Ujazd runy zamku

Zamek biskupów w Ujeździe

(4.3 głosów: 17)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zamek w Ujeździe śląskim stoi w centrum tej niewielkiej miejscowości w woj. opolskim, niedaleko Pławniowic, obok kościoła parafialnego Św. Andrzeja. To trwale zachowane, malownicze ruiny okazałego niegdyś zamku biskupów wrocławskich.Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe

Historia zamku w opolskim Ujeździe

Początki zamku w Ujeździe sięgają XIII wieku, kiedy stanął tu pierwszy zamek, ufortyfikowany z fosą, basztami i murami obronnymi. Niestety w XIV wieku, po przegranej wojnie z księciem opolskim Bolkiem III, osiadły tu biskup musiał zlikwidować warowne elementy budowli. Pałac pozostał w rękach biskupów wrocławskich do 1428 roku, po tym czasie zamek pozostawał w rękach prywatnych i wielokrotnie zmieniał właścicieli. Ostatnimi właścicielami zamku w opolskim Ujeździe, od 1843 roku była rodzina książęca Hohenlohe, której potomkowie nadal żyją w Niemczech. Fragmenty herbu rodowego znajdują się nad bramą wjazdową.

Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe

Kres świetności zamku biskupiego nadszedł w styczniu 1945, kiedy Armia Czerwona zdobywała miasto. Wtedy to zarówno renesansowy zamek, jak i większa część Ujazdu została spalona i zniszczona. Z rezydencji pozostały jedynie resztki ścian z fragmentami zdobień. Ruiny przez lata jeszcze bardziej niszczały i były w złym stanie, aż niestety zaczęły grozić zawaleniem.Zamek biskupów w Ujeździe
Zamek biskupów w Ujeździe

Rewitalizacja zamku od 2016 roku

Na szczęście zamek w Ujeździe udało się uratować. Od 2016 roku była tu prowadzona rewitalizacja, polegająca na remoncie ruin, ich trwałym zabezpieczeniu i odgruzowaniu piwnic zamkowych. Ponadto w latach późniejszych dodatkowo powstała ciekawa platforma widokowa przytwierdzona do zamkowych murów, a także zadbano o obejście zamku. Ustawiono też szereg tablic informacyjnych. Zamurowana niegdyś brama, dziś zaprasza w progi zamku.

Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe
Ujazd
Ujazd
Ujazd
Ujazd
Ujazd
Ujazd
zamek w ujeździe
Ujazd runy zamku
Ujazd zamek

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny 

Adres

Zamek biskupów wrocławskich
Plac Zamkowy, Ujazd

GPS: 50°23'27N, 18°20'57E

Ujazd woj. opolskie noclegi

Ujazd woj. opolskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°23'27N, 18°20'57E
07 kwiecień 2017
22 kwiecień 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Zamek biskupów w Ujeździe na blogu

Góra Św. Anny i jej ciekawostki

Zabieram Was dzisiaj na pierwszą podróż po Opolszczyźnie w ramach naszego projektu Opolskie - małe ale kwitnie. Wędrowaliśmy po Górze Św. Anny, która może kojarzy się głównie z sanktuarium, ale zapewniam Cię, że warto szerzej poznać tu unikatowe miejsce, z Geoparkiem czy skalnym amfiteatrem w pięknym lesie bukowym.

Zbliża się 100. rocznica III powstania śląskiego, to dobra okazja, by poznać miejsce, gdzie toczyły się jego krwawe walki. Mówi o tym pomnik i Muzeum Czynu Powstańczego. Nie zabrakło też niespodzianek, jak to u nas 🙂 Zobacz naszą relację i film z tej podróży!

23 kwiecień 2021 10:09
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację