Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Zamek Piastowski
ul. Zamkowa 2, Racibórz
tel. 32/ 700-60-52
www.zamekpiastowski.pl

50°5'46" N, 18°13'15" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 09:00–16:00
  • wtorek: 09:00–16:00
  • środa: 09:00–16:00
  • czwartek: 09:00–16:00
  • piątek: 09:00–16:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Za Mostem Zamkowym w Raciborzu, przekraczając Odrę, docieramy do wspaniałego historycznego grodu, którego początki sięgają IX wieku. Pod koniec XIII wieku piastowski książę Przemysł wybudował tu zamek murowany - budowlę obronną, a przy tym niezwykle reprezentacyjną. Dziś ten Zamek Piastowski prezentuje się wspaniale, po gruntownej renowacji, która ruiny przeobraziła w cudny kompleks. Prowadzi do niego zabytkowa brama wjazdowa z I połowy XVII wieku, a dalej jest kaplica zamkowa, Dom Książęcy oraz browar zamkowy.Zamek udostępniony jest do zwiedzania za naprawdę symboliczną kwotę, w środku zobaczyć można ciekawe wystawy, choć brakuje ukazania długiej historii kompleksu.

Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu


Kaplica zamkowa

We wschodnie skrzydło zamku wtopiona jest gotycka kaplica Św. Tomasza Becketa z Canterbury, ufundowana po 1287 roku, nazywana dziś perłą gotyku śląskiego i śląską Sainte-Chapelle! Kaplica kryje też elementy barokowe i neogotyckie, ale już na pierwszy rzut oka obiekt wygląda na wyjątkowo wiekowy, cudny i klimatyczny. Jeszcze parę lat temu wnętrze kaplicy było surowe, a dziś jest cudnie odrestaurowane i udostępnione wraz z wnętrzami zamku. W czerwcu 2016 roku miało miejsce poświęcenie kaplicy.

Kaplica Św. Tomasza powstała prawdopodobnie w miejscu romańskiej rotundy, w latach 1288-93, a ufundował ją biskup wrocławski Tomasz II w wyrazie uznania za gościnność tutejszego grodu, w którym chronił się przed księciem Henrykiem IV Probusem. Do XV wieku w kaplicy funkcjonowała kolegiata - siedziba kanoników.

Zamek w Raciborzu

Kaplica w ciągu wieków była kilkakrotnie odbudowywana, na szczęście nie ucierpiała zbytnio podczas II wojny światowej, natomiast później została zaniedbana. Dziś pięknie odnowiona, zachowała oryginalne ściany gotyckie - północną i zachodnią.W dawnym Domu Książęcym dostępne są różnorodne wystawy, w tym przyrodnicza, związana z więziennictwem czy z makietami pałaców Ziemi Raciborskiej.

otwarta niedawno kaplica dla zwiedzających
otwarta niedawno kaplica dla zwiedzających

W skrzydle północnym zamku funkcjonuje do chwili obecnej historyczny browar, o którym pisano już w połowie XVI wieku. Zamek otacza ładny park zamkowy biegnący wzdłuż Odry, w którym rośnie m.in. dąb błotny będący pomnikiem przyrody. Park otacza również Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ulicy Zamkowej.

sale zamkowe rekonstrukcja zbroi Browar Kaplica gotycka na zamku wystawy zamkowe zamek w Raciborzu Kaplica przed remontem Racibórz Racibórz kaplica zamkowa Racibórz Racibórz Zamek w Raciborzu

Racibórz noclegi

Racibórz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020