Zamek biskupów w Ujeździe, Anna Piernikarczyk

W centrum Ujazdu w woj. opolskim niedaleko Pławniowic, obok kościoła prafialnego Św. Andrzeja wznoszą się malownicze ruiny okazałego niegdyś zamku biskupów wrocławskich.Historia zamku

Początki zamku sięgają XIII wieku, kiedy stanął tu pierwszy zamek, ufortyfikowany z fosą, basztami i murami obronnymi. Niestety w XIV wieku, po przegranej wojnie z księciem opolskim Bolkiem III, osiadły tu biskup musiał zlikwidować warowne elementy budowli.

zamek w ujeździe

Pałac pozostał w rękach biskupów wrocławskich do 1428 roku, po tym czasie zamek pozostawał w rękach prywatnych i wielokrotnie zmieniał właścicieli. Ostatnimi właścicielami zamku w Ujeździe, od 1843 roku była rodzina książęca Hohenlohe, której potomkowie nadal żyją w Niemczech. Fragmenty herbu rodowego znajdują się nad zamurowaną bramą wjazdową.

Kres świetności zamku biskupiego nadszedł w styczniu 1945, kiedy Armia Czerwona zdobywała miasto. Wtedy to zarówno renesansowy zamek, jak i większa część Ujazdu została spalona i zniszczona. Z rezydencji pozostały dziś jedynie resztki ścian z fragmentami zdobień. Ruiny są w złym stanie i niestety grożą zawaleniem. Pod zamkiem isnieją piwnice.

Zamek biskupów wrocławskich
Plac Zamkowy, Ujazd

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°23'27" N, 18°20'57" E
Opolskie
2017-04-07
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą