Uroczysko Buczyna - Zrośnięte Sosny

Uroczysko Buczyna i Zrośnięte Sosny w Chorzowie

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Uroczysko Buczyna w Chorzowie to ciekawy, zielony zakątek zachęcający do spacerów, uznany w grudniu 2001 roku za zespół przyrodniczo-krajobrazowy pod nazwą "Uroczysko Buczyna". Ma on powierzchnię ponad 65 ha i stanowi fragment leśnego pasa ochronnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zaskakujące jest, że na tym przemysłowym Śląsku, mocno zdegradowanym, obok kopalni, zachował charakter naturalny. Uroczysko Buczyna znajduje się na południowo-zachodnim krańcu Chorzowa i graniczy od południa i zachodu z Rudą Śląską oraz od wschodu z Katowicami. Najlepiej dojechać tu ulicą Gościnną. Przez teren Uroczyska wiodą ścieżki oraz zielony Szlak Dwudziestopięciolecia PTTK. Odnajdziesz tutaj charakterystyczne Zrośnięte Sosny. Polecam spacer do Uroczyska Buczyna. W bardziej mokrych porach roku przydadzą się gumowce.

Uroczysko Buczyna Zrośnięte Sosny
Uroczysko Buczyna Zrośnięte Sosny

Zrośnięte Sosny

To co mnie najbardziej zachęciło, by odwiedzić Uroczysko Buczyna, to znalezione w Internecie zdjęcie drzewa w kształcie litery H. Ma ono nawet swoją nazwę i jest zaznaczone na mapach Google. To tak naprawdę dwa drzewa, tzw. Zrośnięte Sosny, które połączyły swoje gałęzie tworząc charakterystyczną kładkę pomiędzy pniami. Ponad kładką drzewa pną się jeszcze wysoko w górę. Wygląda to bardzo ciekawie, lubimy drzewa i różne interesujące okazy, a ten świetnie się wpasował i nas zachwycił.Uroczysko Buczyna
Uroczysko Buczyna

Atrakcje Uroczyska Buczyna

Bardzo cenne są tutaj starodrzewy bukowe, które mają około 150 lat i w obwodzie przekraczają 200 cm. Takich drzew podobno rośnie tu nawet 300! Poza bukami są też olsza czarna, grab pospolity czy klon jawor, których niektóre okazy mają ponad 350 cm w obwodzie. Ciekawą atrakcją Uroczyska Buczyna jest staw z bagiennymi terenami wokół. To zalewisko powstałe w wyniku pozyskiwania węgla kamiennego przez kopalnię KWK Wujek „Ruch Śląsk”. Ponad taflą wody sterczą martwe drzewa, które robią tutaj niesamowity klimat.

Uroczysko Buczyna
Uroczysko Buczyna

Flora Uroczyska Buczyna

Leśny teren Uroczyska oferuje wspaniały kontakt z przyrodą. Porasta tu kwaśna buczyna niżowa, z charakterystycznymi dla tego zbiorowiska leśnego gatunkami roślin i zwierząt. Można spotkać tutaj wiele ciekawostek zarówno ze świata flory, jak i fauny. Jeśli więc te tematy są Ci bliskie, powinieneś zaplanować tu wycieczkę. Spośród roślin ściśle chronionych rosną tu: pokrzyk wilcza jagoda, kruszczyk szerokolistny, grzyb sromotnik bezwstydny. Spotkasz tu gatunki roślin bardzo rzadkie, jak czartawa drobna, cienistka trójkątna, gruszyczka jednostronna, zachyłka oszczepowata, rdestnica pływająca, gwiazdnica bagienna czy pływacz - to roślina mięsożerna. Są też gatunki występujące tylko w Chorzowie lub sporadycznie w innych rejonach: trzcinnik leśny i orzęsiony, rzeżusznik Hallera (gęsiówka), turzyca palczasta i długokłosa, śledziennica skrętolistna, czartawa pospolita, gajowiec żółty, kokoryczka wielokwiatowa, starzec jajowaty czy jeżogłówka gałęziasta. 

Uroczysko Buczyna
Uroczysko Buczyna
Uroczysko Buczyna
Uroczysko Buczyna

Fauna Uroczyska Buczyna

Równie bogaty w Uroczysku jest świat fauny, żyją tu chronione gatunki ptaków i 38 gatunków ptaków lęgowych: czapla siwa, cyraneczka, myszołów, jastrząb, krogulec, puszczyk, dzięcioł czarny i zielonosiwy, dzięcioł duży i średni, strzyżyk, rudzik, kos, gąsiorek, zaganiacz, jarzębatka, muchołówka szara i żółta oraz inne. Spośród ssaków zobaczysz tu przy odrobinie szczęścia ryjówkę aksamitną, jeża wschodniego, nornicę rudą, zające szaraki, sarny, dziki, łasice, kunę, lisy, jelenie a także nietoperze. Z płazów ropuchę szarą, żabę trawną i wodną, a jedynym przedstawicielem gadów, rzadkim i chronionym jest padalec.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok przez całą dobę
Samochodem dojechać tu można ulicą Gościnną od strony Chorzowa Batorego, albo od Katowic. Jadąc od stron Chorzowa samochód najlepiej zostawić na poboczu (mały, bezpłatny parking) przed torami kolejowym i mostem. W lewo należy wejść ścieżką w las i najpierw po kilkuset metrach będą zrośnięte sosny, a kolejne kilkaset metrów dalej staw.

Adres

Uroczysko Buczyna, Zrośnięte Sosny
ul. Gościnna, Chorzów

GPS: 50°14'43N, 18°56'31E

Chorzów noclegi

Chorzów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Uroczysko Buczyna
Uroczysko Buczyna
Chorzów Górny Śląsk
Ważna
czynne cały rok dla rodziny wstęp bezpłatny przyroda
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Magdalena Kwietniewska
Fajne miejsce, mało znane, 5 min spacerkiem od parkingu polecam 🙂
Anna Piernikarczyk
Piękne i cenne przyrodniczo miejsce, unikat na Górnym Śląsku, który warto obrać za cel spacerku
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023