Zamek w Tworkowie

Zamek w Tworkowie

(4.5 głosów: 26)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Pałac w Tworkowie, który początkowo był zamkiem to piękny obiekt znajdujący się w niewielkiej miejscowości Tworków na południe od Raciborza. Choć do dzisiejszych czasów zachowały się jedynie ruiny pałacu, to przedstawiają się one niezwykle ciekawie i robią niemałe wrażenie na turystach. W ostatnich latach zostały odrestaurowane pieczołowicie i są bezpłatnie udostępnione turystom przez cały rok. Najciekawszą nowinką jest tutaj zwiedzanie wysokiej wieży, na szczycie której znajduje się dogodny taras widokowy, z którego podziwiać można nie tylko wielki i klimatyczny zabytek, ale i okolicę!

Zamek w Tworkowie
Zamek w Tworkowie
Zamek w Tworkowie
Zamek w Tworkowie

Historia zamku w Tworkowie

Ruiny pałacu w Tworkowie stoją wśród drzew, w północnej części Tworkowa, przy ulicy Parkowej. Pierwszy zamek stanął tu najprawdopodobniej w XIV wieku, ale nie wiadomo o nim wiele. Ten średniowieczny zamek przebudował znacząco w XVI wieku Kasper Wiskota von Wodnik, a później właścicielami byli też Reiswitzowie.Zamek w Tworkowie
Zamek w Tworkowie

Największy jednak wpływ na dzisiejszy obraz pałacu miała rodzina von Saurma-Jeltsch, która przebudowała pałac w stylu neorenesansowym w latach 1872-74. Wtedy powstała czworoboczna neogotycka wieża w skrzydle wschodnim, a dziedziniec otoczono arkadami.

Zamek w Tworkowie
Zamek w Tworkowie

Co bardzo ważne, w 1931 roku w pałacu wybuchł ogromny pożar, ponoć łuna widoczna była w promieniu aż 60 km! Niemal cały pałac uległ zniszczeniu, ale tutaj zaczyna się tragiczna historia, bowiem uznano, że było to zwyczajne podpalenie w celu wyłudzenia odszkodowania. Straszna sprawa, tym bardziej, że wszystko na nic, bowiem fortel się nie udał i właściciel otrzymał znacznie niższe odszkodowanie niż zakładał.Zamek w Tworkowie
Zamek w Tworkowie

Od tego momentu pałacu już nigdy nie odbudowano, a dodatkowo w czasie II wojny światowej spłonął po raz drugi. Jako zabytek niemiecki zniszczony podczas wojny uznano pałac za niewarty uwagi i powstały nawet plany rozebrania go. Na szczęście do tego nie doszło i pałac stoi do dziś.

Zamek w Tworkowie
Zamek w Tworkowie

Pałac w Tworkowie dzisiaj

Obecnie pałac w Tworkowie jest własnością gminy Krzyżanowice, do której Tworków należy i prowadzone są tu prace zabezpieczające. Pałac jest udostępniony turystom bezpłatnie przez cały rok, istnieją dalsze plany na rozwój tego miejsca.

Wieża zamkowa w Tworkowie to jeden z elementów Szlaku Silesianka - transgranicznego projektu obejmującego 34 wieże i platformy widokowe w Euroregionie Silesia, po stronie polskiej i czeskiej.

Zamek w Tworkowie
Zamek w Tworkowie

W pobliżu warto też odwiedzić kościół Św. Piotra i Pawła w Tworkowie, to perła baroku, ale jest też bardzo cenny chociażby ze względu na kryptę z XVII-wiecznymi trumnami oraz nietypową lożę kolatorską dla dawnych właścicieli pałacu. Przy pałacu natomiast można wstąpić do parku zamkowego i nad staw Trzeciok z dawnym młynem i przejść się klimatyczną aleją drzew - Hrozą.

Zamek w Tworkowie
Tworków
Zamek Tworków
zamek tworków
Tworków
Ruiny obecnie rewitalizowane
Zamek Tworków
Tworków Pałac

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

W sezonie 11.00-19.00
Poza sezonem: 11.00-16.00
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny
Pałac poza wieżą dostępny jest dla wózków

Adres

Ruiny pałacu/zamku
ul. Parkowa, Tworków

GPS: 50°0'42N, 18°14'12E

Tworków noclegi

Tworków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°0'42N, 18°14'12E
05 październik 2016
01 grudzień 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Łukasz Piernikarczyk
07 czerwiec 2021 09:26
Bardzo fajne miejsce. Zamek jest imponujący - wspaniale że został zrewitalizowany!
Anna Piernikarczyk
30 listopad 2020 12:31
To piękne miejsce, a teraz dodatkowo jeszcze zadbane. Ruiny są zrewitalizowane i w wielu miejscach zrekonstruowane, a do tego ta wieża widokowa. Będziemy częściej odwiedziać, bo to magiczne miejsce i jeszcze niedaleko nad klimatyczne meandry Odry!
Agnieszka Adamiak
20 styczeń 2017 19:39

Jak ktoś lubuje się w ruinach to arto pojechać. Szkoda, że taki piekny Zamek musiał zostać spalony

Roman Świątkowski
13 listopad 2013 11:00

Piękny Pałac lub to co z niego zostało, można tylko sobie wyobrazić piękno tej budowli i bogactwa które się znajdował zapewne w tym pałacu lub zamku bo taki ma wygląd.

Zamek w Tworkowie na blogu

Wybierz się na dwie wieże!

Tytuł zachęcający? Wieże jeszcze bardziej 🙂 To dwie atrakcje południowej części Ziemi Raciborskiej - wieża na meandrach Odry w Chałupkach i wieża widokowa ruin pałacu - zamku w Tworkowie. Gwarantuję Ci, że spodobają Ci się te atrakcje.

A jeśli Ci mało, zajrzyj do naszej relacji, tam jeszcze sporo innych ciekawostek z gminy Krzyżanowice 🙂 Znasz jakieś z nich? No i nie zabrakło filmu z podróży 🙂

26 listopad 2020 18:23
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację