W centrum Ujazdu w woj. opolskim niedaleko Pławniowic, obok kościoła prafialnego Św. Andrzeja wznoszą się malownicze ruiny okazałego niegdyś zamku biskupów wrocławskich.
Początki zamku sięgają XIII wieku, kiedy stanął tu pierwszy zamek, ufortyfikowany z fosą, basztami i murami obronnymi. Niestety w XIV wieku, po przegranej wojnie z księciem opolskim Bolkiem III, osiadły tu biskup musiał zlikwidować warowne elementy budowli.
Pałac pozostał w rękach biskupów wrocławskich do 1428 roku, po tym czasie zamek pozostawał w rękach prywatnych i wielokrotnie zmieniał właścicieli. Ostatnimi właścicielami zamku w Ujeździe, od 1843 roku była rodzina książęca Hohenlohe, której potomkowie nadal żyją w Niemczech. Fragmenty herbu rodowego znajdują się nad zamurowaną bramą wjazdową.
Kres świetności zamku biskupiego nadszedł w styczniu 1945, kiedy Armia Czerwona zdobywała miasto. Wtedy to zarówno renesansowy zamek, jak i większa część Ujazdu została spalona i zniszczona. Z rezydencji pozostały dziś jedynie resztki ścian z fragmentami zdobień. Ruiny są w złym stanie i niestety grożą zawaleniem. Pod zamkiem isnieją piwnice.
Zamek biskupów wrocławskich
Plac Zamkowy, Ujazd
Ujazd woj. opolskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.