Zamek w Raciborzu

Zamek w Raciborzu

(4.6 głosów: 37)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Graniczna warownia Piastów

Za Mostem Zamkowym w Raciborzu, przekraczając Odrę, docieramy do wspaniałego, historycznego grodu Piastów, którego początki sięgają IX wieku. Pierwszy raz raciborski gród wzmiankowany jest w 1108 roku, w słynnej Kronice Galla Anonima, jako przygraniczna twierdza kasztelańska. Pod koniec XIII wieku piastowski książę Przemysł wybudował tu zamek murowany - budowlę obronną, a przy tym niezwykle reprezentacyjną. Dziś ten Zamek Piastowski prezentuje się wspaniale, po gruntownej renowacji prowadzonej od 2008 roku, która ruiny przeobraziła w cudny kompleks. Prowadzi do niego zabytkowa brama wjazdowa z I połowy XVII wieku, a dalej jest Kaplica Zamkowa, Dom Książęcy oraz Browar Zamkowy istniejący od XVI stulecia.Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu

Kaplica zamkowa

We wschodnie skrzydło zamku wtopiona jest gotycka kaplica Św. Tomasza Becketa z Canterbury, ufundowana po 1287 roku, nazywana dziś perłą gotyku śląskiego i śląską Sainte-Chapelle! Kaplica kryje też elementy barokowe i neogotyckie, ale już na pierwszy rzut oka obiekt wygląda na wyjątkowo wiekowy, cudny i klimatyczny. Jeszcze parę lat temu wnętrze kaplicy było surowe, a dziś jest cudnie odrestaurowane i udostępnione wraz z wnętrzami zamku. W czerwcu 2016 roku miało miejsce poświęcenie kaplicy.

Kaplica zamkowa
Kaplica zamkowa
Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu

Kaplica Św. Tomasza powstała prawdopodobnie w miejscu romańskiej rotundy, w latach 1288-93, a ufundował ją biskup wrocławski Tomasz II w wyrazie uznania za gościnność tutejszego grodu, w którym chronił się przed księciem Henrykiem IV Probusem. Do XV wieku w kaplicy funkcjonowała kolegiata - siedziba kanoników.Kaplica zamkowa
Kaplica zamkowa

Kaplica w ciągu wieków była kilkakrotnie odbudowywana, na szczęście nie ucierpiała zbytnio podczas II wojny światowej, natomiast później została zaniedbana. Dziś pięknie odnowiona, zachowała oryginalne ściany gotyckie - północną i zachodnią, a także obraz, niestety bez historycznego ołtarza. W kaplicy wejść można też na chór, a z jej prawego boku również do podziemi, gdzie powstała skromna wystawa narzędzi tortur.

Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu

Badacze kaplicy zamkowej w Raciborzu wskazują na jej rzadki dwukondygnacyjny układ. Jej górny poziom służył celom liturgicznym. Na nabożeństwach gromadził się tu książę z rodziną i dworem, do dziś widoczne są ślady loży książęcej. Dolna kondygnacja natomiast, do której prowadziło ukryte w murze obronnym zejście, stanowiła najprawdopodobniej miejsce przechowywanie świętych relikwii.Kaplica zamkowa
Kaplica zamkowa

Dom Książęcy

Podobnie, jak kaplica, dla turystów dostępny jest również dawny Dom Książęcy, w którym dziś dostępne są różnorodne wystawy, w tym przyrodnicza, związana z więziennictwem czy z makietami pałaców Ziemi Raciborskiej.

Najstarsze w Polsce graffiti

Niecodzienną ciekawostką w zamku w Raciborzu jest jedno z najstarszych w Polsce graffiti, widoczne niedaleko wejścia na chór w kaplicy zamkowej, przy jej północnej ścianie. Ten nietypowy zabytek pochodzi z XVII wieku, a stanowią go napisy wyryte w czasie wojny trzydziestoletniej, być może przez żołnierzy stacjonujących w zamku. Możliwe, że mieścił się tutaj nawet areszt, bowiem w sąsiedniej sali odbywały się roki sądowe. Napisy są w języku morawskim.

Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu

W skrzydle północnym zamku funkcjonuje natomiast do chwili obecnej historyczny browar, o którym pisano już w połowie XVI wieku. Zamek otacza ładny park zamkowy biegnący wzdłuż Odry, w którym rośnie m.in. dąb błotny będący pomnikiem przyrody.

Park Zamkowy w Raciborzu
Park Zamkowy w Raciborzu
Zamek w Raciborzu
Kaplica zamkowa
Zamek w Raciborzu
Kaplica zamkowa
Kaplica zamkowa
Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu
Kaplica zamkowa
Kaplica zamkowa
Zamek w Raciborzu
otwarta niedawno kaplica dla zwiedzających
rekonstrukcja zbroi
Browar
Kaplica gotycka na zamku
wystawy zamkowe
Zamek w Raciborzu
Racibórz
Racibórz
, Dave666
, Dave666
zamek w Raciborzu
Kaplica przed remontem Racibórz
Racibórz kaplica zamkowa

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

1 IV - 30 IX wt-nd 10.00-18.00
1 X - 31 III wt-pt 9.00-16.00, sb-nd 10.00-18.00
Bilety: Dom Książęcy normalny 12 zł, ulgowy 8 zł
Kaplica Zamkowa 8 zł
Zwiedzanie Zamku Piastowskiego odbywa się o pełnej godzinie z przewodnikiem
Dziedziniec dostępny bezpłatnie
Parking: bezpłatny

Adres

Zamek Piastowski
ul. Zamkowa 2, Racibórz
tel. 32/ 700-60-52
www.zamekpiastowski.pl

GPS: 50°5'46N, 18°13'15E

Racibórz noclegi

Racibórz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°5'46N, 18°13'15E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Zamek w Raciborzu to piękne miejsce, wspaniale zrewitalizowane w ostatnich latach, dziedziniec urzeka, a dodatkowo w jego wnętrzach można zwiedzić muzeum, najbardziej ujmuje mnie tu gotycka kaplica zamkowa, której wnętrze jeszcze kilkanaście lat temu pozostawało w rozsypce

Zamek w Raciborzu na blogu

Ostatnia część trylogii na Ziemi Raciborskiej - władca regionu

Mrocznie, ale nadal atrakcyjnie. Tym razem odwiedziliśmy Racibórz - stolicę regionu, ze wspaniałym kompleksem Zamku Piastowskiego, ale nie bylibyśmy sobą, gdyby nam to wystarczyło. Odkryliśmy też kolejne wieże Szlaku Silesianka i spenetrowaliśmy niedostępny dla nas wcześniej Pałac w Sławikowie.

Zobacz naszą relację z tej podróży, to już chyba nasza ostatnia większa podróż w tym roku 🙂

10 grudzień 2020 15:53

Top 5 Najpiękniejsze zamki województwa śląskiego

Nie znam nikogo, kto nie lubiłby zamków. To prawdziwe perełki pojawiające się na szlakach. My uwielbiamy warownie, im są starsze, tym dla nas ciekawsze. Również ruiny nam nie przeszkadzają, bo czasem bywają wielce interesujące. Przygotowałam dla Was zestawienie pięciu najpiękniejszych zamków województwa śląskiego i zachęcam do odwiedzenia ich podczas weekendowych i wakacyjnych podróży po Polsce. Ranking jest subiektywny, ale jestem przekonana, że będziecie zadowoleni z zaproponowanych atrakcji.

18 luty 2020 14:13
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021