Zamek w Tworkowie

Zamek w Tworkowie

Pałac w Tworkowie, który początkowo był zamkiem to piękny obiekt znajdujący się w niewielkiej miejscowości Tworków na południe od Raciborza. Choć do dzisiejszych czasów zachowały się jedynie ruiny pałacu, to przedstawiają się one niezwykle ciekawie i robią niemałe wrażenie na turystach. W ostatnich latach zostały odrestaurowane pieczołowicie i są bezpłatnie udostępnione turystom przez cały rok. Najciekawszą nowinką jest tutaj zwiedzanie wysokiej wieży, na szczycie której znajduje się dogodny taras widokowy, z którego podziwiać można nie tylko wielki i klimatyczny zabytek, ale i okolicę!

Historia zamku w Tworkowie

Ruiny pałacu w Tworkowie stoją wśród drzew, w północnej części Tworkowa, przy ulicy Parkowej. Pierwszy zamek stanął tu najprawdopodobniej w XIV wieku, ale nie wiadomo o nim wiele. Ten średniowieczny zamek przebudował znacząco w XVI wieku Kasper Wiskota von Wodnik, a później właścicielami byli też Reiswitzowie.Zamek w Tworkowie
Zamek w Tworkowie

Największy jednak wpływ na dzisiejszy obraz pałacu miała rodzina von Saurma-Jeltsch, która przebudowała pałac w stylu neorenesansowym w latach 1872-74. Wtedy powstała czworoboczna neogotycka wieża w skrzydle wschodnim, a dziedziniec otoczono arkadami.

Zamek w Tworkowie
Zamek w Tworkowie

Co bardzo ważne, w 1931 roku w pałacu wybuchł ogromny pożar, ponoć łuna widoczna była w promieniu aż 60 km! Niemal cały pałac uległ zniszczeniu, ale tutaj zaczyna się tragiczna historia, bowiem uznano, że było to zwyczajne podpalenie w celu wyłudzenia odszkodowania. Straszna sprawa, tym bardziej, że wszystko na nic, bowiem fortel się nie udał i właściciel otrzymał znacznie niższe odszkodowanie niż zakładał.Zamek w Tworkowie
Zamek w Tworkowie

Od tego momentu pałacu już nigdy nie odbudowano, a dodatkowo w czasie II wojny światowej spłonął po raz drugi. Jako zabytek niemiecki zniszczony podczas wojny uznano pałac za niewarty uwagi i powstały nawet plany rozebrania go. Na szczęście do tego nie doszło i pałac stoi do dziś.

Zamek w Tworkowie
Zamek w Tworkowie

Pałac w Tworkowie dzisiaj

Obecnie pałac w Tworkowie jest własnością gminy Krzyżanowice, do której Tworków należy i prowadzone są tu prace zabezpieczające. Pałac jest udostępniony turystom bezpłatnie przez cały rok, istnieją dalsze plany na rozwój tego miejsca.

Wieża zamkowa w Tworkowie to jeden z elementów Szlaku Silesianka - transgranicznego projektu obejmującego 34 wieże i platformy widokowe w Euroregionie Silesia, po stronie polskiej i czeskiej.

Zamek w Tworkowie
Zamek w Tworkowie

W pobliżu warto też odwiedzić kościół Św. Piotra i Pawła w Tworkowie, to perła baroku, ale jest też bardzo cenny chociażby ze względu na kryptę z XVII-wiecznymi trumnami oraz nietypową lożę kolatorską dla dawnych właścicieli pałacu. Przy pałacu natomiast można wstąpić do parku zamkowego i nad staw Trzeciok z dawnym młynem i przejść się klimatyczną aleją drzew - Hrozą.

Zamek w Tworkowie
Tworków
Zamek Tworków
zamek tworków
Tworków
Ruiny obecnie rewitalizowane
Zamek Tworków
Tworków Pałac

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

W sezonie 11.00-19.00
Poza sezonem: 11.00-16.00
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny
Pałac poza wieżą dostępny jest dla wózków

Adres

Ruiny pałacu/zamku
ul. Parkowa, Tworków

Tworków noclegi

Tworków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
50°0'42N, 18°14'12E
05 październik 2016
01 grudzień 2020

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
30 listopad 2020 12:31
To piękne miejsce, a teraz dodatkowo jeszcze zadbane. Ruiny są zrewitalizowane i w wielu miejscach zrekonstruowane, a do tego ta wieża widokowa. Będziemy częściej odwiedziać, bo to magiczne miejsce i jeszcze niedaleko nad klimatyczne meandry Odry!
Agnieszka Adamiak
20 styczeń 2017 19:39

Jak ktoś lubuje się w ruinach to arto pojechać. Szkoda, że taki piekny Zamek musiał zostać spalony

Roman Świątkowski
13 listopad 2013 11:00

Piękny Pałac lub to co z niego zostało, można tylko sobie wyobrazić piękno tej budowli i bogactwa które się znajdował zapewne w tym pałacu lub zamku bo taki ma wygląd.

Zamek w Tworkowie na blogu

Wybierz się na dwie wieże!

Tytuł zachęcający? Wieże jeszcze bardziej 🙂 To dwie atrakcje południowej części Ziemi Raciborskiej - wieża na meandrach Odry w Chałupkach i wieża widokowa ruin pałacu - zamku w Tworkowie. Gwarantuję Ci, że spodobają Ci się te atrakcje.

A jeśli Ci mało, zajrzyj do naszej relacji, tam jeszcze sporo innych ciekawostek z gminy Krzyżanowice 🙂 Znasz jakieś z nich? No i nie zabrakło filmu z podróży 🙂

26 listopad 2020 18:23

Jak to zamek w Tworkowie spłonął...

Historia zamku w Tworkowie długa jest, bo sięga czasów średniowiecza, ale kształt przypominający dzisiejszy zarys ruin powstał w XIX wieku, w efekcie rozbudowy wcześniejszej budowli. A kiedy już stała ta cudna, ogromna jak na mały Tworków rezydencja, stała się tragedia. Spytasz, kto tak okrutny spalił tę piękną posiadłość?? Każdy powie, to pewnie wojna i będzie miał …
05 październik 2016 12:58
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację