Zamek Piastowski
ul. Zamkowa 2, Racibórz
tel. 32/ 700-60-52
www.zamekpiastowski.pl

50°5'46" N, 18°13'15" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

1 IV - 30 IX wt-nd 10.00-18.00
1 X - 31 III wt-pt 9.00-16.00, sb-nd 10.00-18.00
Bilety: Dom Książęcy normalny 12 zł, ulgowy 8 zł
Kaplica Zamkowa 8 zł
Zwiedzanie Zamku Piastowskiego odbywa się o pełnej godzinie z przewodnikiem
Dziedziniec dostępny bezpłatnie
Parking: bezpłatny

Graniczna warownia Piastów

Za Mostem Zamkowym w Raciborzu, przekraczając Odrę, docieramy do wspaniałego, historycznego grodu Piastów, którego początki sięgają IX wieku. Pierwszy raz raciborski gród wzmiankowany jest w 1108 roku, w słynnej Kronice Galla Anonima, jako przygraniczna twierdza kasztelańska. Pod koniec XIII wieku piastowski książę Przemysł wybudował tu zamek murowany - budowlę obronną, a przy tym niezwykle reprezentacyjną. Dziś ten Zamek Piastowski prezentuje się wspaniale, po gruntownej renowacji prowadzonej od 2008 roku, która ruiny przeobraziła w cudny kompleks. Prowadzi do niego zabytkowa brama wjazdowa z I połowy XVII wieku, a dalej jest Kaplica Zamkowa, Dom Książęcy oraz Browar Zamkowy istniejący od XVI stulecia.Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu

Kaplica zamkowa

We wschodnie skrzydło zamku wtopiona jest gotycka kaplica Św. Tomasza Becketa z Canterbury, ufundowana po 1287 roku, nazywana dziś perłą gotyku śląskiego i śląską Sainte-Chapelle! Kaplica kryje też elementy barokowe i neogotyckie, ale już na pierwszy rzut oka obiekt wygląda na wyjątkowo wiekowy, cudny i klimatyczny. Jeszcze parę lat temu wnętrze kaplicy było surowe, a dziś jest cudnie odrestaurowane i udostępnione wraz z wnętrzami zamku. W czerwcu 2016 roku miało miejsce poświęcenie kaplicy.

Kaplica Św. Tomasza powstała prawdopodobnie w miejscu romańskiej rotundy, w latach 1288-93, a ufundował ją biskup wrocławski Tomasz II w wyrazie uznania za gościnność tutejszego grodu, w którym chronił się przed księciem Henrykiem IV Probusem. Do XV wieku w kaplicy funkcjonowała kolegiata - siedziba kanoników.

Kaplica zamkowa
Kaplica zamkowa

Kaplica w ciągu wieków była kilkakrotnie odbudowywana, na szczęście nie ucierpiała zbytnio podczas II wojny światowej, natomiast później została zaniedbana. Dziś pięknie odnowiona, zachowała oryginalne ściany gotyckie - północną i zachodnią, a także obraz, niestety bez historycznego ołtarza. W kaplicy wejść można też na chór, a z jej prawego boku również do podziemi, gdzie powstała skromna wystawa narzędzi tortur.Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu

Badacze kaplicy zamkowej w Raciborzu wskazują na jej rzadki dwukondygnacyjny układ. Jej górny poziom służył celom liturgicznym. Na nabożeństwach gromadził się tu książę z rodziną i dworem, do dziś widoczne są ślady loży książęcej. Dolna kondygnacja natomiast, do której prowadziło ukryte w murze obronnym zejście, stanowiła najprawdopodobniej miejsce przechowywanie świętych relikwii.

Kaplica zamkowa
Kaplica zamkowa

Dom Książęcy

Podobnie, jak kaplica, dla turystów dostępny jest również dawny Dom Książęcy, w którym dziś dostępne są różnorodne wystawy, w tym przyrodnicza, związana z więziennictwem czy z makietami pałaców Ziemi Raciborskiej.Najstarsze w Polsce graffiti

Niecodzienną ciekawostką w zamku w Raciborzu jest jedno z najstarszych w Polsce graffiti, widoczne niedaleko wejścia na chór w kaplicy zamkowej, przy jej północnej ścianie. Ten nietypowy zabytek pochodzi z XVII wieku, a stanowią go napisy wyryte w czasie wojny trzydziestoletniej, być może przez żołnierzy stacjonujących w zamku. Możliwe, że mieścił się tutaj nawet areszt, bowiem w sąsiedniej sali odbywały się roki sądowe. Napisy są w języku morawskim.

Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu

W skrzydle północnym zamku funkcjonuje natomiast do chwili obecnej historyczny browar, o którym pisano już w połowie XVI wieku. Zamek otacza ładny park zamkowy biegnący wzdłuż Odry, w którym rośnie m.in. dąb błotny będący pomnikiem przyrody.

Park Zamkowy w Raciborzu
Park Zamkowy w Raciborzu
Zamek w Raciborzu Kaplica zamkowa Zamek w Raciborzu Kaplica zamkowa Kaplica zamkowa Zamek w Raciborzu Zamek w Raciborzu Zamek w Raciborzu Zamek w Raciborzu Kaplica zamkowa Kaplica zamkowa Zamek w Raciborzu Zamek w Raciborzu otwarta niedawno kaplica dla zwiedzających rekonstrukcja zbroi Browar Kaplica gotycka na zamku wystawy zamkowe Zamek w Raciborzu Racibórz Racibórz zamek w Raciborzu Kaplica przed remontem Racibórz Racibórz kaplica zamkowa

Racibórz noclegi

Racibórz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021