Dziewięćsił Festiwal - góralskie Święto Beskidów i Śląska Cieszyńskiego
Dziewięćsił Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego to nowa impreza na mapie plenerowych wydarzeń województwa śląskiego. W 2023 roku odbyła się pierwsza odsłona festiwalu. Z tak wielką pompą, że na pewno zagości na długie lata w tym regionie. Na przełomie maja i czerwca przyciąga w góry wiele osób, które chętnie zgłębiają kulturę i tradycje miejscowych górali. Festiwal odbywa się w Beskidzie Śląskim, Beskidzie Żywieckim i na Śląsku Cieszyńskim. 9 sił Festiwal to wspólne Święto dwóch regionów - Beskidów i śląska cieszyńskiego. Grany jest w dziewięciu lokalizacjach i niesie ze sobą moc atrakcji!
Ostatni Festiwal 9 sił odbywał się w dniach 7-9 czerwca 2024!
Skąd nazwa Festiwal Dziewięćsił ?
A skąd taka nazwa? Początek bierze ona od magicznej, niezwykłej rośliny górskiej, noszącej miano dziewięćsił bezłodygowy. Według starych górali, miała ona szczególne moce i obdarzała nimi tych, którzy ją napotykali. Kto ją odnalazł, miał żyć w zdrowiu i dostatku. Dziś organizatorzy pięknie nawiązali do rośliny, ukazując moce tego regionu.
Miejscowości Festiwalu
Festiwal odbywa się bowiem w cudownych 9 miejscowościach, a każda z nich oferuje inne atrakcje i różne możliwości spędzania rodzinnego czasu. Te lokalizacje to: Bielsko-Biała, Szczyrk, Ustroń, Żywiec, Cięcina, Cieszyn, Istebna, Brenna i Wisła.
Jakie atrakcje czekają na Festiwalu Dziewięćsił?
Fantastyczne okazało się to Święto Beskidów i Śląska Cieszyńskiego. Zaskakuje ilość koncertów, warsztatów, zabaw dla dzieci i wszelkich ciekawostek. A przede wszystkim wydarzenie cudnie nawiązuje do starych tradycji góralskich, które na szczęście jeszcze nie zaginęły całkowicie, a wręcz rodzą się na nowo. Dzięki pasji intrygujących osób.
Osada Sopki Stopki w Cięcinie
Mieliśmy ogromną przyjemność poznać kilka takich osób. Jak np. Jan Stopka, twórca niecodziennej Osady Sopki Stopki, w gminie Węgierska Górka. Za jego sprawą, z pomocą Rafała Bałasia, drewniane chałupy potrafią tutaj ożyć i zaprosić na cudowne warsztaty wszelakie. Od tworzenia maskotek z wełny owczej, kwiatów z bibułek, poprzez wyrabianie serów, zielarstwo, śpiewanie ludowe, bushcraft aż po przejażdżki rowerami elektrycznymi po bezdrożach tej sielskiej, górskiej okolicy o pięknych krajobrazach. Wisienką na torcie jest wyjście na halę do stada owiec z założycielem osady. W pięknym stroju górala żywieckiego opowiada po drodze o swej pasji i pracy. To miejsce mnie urzekło, polecam Wam gorąco! To jeden z obowiązkowych punktów podczas festiwalu 9 sił!
Koleje górskie
Chętnie skorzystaliśmy też z przejażdżek kolejkami górskimi. Którymi mieliśmy przyjemność jechać podczas festiwalu Beskidów?
Gondola na Halę Skrzyczeńską w Szczyrku
W łatwy i szybki sposób dostaliśmy się koleją na Halę Skrzyczeńską, do Ośrodka Szczyrkowski. Tu z Goprowcem Bogusławem pospacerowaliśmy niemal na Małe Skrzyczne, a także zajrzeliśmy do GOPR-ówki - jego miejsca jakże ważnej pracy. Wokół smacznej Kuflonki odbywały się koncerty, opowieści o gusłach, a to wszystko w towarzystwie płomieni ogniska. W świetle zachodzącego słońca. Było magicznie! Trzeba przyznać, że Kuflonka położona jest wybornie.
Kolej gondolowa na Szyndzielnię w Bielsku-Białej
Równie łatwo dotarliśmy na Szyndzielnię, Koleją Linową Szyndzielnia. Liczy ona 70 lat, a w 2017 roku została całkowicie zmodernizowana. Dziś wozi turystów przez cały rok i to praktycznie bez ograniczeń, bo jest przystosowana do wózków, zarówno dziecięcych, jak i inwalidzkich. Ponadto każda gondola zawiera uchwyty na rowery, dzięki którym można łatwo korzystać z tras enduro na szczycie.
Przy górnej stacji czeka wysoka, metalowa wieża widokowa oferująca przyjemne pejzaże. Panorama oferuje widok na Bielsko, Beskidy: Mały, Śląski i Żywiecki z Babią Górą oraz Tatry. Nieco dalej ulokowało się Schronisko PTTK, ze smaczną domową kuchnią i lokalnym piwem z Browaru Rzemieślniczego Dziedzice.
Kolejka na Cieńków w Wiśle
Ostatnia kolejka na tej imprezie. Tym razem 4-osobowa kanapa powiodła nas sobotniego wieczora na Cieńków w Wiśle. Tutaj czekał niebanalny zachód słońca. Miejsce jest nam znane. Legenda o magicznym drzewie miłości przyzywa, wraz z ławeczką oferującą śliczny pejzaż. Tym razem dodatkowo zapraszały koncerty. Przy górnej stacji kolejki ugościła nas Karczma Jedlowo. Nie mogło zabraknąć kwaśnicy i mięsiwa.
Gotowanie z Pascalem w Brennej
A skoro o jedzeniu mowa, ciekawe miejsce powstało w gminie Brenna. To Beskidzki Dom Zielin "Przytulia" i już sama nazwa jest niezwykle przyjemna i wiele mówiąca. To żywe muzeum z wystawą mówiącą o ziołach w życiu miejscowych górali. Warto ją zwiedzić. Mieści się tu również punkt informacji turystycznej, a dodatkowo odbywają się przeróżne warsztaty i koncerty.
Właśnie w takich warsztatach wzięliśmy udział. Gotował tutaj dla nas sam Pascal Brodnicki i jego kompan i dobry przyjaciel Daniel z kanału kulinarnego Umami. Przygotowali zdrową, kolorową i zaskakująco smaczną sałatkę z komosą, warzywami, owocami, orzechami i oczywiście ziołami. Po sałatce przyszła kolej na kolorowy deser z truskawkami, serkiem mascarpone, pistacjami i moją ulubioną czekoladą.
Cudne miasta
Na naszej trasie festiwalowej znalazły się też piękne miasta, które przespacerowaliśmy z przewodnikami. Ich architektura jest wspaniała, o czym kolejny raz mieliśmy się okazję przekonać, bo lubimy do nich wracać, zwiedzać i odkrywać kolejne ich ciekawostki.
Bielsko-Biała
Poza nią w Bielsku szczególnie zapada w pamięć Szlak Bajkowy z Reksiem, Pampallinim i innymi postaciami oraz unikalna kamienica z żabami przy rynku w Białej. Pierwszy raz też dowiedzieliśmy się o schronie, a nawet do niego zajrzeliśmy. Pięknie i ciekawie o mieście dzisiejszym oraz dawnym opowiadał nam przewodnik Jacek Kachel. Sporo ciekawostek o tym mieście znajdziesz też na jego blogu.
Cieszyn
W Cieszynie natomiast, ma Wzgórzu Zamkowym, wśród namiotów średniowiecznej osady, miały miejsce pokazy walk rycerskich, odtwarzane przez lokalną grupę rekonstrukcyjną. Każdy chętny mógł też zajrzeć do romańskiej rotundy, słynnej w całej Polsce, bo widnieje na banknocie 20 zł. Poruszyła mnie tu babraczka - kapuściany dodatek do żeberek, który stał się sentymentalną podróżą do lat dzieciństwa.
Żywiec
To kolejne piękne, zabytkowe miasto w tym regionie. Wydarzenia święta 9 sił odbywają się na terenie Parku Zamkowego, pomiędzy Starym Zamkiem a tzw. Nowym Zamkiem, czyli pałacem. To dwie efektowne budowle, które same w sobie stanowią nie lada atrakcję, a podczas festiwalu dodatkowo spotkasz tu rycerzy, toczących potyczki między sobą. Ciekawe są pokazy ptaków drapieżnych czy strojów i tańców dawnych na dziedzińcu zamku. Pokarmowi dla duszy towarzyszy strawa dla ciała, grochówka i smaczne domowe ciasto. Warto też przespacerować się całym, romantycznym parkiem i zajrzeć na pobliski rynek, bardzo przyjemny. A tylko kilka kroków dzieli Cię stąd od pięknego Jeziora Żywieckiego.
Podsumowując, dziękujemy pięknie Śląskiej Organizacji Turystycznej za zaproszenie. To zawsze naprawdę wspaniały, wyjątkowy weekend. Wypełniony dobrą zabawą i zgłębianiem pięknej kultury. Już dziś zachęcam Was Kochani do tego, żebyście zaplanowali sobie ten termin za rok. Żeby wziąć udział w kilku wydarzeniach tej niesamowitej imprezy. Obok Industriady, Juromanii na Jurze i Festiwalu Górnej Odry w Krainie Górnej Odry, to kolejna fantastyczna impreza województwa śląskiego. Doskonała zabawa, a przy tym promocja regionu i inspiracja do górskiej turystyki. W 2023 roku Festiwal odbywał się w dniach 26 do 28 maja, w 2024 roku miał miejsce w dniach 7-9 czerwca.
Program festiwalu dostępny jest na oficjalnym serwisie: https://www.9silfestiwal.pl/
Nasza filmowa relacja z Festiwalu 9 sił
Na końcu zapraszam tylko na nasz krótki film z tego festiwalu.
Informacje praktyczne
Cykliczna impreza plenerowa odbywająca się w weekend na przełomie maja i czerwca
Dziewięćsił Festiwal
Bielsko-Biała, Szczyrk, Ustroń, Żywiec, Cięcina, Cieszyn, Istebna, Brenna i Wisła
Noclegi w Beskidzie Śląskim
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Skrzyczne w Beskidzie Śląskim, odległość: 2.4 km
- Ławeczka Cieńków, odległość: 7.4 km
- Dolina Białej Wisełki, odległość: 7.8 km
- Barania Góra w Beskidzie Śląskim, odległość: 8.1 km
- Wodospad w Wiśle, odległość: 9 km
- Krzakoska Skała z ławeczką w Wiśle, odległość: 11.8 km
- Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, odległość: 12.6 km
- Zamek w Żywcu, odległość: 14.6 km
- Jezioro Goczałkowickie, odległość: 28.5 km
- Ogrody Kapias w Goczałkowicach Zdroju, odległość: 29.5 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!