Skoczów to urocze miasteczko województwa śląskiego, malowniczo położone nad Wisłą u podnóży Beskidu Śląskiego, około 10 km od Cieszyna, przy krajowej "jedynce" (S-1, Cieszyn-Bielsko) i drodze nr 81 (Katowice-Wisła).
Jak pisał Jan Długosz - Skoczów to "pierwsze miasto nad Wisłą od jej źródeł", a przy tym jedno z najstarszych miast Śląska Cieszyńskiego, leżące od wieków na ważnych szlakach handlowych.

Dla mieszkańców Śląska Skoczów jest swoistą "bramą" do Beskidu Śląskiego, bowiem nie sposób ominąć go zmierzając w stronę Ustronia, Wisły czy Brennej. Z okolicznych wzgórz Międzyświecia (348 m n.p.m.), Kaplicówki (389 m n.p.m.) i Kępy Wiślickiej (367 m n.p.m.) roztacza się wspaniała panorama miasta oraz szczytów beskidzkich: Szyndzielni i Klimczoka, Błatniej, Skrzycznego, Równicy oraz Czantorii. Pomiędzy tymi ostatnimi rozciąga się widok na Ustroń z charakterystycznymi budynkami w kształcie piramid.
Zabytki w Skoczowie
Miasto może oczarować ładną Starówką, na Rynku, prócz secesyjnych kamienic, stoi późnobarokowy Ratusz z XVIII wieku z obrazem Św. Jana Sarkandra, który w tym mieście otaczany jest szczególnym kultem, bowiem właśnie tutaj, w domu przylegającym do Ratusza narodził się ten przyszły Święty.

Obecnie mieści się w nim Muzeum poświęcone Świętemu, a spod tego miejsca rusza oznakowany Szlak Sarkandrowski otaczający miasto łącząc punkty związane z Janem Sarkandrem.
Również na Rynku rozpoczynają się inne dwa szlaki, zaliczane do Skoczowskich Szlaków Spacerowych: Szlak Morcinkowski, wiodący śladami pisarza Gustawa Morcinka związanego ze Skoczowem oraz Szlak Skoczowskich Zabytków.



W pobliżu Rynku zobaczyć można dwie ładne budowle sakralne - ewangelicko augsburski kościół Św. Trójcy oraz kościół parafialny Św. Ap. Piotra i Pawła. Do tego ostatniego z Rynku prowadzi ciekawa ulica Kościelna.
Atrakcje w Skoczowie
Zielona, górska okolica Skoczowa zachęca do aktywnego wypoczynku, istnieją tu doskonałe warunki do wędrówek pieszych oraz jazdy rowerowej, a wałami nadwiślańskimi dotrzeć można do najbliższych miejscowości również leżących nad królową rzek polskich - Strumienia, Ustronia czy Wisły.

Latem nie będą się tu nudzić amatorzy wędkowania, bowiem w stawach w Pogórzu i Ochabach hoduje się karpia i pstrąga. Zimą natomiast miłośnicy narciarstwa przybywają na wzgórze Kaplicówka (389 m n.p.m.) z zabytkową kaplicą, na którym działa orczykowy wyciąg narciarski "Pod Dębem".

Noclegi w Skoczowie
Skoczów - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Skoczowa
Turyści najczęściej odwiedzają: Rynek w Skoczowie, a potem Kaplicówka w Skoczowie i Dom Sarkandra w Skoczowie.














