Ruiny pałacu Eichendorffów
ul. Zamkowa 2A, Łubowice

50°9'36" N, 18°14'3" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: zwiedzanie bezpłatne
Parking: bezpłatny

Historia pałacu Eichendorffów

Pałac w Łubowicach powstał jako barokowa budowla w 1786 roku, a następnie został on przebudowany w stylu neogotyckim w 1860 roku. Niestety pałac nie przetrwał II wojny światowej, kiedy został bardzo mocno zniszczony i tak trwa do dziś w ruinie, choć trzeba przyznać, że w bardzo malowniczej. W przeszłości był to pałac Eichendorffów, urodził się tutaj w 1788 roku znany poeta romantyczny - Joseph von Eichendorff. Bardzo dobrze wykorzystano ten fakt dla popularyzacji samego pałacu, jak i całej wsi. Na pałacu widnieje wizerunek poety, a aleję drzew przy pałacu usłano tablicami z jego wierszami. Tablice stanęły też przy starym dębie, który ma 300 lat i rósł tutaj, zanim mały Joseph przyszedł na świat. Dziś nazywany jest Dębem Eichendorffa. W starej szkole przy pałacu powstała nawet izba pamięci poświęcona poecie.Pałac w Łubowicach
Pałac w Łubowicach

Ruiny pałacu dzisiaj

Pałac w Łubowicach to dziś już tylko ruiny, ale jakże klimatyczne i ciekawe. To świetny poligon eksploracyjny, ponieważ ruiny są dostępne bez żadnych ograniczeń i zaopatrzone w dobrą infrastrukturę, w przeciwieństwie do wielu innych pałaców w okolicy. Penetrować można każdy zakamarek pałacu, przechodzić przez otwory w ścianach, zajrzeć do piwnic. A przy okazji to cudowny plener fotograficzny, zarówno same ruiny pałacu, jak i pobliska aleja grabowa.

Warto pochwalić działania w Łubowicach, gdzie opiekunowie stanęli przodem do turystów, pokazując najlepiej jak potrafili to, co mają najlepszego. Wszyscy na tym zyskali, a miejsce to jest dziś trwałym śladem przeszłości i miłym miejscem na spacery. 

Pałac w Łubowicach
Pałac w Łubowicach

Zajęcza ścieżka

W głębi parku dostępny jest jeszcze punkt widokowy, niestety, z biegiem lat stok zarósł roślinnością, która zasłoniła widoki. Dojdziesz do niego wspomnianą już aleją drzew, śliczną o każdej porze roku, a nazywaną tu Zajęczą Ścieżką. Rozpoczyna się ona pod ruinami pałacu.Zajęcza ścieżka w Łubowicach
Zajęcza ścieżka w Łubowicach

Atrakcje w okolicy

W pobliżu odwiedzić można inne ciekawe miejsca, np. unikatowy Rezerwat Łężczok z ptactwem wodnym, bardzo dobrze zagospodarowany oraz inne pałace Ziemi Raciborskiej, np. pałac w Sławikowie czy pałac w Modzurowie.

Dawny punkt widokowy w Łubowicach
Dawny punkt widokowy w Łubowicach
Pałac w Łubowicach Izba Pamięci Eichendorffa w Łubowicach

Racibórz noclegi

Racibórz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-12-04 na
Klimatyczne ruiny pałacu w Łubowicach polecam na spacery i sesje fotograficzne, to świetne miejsce ku temu :)
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021