Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, Anna Piernikarczyk

Cysterskie Krajobrazowe Rud Wielkich "CKKRW" to rozległy Park Krajobrazowy leżący na Górnym Śląsku, pomiędzy miastami: Gliwice, Rybnik, Racibórz i Kędzierzyn Koźle. Przebieg granic Parku w dużej mierze pokrywa się z granicą zachowanych lasów. Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich powstały w 1994 roku na obszarze prawie 65 tys. ha.Cystersi na tych terenach

W Parku ochroną objęte są duże połacie lasów, tereny nad rzeką Rudą i jej dopływami oraz wartości kulturowe związane z leśno-rybacką gospodarką cysterską. To właśnie od Cystersów, którzy już w średniowieczu prowadzili tu ożywioną gospodarkę wziął nazwę Park. Zgodnie z ich regułą, zakładali klasztory na trudnych, zalesionych i podmokłych terenach i zgodnie z zasadami ekologii czyli uszanowaniem przyrody musieli te obszary sobie czynić owocnymi, zakładali więc stawy rybne, sady, ogrody, budowali drogi, z lasów pozyskiwali drewno, a wszystko zgodnie z dewizą "módl się i pracuj".

Rudy

Bardzo cenne zwarte kompleksy lasów rudzkich i pszczyńskich porastające Park wraz z systemem hydrograficznym przepływających rzek to najważniejszy w Polsce południowej pomost ekologiczny przebiegający między dolinami Wisły i Odry.

To właśnie poprzez Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe migrują z południa Europy na zdegradowany Śląsk liczne gatunki flory i fauny, w tym gatunki chronione i rzadkie. Ponadto ptactwo wodne ma tu swoje lęgowiska i prowadzą tędy trasy przelotów różnych gatunków ptaków.

Zabytki CKKRW

Największą wartością kulturową Parku jest założenie przestrzenne Cystersów przybyłych tu około XIII wieku - układ dróg, ciągi piętrowo usytuowanych stawów średniowiecznych, układ osiedli z Rudami w punkcie centralnym, system budowli hydrotechnicznych - to wszystko przetrwało do dziś.

Cenne są tutaj również liczne zabytki sakralne, szczególnie Sanktuarium Maryjne w Rudach z dawnym klasztorem, dwory i pałace czy zabytki techniki. "CKKRW" to wspaniałe miejsce na wypoczynek, weekendowe spacery, wycieczki rowerowe czy wypady samochodem, szczególnie dla mieszkańców Śląska, na codzień żyjących w dużych ośrodkach miejskich.

Ścieżki i dukty leśne to wyśmienite miejsce na rowerowe przejażdżki i spacery, również grzybobranie to jedna z możliwości spędzenia tu przyjemnej chwili. W obrębie Parku powstały liczne ścieżki dydaktyczne oraz rezerwaty, w tym piękny rezerwat Łężczok koło Raciborza.

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°11'38" N, 18°26'43" E
Śląskie
2016-10-05
2020-02-03 02:02

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą