Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°0'29" N, 18°14'14" E
Śląskie
2017-01-30
2020-02-03 02:00

Opis Tworkowa

Tworków to bardzo ciekawa miejscowość w województwie śląskim, leżąca niedaleko Krzyżanowic z ładnym pałacem, około 15 km na południe od Raciborza, tuż przy granicy z Czechami.Historia Tworkowa sięga głęboko w przeszłość, pierwsze wzmianki pochodzą z 1350 roku, kiedy właścicielami miejscowości byli Tworkowscy, ale prawdopodobnie istniała ona już w XIII wieku. Tworkowscy władali nią do XV wieku, a później znaczącymi właścicielami Tworkowa byli Wodnikowscy i rodzina Reiswitz. Już w XIV wieku powstał tu pierwszy gotycki zamek i drewniany kościół. Kościół nie dotrwał do czasów obecnych, w XVII wieku został zastąpiony przez murowny barokowy kościół, zaś zamek, po wielu przebudowach, ostał się do dziś jako piękna ruina pałacu.

Tworków
Tworków


Zabytki w Tworkowie

- Pałac w Tworkowie, ul. Parkowa - ruiny okazałej budowli stoją w północnej części miejscowości, to dawna siedziba Tworkowskich, Wodników i Reiswitzów. Początki zamku gotyckiego sięgają XIV wieku, w XVI stuleciu budowla została rozbudowana przez Kaspra Wiskota von Wodnik, a w połowie XIX wieku przebudowana w stylu neogotyckim. Pałac został zniszczony w czasie II wojny światowej i od tej pory pozostaje w ruinie, choć jest udostępniony do zwiedzania.

- Kościół Św. Piotra i Pawła w Tworkowie, ul. Główna - barokowa budowla z końca XVII wieku, stojąca w miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni. Kościół w Tworkowie jest niezywkle cenny, gdyż w jego podziemiach odkryto rodową kryptę Reiswitzów z trumnami pochodzącymi z 1650 roku. Dziś są one prezentowane w kościole, pod bardzo ciekawą i unikatową lożą rodziny Reiswitzów, bogato zdobioną. Całe wnętrze kościoła jest barokowe i niezwykle zdobne. Kościół otacza cmentarz.

Zamek w Tworkowie
Zamek Tworków
zamek tworków

- Kapliczka Św. Urbana - około 2 km na zachód od Tworkowa stoi zabytkowa, późnobarokowa kapliczka z 1779 roku, z później dobudowaną wieżyczką.Tworków Zamek Tworków Kościół w Tworkowie Tworków kościół Loża w Kościele w Tworkowie słynna loggia w kościele Ruiny obecnie rewitalizowane Tworków Tworków Pałac w Tworkowie Tworków Pałac w Tworkowie Tworków Pałac Pałac Tworków Tworków zamek Kościół w Tworkowie Krypty w kościele Kościół Tworków

Tworków noclegi

Tworków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Tworkowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
VonOstrau Domator 7 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-08-27 na
To bardzo fajne miejsce! Zwiedzanie jest bezpłatne a widoki są świetne, można zobaczyć aż do Raciborza... Mogę polecić każdemu, pojedynczej osobie, grupie lub rodzinie.
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020