, Katarzyna Jamrozik

Szyndzielnia (1028 m n.p.m.) to popularny szczyt Beskidu Śląskiego usytuowany pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki, w granicach miasta Bielsko-Biała i Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.

Schronisko na Szyndzielni

Pod szczytem, na wysokości około 1000 m n.p.m. stoi okazałe schronisko turystyczne wybudowane w roku 1897 jako pierwsze schronisko w polskich Beskidach. Rozbudowano je w latach 1954-57. Obok schroniska znajduje się niewielki ogród botaniczny oraz węzeł szlaków pieszych, którymi dotrzeć można do Wapienicy, Olszówki, Bystrej, Szczyrku, Brennej, Jaworza i na okoliczne szczyty: Klimczok, Błatnią czy Kozią Górę.

Kolej na Szyndzielnię

Na szczyt Szyndzielni turystów i narciarzy wozi nowoczesna kolej gondolowa, która szybko pozwala przenieść się ze świata zgiełku sporego miasta, jakim jest Bielsko, w krainę przyrody i pięknych krajobrazów górskich.

Dojście na Szyndzielnię

- Szlak czerwony, z Cygańskiego Lasu (dawniej Park Ludowy) w Bielsku-Białej przez Dębowiec, 2,5 h

- Szlak żółty, z Bielska-Białej przez Kozią Górę, 2,5 h

- Szlak żółty, z Olszówki Górnej przez Dębowiec, 2 h

Szyndzielnia w Beskidzie Śląskim

- Szlak żółty, z Wapienicy, 1,5 h

- Szlak czerwony, z Klimczoka, 45 minut

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2014-06-09 na

JEDZENIE  BARDZO DOBRE  I CENY NIE ZA WYSOKIE

 

Krajtroter ocenił to miejsce 2013-01-05 na

Szczyt Szyndzielni troszkę źle zaznaczono bo to akurat jest górna stacja kolejki gondolowej na Szyndzielnię a sam szczyt znajduje się pomiędzy schroniskiem na Szyndzielni a Rozstajem 3 szlaków przed Klimczokiem

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: