Kościół w Tworkowie

Kościół w Tworkowie

(5 głosów: 5)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół Św. Piotra i Pawła w Tworkowie znajduje się przy ulicy Głównej, niedaleko pałacu w Tworkowie. Świątynia została wybudowana w latach 1691-94, w miejscu poprzedniego spalonego kościoła. Ta dzisiejsza budowla sakralna w Tworkowie to jedno z najcenniejszych dzieł architektury barokowej na Ziemi Raciborskiej.

Kościół w Tworkowie
Kościół w Tworkowie

Wystrój kościoła w Tworkowie

W kościele Św. Piotra i Pawła uwagę zwraca piękne barokowe wyposażenie, niezwykle bogato zdobione - ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem malowanym na desce z XVII wieku, dwa boczne ołtarze, czy bardzo zdobna ambona. Ale znajdziesz tu również arcyciekawą lożę kolatorską, tzw. pański pawlacz. Jeszcze nigdy podobnej nie widziałam w żadnym innym kościele. Zasiadała w niej podczas mszy świętej rodzina Reiswitzów - dawni właściciele Tworkowa. Dziś może tu usiąść każdy.Kościół w Tworkowie - loża
Kościół w Tworkowie - loża

Krypta w kościele w Tworkowie

Ale najciekawszym miejsce w kościele tworkowskim, sprawiającym, że jest to naprawdę niezwykła i cenna świątynia, jest krypta znajdująca się pod lożą, odkryta w podziemiach całkiem niedawno, bo w 1993 roku.

Krypta kryje 11 trumien z 1650 roku, które są prawdziwymi dziełami sztuki. W trumnach pochowani zostali: Wacław von Reiswitz, jego żona Ewa Wilczek oraz ich dziewięcioro dzieci. To smutne, że niektóre trumienki dzieci są naprawdę niewielkie co może oznaczać tylko jedno, umarły w bardzo młodym wieku, ale niestety taka była rzeczywistość w XVII wieku, umieralność wśród małych dzieci wynosiła aż 70%!

Kościół w Tworkowie - krypta
Kościół w Tworkowie - krypta

Obecnie kościół w Tworkowie jest bardzo ładnie odnowiony, a w 2002 roku otrzymał nawet wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Zabytek Zadbany. Naprawdę warto tu zajrzeć będąc w Tworkowie lub okolicy. Świątynię otacza cmentarz kryjący zabytkowe nagrobki.

Kościół Św. Piotra i Pawła
ul. Główna, Tworków 

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Parking: bezpłatny

Adres

Kościół Św. Piotra i Pawła
ul. Główna 19, Tworków
tel. 32/ 419-62-26
www.parafiatworkow.pl

GPS: 50°0'30N, 18°14'7E

Tworków noclegi

Tworków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kościół w Tworkowie
Krypty w kościele
Kościół Tworków
Loża w Kościele w Tworkowie
słynna loggia w kościele
Tworków kościół
Kościół w Tworkowie
Kościół Św. Piotra i Pawła w Tworkowie
Tworków Kraina Górnej Odry
Ważna
kościoły czynne cały rok wstęp bezpłatny kościoły barokowe krypty
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023