Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich

Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich

Ośrodek Edukacyjny CKKRW
ul. Raciborska 10, Rudy
tel. 32/ 410-30-52
http://www.zpk.com.pl/osrodki-edukacyjne/osrodek-rudy#o-osrodku

50°11'38" N, 18°26'43" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Cysterskie Krajobrazowe Rud Wielkich "CKKRW" to rozległy Park Krajobrazowy leżący na Górnym Śląsku, pomiędzy miastami: Gliwice, Rybnik, Racibórz i Kędzierzyn Koźle. Przebieg granic Parku w dużej mierze pokrywa się z granicą zachowanych lasów. Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich powstały w 1994 roku na obszarze prawie 65 tys. ha.Cystersi na tych terenach

W Parku ochroną objęte są duże połacie lasów, tereny nad rzeką Rudą i jej dopływami oraz wartości kulturowe związane z leśno-rybacką gospodarką cysterską. To właśnie od Cystersów, którzy już w średniowieczu prowadzili tu ożywioną gospodarkę wziął nazwę Park. Zgodnie z ich regułą, zakładali klasztory na trudnych, zalesionych i podmokłych terenach i zgodnie z zasadami ekologii czyli uszanowaniem przyrody musieli te obszary sobie czynić owocnymi, zakładali więc stawy rybne, sady, ogrody, budowali drogi, z lasów pozyskiwali drewno, a wszystko zgodnie z dewizą "módl się i pracuj".

Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich
Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich

Cenny pomost przyrodniczy

Bardzo cenne zwarte kompleksy lasów rudzkich i pszczyńskich porastające Park wraz z systemem hydrograficznym przepływających rzek to najważniejszy w Polsce południowej pomost ekologiczny przebiegający między dolinami Wisły i Odry.

To właśnie poprzez Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe migrują z południa Europy na zdegradowany Śląsk liczne gatunki flory i fauny, w tym gatunki chronione i rzadkie. Ponadto ptactwo wodne ma tu swoje lęgowiska i prowadzą tędy trasy przelotów różnych gatunków ptaków.

Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich
Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich
Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich


Zabytki CKKRW

Największą wartością kulturową Parku jest założenie przestrzenne Cystersów przybyłych tu około XIII wieku - układ dróg, ciągi piętrowo usytuowanych stawów średniowiecznych, układ osiedli z Rudami w punkcie centralnym, system budowli hydrotechnicznych - to wszystko przetrwało do dziś.

Cenne są tutaj również liczne zabytki sakralne, szczególnie Sanktuarium Maryjne w Rudach z dawnym klasztorem, dwory i pałace czy zabytki techniki, jak zabytkowa stacja kolei wąskotorowej w Rudach. "CKKRW" to wspaniałe miejsce na wypoczynek, weekendowe spacery, wycieczki rowerowe czy wypady samochodem, szczególnie dla mieszkańców Śląska, na co dzień żyjących w dużych ośrodkach miejskich.

Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich
Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich


Szlaki i ścieżki

Ścieżki i dukty leśne to wyśmienite miejsce na rowerowe przejażdżki i spacery, również grzybobranie to jedna z możliwości spędzenia tu przyjemnej chwili. W obrębie Parku powstały liczne wytyczone szlaki i ścieżki dydaktyczne oraz rezerwaty, w tym piękny rezerwat Łężczok koło Raciborza. Przez sporą część Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych przebiega czerwony Szlak Husarii Polskiej, ale jest też wiele lokalnych szlaków jak czarny Szlak Uroczyska Buk przy Sanktuarium w Rudach. Przy Bazylice rozpoczyna się też czarny Szlak rowerowy im. Jana Pawła II, który biegnie do Rybnika, otacza Jezioro Rybnickie i kończy się w Stodołach.

Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich Rudy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich Rezerwat Łężczok Rezerwat Łężczok Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich

Rudy noclegi

Rudy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021