Sopki Stopki. Drewniana osada z wypasem owiec
Osada Sopki Stopki w Cięcinie to wyjątkowe miejsce, w którym kultywuje się dawne tradycje pasterskie i ratuje stare drewniane chaty przed zagładą. Tutaj można zaznać życia, jakie prowadzili górale wieki temu. Osadę założył Jan Stopka, by ocalić miejscowe zwyczaje od zapomnienia.
Skąd nazwa Sopki Stopki
Można by powiedzieć, że to chatki Jana Stopki. Bo sopki to dawne, małe góralskie chałupy z terenu Beskidu Żywieckiego. Stopka to natomiast nazwisko właścicieli. Tutaj poznasz życie górala od podszewki. Są góralskie chaty, śpiewy, kapela i instrumenty, zioła i owieczki, dużo owieczek. A nad wszystkim czuwa pasjonata Jan Stopka i Fundacja Górom. Warto zachować ten krajobraz kulturowy i dbać o tradycje góralskie. Dobrze, że są jeszcze ludzie, którym zależy. Dzięki którym zwyczaje nadal są żywe!
Tradycyjny wypas owiec
Kiedyś widok wypasających się stad owiec był codziennością. Szczęśliwie coraz częściej górale wracają do tego wymagającego zajęcia. Ale nie jest to ani łatwe, ani, jak się okazuje, opłacalne. Trzeba wiedzieć, że owcę doi się dwa razy dziennie, rano i po południu, gdy wracają z wypasu.
Sery owcze w bacówce
Owce skubią świeżą trawę od maja do sierpnia i to wtedy można kupić świeżego oscypka w bacówce. Znajdziesz ją w sercu Osady. Zachęcamy Was do kupna, by wynagrodzić trud pasterzy i zachować tę wspaniałą tradycję. Tym bardziej, że w bacówce dostępne są też inne produkty, na przykład masło owcze i inne sery.
Imprezy plenerowe i warsztaty w Osadzie Sopki Stopki
Miejsce jest cenną atrakcją Beskidu Żywieckiego, choć nie jest jeszcze bardzo popularne. Fundacja górom opiekuje się osadą i organizuje tutaj ciekawe imprezy plenerowe, podczas których odbywają się tutaj różne warsztaty, np. zielarskie, tworzenia instrumentów ludowych, bibułkarskie, czy bushcraftu, czyli obozowania. W tych ostatnich mieliśmy przyjemność uczestniczyć. To bardzo ciekawe przeżycie, podczas którego rozpalaliśmy ogień za pomocą krzesiwa i rozwieszaliśmy hamak na drzewach.
Wyjście na halę do owiec
Z właścicielem natomiast wyszliśmy na halę podziwiać stado owiec i posłuchać opowieści o korzeniach tej tradycji na tych terenach, kiedy wieki temu Wołosi rozpoczęli tutaj wypas owiec na wypalanych wcześniej halach. Te i inne atrakcje możliwe są na przykład podczas wiosennego Festiwalu Dziewięćsił, w którym Osada bierze udział. W 2024 roku miał on miejsce w dniach 7-9 czerwca.
Informacje praktyczne
Drewniana osada Sopki Stopki
ul. Św. Katarzyny 154, Cięcina
gmina Węgierska Górka
Aktualne informacje na stronie: https://sopkistopki.pl/
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Barania Góra w Beskidzie Śląskim, odległość: 9.6 km
- Zamek w Żywcu, odległość: 10.9 km
- Skrzyczne w Beskidzie Śląskim, odległość: 12.6 km
- Dolina Białej Wisełki, odległość: 14.1 km
- Ławeczka Cieńków, odległość: 14.5 km
- Wodospad w Wiśle, odległość: 17.2 km
- Krzakoska Skała z ławeczką w Wiśle, odległość: 20.9 km
- Worek Raczański, odległość: 24 km
- Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, odległość: 26.2 km
- Babia Góra, odległość: 28.1 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!