Cieszyn, najlepsze atrakcje miasta
Cieszyn to bardzo piękne, historyczne miasto, malowniczo położone w południowej części województwa śląskiego. Malowniczo ulokowało się nad rzeką Olzą, u podnóża Beskidu Śląskiego, przy granicy z Czechami. To około 30 km od Bielsko-Białej i jeszcze bliżej Wisły. Legenda głosi, że w 810 roku trzej bracia - Cieszko, Bolko i Leszko spotkali się przy tutejszym źródle po długiej wędrówce i z tej radości założyli miasto o wymownej nazwie Cieszyn. Wydarzenie to upamiętnia Studnia Trzech Braci.

- Mały Wiedeń Atrakcje w Cieszynie 1. Góra Zamkowa w Cieszynie 2. Rotunda w Cieszynie 3. Wieża Piastowska w Cieszynie 4. Rynek w Cieszynie 5. Ulica Głęboka w Cieszynie 6. Wenecja Cieszyńska 7. Promenada nad Olzą 8. Studnia Trzech Braci 9. Muzeum Śląska Cieszyńskiego 10. Szlak Kwitnącej Magnolii w Cieszynie 11. Kawiarnia i księgarnia Kornel i Przyjaciele 12. Muzeum Drukarstwa 13. Kościół Św. Krzyża w Cieszynie 14. Sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej 15. Browar w Cieszynie 16. Kościół Św. Trójcy w Cieszynie 17. Stary kirkut w Cieszynie 18. Nowy Kirkut w Cieszynie Mapa atrakcji Cieszyna Gdzie zjeść w Cieszynie? Noclegi w Cieszynie? Dojazd do Cieszyna Pytania i odpowiedzi
Mały Wiedeń
Cieszyn będący historyczną stolicą regionu, nazywany jest "Małym Wiedniem". Zarówno z racji architektury, jak i tego, że pomimo niewielkich rozmiarów, stanowi ważny ośrodek kulturalny i oświatowy. Te 2 miasta dzieli nieco ponad 280 km w linii prostej, stąd w przeszłości łączyły je żywe kontakty. Początkowo objęły wyższe warstwy społeczne i zacieśniły się już w XVI wieku. Potem rozlały się również na niższe warstwy poprzez kontakty handlowe. Bezpośrednio z Wiednia sprowadzała do Cieszyna towary żydowska rodzina Singerów, która osiadła tu w 1631 roku, a w XVIII stuleciu uruchomiono tu międzynarodowe targi, integrujące Galicję z resztą krajów monarchii.

Atrakcje w Cieszynie
Rzeka Olza dzieli miasto na polski Cieszyn i Czeski Cieszyn, ale historyczna część z pozostałościami znaczącego niegdyś piastowskiego grodu na Górze Zamkowej, pięknymi kamienicami oraz innymi zabytkami pozostaje w granicach naszego kraju. Chętnie Ci je pokażemy w naszym przewodniku. Zobacz najlepsze atrakcje Cieszyna! Zachęcamy też do zapoznania się z opisem Cieszyna na zaprzyjaźnionym blogu Antek w Podróży.
1. Góra Zamkowa w Cieszynie
Góra Zamkowa to najcenniejsze i najstarsze miejsce w Cieszynie, w którym rozpoczęło się tutejsze osadnictwo. To zwykle tutaj turyści rozpoczynają zwiedzanie całego Cieszyna. Wstęp na teren Góry Zamkowej jest bezpłatny, wejście do wnętrza wieży czy rotundy odbywa się już za biletami. Ponadto zobaczysz tu Wieżę Ostatecznej Obrony z XIII wieku - pozostałość systemu obronnego zamku górnego czy Pałac Myśliwski Habsburgów z XIX wieku - obecnie Zamek Cieszyn. Pod wzgórzem, po przeciwnej stronie ulicy, czeka płatny parking.


2. Rotunda w Cieszynie
Najbardziej rozpoznawalnym elementem Góry Zamkowej i zarazem symbolem całego Cieszyna jest romańska Rotunda z XI wieku. To jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Polsce i tym samym najcenniejszy zabytek Śląska. Wizerunek rotundy widnieje na polskim banknocie 20 zł, stąd obiekt zna niemal każdy Polak 🙂 Rotundę można zwiedzać po wykupieniu biletu w pobliskiej wieży. Czeka tam fantastyczny, ogromny klucz do rotundy, którym samodzielnie możesz otworzyć sobie ten cenny i surowy w swej formie zabytek. To poruszające, przekroczyć jej grube mury, tym bardziej, gdy samemu otwiera się jej wrota tym potężnym kluczem.



3. Wieża Piastowska w Cieszynie
Najwyższym obiektem na Górze Zamkowej jest kamienna, potężna Wieża Piastowska z XIV wieku. To wspaniały punkt widokowy na miasto i szeroką okolicę, dostępny za biletami. Pojawiają się też oczywiście góry na horyzoncie, dobrze opisane na tablicach. Na szczyt wieży prowadzą dość strome schody, toteż uważaj przy ich pokonywaniu.


4. Rynek w Cieszynie
Starówka znajdująca się w granicach Polski zachowała średniowieczny układ miasta. Punktem centralnym jest właśnie piękny Rynek z zabytkowymi kamienicami. Pod numerem 12 kryje się Dom Narodowy - efektowny budynek w stylu eklektycznym, w którym mieści się Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy". Przy Rynku stoi też zabytkowy Ratusz, pierwszy ratusz stanął w tym miejscu na przełomie XV i XVI wieku. Wiele pożarów trawiło cieszyński Ratusz, toteż wielokrotnie był odbudowywany. Obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku. Pośrodku rynku uwagę przykuwa fontanna z kamienną, wysoką figurą Św. Floriana.


5. Ulica Głęboka w Cieszynie
Ulica Głęboka to reprezentacyjna promenada miasta. Już od średniowiecza stanowiła główną arterię miasta, łączącą centrum i zamek. Początkowo nazywana była ulicą Polską. Dziś to popularny cieszyński deptak z piękną zabudową.

6. Wenecja Cieszyńska
To unikalna dzielnica Cieszyna, zwana popularnie Wenecją. Znajduje się nad kanałem Olzy "Młynówka", w historycznej części miasta. Cieszyńska Wenecja jest pełna uroku i klimatu, ale miejsce pozostaje nieco zaniedbane i nie wykorzystuje w pełni swego potencjału. Niewielkie domki ślicznie przycupnęły nad kanałem, ale tylko kilka z nich naprawdę ładnie się prezentuje. Powstały tu knajpki i galeria. Chciałoby się więcej 🙂
Historycznie było to miejsce ważne i strategiczne. Początki sięgają XVI wieku, kiedy Młynówka spełniała wobec cieszyńskiego Wzgórza Zamkowego ważne funkcje obronne. Wzdłuż potoku osiedlali się lokalni rzemieślnicy, z biegiem czasu tworzący rodzimy przemysł. Tu powstał tartak, elektrownia i młyn zasilany wodami Młynówki.


7. Promenada nad Olzą
Przyjemny deptak nad rzeką, z ładnymi widokami na Olzę i miasto. Stanęły tu niedawno ciekawe ławki w kształcie okręgów, pięknie podświetlone wieczorem.


8. Studnia Trzech Braci
Jak już pisałam, legenda mówi, że w tym miejscu trzech synów polskiego króla Leszka III spotkało się po długiej rozłące i z tej radości zbudowali tu miasto o nazwie Cieszyn. Miało to niby miejsce przed 1200 laty, co przewodnicy chętnie podkreślają, dodając powagi tak staremu miastu o bardzo długiej tradycji. A czy to prawda? Źródła historyczne nic o tym nie mówią, a sama legenda powstała podobno po obchodach 1000-lecia miasta w 1810 roku, ale mówi się, że powtarzana była przez miejscowy lud od zawsze.
Studnię zbudowano faktycznie dawno temu, nad źródłem, na zboczu zbiegającym do Olzy. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1434 roku. Pojawiła się ona w dokumencie, w którym księżna cieszyńska Ofka i jej syn Wacław zezwalają małżeństwu Jana i Doroty Pogan na użytkowanie ławy mięsnej czyli sklepu rzeźniczego koło studni brackiej. Bracka nie odnosiła się do braci z legendy, a do faktu, że studnia należała do klasztoru dominikanów, założonego w Cieszynie w II połowie XIII wieku. Przez wieki służyła mieszkańcom miasta jako ujęcie wody.



9. Muzeum Śląska Cieszyńskiego
Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie to najstarsze muzeum publiczne w Polsce i jedno z najstarszych w Europie Środkowej. Założył je w 1802 roku ksiądz Leopold Jan Szersznik. Od 1931 roku siedzibą muzeum jest spora kamienica o charakterze pałacowym, stojąca przy ulicy Regera, niedaleko Rynku. To cenne muzeum czynne jest codziennie prócz poniedziałków, wejścia są o pełnych godzinach.
We wnętrzach z ciekawostek zobaczysz m.in. kabinet czyli ciekawy mebel ostatniej cieszyńskiej Piastówny, księżnej Elżbiety Lukrecji, przyrządy astronomiczne z unikalnym, XVII-wiecznym globusem nieba, egzotyczną broń z tarczą ze skorupy żółwia na czele, szczękę i ząb mamuci czy wyjątkowe jajo. Przy Muzeum odnaleźć można piękne magnolie, leżące na Szlaku Kwitnących Magnolii w Cieszynie.
http://muzeumcieszyn.pl

10. Szlak Kwitnącej Magnolii w Cieszynie
Szlak kwitnącej magnolii to trasa licząca około 1 km, przejście trwa do 30 minut. Poszczególne przystanki oznaczone są specjalnym znaczkiem z piękną magnolią. Znajdziesz je tutaj:
- Plac Kościelny 8 – magnolia gwiaździsta w ogrodzie z XIX - wieczną willą przed ewangelickim kościołem
- Plac Kościelny 4 – magnolia "Alexandrina" przed budynkiem parafii ewangelickiej
- ul. Sienkiewicza 6 – dwa drzewa magnolii "Alexandrina" za pięknym kutym ogrodzeniem, przy eklektycznej willi z okrągłą narożną basztą
- ul. Sienkiewicza 12/ul. Miarki – rzadko spotykana magnolia Soulange’a w ogrodzie przyległym do kamienicy licowanej żółtą glazurą
- ul. 3 Maja 17 – magnolia gwiaździsta przed modernistyczna willą
- ul. 3 Maja 16 – magnolia "Alexandrina" przed secesyjnym domem
- ul. 3 Maja 13 – młoda magnolia "Rustica Rubra" przy willi z lat 20. XX wieku
- ul. Miarki 2 – widoczne od ul. 3 Maja drzewko bardzo rzadko spotykanej magnolii Lenné’go
- ul. 3 Maja 10 – magnolia "Alexandrina" przed reprezentacyjną willą w stylu wiedeńskiej geometrycznej secesji
- Park Pokoju – trzy drzewka magnolii "Alexandrina"




11. Kawiarnia i księgarnia Kornel i Przyjaciele
Kawiarnia i zarazem księgarnia a może na odwrót to wspaniałe miejsce w Cieszynie. Bardzo klimatyczne i lubiane przez mieszkańców oraz turystów. Jest tutaj tak przytulnie, że nie chce się stąd wychodzić, a do tego zapach kawy i ciast zatrzymuje na jeszcze dłużej 🙂
https://www.facebook.com/korneliprzyjaciele
12. Muzeum Drukarstwa
Muzeum Drukarstwa znajduje się niedaleko Wzgórza Zamkowego, przy cieszyńskim deptaku. Powstało w 1996, aby uwidocznić drukarskie tradycje na Śląsku Cieszyńskim. Zobaczysz tu maszynę typograficzną z zestawem czcionek, matryc chemigraficznych i drzeworytniczych, prasy dociskowe czy urządzenia introligatorskie.

13. Kościół Św. Krzyża w Cieszynie
Kościół powstał na początku XVIII wieku, po rozbudowie XVII–wiecznej kaplicy książęcej, podarowanej Jezuitom. Jest to piękna barokowa świątynia.
14. Sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej
Kościół Św. Marii Magdaleny powstał w XIII wieku. Początkowo w miejscu obecnego kościoła znajdował się klasztor Dominikanów z kościołem Najświętszej Marii Panny.

15. Browar w Cieszynie
Zabytkowy browar w Cieszynie powstał w 1846 roku. Dziś jest to najdłużej, nieprzerwanie działający browar w Polsce. Browar udostępniony jest do zwiedzania, znajduje się naprzeciw Wzgórza Zamkowego.
https://www.browarcieszyn.pl
16. Kościół Św. Trójcy w Cieszynie
Kościół powstał za sprawą księżnej Katarzyny Sydonii oraz protestanckiej społeczności Cieszyna. Pierwotnie była to drewniana kaplica (pogrzebowa), która w 1594 roku została przekształcona w murowaną świątynię. Do 1653 roku pozostawała w rękach protestantów. Jest to piękna gotycko-renesansowa świątynia, z gotyckimi portalami.
17. Stary kirkut w Cieszynie
Stary Kirkut pochodzi jeszcze z XVII wieku i jest niezwykle klimatyczny. Ten cmentarz żydowski, choć bardzo cenny z racji swej metryczki, jest dostępny dla każdego, bezpłatnie i o każdej porze, bo choć jest ogrodzony, to na jego teren można wejść bez przeszkód. Idąc wąską ścieżynką mijasz dziesiątki macew, pochylonych zębem czasu. Wdziera się na nie i okoliczne drzewa zaborczy bluszcz, przez co miejsce jest tak tajemnicze i niezwykłe, że nie chce się stąd wychodzić.


18. Nowy Kirkut w Cieszynie
Na tej samej ulicy, kawałek dalej, mieści się tzw. Nowy Kirkut w Cieszynie. Pochodzi z początku XX wieku


Mapa atrakcji Cieszyna
Przygotowaliśmy dla Ciebie mapę atrakcji Cieszyna. Myślę, że to pomoże w planowaniu spaceru po tym pięknym mieście. Zreszą naszą propozycję spaceru znajdziesz poniżej.
Samochód można zostawić przy ulicy Przykopa. W centrum wszystkie parkingi są płatne (3-4 zł/ godz, 2022 rok). Mapkę parkingów znajdziesz w sekcji "Dojazd do Cieszyna". Na początek udajemy się na Wzgórze zamkowe, by podziwiać najbardziej wiekowe zabytki Cieszyna - rotundę i wieżę. Cieszyńskim deptakiem, czyli ulicą Głęboką udajemy się na rynek. Można tutaj zboczyć na plac Teatralny i pod Studnię Trzech Braci. Po drodze można skorzystać z kawiarni Kornel i Przyjaciele, restauracji Zapiecek czy słynnych kanapek cieszyńskich. Za rynkiem jest Muzeum Śląska Cieszyńskiego i ciekawy park.
Jeżeli chcesz zobaczyć śliczne magnolie (o ile teraz kwitną) to możesz się dostać na Plac Kościelny, a potem ulicą Sienkiewicza i aleją Raszki dojdziesz do Cieszyńskiej Wenecji. Jest to ulica Przykopa. Nią dojdziesz do parkingu, choć polecamy jeszcze zawitać na Promenadę nad Olzą. Tam można sobie trochę posiedzieć wygodnie nad wodą.
Gdzie zjeść w Cieszynie?
W Cieszynie zjesz niemal na każdym kroku i na każdy budżet. Totalnie budżetowe, a zarazem pyszne i świeże są kanapki cieszyńskie w sklepie Społem przy rynku, od strony deptaku. Są tu stoliki, gdzie kanapki można spokojnie zjeść. Fajna Plackarnia u Janka mieści się na terenie Cieszyńskiej Wenecji (Przykopa 30). Dobrze i niedrogo zjesz też w Zapiecku przy Sejmowej 4. Kawałek od Rynku zaprasza też ciekawa Restauracja Winowajcy (Srebrna 3).
Kawiarnię już wspomniałam w tekście - Kornel i Przyjaciele to fantastyczne miejsce na coś słodkiego. Warto też zajrzeć do Kawiarni Presso przy Zamkowej 3 albo do Cafe Muzeum przy Regera 6.



Noclegi w Cieszynie?
Niestety nie spędziliśmy tu nocy, więc nie możemy Wam polecić żadnego noclegu z własnych doświadczeń, ale poniżej znajdziecie listę noclegów w Cieszynie na bookingu.
Dojazd do Cieszyna
Cieszyn leży na południu Polski blisko granicy z Czechami. Mimo, że na północy Cieszyna przebiega ekspresówka S52, to chyba częściej samochodem wybierzesz autostradę A1 (około 50km od Cieszyna) i w Mszanie zjedziesz na Jastrzębie Zdrój by wojewódzkimi drogami dojechać do Cieszyna. S52 prowadzi tylko do Bielska-Białej, choć planowany jest jej przebieg do Krakowa.
W Cieszynie w centrum jest wytyczona strefa płatnego parkowania. Mapkę zamieszczam poniżej. Pierwsza godzina to koszt 3 zł (2022 rok). My parkowaliśmy na odpłatnym parkingu przed samym Wzgórzem Zamkowym, przy ulicy Zamkowej. Niedaleko Mostu Przyjaźni, prowadzącym do Czeskiego Cieszyna. Można też zaparkować bezpłatnie przy ulicy Liburnia, również niedaleko Wzgórza Zamkowego, ale nieco dalej od cieszyńskiego deptaku. Nam jednak zależało na czasie i chcieliśmy parkować jak najbliżej naszych atrakcji 🙂
Do Cieszyna dostaniesz się pociągiem, choć bez przesiadki raczej się nie obejdzie. Najłatwiej będzie z Katowic - tutaj są bezpośrednie połączenia. Można też dostać się do Czechowic-Dziedzic. Z dworca PKP do cieszyńskiego rynku to jakiś 5-7 minutowy spacerek.
Zobacz zestawienie Najpiękniejsze miasta województwa śląskiego
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Cieszyna
Turyści najczęściej odwiedzają: Muzeum Śląska Cieszyńskiego, a potem Wieża Piastowska w Cieszynie i Zamek w Dzięgielowie.











































