Wieża widokowa
ul. Lubomska 45, Pogrzebień
Czynna przez całą dobę od 16 III do 30 XI
Bilety: zwiedzanie bezpłatne
Parking: bezpłatny
Wieża widokowa w Pogrzebieniu to jedna z wież Szlaku Silesianka w Euroregionie Silesia. Wieża stoi na wzgórzu, bo tak położona jest wieś Pogrzebień. Stąd jej nazwa, ponieważ zabudowa rozciąga się „po grzebieniu”, czyli na grzbiecie wzgórza o wydłużonym kształcie. Z wieży zobaczysz Tworków, Bieńkowice, zbiornik Racibórz z Doliną Odry czy hałdę Szarlota w Rydułtowach, ale także Szyndzielnię i Równicę w Beskidzie Śląskim, Sudety oraz Pasmo Jeseników z Pradziadem w Czechach. Oczywiście pod warunkiem, że pogoda dopisze 🙂 Warto zabrać ze sobą lornetkę.
Metalowa wieża w Pogrzebieniu zbudowana jest na planie kwadratu w formie ostrosłupa. To pierwsza wieża o takim kształcie w regionie. Ma blisko 20 metrów wysokości i oferuje 3 podesty widokowe na poziomach około: 3 m, 6 m oraz 9 m. Schody na wieżę są dość strome, szczególnie na najwyższy podest, gdzie jest już mało miejsca. Schodzić trzeba tyłem, także nie każdy odważy się tutaj wejść. Wieża jest oświetlona, bezpłatna, dostępna od połowy marca do końca listopada. W nocy jest podświetlona.
Kto na szczyt nie wejdzie, może zobaczyć z niego widok online pod adresem:
http://kornowac.pl/atrakcje/atrakcja/713/widoki_z_pogrzebienia
Obok wieży w Pogrzebieniu stoi kontener przerobiony na platformę widokową, który stał tutaj, zanim jeszcze zbudowano wieżę. Na turystów czeka bezpłatny parking oraz ścieżka po pobliskim zespole przyrodniczo-krajobrazowym Bociek. Niedaleko wieży w Pogrzebieniu stoi też pałac Artura Baildona - syna słynnego przemysłowca ze Śląska. Dziś pałacem opiekują się Siostry Salezjanki.
Racibórz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.