Kozia Góra w Beskidzie Śląskim

Kozia Góra
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Kozia Góra (683 m n.p.m.) to niewysoki i łatwo dostępny szczyt w Beskidzie Śląskim, wznoszący się ponad miastem Bielsko Biała. Można się tutaj dostać kilkoma szlakami po godzince nietrudnego marszu, toteż szczyt jest lubiany i chętnie odwiedzany nie tylko przez turystów, ale i mieszkańców miasta. Uważa się go za teren rekreacyjny Bielska. Wznosi się w grzbiecie górskim biegnącym od szczytu Szyndzielni na północny-wschód i obniżającym się ku dolinie Białej. Może być celem samym w sobie, albo etapem w drodze na Szyndzielnię bądź na Klimczok.

O Koziej Górze mówi się też Stefanka, od nazwiska byłego burmistrza miasta - doktora Karola Steffana, który był zarazem prezesem niemieckiej turystycznej organizacji Beskidenverein. Na początku XX wieku na szczycie bielscy Niemcy zbudowali poświęconą doktorowi Steffanowi okrągłą altanę „Steffansruhe”. W pobliżu szczytu znajduje się też kameralne i ciekawe schronisko Stefanka. Możesz tu zjeść smaczną pomidorową czy inne swojskie smaki, a także przenocować w jednym z pokoi. Obok schroniska powstała zagroda z kozami, jak przystało na nazwę góry, nazywaną też Kozią Górką, bo szczyt do wysokich nie należy. Fajny, drewniany plac zabaw przyciąga tu dzieci. Kozia Góra to w ogóle bardzo fajny pomysł na rodzinny spacer, podejście nie jest trudne, a atrakcje na szczycie wynagradzają wysiłek. Efektowna jest drewniana wiata, która stanęła na szczycie, oferując ładne widoki dookoła.

Kozia Góra, jest ładnie
Kozia Góra, jest ładnie
Na Koziej Górze
Na Koziej Górze
Kozia Góra
Kozia Góra

Kozia Góra słynie też z nieczynnego już toru saneczkowego, który był niegdyś jednym z najdłuższych torów w Europie. Dziś to tylko ruiny, ale można je zobaczyć idąc zielonym szlakiem z Cygańskiego Lasu. Zimą schronisko Stefanka jest zamknięte, ale obok działa bar Koliba, gdzie napijesz się gorącej czekolady, herbaty czy grzańca, można też na wielkim ognisku przypiec sobie kiełbaski.

Kozia Góra jest popularna wśród turystów i mieszkańców Bielska, chętnie odwiedzana, zarówno latem, jak i zimą. Sporo tu rodzin z dziećmi oraz spacerowiczów z psami. Na szlaku spotkasz też rowerzystów, bo biegną tutaj rowerowe szlaki enduro.

Schronisko Stefanka
Schronisko Stefanka
Trasy enduro na Koziej Górze
Trasy enduro na Koziej Górze

Szlaki na Kozią Górę

  • szlak żółty z Bielska Białej - Olszówka Dolna (Cygański Las) do Przełęczy Koziej (Sipa), dalej szlakiem niebieskim, 1h
  • szlak zielony z Bielska Białej - Olszówka Dolna (Cygański Las), 1h 30 minut
  • szlak czerwony z Bielska Białej - Bystra, do szczytu Równia, dalej szlakiem niebieskim, 1h
  • szlak żółty ze schroniska PTTK na Szyndzielni do Przełęczy Sipa (Kozia), dalej szlakiem niebieskim, 1h 10 minut
Żółty szlak na Kozią Górę
Żółty szlak na Kozią Górę

Nasz spacer szlakiem żółtym na Kozią Górę

Kozią Górę obraliśmy sobie za cel na sobotnią wycieczkę styczniową. Z założenia miało być łatwo, bo nasza Amelka nie jest jeszcze wprawnym piechurem, a i w nosidle nie wytrzyma za długo. Szukamy więc ostatnio takich nie za trudnych górskich szlaków, idealnych na rodzinne spacery, ale z widokami na szczyty wokół, żeby zaznać tej niezapomnianej, górskiej atmosfery.

Widoki z Koziej Góry
Widoki z Koziej Góry

Wybraliśmy szlak żółty na szczyt, niezbyt trudny i pozwalający po godzince niespiesznego marszu stanąć na Koziej Górze. Samochód zaparkowaliśmy bezpłatnie w Olszówce Dolnej, na ulicy Olszówka, niedaleko Proper Coffee. Początkowo idzie się przez park, całkiem płasko. Później wchodzi się w las i zaczyna się podchodzenie pod gorę. Podejścia nie są bardzo strome, ale delikatnie pną się górę i uwaga, zimą miejscami szlak jest oblodzony. Po ostatniej naszej zimowej wyprawie na Malinowską Skałę, kiedy buty nam przemokły i ślizgaliśmy się na śniegu, zaopatrzyliśmy się w porządne śniegowce i raczki. Zabraliśmy je ze sobą na Kozią Górę, ale jako, że śniegu nie było zbyt wiele, to wydawało nam się, że trochę to śmieszne i na wyrost zakładać raczki. Nic bardziej mylnego, na szlaku były miejsca oblodzone i szybko założyliśmy je na buty. To nasza pierwsza przygoda z raczkami i okazało się, że są fantastyczne, idzie się dużo pewniej i wygodniej i nawet w miejscach oblodzonych można bezpiecznie wędrować. Przydały się też na szczycie, przy śliskim wejściu na drewnianą wiatę. Dziewczyny nie chciały raczków i wiele razy ślizgały się na trasie, nam szło się bardzo dobrze. To szczególnie ważne, gdy niesie się malucha w nosidle, albo prowadzi go za rączkę. 

Szlak żółty na Kozią Górę
Szlak żółty na Kozią Górę
Szlak żółty na Kozią Górę
Szlak żółty na Kozią Górę
Las Cygański
Las Cygański
Na szlaku na Kozią Górę, małe nóżki łatwo nie mają
Na szlaku na Kozią Górę, małe nóżki łatwo nie mają
Ale dajemy radę!
Ale dajemy radę!

Na Przełęczy Koziej (Sipa), gdzie szlak żółty zmienia się w niebieski, zrobiliśmy sobie piknik w specjalnej wiacie do tego przygotowanej. Na trasie szlaku jest kilka takich wiat. Zimą zawsze mamy ciepłą herbatkę ze sobą, a i jakieś przekąski też zawsze nosimy, bo na świeżym powietrzu wszystko smakuje najlepiej 🙂 Stąd na szczyt już jest dosłownie kawałek, kilkaset metrów delikatnie pod górę. Podziwiamy widoki dookoła, nie są może jakieś spektakularne, ale całkiem ładne. Poza okolicznymi szczytami widać stąd zabudowania Bielska. Stąd parę kroków w dół wystarczy, by dostać się do Schroniska Stefanka. Zimą było zamknięte, ale w Kolibie można było się ogrzać herbatą, czekoladą czy grzańcem. Na wielkim ognisku można upiec sobie kiełbaskę, dzieci zjeżdżały z górki na jabłuszkach. Niestety pogoda nam nie przypasiła za bardzo, w przeciwnym razie słońce chyliło by nam się ładnie ku zachodowi. Niespiesznie ruszyliśmy w drogę powrotną, miało być inaczej, zielonym szlakiem i faktycznie weszliśmy na niego, ale jakoś tak się zagadaliśmy, że zostaliśmy częściowo na wygodnej drodze pożarowej. Tą drogą pożarową samochód wjechał na sam szczyt, widzieliśmy też na niej rodziców z wózkami na pompowanych kołach. To dowód, że Kozia Góra nie jest trudna i świetnie nadaje się na górski spacerek. Całość zabrała nam 2 godziny, wyszło 5,5 km, ponad 9 tysięcy kroków. Raczki nieocenione, będą nam już zawsze towarzyszyć w górach zimą.

Piknikujemy na Przełęczy Koziej
Piknikujemy na Przełęczy Koziej
plac zabaw pod schroniskiem
plac zabaw pod schroniskiem
Raczki się przydały na szlaku
Raczki się przydały na szlaku
Bez raczków trudniej :)
Bez raczków trudniej :)
Na szlaku
Na szlaku

Zobacz przebieg trasy na mapie - szlakiem żółtym na Kozią Górę i powrót zielonym szlakiem:

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking bezpłatny przy ul. Olszówka

Kozia Góra
Bielsko Biała

Noclegi w Bielsku-Białej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Kozia Góra
Las Cygański w Bielsku
Wiaty piknikowe
Szlak na Kozią Górę
Stąd już blisko na szczyt
Na szczycie
Schronisko Stefanka
widoki spod schroniska
Na szlaku
Las Cygański
Kozia Góra
(4.4 głosów: 40)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 40)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Łatwy i przyjemny szczyt, na spacer rodzinny, po godzince jest się na Koziej Górze, najlepiej ruszyć na nią szlakiem żółtym z Olszówki, na górze ładne widoki a nieco poniżej schronisko Stefanka
korys01

Świetne miejsce na spacer nawet z małymi dziećmi. Łagodne podejście. Fajne schronisko na górze gdzie można zobaczyć oczywiście kozy. U podnóża góry polecam odwiedzić tereny rekreacyjne "Błonia"

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024