Cieszyn, najlepsze atrakcje miasta

Aktualizacja: 2024-02-29
Cieszyn - widok z wieży
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Cieszyn to bardzo piękne, historyczne miasto, położone w południowej części województwa śląskiego. Malowniczo ulokowało się nad rzeką Olzą, u podnóża Beskidu, przy granicy z Czechami. To około 30 km od Bielsko-Białej i jeszcze bliżej Wisły. Legenda głosi, że w 810 roku trzej bracia - Cieszko, Bolko i Leszko spotkali się przy tutejszym źródle po długiej wędrówce i z tej radości założyli miasto o wymownej nazwie Cieszyn. Wydarzenie to upamiętnia Studnia Trzech Braci.

Cieszyn
Cieszyn

Cieszyn - Mały Wiedeń

Cieszyn będący historyczną stolicą regionu, nazywany jest "Małym Wiedniem". Zarówno z racji architektury, jak i tego, że pomimo niewielkich rozmiarów, stanowi ważny ośrodek kulturalny i oświatowy. Te 2 miasta dzieli nieco ponad 280 km w linii prostej, stąd w przeszłości łączyły je żywe kontakty. Początkowo objęły wyższe warstwy społeczne i zacieśniły się już w XVI wieku. Potem rozlały się również na niższe warstwy poprzez kontakty handlowe. Bezpośrednio z Wiednia sprowadzała do Cieszyna towary żydowska rodzina Singerów, która osiadła tu w 1631 roku, a w XVIII stuleciu uruchomiono tu międzynarodowe targi, integrujące Galicję z resztą krajów monarchii.

Cieszyn rynek
Cieszyn rynek

Atrakcje w Cieszynie

Rzeka Olza dzieli miasto na polski Cieszyn i Czeski Cieszyn, ale historyczna część z pozostałościami znaczącego niegdyś piastowskiego grodu na Górze Zamkowej, pięknymi kamienicami oraz innymi zabytkami pozostaje w granicach naszego kraju. Chętnie Ci je pokażemy w naszym przewodniku. Zobacz najlepsze atrakcje Cieszyna! Zachęcamy też do zapoznania się z opisem Cieszyna na zaprzyjaźnionym blogu Antek w Podróży.

Góra Zamkowa w Cieszynie

Góra Zamkowa to najcenniejsze i najstarsze miejsce w Cieszynie, w którym rozpoczęło się tutejsze osadnictwo. To zwykle tutaj turyści rozpoczynają zwiedzanie całego Cieszyna. Wstęp na teren Góry Zamkowej jest bezpłatny, wejście do wnętrza wieży czy rotundy odbywa się już za biletami. Ponadto zobaczysz tu Wieżę Ostatecznej Obrony z XIII wieku - pozostałość systemu obronnego zamku górnego czy Pałac Myśliwski Habsburgów z XIX wieku - obecnie Zamek Cieszyn. Pod wzgórzem, po przeciwnej stronie ulicy, czeka płatny parking.

W maju wzgórze ożywa średniowiecznym życiem podczas Festiwalu Dziewięćsił - Święta Beskidów i Śląska Cieszyńskiego!

 
Góra Zamkowa, ul. Zamkowa
Cieszyn
Cieszyn
Cieszyn
Cieszyn

Rotunda w Cieszynie

Najbardziej rozpoznawalnym elementem Góry Zamkowej i zarazem symbolem całego Cieszyna jest romańska Rotunda z XI wieku. To jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Polsce i tym samym najcenniejszy zabytek Górnego Śląska. Wizerunek rotundy widnieje na polskim banknocie 20 zł, stąd obiekt zna niemal każdy Polak 🙂 Rotundę można zwiedzać po wykupieniu biletu w pobliskiej wieży. Czeka tam fantastyczny, ogromny klucz do rotundy, którym samodzielnie możesz otworzyć sobie ten cenny i surowy w swej formie zabytek. To poruszające, przekroczyć jej grube mury, tym bardziej, gdy samemu otwiera się jej wrota tym potężnym kluczem.

 
Rotunda, ul. Zamkowa
Cieszyn
Cieszyn
klucz do rotundy w Cieszynie
klucz do rotundy w Cieszynie
Cieszyn rotunda
Cieszyn rotunda

Wieża Piastowska w Cieszynie

Najwyższym obiektem na Górze Zamkowej jest kamienna, potężna Wieża Piastowska z XIV wieku. To wspaniały punkt widokowy na miasto i szeroką okolicę, dostępny za biletami. Pojawiają się też oczywiście góry na horyzoncie, dobrze opisane na tablicach. Na szczyt wieży prowadzą dość strome schody, toteż uważaj przy ich pokonywaniu.

 
Wieża, ul. Zamkowa
Cieszyn
Cieszyn
Cieszyn
Cieszyn

Promenada nad Olzą w Cieszynie

Na Promenadę zejdziesz niemal wprost z Góry Zamkowej. To bardzo przyjemny deptak nad rzeką, z ładnymi widokami na Olzę i miasto. Stanęły tu niedawno ciekawe ławki w kształcie okręgów, pięknie podświetlone wieczorem. Aż zachęcają, żeby na nich przysiąść, a nawet się położyć.

 
Promenada, Aleja Piastowska
Cieszyn
Cieszyn
Cieszyn
Cieszyn

Ulica Głęboka w Cieszynie

Ulica Głęboka to reprezentacyjna promenada miasta. Zaprowadzi Cię spod Góry Zamkowej na Rynek. Już od średniowiecza stanowiła główną arterię miasta, łączącą centrum i zamek. Początkowo nazywana była ulicą Polską. Dziś to popularny cieszyński deptak z przepiękną architekturą.

 
Deptak, ul. Głęboka
Cieszyn
Cieszyn

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie

Muzeum Drukarstwa znajduje się niedaleko Wzgórza Zamkowego, przy cieszyńskim deptaku. Powstało w 1996, aby uwidocznić drukarskie tradycje na Śląsku Cieszyńskim. Zobaczysz tu maszynę typograficzną z zestawem czcionek, matryc chemigraficznych i drzeworytniczych, prasy dociskowe czy urządzenia introligatorskie.

 
Muzeum, ul. Głęboka 50
Cieszyn - Muzeum Drukarstwa
Cieszyn - Muzeum Drukarstwa

Rynek w Cieszynie

Starówka znajdująca się w granicach Polski zachowała średniowieczny układ miasta. Punktem centralnym jest właśnie piękny Rynek z zabytkowymi kamienicami. Pod numerem 12 kryje się Dom Narodowy - efektowny budynek w stylu eklektycznym, w którym mieści się Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy". Przy Rynku stoi też zabytkowy Ratusz, ale nie pośrodku, a w południowej pierzei. Pierwszy ratusz stanął tu na przełomie XV i XVI wieku. Wiele pożarów trawiło cieszyński Ratusz, toteż wielokrotnie był on odbudowywany. Obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku. Pośrodku rynku uwagę przykuwa fontanna z kamienną, wysoką figurą Św. Floriana.

Cieszyn rynek
Cieszyn rynek
Cieszyn rynek
Cieszyn rynek

Studnia Trzech Braci w Cieszynie

Jak już pisałam, legenda mówi, że w tym miejscu trzech synów polskiego króla Leszka III spotkało się po długiej rozłące i z tej radości zbudowali tu miasto o nazwie Cieszyn. Miało to niby miejsce przed 1200 laty, co przewodnicy chętnie podkreślają, dodając powagi tak staremu miastu o bardzo długiej tradycji. A czy to prawda? Źródła historyczne nic o tym nie mówią, a sama legenda powstała podobno po obchodach 1000-lecia miasta w 1810 roku, ale mówi się, że powtarzana była przez miejscowy lud od zawsze.

Studnię zbudowano faktycznie dawno temu, nad źródłem, na zboczu zbiegającym do Olzy. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1434 roku. Pojawiła się ona w dokumencie, w którym księżna cieszyńska Ofka i jej syn Wacław zezwalają małżeństwu Jana i Doroty Pogan na użytkowanie ławy mięsnej czyli sklepu rzeźniczego koło studni brackiej. Bracka nie odnosiła się do braci z legendy, a do faktu, że studnia należała do klasztoru dominikanów, założonego w Cieszynie w II połowie XIII wieku. Przez wieki służyła mieszkańcom miasta jako ujęcie wody.

 
Studnia, ul. Trzech Braci
Cieszyn studnia trzech braci
Cieszyn studnia trzech braci
Cieszyn studnia trzech braci
Cieszyn studnia trzech braci
Cieszyn studnia trzech braci
Cieszyn studnia trzech braci

 

Wenecja Cieszyńska

To unikalna dzielnica Cieszyna, zwana popularnie Wenecją. Znajduje się nad kanałem Olzy "Młynówka", w historycznej części miasta. Cieszyńska Wenecja jest pełna uroku i klimatu, ale miejsce pozostaje nieco zaniedbane i nie wykorzystuje w pełni swego potencjału. Niewielkie domki ślicznie przycupnęły nad kanałem, ale tylko kilka z nich naprawdę ładnie się prezentuje. Powstały tu knajpki i galeria. Chciałoby się więcej 🙂

Historycznie było to miejsce ważne i strategiczne. Początki sięgają XVI wieku, kiedy Młynówka spełniała wobec cieszyńskiego Wzgórza Zamkowego ważne funkcje obronne. Wzdłuż potoku osiedlali się lokalni rzemieślnicy, z biegiem czasu tworzący rodzimy przemysł. Tu powstał tartak, elektrownia i młyn zasilany wodami Młynówki.

Zobacz też oryginał, czyli włoską Wenecję i jej atrakcje nad wodą

 
Wenecja Cieszyńska, ul. Przykopa
Cieszyńska Wenecja
Cieszyńska Wenecja
Cieszyńska Wenecja
Cieszyńska Wenecja

Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie to najstarsze muzeum publiczne w Polsce i jedno z najstarszych w Europie Środkowej. Założył je w 1802 roku ksiądz Leopold Jan Szersznik. Od 1931 roku siedzibą muzeum jest spora kamienica o charakterze pałacowym, stojąca przy ulicy Regera, niedaleko Rynku. To cenne muzeum czynne jest codziennie prócz poniedziałków, wejścia są o pełnych godzinach. 

We wnętrzach z ciekawostek zobaczysz m.in. kabinet czyli ciekawy mebel ostatniej cieszyńskiej Piastówny, księżnej Elżbiety Lukrecji, przyrządy astronomiczne z unikalnym, XVII-wiecznym globusem nieba, egzotyczną broń z tarczą ze skorupy żółwia na czele, szczękę i ząb mamuci czy wyjątkowe jajo. Przy Muzeum odnaleźć można piękne magnolie, leżące na Szlaku Kwitnących Magnolii w Cieszynie.

 
Muzeum, ul. Tadeusza Regera 6
http://muzeumcieszyn.pl
Muzeum w Cieszynie
Muzeum w Cieszynie

Szlak Kwitnącej Magnolii w Cieszynie

Szlak kwitnącej magnolii to trasa licząca około 1 km, przejście trwa do 30 minut. Poszczególne przystanki oznaczone są specjalnym znaczkiem z piękną magnolią. Znajdziesz je tutaj:

  • Plac Kościelny 8 – magnolia gwiaździsta w ogrodzie z XIX - wieczną willą przed ewangelickim kościołem
  • Plac Kościelny 4 – magnolia "Alexandrina" przed budynkiem parafii ewangelickiej
  • ul. Sienkiewicza 6 – dwa drzewa magnolii "Alexandrina" za pięknym kutym ogrodzeniem, przy eklektycznej willi z okrągłą narożną basztą
  • ul. Sienkiewicza 12/ul. Miarki – rzadko spotykana magnolia Soulange’a w ogrodzie przyległym do kamienicy licowanej żółtą glazurą
  • ul. 3 Maja 17 – magnolia gwiaździsta przed modernistyczna willą
  • ul. 3 Maja 16 – magnolia "Alexandrina" przed secesyjnym domem
  • ul. 3 Maja 13 – młoda magnolia "Rustica Rubra" przy willi z lat 20. XX wieku
  • ul. Miarki 2 – widoczne od ul. 3 Maja drzewko bardzo rzadko spotykanej magnolii Lenné’go
  • ul. 3 Maja 10 – magnolia "Alexandrina" przed reprezentacyjną willą w stylu wiedeńskiej geometrycznej secesji
  • Park Pokoju – trzy drzewka magnolii "Alexandrina"
 
Szlak Magnolii, Plac Kościelny, 3 Maja i inne
Szlak Magnolii w Cieszynie
Szlak Magnolii w Cieszynie
Szlak Magnolii w Cieszynie
Szlak Magnolii w Cieszynie
Cieszyn
Cieszyn
Cieszyn Wzgórze Zamkowe
Cieszyn Wzgórze Zamkowe

 

Kawiarnia i księgarnia Kornel i Przyjaciele

Kawiarnia i zarazem księgarnia a może na odwrót to wspaniałe miejsce w Cieszynie. Bardzo klimatyczne i lubiane przez mieszkańców oraz turystów. Jest tutaj tak przytulnie, że nie chce się stąd wychodzić, a do tego zapach kawy i ciast zatrzymuje na jeszcze dłużej 🙂

 
Kawiarnia księgarnia, ul. Sejmowa 1
https://www.facebook.com/korneliprzyjaciele

Kościół Św. Krzyża w Cieszynie

Kościół Św. Krzyża powstał na początku XVIII wieku, po rozbudowie XVII–wiecznej kaplicy książęcej, podarowanej Jezuitom. Jest to piękna barokowa świątynia.

Po kasacie zakonu Jezuitów w 1773 roku kościół stał się świątynią gimnazjalną i służył uczniom z cieszyńskiego gimnazjum. W latach 1781-82 za sprawą księdza Leopolda Szersznika rozbudowano obiekt i dodano wieżę. Po pożarze w 1789 roku odrestaurowano świątynię. Wówczas powstał nowy ołtarz główny w stylu klasycystycznym, z płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny Ukrzyżowania i Ostatniej Wieczerzy.

 
Kościół Św. Krzyża, ul. Szersznika

Sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej 

Kościół Św. Marii Magdaleny powstał w XIII wieku. Początkowo w miejscu obecnego kościoła znajdował się klasztor Dominikanów z kościołem Najświętszej Marii Panny. Obecna świątynia zbudowana jest na planie krzyża łacińskiego, z wydłużonym prezbiterium oraz krótką nawą. Główne wejście do budowli zdobią efektowne, wczesnogotyckie portale pochodzące z przełomu XIII i XIV wieku.

 
Kościół Św. Marii Magdaleny, pl. Dominikański
Cieszyn
Cieszyn

Browar w Cieszynie

Zabytkowy browar w Cieszynie powstał w 1846 roku. Dziś jest to najdłużej, nieprzerwanie działający browar w Polsce. Browar udostępniony jest do zwiedzania, znajduje się naprzeciw Wzgórza Zamkowego.

 
Browar, ul. Dojazdowa 2
https://www.browarcieszyn.pl

Kościół Św. Trójcy w Cieszynie

Kościół powstał za sprawą księżnej Katarzyny Sydonii oraz protestanckiej społeczności Cieszyna. Pierwotnie była to drewniana kaplica (pogrzebowa), która w 1594 roku została przekształcona w murowaną świątynię. Do 1653 roku pozostawała w rękach protestantów. Jest to piękna gotycko-renesansowa świątynia, z gotyckimi portalami.

 
Kościół Św. Trójcy, ul. Michejdy (pl. ks. Londzina)

Stary kirkut w Cieszynie

Stary Kirkut pochodzi jeszcze z XVII wieku i jest niezwykle klimatyczny. Pochówki były tutaj praktykowane do początku XX wieku, co czyni go, po cmentarzu Remu na krakowskim Kazimierzu najdłużej działającym kirkutem w Polsce. Ten cmentarz żydowski, choć bardzo cenny z racji swej metryczki, jest dostępny dla każdego, bezpłatnie i o każdej porze, bo choć jest ogrodzony, to na jego teren można wejść bez przeszkód. Idąc wąską ścieżynką mijasz dziesiątki macew, pochylonych zębem czasu. Wdziera się na nie i okoliczne drzewa zaborczy bluszcz, przez co miejsce jest tak tajemnicze i niezwykłe, że nie chce się stąd wychodzić.

 
Stary kirkut, ul. Hażlaska
Cieszyn stary kirkut
Cieszyn stary kirkut
Cieszyn stary kirkut
Cieszyn stary kirkut

Nowy Kirkut w Cieszynie

Na tej samej ulicy, kawałek dalej, mieści się tzw. Nowy Kirkut w Cieszynie. Pochodzi z początku XX wieku. Prowadzi na jego teren okazała brama, a dalej odnajdziesz pokaźne pomniki i skromne macewy.

 
Nowy kirkut, ul. Hażlaska
Brama nowego kirkutu
Brama nowego kirkutu
Cieszyn nowy kirkut
Cieszyn nowy kirkut

Zamek w Kończycach Małych

Cieszyński Wawel, właśnie tak bywa nazywany piękny zamek w Kończycach Małych, leżących na trasie z Jastrzębia Zdroju do Cieszyna. I słusznie, zamek robi niemałe wrażenie na turystach. Zagubiony wśród drzew, nad pięknym stawem, niepozorny na pierwszy rzut oka, jednak bardzo interesujący.

Początki gotyckiego zamku, a właściwie dworu obronnego sięgają przełomu XIV i XV wieku, kiedy to wybudował go ród Golasowskich. W 1560 roku zamek został rozbudowany przez Jerzego Sedlnickiego, o czym mówi nam kamienny portal z herbem Odrowąż Sedlnickich. Obecnie w zamku mieści się Gościniec U Noszaka z dobrym jadłem.

 
Zamek, ul. Staropolska 5, Kończyce Małe
Zamek w Kończycach Małych
Zamek w Kończycach Małych
Zamek w Kończycach Małych
Zamek w Kończycach Małych

Mapa atrakcji Cieszyna

Przygotowaliśmy dla Ciebie mapę atrakcji Cieszyna. Myślę, że to pomoże w planowaniu spaceru po tym pięknym mieście. Zreszą naszą propozycję spaceru znajdziesz poniżej.

Samochód można zostawić przy ulicy Przykopa. W centrum wszystkie parkingi są płatne (3-4 zł/ godz, 2022 rok).  Mapkę parkingów znajdziesz w sekcji "Dojazd do Cieszyna". Na początek udajemy się na Wzgórze zamkowe, by podziwiać najbardziej wiekowe zabytki Cieszyna - rotundę i wieżę. Cieszyńskim deptakiem, czyli ulicą Głęboką udajemy się na rynek. Można tutaj zboczyć na plac Teatralny i pod Studnię Trzech Braci. Po drodze można skorzystać z kawiarni Kornel i Przyjaciele, restauracji Zapiecek czy słynnych kanapek cieszyńskich. Za rynkiem jest Muzeum Śląska Cieszyńskiego i ciekawy park. 

Jeżeli chcesz zobaczyć śliczne magnolie (o ile teraz kwitną) to możesz się dostać na Plac Kościelny, a potem ulicą Sienkiewicza i aleją Raszki dojdziesz do Cieszyńskiej Wenecji. Jest to ulica Przykopa. Nią dojdziesz do parkingu, choć polecamy jeszcze zawitać na Promenadę nad Olzą. Tam można sobie trochę posiedzieć wygodnie nad wodą. 

Nasz film o Cieszynie

Zobacz nasze wrażenia ze zwiedzania tego wiekowego i kwitnącego miasta.

Gdzie zjeść w Cieszynie?

W Cieszynie zjesz niemal na każdym kroku i na każdy budżet. Totalnie budżetowe, a zarazem pyszne i świeże są kanapki cieszyńskie w sklepie Społem przy rynku, od strony deptaku. Są tu stoliki, gdzie kanapki można spokojnie zjeść. Fajna Plackarnia u Janka mieści się na terenie Cieszyńskiej Wenecji (Przykopa 30). Dobrze i niedrogo zjesz też w Zapiecku przy Sejmowej 4. Kawałek od Rynku zaprasza też ciekawa Restauracja Winowajcy (Srebrna 3).

Kawiarnię już wspomniałam w tekście - Kornel i Przyjaciele to fantastyczne miejsce na coś słodkiego. Warto też zajrzeć do Kawiarni Presso przy Zamkowej 3 albo do Cafe Muzeum przy Regera 6.

Cieszyńskie kanapki
Cieszyńskie kanapki
Kawiarnia Zamkowa
Kawiarnia Zamkowa
Winowajcy w Cieszynie
Winowajcy w Cieszynie

Noclegi w Cieszynie?

Niestety nie spędziliśmy tu nocy, więc nie możemy Wam polecić żadnego noclegu z własnych doświadczeń, ale poniżej znajdziecie listę noclegów w Cieszynie na bookingu.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

 

Dojazd do Cieszyna

Cieszyn leży na południu Polski blisko granicy z Czechami. Mimo, że na północy Cieszyna przebiega ekspresówka S52, to chyba częściej samochodem wybierzesz autostradę A1 (około 50km od Cieszyna) i w Mszanie zjedziesz na Jastrzębie Zdrój by wojewódzkimi drogami dojechać do Cieszyna. S52 prowadzi tylko do Bielska-Białej, choć planowany jest jej przebieg do Krakowa. 

W Cieszynie w centrum jest wytyczona strefa płatnego parkowania. Mapkę zamieszczam poniżej. Pierwsza godzina to koszt 3 zł (2022 rok). My parkowaliśmy na odpłatnym parkingu przed samym Wzgórzem Zamkowym, przy ulicy Zamkowej. Niedaleko Mostu Przyjaźni, prowadzącym do Czeskiego Cieszyna. Można też zaparkować bezpłatnie przy ulicy Liburnia, również niedaleko Wzgórza Zamkowego, ale nieco dalej od cieszyńskiego deptaku. Nam jednak zależało na czasie i chcieliśmy parkować jak najbliżej naszych atrakcji 🙂

Do Cieszyna dostaniesz się pociągiem, choć bez przesiadki raczej się nie obejdzie. Najłatwiej będzie z Katowic - tutaj są bezpośrednie połączenia. Można też dostać się do Czechowic-Dziedzic. Z dworca PKP do cieszyńskiego rynku to jakiś 5-7 minutowy spacerek.

Zobacz zestawienie Najpiękniejsze miasta województwa śląskiego

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Cieszyn Wieża Piastowska
Cieszyn
Na wieży w Cieszynie
Cieszyn rynek
Cieszyn rynek
Cieszyn
Cieszyn
Cieszyn
Cieszyńska Wenecja
Cieszyn
Cieszyn
Cieszyn
Cieszyńskie kanapki
Cieszyn skwer przy Muzeum
Cieszyńska Wenecja
Szlak Magnolii w Cieszynie
Szlak Magnolii w Cieszynie
Szlak Magnolii w Cieszynie
Cieszyn
Ratusz w Cieszynie
Pałac Habsburgów
Park na Górze Zamkowej
Wieża Piastowska
droga na Wieżę Piastowską
Cieszyn
Rynek cieszyn
Studnia Trzech Braci Cieszyn
Cieszyn
Cieszyn
Cieszyn
Rynek w Cieszynie
Teatr w Cieszynie
stary kirkut
Nowy cmentarz żydowski w Cieszynie
Cieszyn - nowy kirkut
Kościół w Cieszynie
Cieszyn - stary kirkut
Cieszyn nowy kirkut
nowy kirkut
kirkut nowy
Cieszyn
Park zamkowy w Cieszynie
Cieszyn Przykopa
Cieszyn
Zamek w Kończycach Małych
Zamek w Kończycach Małych
(4.4 głosów: 168)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 168)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Lutodar
Lutodar
Byłem w sierpniu tego roku. Ciekawe pełne uroku miasto.
M.G.
W połowie września 2023 razem z żoną odwiedziliśmy Cieszyn. Udało nam się zaparkować na bezpłatnym parkingu, pod wzgórzem zamkowym, od strony browaru. Pierwszym punktem było wzgórze zamkowe ze wszystkimi atrakcjami, wieża zamkowa i rotunda na bilecie łączonym za 12 PLN od osoby dorosłej, oraz wieża ostatecznej obrony. Na samym wzgórzu jest też punkt widokowy na stronę czeskiego Cieszyna. Następnie poszliśmy na spacer do Cieszyńskiej Wenecji, nad rzeką Młynówką, warto. Następnie ulicą Schodową do Limanowskiego i po lewej stronie mamy Muzeum Śląska Cieszyńskiego, którego zwiedzenie, z przewodnikiem, bardzo polecam. Wstęp 20 PLN normalny. Po zwiedzeniu muzeum ulicami Regnera i Głęboką do Sejmowej i zaraz w prawo do Studni Trzech Braci, pomalowali na czarno, słabo. Wracając od studni do ulicy Sejmowej skręcamy w prawo i mamy bar Zapiecek. Jedzenie bardzo smaczne, dużo i niedrogo, Zestaw dnia : zupa dnia, kompletne drugie danie i woda z sokiem malinowym 19,50 PLN. Do wyboru też inne dania kotlet mielony, krokiety z mięsem lub grzybami, jako dodatki kapusta zasmażana, kasza gryczana, ziemniaki opiekane, kilka rodzajów pierogów i zupy. Po wyjściu z baru ok,15-tej rozpadało się i o dalszym zwiedzaniu Cieszyna nie było mowy. Polecamy to miejsce do zwiedzania. Z pewnością jeszcze kiedyś tu wrócimy.
Avatar użytkownika RYSZARD
RYSZARD
Piękne miasto warto je zwiedzić
Avatar użytkownika OTTO
OTTO
Fajne uliczki, miejsce na spacer, polecam też kanapki cieszyńskie.
Avatar użytkownika Malwusiaczek
Malwusiaczek
Bardzo nam się podobało
Avatar użytkownika Cyrix
Cyrix

Taki mały Kraków...

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Witam  . Ladna wycieczka  po ladnym miescie 2 narodowym .  Cieszyn zawsze mnie  intrygowal  . Bylem tam w  2011 r w podrozy sluzbowej i niestety nie mialem czasu na zwiedzanie . Obiecywalewm sobie ze ze ze spokokojem powroce tam latem i  poswiece czas na zwiedzanie ..czesi  maja  ciekawsze to  miasto - czy myle sie .?  Pozdrawiam  Barsolis

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024