Zamek w Raciborzu, Anna Piernikarczyk

Za Mostem Zamkowym w Raciborzu, przekraczając Odrę, docieramy do wspaniałego historycznego grodu, którego początki sięgają IX wieku. Pod koniec XIII wieku piastowski książę Przemysł wybudował tu zamek murowany - budowlę obronną, a przy tym niezwykle reprezentacyjną. Dziś ten Zamek Piastowski prezentuje się wspaniale, po gruntownej renowacji, która ruiny przeobraziła w cudny kompleks. Prowadzi do niego zabytkowa brama wjazdowa z I połowy XVII wieku, a dalej jest kaplica zamkowa, Dom Książęcy oraz browar zamkowy.Zamek udostępniony jest do zwiedzania za naprawdę symboliczną kwotę, w środku zobaczyć można ciekawe wystawy, choć brakuje ukazania długiej historii kompleksu.

Zamek w Raciborzu

Kaplica zamkowa

We wschodnie skrzydło zamku wtopiona jest gotycka kaplica Św. Tomasza Becketa z Canterbury, ufundowana po 1287 roku, nazywana dziś perłą gotyku śląskiego i śląską Sainte-Chapelle! Kaplica kryje też elementy barokowe i neogotyckie, ale już na pierwszy rzut oka obiekt wygląda na wyjątkowo wiekowy, cudny i klimatyczny. Jeszcze parę lat temu wnętrze kaplicy było surowe, a dziś jest cudnie odrestaurowane i udostępnione wraz z wnętrzami zamku. W czerwcu 2016 roku miało miejsce poświęcenie kaplicy.

Kaplica Św. Tomasza powstała prawdopodobnie w miejscu romańskiej rotundy, w latach 1288-93, a ufundował ją biskup wrocławski Tomasz II w wyrazie uznania za gościnność tutejszego grodu, w którym chronił się przed księciem Henrykiem IV Probusem. Do XV wieku w kaplicy funkcjonowała kolegiata - siedziba kanoników.

Kaplica w ciągu wieków była kilkakrotnie odbudowywana, na szczęście nie ucierpiała zbytnio podczas II wojny światowej, natomiast później została zaniedbana. Dziś pięknie odnowiona, zachowała oryginalne ściany gotyckie - północną i zachodnią.

W dawnym Domu Książęcym dostępne są różnorodne wystawy, w tym przyrodnicza, związana z więziennictwem czy z makietami pałaców Ziemi Raciborskiej.

otwarta niedawno kaplica dla zwiedzających

W skrzydle północnym zamku funkcjonuje do chwili obecnej historyczny browar, o którym pisano już w połowie XVI wieku. Zamek otacza ładny park zamkowy biegnący wzdłuż Odry, w którym rośnie m.in. dąb błotny będący pomnikiem przyrody. Park otacza również Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ulicy Zamkowej.

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zamek Piastowski
ul. Zamkowa 2, Racibórz
tel. 32/ 700-60-52
www.zamekpiastowski.pl

50°5'46" N, 18°13'15" E
Śląskie
2019-11-07
2020-02-02 02:02

Zamek w Raciborzu na blogu

Zdjęcie Top 5 Najpiękniejsze zamki województwa śląskiego
Top 5 Najpiękniejsze zamki województwa śląskiego

Nie znam chyba nikogo, kto nie lubiłby zamków. My uwielbiamy wszelkie warownie, a im starsze, tym lepsze. Nawet ruiny w żadnej mierze nam nie przeszkadzają, a czasem bywają wielce interesujące. Dlatego też proponuję Wam zestawienie pięciu najpiękniejszych zamków województwa śląskiego i szczerze polecam odwiedzenie ich podczas weekendowych wojaży po Polsce. Ranking oczywiście jest całkowicie subiektywny, ale jestem przekonana, że nie będziecie zawiedzeni tymi atrakcjami.

Atrakcje · 2020-02-18 14:13:54
Zdjęcie Zamek w Raciborzu - śląska perełka!
Zamek w Raciborzu - śląska perełka!
Dawny piastowski zamek w Raciborzu, sięgający korzeniami wczesnego średniowiecza, od kilku lat zachwyca turystów, bowiem został odrestaurowany i udostępniony do zwiedzania. Od czerwca tego roku jest jeszcze atrakcyjniejszy, kiedy to poświęcono i oddano do użytku kaplicę zamkową z końca XIII wieku. Cudnie odnowiona kaplica nazywana jest perłą śląskiego gotyku oraz śląską Saint-Chapelle. …
Atrakcje · 2016-10-07 14:15:01

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą