Kościół Św. Piotra i Pawła
ul. Główna 19, Tworków
tel. 32/ 419-62-26
www.parafiatworkow.pl

50°0'30" N, 18°14'7" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Parking: bezpłatny

Kościół Św. Piotra i Pawła w Tworkowie znajduje się przy ulicy Głównej, niedaleko pałacu w Tworkowie. Świątynia została wybudowana w latach 1691-94, w miejscu poprzedniego spalonego kościoła. Ta dzisiejsza budowla sakralna w Tworkowie to jedno z najcenniejszych dzieł architektury barokowej na Ziemi Raciborskiej.Kościół w Tworkowie
Kościół w Tworkowie

Wystrój kościoła w Tworkowie

W kościele Św. Piotra i Pawła uwagę zwraca piękne barokowe wyposażenie, niezwykle bogato zdobione - ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem malowanym na desce z XVII wieku, dwa boczne ołtarze, czy bardzo zdobna ambona. Ale znajdziesz tu również arcyciekawą lożę kolatorską, tzw. pański pawlacz. Jeszcze nigdy podobnej nie widziałam w żadnym innym kościele. Zasiadała w niej podczas mszy świętej rodzina Reiswitzów - dawni właściciele Tworkowa. Dziś może tu usiąść każdy.

Kościół w Tworkowie - loża
Kościół w Tworkowie - loża

Krypta w kościele w Tworkowie

Ale najciekawszym miejsce w kościele tworkowskim, sprawiającym, że jest to naprawdę niezwykła i cenna świątynia, jest krypta znajdująca się pod lożą, odkryta w podziemiach całkiem niedawno, bo w 1993 roku.

Krypta kryje 11 trumien z 1650 roku, które są prawdziwymi dziełami sztuki. W trumnach pochowani zostali: Wacław von Reiswitz, jego żona Ewa Wilczek oraz ich dziewięcioro dzieci. To smutne, że niektóre trumienki dzieci są naprawdę niewielkie co może oznaczać tylko jedno, umarły w bardzo młodym wieku, ale niestety taka była rzeczywistość w XVII wieku, umieralność wśród małych dzieci wynosiła aż 70%!Kościół w Tworkowie - krypta
Kościół w Tworkowie - krypta

Obecnie kościół w Tworkowie jest bardzo ładnie odnowiony, a w 2002 roku otrzymał nawet wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Zabytek Zadbany. Naprawdę warto tu zajrzeć będąc w Tworkowie lub okolicy. Świątynię otacza cmentarz kryjący zabytkowe nagrobki.

Kościół Św. Piotra i Pawła
ul. Główna, Tworków 

Kościół w Tworkowie Kościół w Tworkowie Krypty w kościele Kościół Tworków Loża w Kościele w Tworkowie słynna loggia w kościele Tworków kościół Kościół w Tworkowie Kościół Św. Piotra i Pawła w Tworkowie

Tworków noclegi

Tworków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021