Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°0'42" N, 18°14'12" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 11:00–19:00
  • wtorek: 11:00–19:00
  • środa: 11:00–19:00
  • czwartek: 11:00–19:00
  • piątek: 11:00–19:00
  • sobota: 13:00–19:00
  • niedziela: 13:00–19:00

Pałac a może zamek w Tworkowie to piękny obiekt znajdujący się w niewielkiej miejscowości na południe od Raciborza. Choć do dzisiejszych czasów zachowały się jedynie ruiny pałacu, to przedstawiają się one niezwykle ciekawie i robią niemałe wrażenie na turystach.Historia zamku w Tworkowie

Ruiny stoją wśród drzew, w północnej części Tworkowa, przy ulicy Parkowej. Pierwszy zamek stanął tu w XIV wieku za sprawą Tworkowskich - właścicieli miejscowości. Ten średniowieczny zamek przebudował znacząco w XVI wieku Kasper Wiskota von Wodnik, a później właściwielami byli też Reiswitzowie.

Tworków
Tworków


Największy chyba jednak wpływ na dzisiejszy obraz pałacu miała rodzina von Saurma-Jeltsch, która przebudowała pałac w stylu neorenesansowym w latach 1872-74. Wtedy powstała czworoboczna neogotycka wieża w skrzydle wschodnim, a dziedziniec otoczono arkadami.

Co bardzo ważne, w 1931 roku w pałacu wybuchł ogromny pożar, ponoć łuna widoczna była w promieniu aż 60 km! Niemal cały pałac uległ zniszczeniu, ale tutaj zaczyna się tragiczna historia, bowiem uznano, że było to zwyczajne podpalenie w celu wyłudzenia odszkodowania. Straszna sprawa, tym bardziej, że wszystko na nic, bowiem fortel się nie udał i właściciel otrzymał znacznie niższe odszkodowanie niż zakładał.

Zamek Tworków
zamek tworków
Tworków

Od tego momentu pałacu już nigdy nie odbudowano, a dodatkowo w czasie II wojny światowej spłonął po raz drugi. Jako zabytek niemiecki zniszczony podczas wojny uznano pałac za niewarty uwagi i powstały nawet plany rozebrania go. Na szczęście do tego nie doszło i pałac stoi do dziś.Pałac w Tworkowie dzisiaj

Obecnie pałac w Tworkowie jest własnością gminy Krzyżanowice, do której Tworków należy i prowadzone są tu prace zabezpieczające. Pałac jest udostępniony turystom, ale wcześniej najlepiej się zapowiedzieć telefonicznie. Cały pałac jest ogrodzony i poza godzinami zwiedzania widoczny jest tylko z daleka.

Ruiny obecnie rewitalizowane
Ruiny obecnie rewitalizowane

W pobliżu warto też odwiedzić kościół w Tworkowie, cenny chociażby ze względu na kryptę z XVII-wiecznymi trumnami oraz nietypową loggię.

Pałac
ul. Parkowa, Tworków
tel. 32/ 419-61-28
Godziny zwiedzania: pn-pt 11.00-19.00, sb-nd 13.00-19.00
Bilety: normalny 2 zł

Zamek Tworków
Zamek Tworków
roślinność wdziera się do wnętrza budowli Tworków Tworków Tworków Pałac Tworków Zamek w Tworkowie ruiny zamku Tworków noca

Tworków noclegi

Tworków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Agnieszka Adamiak Weekendowy turysta 26 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-01-20 na

Jak ktoś lubuje się w ruinach to arto pojechać. Szkoda, że taki piekny Zamek musiał zostać spalony

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-11-13 na

Piękny Pałac lub to co z niego zostało, można tylko sobie wyobrazić piękno tej budowli i bogactwa które się znajdował zapewne w tym pałacu lub zamku bo taki ma wygląd.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020