Zamek biskupów w Ujeździe

Ujazd runy zamku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Zamek w Ujeździe śląskim stoi w centrum tej niewielkiej miejscowości w woj. opolskim, niedaleko Pławniowic, obok kościoła parafialnego Św. Andrzeja. To trwale zachowane, malownicze ruiny okazałego niegdyś zamku biskupów wrocławskich.

Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe

Historia zamku w opolskim Ujeździe

Początki zamku w Ujeździe sięgają XIII wieku, kiedy stanął tu pierwszy zamek, ufortyfikowany z fosą, basztami i murami obronnymi. Niestety w XIV wieku, po przegranej wojnie z księciem opolskim Bolkiem III, osiadły tu biskup musiał zlikwidować warowne elementy budowli. Pałac pozostał w rękach biskupów wrocławskich do 1428 roku, po tym czasie zamek pozostawał w rękach prywatnych i wielokrotnie zmieniał właścicieli. Ostatnimi właścicielami zamku w opolskim Ujeździe, od 1843 roku była rodzina książęca Hohenlohe, której potomkowie nadal żyją w Niemczech. Fragmenty herbu rodowego znajdują się nad bramą wjazdową.

Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe

Kres świetności zamku biskupiego nadszedł w styczniu 1945, kiedy Armia Czerwona zdobywała miasto. Wtedy to zarówno renesansowy zamek, jak i większa część Ujazdu została spalona i zniszczona. Z rezydencji pozostały jedynie resztki ścian z fragmentami zdobień. Ruiny przez lata jeszcze bardziej niszczały i były w złym stanie, aż niestety zaczęły grozić zawaleniem.

Zamek biskupów w Ujeździe
Zamek biskupów w Ujeździe

Rewitalizacja zamku od 2016 roku

Na szczęście zamek w Ujeździe udało się uratować. Od 2016 roku była tu prowadzona rewitalizacja, polegająca na remoncie ruin, ich trwałym zabezpieczeniu i odgruzowaniu piwnic zamkowych. Ponadto w latach późniejszych dodatkowo powstała ciekawa platforma widokowa przytwierdzona do zamkowych murów, a także zadbano o obejście zamku. Ustawiono też szereg tablic informacyjnych. Zamurowana niegdyś brama, dziś zaprasza w progi zamku.

Polecam nasz ranking: Opolskie zamki i pałace. Zobacz najpiękniejsze rezydencje Opolszczyzny!

Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe
Zamek w Ujeździe
Ujazd
Ujazd
Ujazd
Ujazd

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny 

Zamek biskupów wrocławskich
Plac Zamkowy, Ujazd

Noclegi w

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Ujazd
Ujazd
zamek w ujeździe
Ujazd runy zamku
Ujazd zamek
(4.4 głosów: 19)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 19)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Bardzo klimatyczne miejsce - polecam!
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024