Uroczysko Buczyna i Zrośnięte Sosny w Chorzowie

Uroczysko Buczyna - Zrośnięte Sosny
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Uroczysko Buczyna w Chorzowie to ciekawy, zielony zakątek zachęcający do spacerów, uznany w grudniu 2001 roku za zespół przyrodniczo-krajobrazowy pod nazwą "Uroczysko Buczyna". Ma on powierzchnię ponad 65 ha i stanowi fragment leśnego pasa ochronnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zaskakujące jest, że na tym przemysłowym Śląsku, mocno zdegradowanym, obok kopalni, zachował charakter naturalny. Uroczysko Buczyna znajduje się na południowo-zachodnim krańcu Chorzowa i graniczy od południa i zachodu z Rudą Śląską oraz od wschodu z Katowicami. Najlepiej dojechać tu ulicą Gościnną. Przez teren Uroczyska wiodą ścieżki oraz zielony Szlak Dwudziestopięciolecia PTTK. Odnajdziesz tutaj charakterystyczne Zrośnięte Sosny. Polecam spacer do Uroczyska Buczyna. W bardziej mokrych porach roku przydadzą się gumowce.

Uroczysko Buczyna Zrośnięte Sosny
Uroczysko Buczyna Zrośnięte Sosny

Zrośnięte Sosny

To co mnie najbardziej zachęciło, by odwiedzić Uroczysko Buczyna, to znalezione w Internecie zdjęcie drzewa w kształcie litery H. Ma ono nawet swoją nazwę i jest zaznaczone na mapach Google. To tak naprawdę dwa drzewa, tzw. Zrośnięte Sosny, które połączyły swoje gałęzie tworząc charakterystyczną kładkę pomiędzy pniami. Ponad kładką drzewa pną się jeszcze wysoko w górę. Wygląda to bardzo ciekawie, lubimy drzewa i różne interesujące okazy, a ten świetnie się wpasował i nas zachwycił.Uroczysko Buczyna
Uroczysko Buczyna

Atrakcje Uroczyska Buczyna

Bardzo cenne są tutaj starodrzewy bukowe, które mają około 150 lat i w obwodzie przekraczają 200 cm. Takich drzew podobno rośnie tu nawet 300! Poza bukami są też olsza czarna, grab pospolity czy klon jawor, których niektóre okazy mają ponad 350 cm w obwodzie. Ciekawą atrakcją Uroczyska Buczyna jest staw z bagiennymi terenami wokół. To zalewisko powstałe w wyniku pozyskiwania węgla kamiennego przez kopalnię KWK Wujek „Ruch Śląsk”. Ponad taflą wody sterczą martwe drzewa, które robią tutaj niesamowity klimat.

Uroczysko Buczyna
Uroczysko Buczyna

Flora Uroczyska Buczyna

Leśny teren Uroczyska oferuje wspaniały kontakt z przyrodą. Porasta tu kwaśna buczyna niżowa, z charakterystycznymi dla tego zbiorowiska leśnego gatunkami roślin i zwierząt. Można spotkać tutaj wiele ciekawostek zarówno ze świata flory, jak i fauny. Jeśli więc te tematy są Ci bliskie, powinieneś zaplanować tu wycieczkę. Spośród roślin ściśle chronionych rosną tu: pokrzyk wilcza jagoda, kruszczyk szerokolistny, grzyb sromotnik bezwstydny. Spotkasz tu gatunki roślin bardzo rzadkie, jak czartawa drobna, cienistka trójkątna, gruszyczka jednostronna, zachyłka oszczepowata, rdestnica pływająca, gwiazdnica bagienna czy pływacz - to roślina mięsożerna. Są też gatunki występujące tylko w Chorzowie lub sporadycznie w innych rejonach: trzcinnik leśny i orzęsiony, rzeżusznik Hallera (gęsiówka), turzyca palczasta i długokłosa, śledziennica skrętolistna, czartawa pospolita, gajowiec żółty, kokoryczka wielokwiatowa, starzec jajowaty czy jeżogłówka gałęziasta. 

Uroczysko Buczyna
Uroczysko Buczyna
Uroczysko Buczyna
Uroczysko Buczyna

Fauna Uroczyska Buczyna

Równie bogaty w Uroczysku jest świat fauny, żyją tu chronione gatunki ptaków i 38 gatunków ptaków lęgowych: czapla siwa, cyraneczka, myszołów, jastrząb, krogulec, puszczyk, dzięcioł czarny i zielonosiwy, dzięcioł duży i średni, strzyżyk, rudzik, kos, gąsiorek, zaganiacz, jarzębatka, muchołówka szara i żółta oraz inne. Spośród ssaków zobaczysz tu przy odrobinie szczęścia ryjówkę aksamitną, jeża wschodniego, nornicę rudą, zające szaraki, sarny, dziki, łasice, kunę, lisy, jelenie a także nietoperze. Z płazów ropuchę szarą, żabę trawną i wodną, a jedynym przedstawicielem gadów, rzadkim i chronionym jest padalec.

Informacje praktyczne

Cały rok przez całą dobę
Samochodem dojechać tu można ulicą Gościnną od strony Chorzowa Batorego, albo od Katowic. Jadąc od stron Chorzowa samochód najlepiej zostawić na poboczu (mały, bezpłatny parking) przed torami kolejowym i mostem. W lewo należy wejść ścieżką w las i najpierw po kilkuset metrach będą zrośnięte sosny, a kolejne kilkaset metrów dalej staw.Uroczysko Buczyna, Zrośnięte Sosny
ul. Gościnna, Chorzów

Noclegi w Chorzowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Uroczysko Buczyna
Uroczysko Buczyna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 2)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Magdalena Kwietniewska
Magdalena Kwietniewska
Fajne miejsce, mało znane, 5 min spacerkiem od parkingu polecam 🙂
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Piękne i cenne przyrodniczo miejsce, unikat na Górnym Śląsku, który warto obrać za cel spacerku
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024