Szlaki w Skoczowie

Skoczów, na szlaku
4.3

Szlak zielony, przechodzący w czerwony: Skoczów - Górki Wielkie – Błotny (Błatnia), około 15 km, 5 Początkiem szlaku jest drogowskaz przed stacją kolejową PKP w Skoczowie. Wychodząc z dworca PKP i mijając drogowskaz, kierujemy się w prawo i idziemy ulicą Czarny Chodnik wzdłuż torów kolejowych. Dochodzimy do ulicy ks. Jana Ewangelisty Mocko, skręcamy w prawo przekraczając tory i po około 100 m skręcamy z drogi w lewo, kierując się pod ostatnie przęsło estakady, którą biegnie droga szybkiego ruchu do Ustronia. Po chwili wychodzimy na brzeg Wisły, gdzie skręcamy w prawo i deptakiem biegnącym wzdłuż rzeki udajemy się w górę jej biegu wałem. Przechodzimy pod mostem, którym przekracza rzekę obwodnica Skoczowa (obecnie droga S-1 Cieszyn - Bielsko-Biała). Mijamy stary jaz na Wiśle, powyżej którego znajduje się ujście Brennicy do Wisły. Powyżej jazu znaki prowadzą nas drogą, która wśród łęgowego lasu początkowo oddala się od rzeki, lecz zaraz znów zbliża się do Wisły. Dochodzimy wkrótce do poprzecznie biegnącej drogi, już na terenie Harbutowic. Tu skręcamy w lewo na brzegu Wisły przy kładce przez rzekę, stajemy przed drogowskazem w widłach Wisły i Brennicy.

Znaki zielone przekraczają w tym miejscu Wisłę i wspomnianą wyżej kładką przechodzimy na prawy brzeg Wisły, a wcześniej (przy drogowskazie) pozostawiamy szlak żółty odchodzący prosto na południe wąską ścieżką biegnącą wzdłuż lewego brzegu rzeki na Równicę. Drogą wiodącą skrajem mieszanego lasu i pierwszych zabudowań Górek Wielkich dochodzimy do Brennicy. Tu skręcamy w prawo i wiejską drogą idziemy około 400 m w górę rzeki, po czym w lewo przez most i znowu w prawo. Idziemy teraz wygodną dróżką wiodącą po obwałowaniu regulującym koryto Brennicy, równolegle do biegnącej z lewej, za wąskim pasem lasu, drogi Skoczów - Brenna. Mijamy ujęcie potoku Krzywaniec po drugiej stronie Brennicy, po czym skręcamy w lewo na szosę biegnącą u podnóży wzgórza Bucze, kierujemy się w prawo, wzdłuż Brennicy do centrum Górek Wielkich, gdzie znajduje się przystanek autobusowy linii Skoczów - Brenna (można skrócić pokaźnie tak przebyty szlak, dojeżdżając autobusem ze Skoczowa na przystanek PKS Górki Skrzyżowanie).

Skoczów
Skoczów

Na skrzyżowaniu w Górkach Wielkich skręcamy w lewo i zaraz za mostkiem na potoku, w prawo. Zostawiamy po prawej stronie kościół parafialny Wszystkich Świętych zbudowany przez Góreckich w XVI wieku, a po lewej stronie cmentarz, na którym spoczywa m.in. znana pisarka Zofia Kossak-Szczucka, voto Szatkowska (1890-1968) oraz ludowy pisarz Walenty Krząszcz (1886-1959). Wąską asfaltową drogą pniemy się łagodnie ku wschodowi wśród pól i rzadko rozrzuconych zabudowań, w stronę widocznej przed nami Zebrzydki (579 m npm), na rozstajach z figur Bożej Męki znaki prowadzą w prawą drogę, biegnącą dalej szerokim płaskim grzbietem, z którego roztaczają się oryginalne widoki na Pogórze Cieszyńskie i część Beskidu Śląskiego.

Dalej droga zwęża się i mijając ostatnie zabudowanie wchodzi w las. Spotykamy tu oprócz buków, również brzozy i modrzewie, a wyżej świerki. Droga dużym zakosem wiedzie poprzez stok, pokrywający się wiosną kobiercem fioletowo kwitnących żywców gruczołowatych, następnie skręcamy w lewo i bardzo stromą przecinką leśną w górę dostajemy się na szczyt Zebrzydki. Z dość kamienistego szczytu Zebrzydki kierujemy się na południowy wschód i grzbietową przecinką schodzimy dość stromo w prawo na wyraźną przełęcz między Zebrzydką a Łazkiem, gdzie z lewej strony dochodzi do naszej drogi szlak niebieski z Grodźca i kończą się również znaki zielone, a rozpoczynają się znaki czerwone, za którymi skręcamy w prawo w szeroką przecinkę, która biegnąc wzdłuż linii grzbietu wyprowadza nas na szczyt Łazka (713 m npm). Ze szczytu Łazka znaki wiodą szeroką, wygodną drogą grzbietową na południe. Początkowo obniżamy się nieco, po czym łagodnie podchodzimy pod szczyt Czupla (746 m npm). Przed samym Czuplem skręcamy jednak w lewo i zostawiając jego zalesiony wierzchołek po prawej, wychodzimy na grzbietową polankę położoną około 200 m na wschód od szczytu. Grzbiet skręca teraz w kierunku południowo-wschodnim i obniża się nieco. Przecinamy pasmo lasu, po czym w przełączce za Czuplem wychodzimy na skraj polan, ciągnących się stąd na przestrzeni blisko 4 km, aż poza Błotny. Rozpoczynamy podejście i dróżką biegnącą grzbietem wychodzimy na szczyt zwany Małą Cisową (829 m npm). Stamtąd szlak prowadzi dalej grzbietowymi polanami, obrzeżonymi pięknymi, bukowo - świerkowymi lasami. Początkowo wznosimy się łagodnie, mijając po lewej stronie kilka zabudowań góralskich, po czym, zostawiając po prawej stronie wierzchołek Wielkiej Cisowej (877 m npm), dochodzimy do ruin obelisku, który postawiono w czasach PRL dla upamiętnienia poległych w tym miejscu milicjantów w walce z ugrupowaniem NSZ "Bartka". Z prawej strony dołączają znaki zielone z Brennej. Od obelisku wspólnie za znakami zielonymi dróżką pomiędzy płotami podchodzimy po około 300 metrach do znajdującego się po lewej stronie "Rancha", gdzie można wypożyczyć konie huculskie ze stanicy konnej, idealnie do górskiej jazdy i wytrzymałe na okolicznych szlakach górskich. Idąc dalej krótkim już teraz podejściem, dochodzimy do dobrze widocznego schroniska PTTK położonego na wysokości 981 m npm, pod szczytem Błotnego (917 m npm), z którego roztacza się piękna panorama.

Skoczów
Skoczów

Budowę schroniska na Błatniej w 1925 roku rozpoczęło Towarzystwo Turystyczne "Przyjaciele Przyrody" („Naturfreunde") z Aleksandrowic. Schronisko (tel. 033/ 853-64-84) posiada 50 miejsc noclegowych i jest chętnie odwiedzane przez indywidualnych turystów z uwagi na bliskość schronisk na Klimczoku i Szyndzielni.

W okresie zimowym, na północnym stoku Błotnego, w bezpośredniej bliskości schroniska, narciarze mogą korzystać z nowo zainstalowanego wyciągu typu zabierakowego. Ten liczący około 250 m długości stok nadaje się zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących amatorów "białego szaleństwa".

Szlak żółty: Skoczów - Lipowiec - Równica, 11 km, 4 h
Początkiem szlaku jest drogowskaz przed stacją kolejową PKP w Skoczowie. Na odcinku aż do ujścia Brennicy do Wisły nasze znaki biegną wspólnie ze znakami zielonymi (czytaj opis szlaku zielonego). W widłach Wisły i Brennicy znaki zielone przekraczają kładkę Wisły, my natomiast idziemy dalej prosto na południe wąską ścieżką biegnącą wzdłuż lewego brzegu rzeki. Wkrótce też na wysokości "Zajazdu" w Nierodzimiu, dochodzimy do kolejnego mostu, którym biegła niegdyś linia kolei wąskotorowej zaopatrującej w surowiec miejscową cegielnię (na miejscu której stoi obecnie firma MOKATE).

Przekraczamy mostem rzekę Wisłę i skręcamy w prawo, w wąską ścieżkę leśną. Na skraju przysiółka Lipowca, zwanego Bernadka, dochodzimy do asfaltowej dróżki, którą idziemy w lewo i mijając parę ośrodków i domków campingowych wychodzimy na otwartą przestrzeń, skąd roztacza się ciekawy widok na północne flanki tej części Beskidu Śląskiego. Na południe otwiera się widok na góry i dolinę Wisły.

Na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo, na polną dróżkę wznoszącą się łagodnie wśród pól. Prowadzi ona wzdłuż wyraźnego zagłębienia terenu ciągnącego się wzdłuż linii grzbietu, który wspina się ku Lipowskiemu Groniowi. Przekraczamy kilka poprzecznych dróg polnych i wychodzimy na szosę łącząca Ustroń przez Lipowiec z Brenną, około 500 m na wschód od kościoła w Lipowcu. Szosą idziemy w lewo, i po około 10 minutach, gdy kończą się zabudowania Lipowca, a szosa zaczyna opadać - skręcamy w prawo, w boczną drogą biegnącą w stronę dolinki małego potoczku. Po chwili mijamy ostatnie zabudowania i kamienistą dróżką wchodzimy w las. Podchodzimy to łagodniej, to bardziej stromo.
Przekraczamy dwie szerokie, stokowe drogi, trawersujące zbocze Lipowskiego Gronia, po czym wychodzimy wąską ścieżką na trzeci płat, którym szlak prowadzi w lewo. Na rozwidleniu, gdzie lewa odnoga opada, my skręcamy w prawą. Ciągle się wznosząc, trawersujemy stoki znajdującego się po prawej ręce Żaru (688 m npm), porośniętego głównie bukowym lasem. Przekraczamy polanę opadającą stromo spod samego szczytu Żaru aż do dolinki potoku Żarnowca, następnie mijamy wyrąb obfitujący w maliny, po czym wchodzimy na grzbiet w przełęczy między Lipowskim Groniem a Równicą. Z przełęczy znaki kierują się grzbietem w kierunku południowo-wschodnim. Wznosimy się niezbyt stromą, kamienistą dróżką wśród bukowego lasu. Z czasem buki stają się niższe, wielopienne i powyginane, co jest oznaką zbliżania się szczytu Równicy (884 m npm), który osiągamy na niepozornej polance. Ze szczytu schodzimy w kierunku południowo zachodnim, wśród rzadko rosnących drzew, na rozległą polanę.

Schodząc polaną dochodzimy do parkingu i końcowej pętli szosy asfaltowej z Ustronia - Polany oraz wznoszącego się przy niej schroniska PTTK im. Edmunda Kaźmierczaka (1897-1959). Początki schroniska na Równicy sięgają 1923 roku, kiedy to organizacja Toursistenverein wraz z Zarządem Kąpielowym w Ustroniu wzniosły pod szczytem Równicy mały drewniany domek. Obecnie schronisko PTTK im Edmunda Kaźmierczaka na Równicy posiada 48 miejsc noclegowych (tel. 033/ 854-24-48).

Żółta subtrasa 11 Y: Cieszyn - Zamarski - Dębowiec - Skoczów - Pierściec - Zaborze - Mnich - Strumień.

Czerwona subtrasa 24 C: Chałupki - Godów - Jastrzębie Zdrój - Zebrzydowice - Cieszyn - Goleszów - Skoczów - Ustroń - Wisła - Istebna - Jasnowice.
Źródło: www.skoczow.pl

Noclegi w Skoczowie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

Booking.com
(4.3 głosów: 6)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 6)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024