Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Zamek w Raciborzu

Zamek w Raciborzu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Zamek Piastowski w Raciborzu wznosi się za Mostem Zamkowym, toteż idąc ze Starówki, trzeba przekroczyć Odrę, aby do niego dotrzeć. To wspaniały, historyczny gród Piastów, którego początki sięgają IX wieku. Pierwszy raz raciborski gród wzmiankowany był w 1108 roku, w słynnej Kronice Galla Anonima, jako przygraniczna twierdza kasztelańska. Pod koniec XIII wieku piastowski książę Przemysł wybudował tu zamek murowany - budowlę obronną, a przy tym niezwykle reprezentacyjną. Dziś ten Zamek Piastowski prezentuje się wspaniale, po gruntownej renowacji prowadzonej od 2008 roku, która ruiny przeobraziła w cudny kompleks. Prowadzi do niego zabytkowa brama wjazdowa z I połowy XVII wieku, a dalej jest Kaplica Zamkowa, Dom Książęcy oraz Browar Zamkowy istniejący od XVI stulecia.

Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu

Kaplica zamkowa

We wschodnie skrzydło zamku wtopiona jest gotycka kaplica Św. Tomasza Becketa z Canterbury, ufundowana po 1287 roku, nazywana dziś perłą gotyku śląskiego i śląską Sainte-Chapelle! Kaplica kryje też elementy barokowe i neogotyckie, ale już na pierwszy rzut oka obiekt wygląda na wyjątkowo wiekowy, cudny i klimatyczny. Jeszcze parę lat temu wnętrze kaplicy było surowe, a dziś jest cudnie odrestaurowane i udostępnione wraz z wnętrzami zamku. W czerwcu 2016 roku miało miejsce poświęcenie kaplicy.

Kaplica zamkowa
Kaplica zamkowa
Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu

Kaplica Św. Tomasza powstała prawdopodobnie w miejscu romańskiej rotundy, w latach 1288-93, a ufundował ją biskup wrocławski Tomasz II w wyrazie uznania za gościnność tutejszego grodu, w którym chronił się przed księciem Henrykiem IV Probusem. Do XV wieku w kaplicy funkcjonowała kolegiata - siedziba kanoników.

Kaplica w ciągu wieków była kilkakrotnie odbudowywana, na szczęście nie ucierpiała zbytnio podczas II wojny światowej, natomiast później została zaniedbana. Dziś pięknie odnowiona, zachowała oryginalne ściany gotyckie - północną i zachodnią, a także obraz, niestety bez historycznego ołtarza. W kaplicy wejść można też na chór, a z jej prawego boku również do podziemi, gdzie powstała skromna wystawa narzędzi tortur.

Kaplica zamkowa
Kaplica zamkowa
Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu

Badacze kaplicy zamkowej w Raciborzu wskazują na jej rzadki dwukondygnacyjny układ. Jej górny poziom służył celom liturgicznym. Na nabożeństwach gromadził się tu książę z rodziną i dworem, do dziś widoczne są ślady loży książęcej. Dolna kondygnacja natomiast, do której prowadziło ukryte w murze obronnym zejście, stanowiła najprawdopodobniej miejsce przechowywanie świętych relikwii.

Kaplica zamkowa
Kaplica zamkowa

Dom Książęcy

Podobnie, jak kaplica, dla turystów dostępny jest również dawny Dom Książęcy, w którym dziś dostępne są różnorodne wystawy, w tym przyrodnicza, związana z więziennictwem czy z makietami pałaców Ziemi Raciborskiej. Racibórz, a co za tym idzie zamek piastowski, stanowi stolicę Krainy Górnej Odry.

Najstarsze w Polsce graffiti

Niecodzienną ciekawostką w zamku w Raciborzu jest jedno z najstarszych w Polsce graffiti, widoczne niedaleko wejścia na chór w kaplicy zamkowej, przy jej północnej ścianie. Ten nietypowy zabytek pochodzi z XVII wieku, a stanowią go napisy wyryte w czasie wojny trzydziestoletniej, być może przez żołnierzy stacjonujących w zamku. Możliwe, że mieścił się tutaj nawet areszt, bowiem w sąsiedniej sali odbywały się roki sądowe. Napisy są w języku morawskim.

Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu

W skrzydle północnym zamku funkcjonuje natomiast do chwili obecnej historyczny browar, o którym pisano już w połowie XVI wieku. Zamek otacza ładny park zamkowy biegnący wzdłuż Odry, w którym rośnie m.in. dąb błotny będący pomnikiem przyrody.

Browar
Browar
Park Zamkowy w Raciborzu
Park Zamkowy w Raciborzu

Atrakcje w okolicy

W pobliżu Zamku Piastowskiego warto odwiedzić też Arboretum Bramy Morawskiej z mini zoo i Zaczarowanym Ogrodem z platformą widokową, cudny Rezerwat Łężczok - ptasi azyl, dostępne przez cały rok ruiny pałacu w Łubowicach, udostępnione w ciepłe niedziele ruiny pałacu w Sławikowie, bezpłatną wieżę widokową w Pogrzebieniu czy opactwo cystersów oraz zabytkową stację w Rudach.

Informacje praktyczne

1 IV - 30 IX wt-nd 10.00-18.00
1 X - 31 III wt-pt 9.00-16.00, sb-nd 10.00-18.00
Wejście na Zamek Piastowski zawsze o pełnej godzinie
Punkt Informacji Turystycznej czynny w tych samych godzinach
Bilety: Dom Książęcy normalny 12 zł, ulgowy 8 zł
Kaplica Zamkowa 8 zł
Dzieci do lat 4 bezpłatnie
Zwiedzanie Zamku Piastowskiego odbywa się o pełnej godzinie z przewodnikiem
Dziedziniec dostępny bezpłatnie
Parking: bezpłatny przy zamku

Zamek Piastowski
ul. Zamkowa 2, Racibórz
tel. 507-597-556
www.zamekpiastowski.pl

Noclegi w Górnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu
Kaplica zamkowa
Kaplica zamkowa
Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu
Kaplica zamkowa
Kaplica zamkowa
Kaplica zamkowa
Racibórz zamek
Zamek w Raciborzu
otwarta niedawno kaplica dla zwiedzających
Racibórz kaplica
rekonstrukcja zbroi
Kaplica gotycka na zamku
wystawy zamkowe
Zamek w Raciborzu
Racibórz
Racibórz
zamek w Raciborzu
Kaplica przed remontem Racibórz
Racibórz kaplica zamkowa
(4.6 głosów: 36)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 36)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Zamek w Raciborzu to piękne miejsce, wspaniale zrewitalizowane w ostatnich latach, dziedziniec urzeka, a dodatkowo w jego wnętrzach można zwiedzić muzeum, najbardziej ujmuje mnie tu gotycka kaplica zamkowa, której wnętrze jeszcze kilkanaście lat temu pozostawało w rozsypce
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024