Zamek w Raciborzu

Zdjęcia (24)

Za Mostem Zamkowym w Raciborzu, przekraczając Odrę, docieramy do wspaniałego historycznego grodu, którego początki sięgają IX wieku. Pod koniec XIII wieku piastowski książę Przemysł wybudował tu zamek murowany - budowlę obronną, a przy tym niezwykle reprezentacyjną. Dziś ten Zamek Piastowski prezentuje się wspaniale, po gruntownej renowacji, która ruiny przeobraziła w cudny kompleks. Prowadzi do niego zabytkowa brama wjazdowa z I połowy XVII wieku, a dalej jest kaplica zamkowa, Dom Książęcy oraz browar zamkowy.Zamek udostępniony jest do zwiedzania za naprawdę symboliczną kwotę, w środku zobaczyć można ciekawe wystawy, choć brakuje ukazania długiej historii kompleksu.

Kaplica zamkowa

We wschodnie skrzydło zamku wtopiona jest gotycka kaplica Św. Tomasza Becketa z Canterbury, ufundowana po 1287 roku, nazywana dziś perłą gotyku śląskiego i śląską Sainte-Chapelle! Kaplica kryje też elementy barokowe i neogotyckie, ale już na pierwszy rzut oka obiekt wygląda na wyjątkowo wiekowy, cudny i klimatyczny. Jeszcze parę lat temu wnętrze kaplicy było surowe, a dziś jest cudnie odrestaurowane i udostępnione wraz z wnętrzami zamku. W czerwcu 2016 roku miało miejsce poświęcenie kaplicy.Kaplica Św. Tomasza powstała prawdopodobnie w miejscu romańskiej rotundy, w latach 1288-93, a ufundował ją biskup wrocławski Tomasz II w wyrazie uznania za gościnność tutejszego grodu, w którym chronił się przed księciem Henrykiem IV Probusem. Do XV wieku w kaplicy funkcjonowała kolegiata - siedziba kanoników.

Kaplica w ciągu wieków była kilkakrotnie odbudowywana, na szczęście nie ucierpiała zbytnio podczas II wojny światowej, natomiast później została zaniedbana. Dziś pięknie odnowiona, zachowała oryginalne ściany gotyckie - północną i zachodnią.

W dawnym Domu Książęcym dostępne są różnorodne wystawy, w tym przyrodnicza, związana z więziennictwem czy z makietami pałaców Ziemi Raciborskiej.

W skrzydle północnym zamku funkcjonuje do chwili obecnej historyczny browar, o którym pisano już w połowie XVI wieku. Zamek otacza ładny park zamkowy biegnący wzdłuż Odry, w którym rośnie m.in. dąb błotny będący pomnikiem przyrody. Park otacza również Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ulicy Zamkowej.

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: