Równica w Beskidzie Śląskim

49°43'29" N
18°51'23" W
Śląskie
2016-07-29 14:26:55
765m npm
Ważna
Równica w Beskidzie Śląskim, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Równica, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
na szczycie Równicy, Anna Piernikarczyk
Park Linowy na Równicy, Anna Piernikarczyk
Równica, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Schronisko na Równicy, Anna Piernikarczyk
Równica, Anna Piernikarczyk
Rownica, Anna Piernikarczyk
Widoki ze Skibówki, mokunka
Park Rozrywki, Tadeusz Walkowicz
Miejsce odprawiania nabożeństw ewangelickich, Krzysztof Ch.
Zdjęcia (16)

Równica (883 m n.p.m.) to bardzo popularny szczyt górski w Beskidzie Śląskim położony pomiędzy dolinami Wisły i Brennicy, ponad Ustroniem. Popularność Równicy wynika głównie z tego, że niemal na sam szczyt można zajechać samochodem, dzięki czemu jest to szczyt dla wszystkich, nie tylko wprawionych turystów, ale i starszych i tych z małymi dziećmi. Dlatego dzieci tu nigdy nie brakuje, a tym samym atrakcji dla dzieci.Na podszczytowej polanie, na wysokości 785 m n.p.m. znajduje się Schronisko górskie założone w roku 1927, wewnątrz którego mieści się placówka GOPR. Zimą pali się tu kominek i jest bardzo przyjemnie.

Obok schroniska znajduje się węzeł szlaków turystycznych, które prowadzą do centrum Ustronia, Ustronia Polany, Skoczowa, Brennej i na Przełęcz Salmopolską. Przebiega tędy również czerwony Główny Szlak Beskidzki.

Szlaki na Równicę

- Szlak czerwony, z Ustronia centrum, około 1,5 h- Szlak czerwony, z Ustronia Polany, około 1,5 h

- Szlak zielony, z Brennej, około 2 h

Atrakcje na Równicy

Jak już wspominałam, atrakcji tu nie brakuje. U szczytu znajduje się parking (płatny, 8 zł), a zaraz obok Koliba Pod Czarcim Kopytem - urokliwa karczma. Dalej imponujący Park Linowy na Równicy, z torem o długości ponad 400 m. Jeszcze dalej Strzelnica dla dzieci, Izba u Harnasia i Schronisko PTTK. Nieco z boku Karczma z Extreme Park (tel. 33/ 856-48-48), który oferuje tor saneczkowy, tor pontonowy, a nawet karuzele.

Jeszcze wyżej ulokował się pokaźny Dwór Skibówki, widoczny z daleka, z którego roztaczają się wspaniałe panoramy na otaczające góry i miejscowości. W dole dworu zagubiła się też Zbójnicka Chata z fajnym klimatem. Na szczyt Równicy natomiast spod Schroniska prowadzi szlak żółty.

U podnóża Równicy natomiast leży Park Zdrojowy z Pijalnią Wód oraz bardzo fajny dla dzieci Leśny Park Niespodzianek. Zaciekawi też dorosłych, gdyż odbywają się tu pokazy lotów ptaków drapieżnych.

Widok z ulicy

Czy wiesz, że?

W czasie II wojny światowej w schronisku na Równicy mieścił się posterunek obserwacyjny Luftwaffe wówczas na dachu wybudowano 3 metrową wieżę służącą obserwacji alianckich samolotów.

Ciekawostkę przesłał(a) Vincci

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: