Zamek biskupów w Ujeździe

Zdjęcia (5)

W centrum Ujazdu w woj. opolskim niedaleko Pławniowic, obok kościoła prafialnego Św. Andrzeja wznoszą się malownicze ruiny okazałego niegdyś zamku biskupów wrocławskich.Historia zamku

Początki zamku sięgają XIII wieku, kiedy stanął tu pierwszy zamek, ufortyfikowany z fosą, basztami i murami obronnymi. Niestety w XIV wieku, po przegranej wojnie z księciem opolskim Bolkiem III, osiadły tu biskup musiał zlikwidować warowne elementy budowli.

Pałac pozostał w rękach biskupów wrocławskich do 1428 roku, po tym czasie zamek pozostawał w rękach prywatnych i wielokrotnie zmieniał właścicieli. Ostatnimi właścicielami zamku w Ujeździe, od 1843 roku była rodzina książęca Hohenlohe, której potomkowie nadal żyją w Niemczech. Fragmenty herbu rodowego znajdują się nad zamurowaną bramą wjazdową.Kres świetności zamku biskupiego nadszedł w styczniu 1945, kiedy Armia Czerwona zdobywała miasto. Wtedy to zarówno renesansowy zamek, jak i większa część Ujazdu została spalona i zniszczona. Z rezydencji pozostały dziś jedynie resztki ścian z fragmentami zdobień. Ruiny są w złym stanie i niestety grożą zawaleniem. Pod zamkiem isnieją piwnice.

Zamek biskupów wrocławskich
Plac Zamkowy, Ujazd

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: