Klimczok. Widokowy szczyt ze schroniskiem. Szlak niebieski i zielony ze Szczyrku

Klimczok spod schroniska
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Klimczok to bardzo widokowy szczyt o wysokości 1117 m n.p.m. Wyrasta w północnej części Pasma Wiślańskiego, w Beskidzie Śląskim. Dość szybko i łatwo wejdziesz tutaj szlakiem zielonym lub niebieskim ze Szczyrku, podziwiając po drodze cudne panoramy. Pod szczytem zaprasza schronisko, a na wierzchołku poczytasz śmieszne i fajne sentencje.

W siodle pomiędzy Klimczokiem i Magurą znajduje się skrzyżowanie szlaków pieszych do Szczyrku, Bystrej, Brennej, na Przełęcz Salmopolską (934 m n.p.m.), Przełęcz Karkoszczonkę (729 m n.p.m.), Szyndzielnię (1026 m n.p.m.) i Błatnią (917 m n.p.m.). Z siodła na Klimczok wjeżdża orczykowy wyciąg narciarski. Przez szczyt biegnie trasa narciarstwa biegowego i zimą narciarzy tu nie brakuje.Klimczok
Klimczok
Klimczok z Siodła
Klimczok z Siodła

Szlaki na Klimczok

  • Szlak niebieski ze Szczyrku Centrum, przez Podmagurę do Siodła, około 2 h, potem szlakiem czarnym 5 minut na szczyt, samochodem można spokojnie podjechać pod Sanktuarium na Górce, gdzie w okolicy czeka płatny parking. Można też podjechać nawet wyżej, bo prowadzi tu asfalt, który z czasem zmienia się w płyty i prowadzą one do kolejnego parkingu, ale zimą to już mała ekstremka, raczej na łańcuchach. Spod sanktuarium pieszo niebieskim szlakiem na szczyt Klimczoka jest około 1,5 spaceru, miejscami dość stromo, ale widoki po drodze bardzo ładne
  • Szlak zielony ze Szczyrku Biła, około 2 h, to łagodny i widokowy szlak, którym podejdziesz pod schronisko nawet z dziećmi, około 1 h i dalej na siodło, skąd wejdziesz w 5 minut na szczyt szlakiem czarnym
  • Szlak czerwony z Szyndzielni, 30 minut, to łatwy sposób na dotarcie na Klimczok, bowiem na Szyndzielnię turystów wywozi kolej linowa.
Szlak niebieski spod Sanktuarium na Górce
Szlak niebieski spod Sanktuarium na Górce
Tu spotyka się szlak zielony i niebieski pod Siodłem
Tu spotyka się szlak zielony i niebieski pod Siodłem
Na niebieskim szlaku
Na niebieskim szlaku

Nasza pętla: szlak niebieski na Klimczok ze Szczyrku

Szczyrk i Klimczok planowaliśmy jako wyjazd Walentynkowy, ale przede wszystkim z okazji 40-tki Łukasza. Co prawda wyszło kilka dni później, ale pogoda na Klimczoku nam to wynagrodziła. Było pięknie!

Jest kilka opcji szlaków turystycznych na Klimczok. My wybraliśmy szlak niebieski wiodący z centrum Szczyrku przez Sanktuarium na Górce. Właśnie tutaj zostawiliśmy samochód, nieco poniżej świątyni. Przy drodze było idealne miejsce na darmowy parking, za blaszanym garażem, obok płatnego parkingu, który nawet nie był odśnieżony.

Ruszyliśmy w górę i od razu poszło dość ostro. Trzeba przyznać, że niebieski szlak jest bardziej stromy niż np. szlak zielony na Klimczok ze Szczyrku Biła. Polecam Wam zielone znaki, jeśli planujecie wchodzenie z dzieckiem. Na szczęście i na niebieskim co chwilę były też miejsca bardziej płaskie, więc była możliwość wyrównania oddechu. Miałam też inne wytłumaczenie na częste postoje. Zdjęcia ! Było tak cudownie, pogoda nas rozpieszczała, a co za tym idzie widoki również. Asfalt z czasem zmienił się w płyty. Te miejscami były całkowicie zaśnieżone, ale samochody mijały nas jeszcze przez długi czas. Nam pieszo było dobrze, bo choć trzeba było się zmęczyć i spocić, to można było poobcować z cudną przyrodą.

Niedługo przed Siodłem pod Klimczokiem dochodzi się do węzła szlaków. Tu można w prawo odejść zielonym bezpośrednio pod Schronisko Klimczok, albo do góry niebieskimi szlakówkami. My nadal trzymaliśmy się niebieskich znaków. Weszliśmy na siodło bardzo widokowym fragmentem i tu zastała nas zmieniająca się pogoda. Na szczyt naszły chmury i prawie przykryły całe widoki. Dosłownie nagle. To najlepszy dowód, jak szybko zmienia się pogoda w górach. Szczególnie zimą.Kilka łyków herbatki z termosu i ruszamy na szczyt, to już tylko 5 minut dość ostrego podejścia czarnym szlakiem i mamy go. Klimczok 1117 m n.p.m.! Jest paru ludzi i kilka psów. Są też narciarze. Wcześniej na szlaku ludzi było bardzo malutko. Chodzimy, cieszymy się sukcesem, czytamy świetne teksty na wiacie i czekamy ponownie na słoneczko. Byłam przekonana, że się to znów zaraz rozwieje. Miałam rację, pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie i za chwilę znów świeci nam w oczy i razi śnieg niemiłosiernie. Okulary dają radę, ale znów parują podczas chodzenia. I tak źle i tak nie dobrze. Ale nie, nie marudzę, jest cudownie. 

Schodzimy na siodło i podchodzimy kawałek pod Schronisko Klimczok, które tak właściwie stoi na stoku Magury. To pięknie położony obiekt, korzystamy z ubikacji. Nie byliśmy głodni, więc nie kupiliśmy żadnego obiadu.

Z powrotem schodzimy zielonym szlakiem, żeby i jego trochę liznąć. Zastanawiamy się, czy zejście ze szczytu będzie równie widokowe, jak niebieskim szlakiem. No i jest, nawet bardziej. Choć nad Skrzycznem, którego widok nam cały czas towarzyszył pod górę, teraz zawisły chmury. Ale i tak widok jest niebiański. Szlak zielony jest łagodny, nawet pod górę podjeżdżał samochód. My szliśmy nim tylko do skrzyżowania z niebieskim i dalej podążyliśmy w dół znów niebieskim, bo pod sanktuarium czekał na nas samochód. Kolejny piękny szczyt Beskidu Śląskiego zdobyty. Obcowanie z górami to jedna z największych przyjemności mojego życia!

Klimczok widok na schronisko
Klimczok widok na schronisko

Widoki z Klimczoka i szlaków na szczyt

Klimczok to bardzo widokowy szczyt. Nie tylko z samej góry, ale już z wielu miejsc na szlakach dojściowych roztaczają się śliczne panoramy na Beskid Śląski. Bardzo malownicze są szlaki ze Szczyrku - zielony i niebieski. Pięknie widać stąd najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego - Skrzyczne.Szlak niebieski na Klimczok
Szlak niebieski na Klimczok
Szlak zielony z Klimczoka
Szlak zielony z Klimczoka

Klimczok, szczyt dobrej energii!

Na szczycie Klimczoka stoi niewielka wiata, na której widoczne są różne ciekawe obrazki i napisy o bardzo pozytywnej energii i wymowie. Sugerują one, że wizyta na Klimczoku ma wiele, wiele zalet. Kobietom znikają worki pod oczami, chłopom udaje się poderwać babkę, mają siłę i płodność byka. Wg jednego napisu nawet otwierają się na Klimczoku Bramy Niebieskie. Koniecznie poczytajcie sobie te hasełka, jak zdobędziecie szczyt, na pewno poprawią Wam humor.

Klimczok
Klimczok
Klimczok pozytywny
Klimczok pozytywny

Schronisko PTTK Klimczok

Ze szczytu Klimczoka widać stojące naprzeciw, na stoku Magury, schronisko Klimczok, zwane też Klementynówką. Mieści się tu również stacja ratunkowa Klimczok GOPR. Zarówno schronisko, jak i stacja GOPR-u oferują turystom noclegi. Ponadto zjesz tu ciepły posiłek.

Schronisko Klimczok
Schronisko Klimczok
Schronisko Klimczok
Schronisko Klimczok
Zalety
  • Można tu dość szybko dojść kilkoma różnymi szlakami
  • Ładne widoki z góry i po drodze
  • Schronisko blisko szczytu, gdzie można odpocząć, zjeść, załatwić się czy ogrzać zimą
Wady
  • Zimą szlak na szczycie przecinają narciarze

Informacje praktyczne

Szczyt widokowy, zarówno z góry, jak i z wielu miejsc na szlakach
Jadąc ze Szczyrku, parking dostępny jest koło Sanktuarium na Górce w Szczyrku, skąd można wejść na szlak niebieski
Przy samym sanktuarium jest parking bezpłatny ale dla pątników, zaś nieco niżej jest płatny parking
Zimą nie był odśnieżony, toteż zaparkowaliśmy na poboczu, za blaszanym garażem, wersja bezpłatna
Można samochodem jechać jeszcze wyżej, na górny parking (zimą bezpłatny), z którego już nie jest daleko na Siodło
Najłatwiej dostać się na Klimczok z Szyndzielni, na którą wjeżdża kolej linowa

Klimczok
szlak niebieski ze Szczyrku
szlak zielony ze Szczyrku

Noclegi w Beskidzie Śląskim

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Klimczok
Klimczok
Klimczok
Klimczok
Klimczok
Klimczok
Szlak zielony z Klimczoka
Klimczok
Klimczok
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 92)
Twoja ocena
Avatar użytkownika OTTO
OTTO
15 min od zatłoczonej Szyndzielni, spokojniej i przyjemniej.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Klimczok to piękny, widokowy szczyt, nie jest bardzo trudny do zdobycia, szczególnie szlakiem zielonym ze Szczyrku Biła, do zdobycia nawet dla dzieci. Można też wjechać kolejką na Szyndzielnię i dalej 30 minut pieszo. Warto, bo miejsce jest urokliwe
raffikk
Cudowny widok Beskidów. Koniecznie do odwiedzenia na szlaku
Avatar użytkownika Przemkos Pl
Przemkos Pl

Szczyt wart odwiedzenia. idąc ze Szczyrku Biła jest dodatkowo możliwość przejścia szlakiem żółtym do przełęczy Karkoszczonka, a następnie czerwonym na Siodło pod Klimczokiem. Na tej trasie, połączonej z zejściem szlakiem zielonym, znajdziemy kilka ciekawych punktów widokowych. Przy dobrej pogodzie z góry widoczne są Tatry i Czarna Hora. Dodatkowo warto odwiedzić chatkę na Klimczoku i wpisać się do księgi.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024