Ruiny pałacu/zamku
ul. Parkowa, Tworków
W sezonie 11.00-19.00
Poza sezonem: 11.00-16.00
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny
Pałac poza wieżą dostępny jest dla wózków
Pałac w Tworkowie, który początkowo był zamkiem to piękny obiekt znajdujący się w niewielkiej miejscowości Tworków na południe od Raciborza. Choć do dzisiejszych czasów zachowały się jedynie ruiny pałacu, to przedstawiają się one niezwykle ciekawie i robią niemałe wrażenie na turystach. W ostatnich latach zostały odrestaurowane pieczołowicie i są bezpłatnie udostępnione turystom przez cały rok.
Najciekawszą nowinką jest tutaj zwiedzanie wysokiej wieży, na szczycie której znajduje się dogodny taras widokowy, z którego podziwiać można nie tylko wielki i klimatyczny zabytek, ale i okolicę!
Ruiny pałacu w Tworkowie stoją wśród drzew, w północnej części Tworkowa, przy ulicy Parkowej. Pierwszy zamek stanął tu najprawdopodobniej w XIV wieku, ale nie wiadomo o nim wiele. Ten średniowieczny zamek przebudował znacząco w XVI wieku Kasper Wiskota von Wodnik, a później właścicielami byli też Reiswitzowie.
Największy jednak wpływ na dzisiejszy obraz pałacu miała rodzina von Saurma-Jeltsch, która przebudowała pałac w stylu neorenesansowym w latach 1872-74. Wtedy powstała czworoboczna neogotycka wieża w skrzydle wschodnim, a dziedziniec otoczono arkadami.
Co bardzo ważne, w 1931 roku w pałacu wybuchł ogromny pożar, ponoć łuna widoczna była w promieniu aż 60 km! Niemal cały pałac uległ zniszczeniu, ale tutaj zaczyna się tragiczna historia, bowiem uznano, że było to zwyczajne podpalenie w celu wyłudzenia odszkodowania. Straszna sprawa, tym bardziej, że wszystko na nic, bowiem fortel się nie udał i właściciel otrzymał znacznie niższe odszkodowanie niż zakładał.
Od tego momentu pałacu już nigdy nie odbudowano, a dodatkowo w czasie II wojny światowej spłonął po raz drugi. Jako zabytek niemiecki zniszczony podczas wojny uznano pałac za niewarty uwagi i powstały nawet plany rozebrania go. Na szczęście do tego nie doszło i pałac stoi do dziś.
Obecnie pałac w Tworkowie jest własnością gminy Krzyżanowice, do której Tworków należy i prowadzone są tu prace zabezpieczające. Pałac jest udostępniony turystom bezpłatnie przez cały rok, istnieją dalsze plany na rozwój tego miejsca.
Wieża zamkowa w Tworkowie to jeden z elementów Szlaku Silesianka - transgranicznego projektu obejmującego 34 wieże i platformy widokowe w Euroregionie Silesia, po stronie polskiej i czeskiej.
W pobliżu warto też odwiedzić kościół Św. Piotra i Pawła w Tworkowie, to perła baroku, ale jest też bardzo cenny chociażby ze względu na kryptę z XVII-wiecznymi trumnami oraz nietypową lożę kolatorską dla dawnych właścicieli pałacu. Przy pałacu natomiast można wstąpić do parku zamkowego i nad staw Trzeciok z dawnym młynem i przejść się klimatyczną aleją drzew - Hrozą.
Tworków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Jak ktoś lubuje się w ruinach to arto pojechać. Szkoda, że taki piekny Zamek musiał zostać spalony
Piękny Pałac lub to co z niego zostało, można tylko sobie wyobrazić piękno tej budowli i bogactwa które się znajdował zapewne w tym pałacu lub zamku bo taki ma wygląd.