Pojezierze Palowickie - zielone tereny spacerowe Śląska

Pojezierze Palowickie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Pojezierze Palowickie to bardzo przyjemny, przyrodniczy zakątek Górnego Śląska. Leży na północ od centrum miasta Żory i wśród zieleni kryje wiele stawów pięknie odbijających błękit nieba. Dlatego też to miejsce nazywane bywa Śląskimi Mazurami 🙂 To dolina Jesionki, prawego dopływu Rudy. A czy wiesz, że to teren Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”? Jak cudownie tutaj jest? Najlepiej oceńcie to sami!

Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie

Skąd nazwa Pojezierze Palowickie?

Obszar ten leży między Żorami, a niewielką wioską Palowice, od której właśnie pojezierze wzięło swe miano. W Palowicach poza licznymi, malowniczymi stawami, warto też zobaczyć zabytkowy drewniany kościółek Trójcy Przenajświętszej.  Pochodzi on z przełomu XVI i XVII wieku. Blisko stąd również do Rybnika.

Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie

Jak dojechać na Pojezierze Palowickie?

To północne rubieże miasta Żory. My zaparkowaliśmy przy ulicy Gichta, na bezpłatnym parkingu leśnym. To jedno z lepszych miejsc, żeby rozpocząć poznawanie tego miejsca. Stąd pieszo niebieskim szlakiem udaliśmy się nad malownicze stawy, których jest tutaj całkiem sporo. Ścieżkami tymi prowadzą też trasy rowerowe. I faktycznie sporo osób na rower się tutaj wybiera.

Wieża huty Waleska

Zanim jeszcze doszliśmy do stawów Garbocz i Łanuch (Gichta), to natknęliśmy się na wieżę, a właściwie ruiny tego obiektu. To wieża gichtowa dawnej huty Waleska. Już w połowie XVIII wieku na tych terenach produkowano żelazo sztabowe, a później powstała odlewnia żelaza. Dzisiejsza gichta ma wysokość około 15 metrów, a mury są grube na 1 metr! Jakby tak odnowić ją trochę, w środku kawiarnię zrobić, a na górze może jakiś punkt widokowy dorobić. Ale byłoby fantastycznie 🙂 Na ten moment i tak jest tu bardzo ładnie, obok można przysiąść przy wiatach piknikowych. Wokoło rosną cudne, stare drzewa.

Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie

Osławiona Chatka Shreka

Ale my poszliśmy dalej, bo chcieliśmy dojść do Chatki Szreka nad małym zbiornikiem wodnym. To dość kawałek i za stawami trzeba skręcić w lewo, zbaczając ze szlaku. Głośno o niej ostatnio w Internecie, więc chcieliśmy to sprawdzić. Powiem Wam szczerze, że zakątek to ciekawy i malowniczy, ale widać to wyraźnie, że właściciele tego miejsca chcą jak najbardziej odciąć się od turystów i ich ciekawości. Całość jest ogrodzona, wiszą tabliczki z ostrzeżeniami, by tam nie wchodzić i nie naruszać ich prywatności. Toteż tak uczyniliśmy, szanując ich zdanie. Szrek też nie chciał, by do niego każdy wbijał 😉

Rodzi się natomiast w naszych głowach taka myśl, że skoro miejsce zyskało już sławę, oznaczono je na mapach Google, to może włodarze pomyśleliby jednak o innym takim domu na wodzie w okolicy. Zbiorników jest dużo, miejsca to piękne i klimatyczne. Gdyby tu stanęła nawet nieco bardziej bajkowy domek Shreka i Fiony oraz kilka baśniowych elementów wokół, to mogłoby to stać się naprawdę fajną atrakcją. Z kawiarnią, a nawet bez 😉 Widzimy w tym spory potencjał, bo każdy przychodzi tu z dużymi oczekiwaniami, a kończy się na ogrodzeniu.

Pojezierze Palowickie - chatka Shreka
Pojezierze Palowickie - chatka Shreka

Spacer groblą wsród ciekawej przyrody, nad stawami

Wracamy przez las, w towarzystwie wielu pięknych, kolorowych grzybków, ale teraz odbijamy w lewo bardziej w głąb lasu. Tutaj ścieżka obok paśnika wyprowadza nas na groblę między stawami - Gichta (Łanuch) i Łańcuchowymi (to dawne zbiorniki hodowlane). Tutaj już jest całkiem dziko, łabędzie pływają, słychać śpiew innych ptaków, roślinność króluje. Cenne są tutaj kurki wodne, błotniak stawowy czy czapla biała. Ta ostatnia latała nam nad głowami w czasie spaceru. A wśród traw i cennych drzew, na zbiornikach wypatrzysz np. grążela żółtego, czy grzybienie. Polecam Wam taki zaciszny spacerek najpierw groblą, a później wzdłuż stawu, przy lesie. Jest tu magicznie, szczególnie w blasku chylącego się słońca 🙂

Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie

Nasz spacer w liczbach i na mapie

My na tym terenie w sumie przeszliśmy ponad 6,5 km. Zajęło nam to około 2 godziny. Ale tak naprawdę można tu spacerować znacznie więcej i znacznie dłużej. To również świetne trasy na rower. Na przykład nieco na północ od siedliska Szreka odkryć też można Źródełko Szczejkowice. Z kolei na południe od zbiornika Garbocz znajduje się Park Botaniczny - Piaskownia.

Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie

Źródełko Szczejkowice

Tak naprawdę źródełka są dwa i cieszą się dużą popularnością wśród okolicznych mieszkańców. Podobno woda ze źródełka jest smaczniejsza niż kranówka. Dlatego w tym miejscu często spotkasz ludzi z baniakami. Pierwsze źródełko znajduje się blisko miejsca zaznaczonego na niektórych mapach jako "Molo mini" (nieco na północny zachód od domku Shreka). Dojdziesz tu z parkingu leśnego między ulicą Gliwicką, a Szczejkowicką. Drugie źródełko jest jeszcze głębiej w lesie i tutaj jest spokojniej, a ludzi mniej.

Szlaki, trasy rowerowe i ścieżki Pojezierza Palowickiego

Jakie szlaki zasługują tu na uwagę? Na pewno niebieski Szlak Początków Hutnictwa prowadzący z Rybnika do Żor. Atrakcyjna jest znakowana na czerwono trasa rowerowa z Palowic do Żor. Po mniej znane zakątki zapraszam na ścieżkę edukacyjną ze Szczejkowic do wieży huty Waleska. Zarówno pieszy spacer, jak i wycieczka rowerowa to świetny sposób na poznanie uroków pojezierza palowickiego.

Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie

Śląskie Mazury idealne na jesień

Zielone zakątki Śląska piękne są o każdej porze roku. Szczególnie jednak urokliwe są soczystą wiosną i złotą jesienią. Wtedy ubywa turystów, za to przybywa cudnych barw. Spacer bądź przejażdżka rowerem to wówczas wspaniały pomysł na udany weekend. Rodzinny, we dwoje lub w ciszy i samotności. Wędrując lub jadąc przez te leśne ścieżki, nie przeocz najciekawszych miejsc w okolicy!

Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie

Pojezierze Palowickie dla wózków

Leśne ścieżki nad zbiornikami Pojezierza w dni suche jak najbardziej nadają się dla wózków, zarówno dziecięcych, jak i osób niepełnosprawnych. Szczególnie te ścieżki, którymi wiodą znakowane szlaki. To wyśmienity sposób na spędzenie aktywnego czasu z dziećmi, na łonie natury.

Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie

Ratujmy śląskie Pojezierze Palowickie przed CPK!

A wiecie, że istnieją plany, przez które to miejsce może przestać istnieć w tak pięknej formie? Przez tereny pojezierza może bowiem jechać za jakiś czas szybka kolej na Śląsku. Ma to być niby część warszawskiego CPK, czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego. To na pewno zniszczy ten unikalny i uroczy teren. Bardzo byśmy tego nie chcieli! Już niegdyś te tereny były zagrabione przez dawny przemysł. Skoro natura je odzyskała i w tak śliczny sposób nim zawładnęła, nie stańmy jej znów na przeszkodzie. Zachowajmy ten kompleks malowniczych zbiorników!

Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie

Tężnia w Rybniku

A w pobliżu zapraszam też do rybnickiej tężni solankowej. Powstała ona na betonowych schodach, które otaczały dawny basen w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Obok niej też rozlewa się uroczy zbiornik wodny.

Rybnik Tężnia
Rybnik Tężnia
Rybnik Paruszowiec
Rybnik Paruszowiec

Zobacz nasz artykuł o śląskich jeziorach tutaj!

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny przy ul. Gichta

Pojezierze Palowickie
ul. Gichta, Żory

Noclegi w Żorach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie
(5 głosów: 3)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 3)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Cudne miejsce na spacer albo rower. Po lesie, nad stawami. W ciepłe weekendy na ścieżkach spotkamy turystów.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024