo efektownym stylu, łączącym prowansję z nowoczesnością, drewno z cegłą, a całość z dużą dozą gustu. Fantastyczne wrażenie zrobił na mnie ogród, taras wypoczynkowy oraz weranda w formie zimowego ogrodu, na której jedliśmy smaczne śniadanie. Równie piękny był pokój oraz łazienka. Jestem estetką, toteż w ładnych miejscach jest mi po prostu milej i lepiej się śpi. Zdecydowanie polecam!
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Informacje praktyczne
Niektóre wieże dostępne są przez cały rok, inne tylko w sezonie turystycznym, zwykle od połowy marca do końca listopada
Bilety: wstęp bezpłatny lub płatny
Parkingi: w większości bezpłatne
Szczegółowe informacje o obiektach Szlaku Silesianka znajdziesz na stronie: https://www.silesianka.eu/wieze-i-punkty-widokowe/
Silesianka
Euroregion Silesia
ul. Batorego 7, Racibórz
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Kościół w Tworkowie, odległość: 11.1 km
- Zamek w Tworkowie, odległość: 11.3 km
- Kaplica zamkowa w Raciborzu, odległość: 19.9 km
- Zamek w Raciborzu, odległość: 19.9 km
- Rezerwat Łężczok w Raciborzu, odległość: 23.2 km
- Zalew Rybnicki, odległość: 24.9 km
- Góra Zamkowa w Cieszynie, odległość: 29 km
- Pałac w Krowiarkach, odległość: 29.1 km
- Pałac w Sławikowie, odległość: 29.2 km
- Twinpigs w Żorach, odległość: 29.5 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!