Zamek w Raciborzu

Zamek w Raciborzu

(4.6 głosów: 37)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Graniczna warownia Piastów

Za Mostem Zamkowym w Raciborzu, przekraczając Odrę, docieramy do wspaniałego, historycznego grodu Piastów, którego początki sięgają IX wieku. Pierwszy raz raciborski gród wzmiankowany jest w 1108 roku, w słynnej Kronice Galla Anonima, jako przygraniczna twierdza kasztelańska. Pod koniec XIII wieku piastowski książę Przemysł wybudował tu zamek murowany - budowlę obronną, a przy tym niezwykle reprezentacyjną. Dziś ten Zamek Piastowski prezentuje się wspaniale, po gruntownej renowacji prowadzonej od 2008 roku, która ruiny przeobraziła w cudny kompleks. Prowadzi do niego zabytkowa brama wjazdowa z I połowy XVII wieku, a dalej jest Kaplica Zamkowa, Dom Książęcy oraz Browar Zamkowy istniejący od XVI stulecia.

Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu

Kaplica zamkowa

We wschodnie skrzydło zamku wtopiona jest gotycka kaplica Św. Tomasza Becketa z Canterbury, ufundowana po 1287 roku, nazywana dziś perłą gotyku śląskiego i śląską Sainte-Chapelle! Kaplica kryje też elementy barokowe i neogotyckie, ale już na pierwszy rzut oka obiekt wygląda na wyjątkowo wiekowy, cudny i klimatyczny. Jeszcze parę lat temu wnętrze kaplicy było surowe, a dziś jest cudnie odrestaurowane i udostępnione wraz z wnętrzami zamku. W czerwcu 2016 roku miało miejsce poświęcenie kaplicy.Kaplica zamkowa
Kaplica zamkowa
Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu

Kaplica Św. Tomasza powstała prawdopodobnie w miejscu romańskiej rotundy, w latach 1288-93, a ufundował ją biskup wrocławski Tomasz II w wyrazie uznania za gościnność tutejszego grodu, w którym chronił się przed księciem Henrykiem IV Probusem. Do XV wieku w kaplicy funkcjonowała kolegiata - siedziba kanoników.

Kaplica zamkowa
Kaplica zamkowa

Kaplica w ciągu wieków była kilkakrotnie odbudowywana, na szczęście nie ucierpiała zbytnio podczas II wojny światowej, natomiast później została zaniedbana. Dziś pięknie odnowiona, zachowała oryginalne ściany gotyckie - północną i zachodnią, a także obraz, niestety bez historycznego ołtarza. W kaplicy wejść można też na chór, a z jej prawego boku również do podziemi, gdzie powstała skromna wystawa narzędzi tortur.Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu

Badacze kaplicy zamkowej w Raciborzu wskazują na jej rzadki dwukondygnacyjny układ. Jej górny poziom służył celom liturgicznym. Na nabożeństwach gromadził się tu książę z rodziną i dworem, do dziś widoczne są ślady loży książęcej. Dolna kondygnacja natomiast, do której prowadziło ukryte w murze obronnym zejście, stanowiła najprawdopodobniej miejsce przechowywanie świętych relikwii.

Kaplica zamkowa
Kaplica zamkowa

Dom Książęcy

Podobnie, jak kaplica, dla turystów dostępny jest również dawny Dom Książęcy, w którym dziś dostępne są różnorodne wystawy, w tym przyrodnicza, związana z więziennictwem czy z makietami pałaców Ziemi Raciborskiej.Najstarsze w Polsce graffiti

Niecodzienną ciekawostką w zamku w Raciborzu jest jedno z najstarszych w Polsce graffiti, widoczne niedaleko wejścia na chór w kaplicy zamkowej, przy jej północnej ścianie. Ten nietypowy zabytek pochodzi z XVII wieku, a stanowią go napisy wyryte w czasie wojny trzydziestoletniej, być może przez żołnierzy stacjonujących w zamku. Możliwe, że mieścił się tutaj nawet areszt, bowiem w sąsiedniej sali odbywały się roki sądowe. Napisy są w języku morawskim.

Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu

W skrzydle północnym zamku funkcjonuje natomiast do chwili obecnej historyczny browar, o którym pisano już w połowie XVI wieku. Zamek otacza ładny park zamkowy biegnący wzdłuż Odry, w którym rośnie m.in. dąb błotny będący pomnikiem przyrody.

Park Zamkowy w Raciborzu
Park Zamkowy w Raciborzu

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

1 IV - 30 IX wt-nd 10.00-18.00
1 X - 31 III wt-pt 9.00-16.00, sb-nd 10.00-18.00
Bilety: Dom Książęcy normalny 12 zł, ulgowy 8 zł
Kaplica Zamkowa 8 zł
Zwiedzanie Zamku Piastowskiego odbywa się o pełnej godzinie z przewodnikiem
Dziedziniec dostępny bezpłatnie
Parking: bezpłatny

Adres

Zamek Piastowski
ul. Zamkowa 2, Racibórz
tel. 32/ 700-60-52
www.zamekpiastowski.pl

GPS: 50°5'46N, 18°13'15E

Zamek w Raciborzu na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Górnego Śląska wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Racibórz noclegi

Racibórz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zamek w Raciborzu
Kaplica zamkowa
Zamek w Raciborzu
Kaplica zamkowa
Kaplica zamkowa
Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu
Kaplica zamkowa
Kaplica zamkowa
Zamek w Raciborzu
otwarta niedawno kaplica dla zwiedzających
rekonstrukcja zbroi
Browar
Kaplica gotycka na zamku
wystawy zamkowe
Zamek w Raciborzu
Racibórz
Racibórz
, Dave666
, Dave666
zamek w Raciborzu
Kaplica przed remontem Racibórz
Racibórz kaplica zamkowa
50°5'46N, 18°13'15E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Zamek w Raciborzu to piękne miejsce, wspaniale zrewitalizowane w ostatnich latach, dziedziniec urzeka, a dodatkowo w jego wnętrzach można zwiedzić muzeum, najbardziej ujmuje mnie tu gotycka kaplica zamkowa, której wnętrze jeszcze kilkanaście lat temu pozostawało w rozsypce
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022