Ujazd runy zamku

Zamek biskupów w Ujeździe

(4.3 głosów: 18)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zamek w Ujeździe śląskim stoi w centrum tej niewielkiej miejscowości w woj. opolskim, niedaleko Pławniowic, obok kościoła parafialnego Św. Andrzeja. To trwale zachowane, malownicze ruiny okazałego niegdyś zamku biskupów wrocławskich.

Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe

Historia zamku w opolskim Ujeździe

Początki zamku w Ujeździe sięgają XIII wieku, kiedy stanął tu pierwszy zamek, ufortyfikowany z fosą, basztami i murami obronnymi. Niestety w XIV wieku, po przegranej wojnie z księciem opolskim Bolkiem III, osiadły tu biskup musiał zlikwidować warowne elementy budowli. Pałac pozostał w rękach biskupów wrocławskich do 1428 roku, po tym czasie zamek pozostawał w rękach prywatnych i wielokrotnie zmieniał właścicieli. Ostatnimi właścicielami zamku w opolskim Ujeździe, od 1843 roku była rodzina książęca Hohenlohe, której potomkowie nadal żyją w Niemczech. Fragmenty herbu rodowego znajdują się nad bramą wjazdową.Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe

Kres świetności zamku biskupiego nadszedł w styczniu 1945, kiedy Armia Czerwona zdobywała miasto. Wtedy to zarówno renesansowy zamek, jak i większa część Ujazdu została spalona i zniszczona. Z rezydencji pozostały jedynie resztki ścian z fragmentami zdobień. Ruiny przez lata jeszcze bardziej niszczały i były w złym stanie, aż niestety zaczęły grozić zawaleniem.

Zamek biskupów w Ujeździe
Zamek biskupów w Ujeździe

Rewitalizacja zamku od 2016 roku

Na szczęście zamek w Ujeździe udało się uratować. Od 2016 roku była tu prowadzona rewitalizacja, polegająca na remoncie ruin, ich trwałym zabezpieczeniu i odgruzowaniu piwnic zamkowych. Ponadto w latach późniejszych dodatkowo powstała ciekawa platforma widokowa przytwierdzona do zamkowych murów, a także zadbano o obejście zamku. Ustawiono też szereg tablic informacyjnych. Zamurowana niegdyś brama, dziś zaprasza w progi zamku.Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe
Ujazd
Ujazd
Ujazd
Ujazd

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny 

Adres

Zamek biskupów wrocławskich
Plac Zamkowy, Ujazd

GPS: 50°23'27N, 18°20'57E

Zamek biskupów w Ujeździe na mapie

Poniżej znajdziesz mapę wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Ujazd woj. opolskie noclegi

Ujazd woj. opolskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Ujazd
Ujazd
zamek w ujeździe
Ujazd runy zamku
Ujazd zamek
50°23'27N, 18°20'57E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Zamek biskupów w Ujeździe na blogu

Góra Św. Anny i jej ciekawostki

Zabieram Was dzisiaj na pierwszą podróż po Opolszczyźnie w ramach naszego projektu Opolskie - małe ale kwitnie. Wędrowaliśmy po Górze Św. Anny, która może kojarzy się głównie z sanktuarium, ale zapewniam Cię, że warto szerzej poznać tu unikatowe miejsce, z Geoparkiem czy skalnym amfiteatrem w pięknym lesie bukowym.

Zbliża się 100. rocznica III powstania śląskiego, to dobra okazja, by poznać miejsce, gdzie toczyły się jego krwawe walki. Mówi o tym pomnik i Muzeum Czynu Powstańczego. Nie zabrakło też niespodzianek, jak to u nas 🙂 Zobacz naszą relację i film z tej podróży!

23 kwiecień 2021 10:09
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021