Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich

Zdjęcia (9)

Cysterskie Krajobrazowe Rud Wielkich "CKKRW" to rozległy Park Krajobrazowy leżący na Górnym Śląsku, pomiędzy miastami: Gliwice, Rybnik, Racibórz i Kędzierzyn Koźle. Przebieg granic Parku w dużej mierze pokrywa się z granicą zachowanych lasów. Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich powstały w 1994 roku na obszarze prawie 65 tys. ha.Cystersi na tych terenach

W Parku ochroną objęte są duże połacie lasów, tereny nad rzeką Rudą i jej dopływami oraz wartości kulturowe związane z leśno-rybacką gospodarką cysterską. To właśnie od Cystersów, którzy już w średniowieczu prowadzili tu ożywioną gospodarkę wziął nazwę Park. Zgodnie z ich regułą, zakładali klasztory na trudnych, zalesionych i podmokłych terenach i zgodnie z zasadami ekologii czyli uszanowaniem przyrody musieli te obszary sobie czynić owocnymi, zakładali więc stawy rybne, sady, ogrody, budowali drogi, z lasów pozyskiwali drewno, a wszystko zgodnie z dewizą "módl się i pracuj".

Bardzo cenne zwarte kompleksy lasów rudzkich i pszczyńskich porastające Park wraz z systemem hydrograficznym przepływających rzek to najważniejszy w Polsce południowej pomost ekologiczny przebiegający między dolinami Wisły i Odry.To właśnie poprzez Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe migrują z południa Europy na zdegradowany Śląsk liczne gatunki flory i fauny, w tym gatunki chronione i rzadkie. Ponadto ptactwo wodne ma tu swoje lęgowiska i prowadzą tędy trasy przelotów różnych gatunków ptaków.

Zabytki CKKRW

Największą wartością kulturową Parku jest założenie przestrzenne Cystersów przybyłych tu około XIII wieku - układ dróg, ciągi piętrowo usytuowanych stawów średniowiecznych, układ osiedli z Rudami w punkcie centralnym, system budowli hydrotechnicznych - to wszystko przetrwało do dziś.

Cenne są tutaj również liczne zabytki sakralne, szczególnie Sanktuarium Maryjne w Rudach z dawnym klasztorem, dwory i pałace czy zabytki techniki. "CKKRW" to wspaniałe miejsce na wypoczynek, weekendowe spacery, wycieczki rowerowe czy wypady samochodem, szczególnie dla mieszkańców Śląska, na codzień żyjących w dużych ośrodkach miejskich.

Ścieżki i dukty leśne to wyśmienite miejsce na rowerowe przejażdżki i spacery, również grzybobranie to jedna z możliwości spędzenia tu przyjemnej chwili. W obrębie Parku powstały liczne ścieżki dydaktyczne oraz rezerwaty, w tym piękny rezerwat Łężczok koło Raciborza.

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: