Klasztor w Rudach

Rudy - opactwo cystersów
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Klasztor w Rudach koło Raciborza to dawne, średniowieczne opactwo Cystersów. Składa się z gotyckiego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - trójnawowej Bazyliki Mniejszej, czworobocznego klasztoru pocysterskiego oraz dobudowanych w I połowie XVIII wieku skrzydeł barokowej rezydencji pałacowej. Zarówno opactwo, jak i kościół klasztorny pochodzą z XIII wieku. Ta mroczna, gotycka świątynia stanowi dziś sanktuarium MB Pokornej, z XIII-wiecznym obrazem MB Rudzkiej, słynącym łaskami. Pocysterski zespół klasztorny w Rudach, leżący na Szlaku Cysterskim, niedawno pięknie wyremontowany, stanowi dziś Ośrodek Formacyjno-Edukacyjny Diecezji Gliwickiej. Jest on udostępniony dla turystów, ale wcześniej wskazany jest kontakt telefoniczny.

Opactwo w Rudach
Opactwo w Rudach
Opactwo w Rudach
Opactwo w Rudach

Całość otoczona jest zabytkowym XVIII-wiecznym parkiem, który łączy się z Parkiem Krajobrazowym Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Wokół kompleksu opactwa wytyczono niedawno ścieżkę dydaktyczną z tablicami informacyjnymi, powstał też atrakcyjny plac zabaw dla dzieci, duży bezpłatny parking i darmowe toalety.Opactwo w Rudach
Opactwo w Rudach
Park w Rudach
Park w Rudach

Atrakcje w okolicy

Klasztor i park to cenne i lubiane atrakcje Krainy Górnej Odry. W pobliżu warto też odwiedzić Zabytkową Stację Kolejki Wąskotorowej w Rudach, meandry rzeki Rudy, a nieco dalej Zamek Piastowski w Raciborzu czy piękny Rezerwat Łężczok z ptactwem wodnym.

Informacje praktyczne

Aktualne godziny zwiedzania i cennik znajdziesz na stronie: www.rudy-opactwo.pl
Parking: bezpłatny

Klasztor w Rudach
Ośrodek Formacyjno-Edukacyjny Diecezji Gliwickiej w Rudach
ul. Cysterska 4, Rudy
tel. 32/ 410-33-11

Noclegi w Rudach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Opactwo w Rudach
Park w Rudach
Park w Rudach
Rudy opactwo
Klasztor w Rudach
ścieżka dydaktyczna wokół opactwa
Dąb Cysters
Klasztor w Rudach
Zespół pocysterski w Rudach
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 40)
Twoja ocena
Avatar użytkownika MalwinaM
MalwinaM
Klasztor można zwiedzać już bez większych problemów, nie musieliśmy się umawiać telefonicznie. Na terenie klasztoru jest sklepik w którym można nabyć lokalne produkty pod szyldem klasztoru np. nalewki, herbatki ziołowe i nawet musztardę. W samym klasztorze nie bardzo jest jeszcze co oglądać, przynajmniej na parterze, na piętrze odbywała się impreza więc nie było możliwości zajrzenia. Ogólnie czuć w tym miejscu wiekowy klimat a tego oczekuje od takich miejsc.
Avatar użytkownika Karolina Snowarska
Karolina Snowarska

Przepiękne miejsce. Zupełnie nieznane wśród przeciętnych turystów, a przecież przepełnione historią i wieloma elementami sztuki sakralnej. Polecam każdemu, kto choć trochę docenia zabytki religii i Kościoła.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024