Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Św. Piotra i Pawła w Tworkowie znajduje się niedaleko pałacu w Tworkowie, przy ulicy Głównej.Świątynia została wybudowana w latach 1691-94, w miejscu poprzedniego spalonego kościoła. Kościół w Tworkowie to jedno z najcenniejszych dzieł architektury barokowej na Ziemi Raciborskiej.

Krypty w kościele
Krypty w kościele


Wyposażenie kościoła w Tworkowie

W kościele Św Piotra i Pawła uwagę zwraca piękne barokowe wyposażenie, niezwykle bogato zdobione - ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem malowanym na desce z XVII wieku, dwa boczne ołtarze, ambona i arcyciekawa loża kolatorska, tzw. pański pawlacz. Jeszcze nigdy podobnej nie widziałam w żadnym innym kościele. Zasiadała w niej podczas Mszy Św. rodzina Reiswitzów - dawni właściciele Tworkowa.

Krypta w kościele w Tworkowie

Ale najciekawszym miejsce w kościele tworkowskim, sprawiającym, że jest to naprawdę niezwykła i cenna świątynia, jest krypta znajdująca się pod lożą, odkryta w podziemiach całkiem niedawno, bo w 1993 roku.

Kościół Tworków
Loża w Kościele w Tworkowie
słynna loggia w kościele

Krypta kryje 11 trumien z 1650 roku, które są prawdziwymi dziełami sztuki. W trumnach pochowani zostali: Wacław von Reiswitz, jego żona Ewa Wilczek oraz ich dziewięcioro dzieci. To smutne, że niektóre trumienki dzieci są naprawdę niewielkie co może oznaczać tylko jedno, umarły w bardzo młodym wieku, ale niestety taka była rzeczywistość w XVII wieku, umieralność wśród małych dzieci wynosiła aż 70%!Obecnie kościół w Tworkowie jest bardzo ładnie odnowiony, a w 2002 roku otrzymał nawet wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Zabytek Zadbany. Naprawdę warto tu zajrzeć będąc w Tworkowie lub okolicy. Świątynię otacza cmentarz kryjący zabytkowe nagrobki.

Tworków kościół
Tworków kościół

Kościół Św. Piotra i Pawła
ul. Główna, Tworków

 

Kościół w Tworkowie
Kościół w Tworkowie
Kościół Św. Piotra i Pawła w Tworkowie

Tworków noclegi

Tworków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134088 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020