Tworków

Tworków

(4.6 głosów: 33)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Tworków to bardzo ciekawa, choć niewielka miejscowość w województwie śląskim, leżąca niedaleko Krzyżanowic, około 15 km na południe od Raciborza, niedaleko granicy z Czechami. Tworków słynie z ruin pięknego pałacu, który powstał na fundamentach zamku.

Tworków
Tworków

Top atrakcje w Tworkowie

1. Pałac w Tworkowie, ul. Parkowa - ruiny okazałej budowli stoją w północnej części miejscowości, to dawna siedziba Tworkowskich, Wodników i Reiswitzów. Początki zamku gotyckiego sięgają tu XIV wieku, w XVI stuleciu budowla została rozbudowana przez Kaspra Wiskota von Wodnik, a w połowie XIX wieku przebudowana w stylu neogotyckim. Pałac został zniszczony w czasie II wojny światowej i od tej pory pozostaje w ruinie, w ostatnich latach zrewitalizowano mury i udostępniono wieżę zamkową jako punkt widokowy, element Szlaku wież Silesianka, pałac dostępny jest przez cały rok, bezpłatnieTworków
Tworków

2. Kościół Św. Piotra i Pawła w Tworkowie, ul. Główna - barokowa perła z końca XVII wieku, stojąca w miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni. Kościół w Tworkowie jest niezwykle cenny, gdyż w jego podziemiach odkryto rodową kryptę Reiswitzów z trumnami pochodzącymi z 1650 roku. Dziś są one prezentowane w kościele, pod bardzo ciekawą i unikatową lożą rodziny Reiswitzów, bogato zdobioną. Całe wnętrze kościoła jest barokowe i niezwykle zdobne. Kościół otacza cmentarz.

Tworków kościół
Tworków kościół

3. Aleja Hroza, ul. Parkowa - historyczny trakt wiodący z Tworkowa do Bieńkowic, z pięknym starodrzewem, obecnie to ścieżka piesza i rowerowaTworków Aleja Hroza
Tworków Aleja Hroza

4. Staw Trzeciok, ul. Parkowa - za parkiem pałacowym, przy Alei Hroza rozlewa się malowniczy Staw Trzeciok, nad którym stoi Zabytkowy Młyn, już nieużytkowany

Tworków staw Trzeciok
Tworków staw Trzeciok

5. Kapliczka Św. Urbana - około 2 km na zachód od Tworkowa stoi zabytkowa, późnobarokowa kapliczka z 1779 roku, z później dobudowaną wieżyczką.Historia Tworkowa

Historia Tworkowa sięga głęboko w przeszłość, pierwsze wzmianki pochodzą z 1350 roku, kiedy właścicielami miejscowości byli Tworkowscy, ale prawdopodobnie istniała ona już w XIII wieku. Tworkowscy władali nią do XV wieku, a później znaczącymi właścicielami Tworkowa byli Wodnikowscy i rodzina Reiswitz. Już w XIV wieku powstał tu pierwszy gotycki zamek i drewniany kościół. Kościół nie dotrwał do czasów obecnych, w XVII wieku został zastąpiony przez murowany, barokowy kościół, zaś zamek, po wielu przebudowach, ostał się do dziś jako piękna ruina pałacu.

Tworków ruiny zamku
Tworków ruiny zamku

Mapa Tworkowa z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Tworkowie. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Tworków noclegi

Tworków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Tworkowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Tworków
Tworków basen
Tworków
Tworków park przypałacowy
Tworków kościół
Tworków
Tworków
Zamek w Tworkowie
Zamek Tworków
zamek tworków
Tworków
Zamek Tworków
Tworków kościół
Loża w Kościele w Tworkowie
Kościół Tworków
Krypty w kościele
Ruiny obecnie rewitalizowane
Tworków
Pałac w Tworkowie
Kościół w Tworkowie
50°0'41N, 18°14'13E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

VonOstrau
To bardzo fajne miejsce! Zwiedzanie jest bezpłatne a widoki są świetne, można zobaczyć aż do Raciborza... Mogę polecić każdemu, pojedynczej osobie, grupie lub rodzinie.
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021