Góra Zamkowa w Cieszynie

49°45'2" N
18°37'38" W
Śląskie
2014-10-22 13:50:36
281m npm
Ważna
Góra Zamkowa w Cieszynie, Anna Piernikarczyk
Cieszyn, Anna Piernikarczyk
Cieszyn, Anna Piernikarczyk
Pałac Habsburgów, Anna Piernikarczyk
Cieszyn, Anna Piernikarczyk
Widok z wieży, Anna Piernikarczyk
Park zamkowy w Cieszynie, Anna Piernikarczyk
Góra Zamkowa cieszyn, Anna Piernikarczyk
Baszta na wzgórzu zamkowym, Anna Piernikarczyk
Góra Zamkowa w Cieszynie, emil
Zdjęcia (10)

Już w czasach pradawnych Góra Zamkowa w Cieszynie była wykorzystana przez naszych przodków. Pierwsza osada obronna powstała tu około V wieku p.n.e.W średniowieczu było to miejsce Piastów cieszyńskich. Powstały w IX wieku gród w 1290 roku został stolicą księstwa cieszyńskiego, a w XIV wieku zbudowano tu wspaniałą warownię gotycką, złożoną z zamku górnego z wieżą i kaplicą zamkową na dziedzińcu oraz dolnego z basztami i mostem zwodzonym.

Pałac Habsburgów

Później Cieszyn przeszedł w ręce Habsburgów, którzy na fortyfikacjach zamku w XIX wieku wznieśli klasycystyczny Pałacyk Myśliwski i otoczyli go pięknym parkiem. Od połowy XX wieku  pałac jest siedzibą szkoły muzycznej, w której uczył się m. in. Stanisław Hadyna.

Wieża Piastowska

Do dziś na Górze Zamkowej zachowała się Wieża Piastowska - kamienna wieża z XIV wieku, górująca nad miastem. Wieża ta jest zrewitalizowana i udotępniona dla turystów. Można wspiąć się na jej szczyt i stamtąd podziwiać panoramę Cieszyna, zarówno polskiego, jak i czeskiego.Rotunda w Cieszynie

Rotunda Św. Mikołaja i Wacława to dawna kaplica zamkowa będąca jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce. Powstała ona na przełomie XI i XII wieku. Przy okazji odwiedzania Wieży można wziąć klucz do rotundy i zobaczyć jej piękne, kamienne wnętrze.

Na Górze Zamkowej w Cieszynie zobaczyć też można Wieżę Ostatecznej Obrony zwaną Starą - budowlę z XIII wieku z murami o grubości 4 m, a dalej Browar Cieszyński. Góra Zamkowa to miejsce historyczne i niezmiernie ciekawe, dlatego jest bardzo chętnie odwiedzane zarówno przez turystów jak i samych mieszkańców Cieszyna.

Góra Zamkowa
ul. Zamkowa, Cieszyn
 

Widok z ulicy

Czy wiesz, że?

Kościół pw. św. Mikołaja ze wzgórza zamkowego znajduje się na rewersie banknotu dwudziestozłotowego.

Ciekawostkę przesłał(a) artur

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2016-04-20 19:05:42
Mieszkam w Cieszynie czesto odwiedzam urokliwe Wzgorze Zamkowe jest tam pieknie gdy kwitna magnolie
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: