Zamek w Tworkowie

Zamek w Tworkowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Pałac w Tworkowie, który początkowo był zamkiem to piękny obiekt znajdujący się w niewielkiej miejscowości Tworków na południe od Raciborza. Choć do dzisiejszych czasów zachowały się jedynie ruiny pałacu, to przedstawiają się one niezwykle ciekawie i robią niemałe wrażenie na turystach. W ostatnich latach zostały odrestaurowane pieczołowicie i są bezpłatnie udostępnione turystom w sezonie turystycznym. 

Najciekawszą nowinką jest tutaj zwiedzanie wysokiej wieży, na szczycie której znajduje się dogodny taras widokowy, z którego podziwiać można nie tylko wielki i klimatyczny zabytek, ale i okolicę. To jedna z ciekawszych atrakcji malowniczej Krainy Górnej Odry!



Zamek w Tworkowie
Zamek w Tworkowie
Zamek w Tworkowie
Zamek w Tworkowie

Historia zamku w Tworkowie

Ruiny pałacu w Tworkowie stoją wśród drzew, w północnej części Tworkowa, przy ulicy Parkowej. Pierwszy zamek stanął tu najprawdopodobniej w XIV wieku, ale nie wiadomo o nim wiele. Ten średniowieczny zamek przebudował znacząco w XVI wieku Kasper Wiskota von Wodnik, a później właścicielami byli też Reiswitzowie.

Zamek w Tworkowie
Zamek w Tworkowie

Największy jednak wpływ na dzisiejszy obraz pałacu miała rodzina von Saurma-Jeltsch, która przebudowała pałac w stylu neorenesansowym w latach 1872-74. Wtedy powstała czworoboczna neogotycka wieża w skrzydle wschodnim, a dziedziniec otoczono arkadami.

Zamek w Tworkowie
Zamek w Tworkowie

Co bardzo ważne, w 1931 roku w pałacu wybuchł ogromny pożar, ponoć łuna widoczna była w promieniu aż 60 km! Niemal cały pałac uległ zniszczeniu, ale tutaj zaczyna się tragiczna historia, bowiem uznano, że było to zwyczajne podpalenie w celu wyłudzenia odszkodowania. Straszna sprawa, tym bardziej, że wszystko na nic, bowiem fortel się nie udał i właściciel otrzymał znacznie niższe odszkodowanie niż zakładał.

Zamek w Tworkowie
Zamek w Tworkowie

Od tego momentu pałacu już nigdy nie odbudowano, a dodatkowo w czasie II wojny światowej spłonął po raz drugi. Jako zabytek niemiecki zniszczony podczas wojny uznano pałac za niewarty uwagi i powstały nawet plany rozebrania go. Na szczęście do tego nie doszło i pałac stoi do dziś.



Zamek w Tworkowie
Zamek w Tworkowie

Pałac w Tworkowie dzisiaj

Obecnie pałac w Tworkowie jest własnością gminy Krzyżanowice, do której Tworków należy i prowadzone są tu prace zabezpieczające. Pałac jest udostępniony turystom bezpłatnie przez cały rok, istnieją dalsze plany na rozwój tego miejsca.

Wieża zamkowa w Tworkowie to jeden z elementów Szlaku Silesianka - transgranicznego projektu obejmującego 34 wieże i platformy widokowe w Euroregionie Silesia, po stronie polskiej i czeskiej. Sam pałac to natomiast jedna z ciekawszych atrakcji Krainy Górnej Odry.

Zamek w Tworkowie
Zamek w Tworkowie

W pobliżu warto też odwiedzić kościół Św. Piotra i Pawła w Tworkowie, to perła baroku, ale jest też bardzo cenny chociażby ze względu na kryptę z XVII-wiecznymi trumnami oraz nietypową lożę kolatorską dla dawnych właścicieli pałacu. Przy pałacu natomiast można wstąpić do parku zamkowego i nad staw Trzeciok z dawnym młynem i przejść się klimatyczną aleją drzew - Hrozą.

Informacje praktyczne

Otwarte III-X 
III, IV, IX, X 10.00-16.00
V-VIII 11.00-18.00
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny
Pałac poza wieżą dostępny jest dla wózków



Ruiny pałacu/zamku
ul. Parkowa, Tworków

Noclegi w Tworkowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zamek w Tworkowie
Tworków
Zamek Tworków
zamek tworków
Tworków
Ruiny obecnie rewitalizowane
Zamek Tworków
Tworków Pałac
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 32)
Twoja ocena
Iryna
Хоча і руїни замку,але дуже гарна атмосфера .Доньки сподобалась послуга ,зробити монету самому..Для сімейного спокійного відпочинку дуже гарне місце.
Prawie zwiedzajacy
Brak możliwości wejścia z psem...prostaczek ( chyba ciecio dozorca ) z syndromem portiera i kompletnym brakiem kultury, wrzeszczał o tym kiedy zbliżaliśmy się do bramy.kuriozalne zakazy
Avatar użytkownika GRAZIA
GRAZIA
Po kilku miesiącach nieobecności ,zastałam znowu kilka nowych rzeczy. Zegar na wieży, już na ukończeniu salę koncertową. Wybiłam sobie pamiątkową monetę .Cudne miejsce,w parku cichutko ,usiadłam na ławce i ciężko mi było wrócić do normalności .ODWIEDZAJCIE BO WARTO
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Bardzo fajne miejsce. Zamek jest imponujący - wspaniale że został zrewitalizowany!
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
To piękne miejsce, a teraz dodatkowo jeszcze zadbane. Ruiny są zrewitalizowane i w wielu miejscach zrekonstruowane, a do tego ta wieża widokowa. Będziemy częściej odwiedziać, bo to magiczne miejsce i jeszcze niedaleko nad klimatyczne meandry Odry!
Avatar użytkownika Agnieszka Adamiak
Agnieszka Adamiak

Jak ktoś lubuje się w ruinach to arto pojechać. Szkoda, że taki piekny Zamek musiał zostać spalony

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski

Piękny Pałac lub to co z niego zostało, można tylko sobie wyobrazić piękno tej budowli i bogactwa które się znajdował zapewne w tym pałacu lub zamku bo taki ma wygląd.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024