Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu

Arboretum Bramy Morawskiej
ul. Markowicka 17, Racibórz Obora
https://arboretum-raciborz.com.pl

50°5'45" N, 18°15'50" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: zwiedzanie bezpłatne
Parking: bezpłatny

Las Miejski Obora

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu to niezmiernie ciekawy obszar znajdujący się kilka km od centrum  Raciborza, przy trasie do Rybnika. Można tu dojechać Komunikacją Miejską (linia nr 7) z dworca do przystanku Obora. Na zmotoryzowanych natomiast czeka duży, bezpłatny parking. Warto tu przyjechać na przyjemny spacer w lesie, ale dodatkowo z unikatowymi atrakcjami, które na pewno spodobają się również dzieciom 🙂Arboretum Bramy Morawskiej
Arboretum Bramy Morawskiej

Arboretum w Raciborzu to fragment Lasu Miejskiego Obora, dostępny dla każdego za darmo, w którym poprowadzono ścieżkę w formie pętli. Na teren Parku prowadzi spora brama z napisem Arboretum Bramy Morawskiej, kto jednak chce dostać się głównie do Mini Zoo, powinien jeszcze przed bramą udać się w lewo (nie prosto przez bramę), bo tak jest znacznie krócej, po około 100 metrach dochodzi się do mini zoo, a po drodze mija się miejsce rekreacji dla dzieci i malowniczy staw.

Arboretum Bramy Morawskiej
Arboretum Bramy Morawskiej

Co to jest Arboretum?

Arboretum to specjalistyczny ogród botaniczny, w którym dla celów naukowych utrzymuje się gatunki flory rodzimej i obcej. Tutaj w Raciborzu, dzięki obecności Bramy Morawskiej łagodzącej klimat i ułatwiającej migrację roślin, odnajdziemy prawdziwe bogactwo flory, którą można podziwiać pokonując dwie ścieżki naukowe: dydaktyczną i dendrologiczną.

Arboretum Bramy Morawskiej
Arboretum Bramy Morawskiej

Mini Zoo

Uroku historycznemu Arboretum dodają dwa urządzone tutaj stawy - Żabi i Cienisty, a dla dzieci największą atrakcją jest oczywiście mini-zoo (nieczynne w poniedziałki), które również dostępne jest bezpłatnie. Wśród zwierzątek najbardziej cieszą kucyki i osiołki, ale licznie występują też kaczki. Dzieci na pewno będą zadowolone, nasze były 🙂Zaczarowany Ogród

Jeszcze bardziej w głębi, za mini zoo zagubił się Zaczarowany Ogród, który można podziwiać z platformy widokowej, należącej do Szlaku Silesianka. Można tu pobiegać po roślinnym labiryncie, między innymi z roślinami zielonymi przez cały rok, ale też pięknie kwitnącymi.

Arboretum Bramy Morawskiej
Arboretum Bramy Morawskiej

Ponadto w Arboretum biegną: ścieżka rowerowa, ścieżka zdrowia, a zimą dostępny jest tor saneczkowy i trasy biegowe. Spacerów i tupotu małych nóżek może nie być końca w Arboretum Bramy Morawskiej. Jedyne co nas ogranicza, to nasze siły 🙂Arboretum Bramy Morawskiej
Arboretum Bramy Morawskiej

Rekreacja przy Arboretum

Wspaniały teren Obory w Raciborzu wykorzystano też w inny sposób, obok arboretum utworzono kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy OSIR-u w Raciborzu, gdzie można korzystać z boisk sportowych, basenu czy pola do mini-golfa. Znajduje się tu również kemping. A kilka kilometrów dalej koniecznie odwiedzić trzeba Rezerwat Łężczok będący ostoją ptactwa wodnego!

Arboretum Bramy Morawskiej Arboretum Bramy Morawskiej Arboretum Bramy Morawskiej Arboretum Bramy Morawskiej Arboretum Bramy Morawskiej Arboretum Bramy Morawskiej Arboretum Bramy Morawskiej Racibórz mini zoo Arboretum Bramy Morawskiej Arboretum Bramy Morawskiej Arboretum Bramy Morawskiej Arboretum Bramy Morawskiej Arboretum Bramy Morawskiej Arboretum Bramy Morawskiej Arboretum Bramy Morawskiej Racibórz mini zoo Racibórz arboretumArboretum Bramy Morawskiej

Racibórz noclegi

Racibórz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1147199 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021