Pałac w Łubowicach

Pałac w Łubowicach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Historia pałacu Eichendorffów

Pałac w Łubowicach powstał jako barokowa budowla w 1786 roku, a następnie został on przebudowany w stylu neogotyckim w 1860 roku. Niestety pałac nie przetrwał II wojny światowej, kiedy został bardzo mocno zniszczony i tak trwa do dziś w ruinie, choć trzeba przyznać, że w bardzo malowniczej. W przeszłości był to pałac Eichendorffów, urodził się tutaj w 1788 roku znany poeta romantyczny - Joseph von Eichendorff. Bardzo dobrze wykorzystano ten fakt dla popularyzacji samego pałacu, jak i całej wsi. Na pałacu widnieje wizerunek poety, a aleję drzew przy pałacu usłano tablicami z jego wierszami. Tablice stanęły też przy starym dębie, który ma 300 lat i rósł tutaj, zanim mały Joseph przyszedł na świat. Dziś nazywany jest Dębem Eichendorffa. W starej szkole przy pałacu powstała nawet izba pamięci poświęcona poecie.

Pałac w Łubowicach
Pałac w Łubowicach

Ruiny pałacu dzisiaj

Pałac w Łubowicach to dziś już tylko ruiny, ale jakże klimatyczne i ciekawe. To świetny poligon eksploracyjny, ponieważ ruiny są dostępne bez żadnych ograniczeń i zaopatrzone w dobrą infrastrukturę, w przeciwieństwie do wielu innych pałaców w okolicy. Penetrować można każdy zakamarek pałacu, przechodzić przez otwory w ścianach, zajrzeć do piwnic. A przy okazji to cudowny plener fotograficzny, zarówno same ruiny pałacu, jak i pobliska aleja grabowa.



Pałac w Łubowicach
Pałac w Łubowicach
Aleja w Łubowicach
Aleja w Łubowicach

Warto pochwalić działania w Łubowicach, gdzie opiekunowie stanęli przodem do turystów, pokazując najlepiej jak potrafili to, co mają najlepszego. Wszyscy na tym zyskali, a miejsce to jest dziś trwałym śladem przeszłości i miłym miejscem na spacery. 

Pałac w Łubowicach
Pałac w Łubowicach

Zajęcza ścieżka

W głębi parku dostępny jest jeszcze punkt widokowy, niestety, z biegiem lat stok zarósł roślinnością, która zasłoniła widoki. Dojdziesz do niego wspomnianą już aleją drzew, śliczną o każdej porze roku, a nazywaną tu Zajęczą Ścieżką. Rozpoczyna się ona pod ruinami pałacu.

Zajęcza ścieżka w Łubowicach
Zajęcza ścieżka w Łubowicach

Atrakcje w okolicy

W pobliżu odwiedzić można inne ciekawe miejsca, np. unikatowy Rezerwat Łężczok z ptactwem wodnym, bardzo dobrze zagospodarowany oraz inne pałace Ziemi Raciborskiej, np. pałac w Sławikowie czy pałac w Modzurowie.

Dawny punkt widokowy w Łubowicach
Dawny punkt widokowy w Łubowicach

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: zwiedzanie bezpłatne
Parking: bezpłatny



Ruiny pałacu Eichendorffów
ul. Zamkowa 2A, Łubowice

Noclegi w Górnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Izba Pamięci Eichendorffa w Łubowicach
(4.7 głosów: 3)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 3)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Klimatyczne ruiny pałacu w Łubowicach polecam na spacery i sesje fotograficzne, to świetne miejsce ku temu 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024