Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Stary Groń w Beskidzie Śląskim. Najkrótszy szlak z Brennej Leśnicy. Wieża widokowa i bacówka

Aktualizacja: 2024-04-19
Stary Groń
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Stary Groń (792 m n.p.m.) to malowniczy, łatwo dostępny i atrakcyjny szczyt w Beskidzie Śląskim. Wznosi się ponad Brenną, z której można tu dojść zaledwie w godzinkę. Na wierzchołku możesz podziwiać ładne panoramy dzięki wieży widokowej, a także odpocząć, a nawet przenocować w ogólnodostępnej bacówce. To wymarzone miejsce na piknik, na drewnianych ławach albo na kocyku, na rozległej polanie.

Stary Groń
Stary Groń
Stary Groń
Stary Groń

Stary Groń - położenie

Stary Groń to zarazem nazwa długiego grzbietu górskiego. Odchodzi on w kierunku północno-zachodnim, od kulminacji Grabowej, w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego i rozdziela doliny: Hołcyny i Leśnicy. Określany tą nazwą odcinek grzbietu jest wąski, ale liczy blisko 3 km długości. Przy okazji polecamy gorąco Chatę Grabową, bardzo ujmujące prywatne schronisko i pobliską Halę Jaworową z ujmującym pejzażem gór!

Północno-wschodnie stoki Starego Gronia opadające ku dolince Hołcyny są strome i prawie w całości zalesione. Bardziej połogie zbocza opadające ku dolinie Leśnicy, są pokryte licznymi polanami, sięgającymi aż po grzbiet. Rozłożyły się na nich przysiółki Brennej: Grabowa, Pod Stary Groń i Na Tłoczki.

Stary Groń
Stary Groń

Szlaki na Stary Groń

Na szczyt wiedzie kilka szlaków turystycznych. Te najpopularniejsze to:

  • szlak zielony z Brennej Leśnicy, 1 h, z powrotem 30 minut, początek z parkingu koło przystanku i Ośrodka Wypoczynkowego "Dolina Leśnicy"
  • szlak żółty, zielony, czarny z Brennej Leśnicy, 1,20 h, z powrotem 45 minut, początek żółtymi znakami koło przystanku przy Szkole Podstawowej, do kapliczki przed szczytem Starego Gronia, dalej za znakami zielonymi i czarnymi
  • szlak zielony z Brennej Centrum, 1,50 h, z powrotem 1,1 h, początek koło przystanku autobusowego Brenna Centrum, dalej w kierunku Parku Turystyki, obok wyciągu narciarskiego, przez Horzelicę
  • szlak czarny z Brennej Ośrodek Zdrowia, 2 h, z powrotem 1,2 h, początek koło przystanku Brenna Ośrodek Zdrowia, dalej przez około 200 metrów w głąb doliny Leśnicy, po czym skręcamy w lewo w leśną drogę, przez Malinę i Horzelicę
Stary Groń, szlak zielony z Brennej Leśnicy
Stary Groń, szlak zielony z Brennej Leśnicy

Nasza trasa zielonym szlakiem na Stary Groń z Brennej Leśnicy

Samochód zostawiliśmy na bezpłatnym parkingu (przynajmniej jesienią), koło przystanku autobusowego w Brennej Leśnicy. Parking jest całkiem spory, ale w jesienną sobotę stało już tutaj trochę samochodów. Zaraz obok zaczęliśmy spacer zielonym szlakiem, który prowadzi na sam szczyt. Początkowo to dość szeroka ścieżka przez las, która po kilkudziesięciu metrach skręca w prawo. Nieco się też zwęża. Dalej zmienia się w betonową drogę. Wyrastają nawet przy niej nieliczne domostwa. 

Podejście obok ogrodzenia wyprowadza nas do bardzo uroczej polanki. Z niezbyt szerokim, ale przyjemnym widokiem na szczyty w tle. Tutaj chwilę odpoczywamy i bawimy się z Amelią w dzikie koty (nigdy nie wiesz, co spotka Cię na szlaku, wędrując z dzieckiem). Inni turyści też robili sobie tutaj zdjęcia, bo to najładniejsze miejsce na całej trasie poza szczytem. 

Tutaj nastąpiło też zmęczenie materiału naszej najmłodszej córki. Mimo skończonych 5 lat, nie jest fanką chodzenia w górach ani też ogólnie fanką chodzenia wszelakiego. Toteż w ruch poszło nosidło. Jakoś Łukasz musiał to przetrwać. Na szczęście była to już naprawdę końcówka i szlak prowadzi w tym miejscu do ostatniego podejścia. Cały czas poruszaliśmy się zielonymi szlakówkami i wkrótce na horyzoncie ukazała nam się drewniana konstrukcja wieży. Stoi na polanie, nieco przed szczytem, który sam w sobie jest zadrzewiony i niezbyt widokowy.

Brenna Leśnica parking i początek szlaku zielonego
Brenna Leśnica parking i początek szlaku zielonego
Na szlaku zielonym na Stary Groń
Na szlaku zielonym na Stary Groń
Na szlaku zielonym na Stary Groń
Na szlaku zielonym na Stary Groń
Polanka na szlaku
Polanka na szlaku
Ostatnie podejście
Ostatnie podejście
Na szlaku zielonym
Na szlaku zielonym
Stary Groń, szlak zielony z Brennej Leśnicy
Stary Groń, szlak zielony z Brennej Leśnicy

 

Wieża widokowa oraz bacówka

Sama polanka natomiast jest bardzo rozległa, bez drzew i całkiem widokowa. Panoramy Beskidów podbija drewniana wieża o wysokości 12 m. Pozwala cieszyć oczy górskim pejzażem, który jesienią nabiera szczególnych barw. Mimo wiatru i już nieco niższej temperatury, była to niezwykle przyjemna to chwila. Uwielbiam kontemplować góry. Nawet te niższe potrafią zachwycić obrazkami, a na pewno wyciszyć. 

Tuż obok drewnianej konstrukcji stanęła nie tak dawno bacówka. Choć to nowy twór, to oddaje charakter dawnych obiektów tego typu, z paleniskiem w środku. Jest ogólnodostępna, dla każdego. Przy niepogodzie możesz się w niej schronić, a przy słoneczku zrobisz sobie piknik na stołach i ławach przed nią. My tak zrobiliśmy. Rodzinne pikniki w górach bardzo lubimy! Często mamy ze sobą bułki i ciepłą herbatkę. Stary Groń to wymarzone miejsce na piknikowanie. Nawet można wziąć ze sobą kocyk, latem wiele osób znajdzie tu dla siebie miejsce. Wracaliśmy tą samą drogą.

Stary Groń
Stary Groń
Wieża na Starym Groniu
Wieża na Starym Groniu
Stary Groń
Stary Groń
Stary Groń
Stary Groń

 

Widoki ze Starego Gronia

Choć Stary Groń nie ma zawrotnej wysokości, bo zaledwie 792 m n.p.m, choć spotyka się też inne wysokości wierzchołka w różnych źródłach, np. 789 m czy 791 m n.p.m., to oferuje on ładne widoki. Tym bardziej jest to możliwe, odkąd na polanie stanęła drewniana wieża. Zobaczysz z niej pasmo Błotnego, Skrzyczne, czyli najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, Orłową, pasmo Klimczoka i Równicy, pasmo Stożka i Czantorii, Kotarz, a także szczyty Beskidu Śląsko-Morawskiego z dominującą Łysą Górą. Ponadto odsłania pejzaż Doliny Hołcyny i Brennicy.

Stary Groń
Stary Groń
Stary Groń
Stary Groń
Stary Groń
Stary Groń

Informacje praktyczne o szlaku dla rodziców

Szlak zielony nie jest dostępny dla wózków. Jeśli chcesz wziąć tutaj maluszka albo młodsze dziecko, to musisz mieć nosidło lub chustę. Co prawda trasa nie jest ani długa, ani trudna, ale my mieliśmy nosidło ze względu na naszą 5-letnią Amelkę, która jest bardzo średnio wytrzymała. Na trasie nie ma wielu stromych podejść. A ładny las, szyszki i inne dary natury to dobry sposób, by zająć malucha. Z powrotem przeszła już całą drogę na nóżkach. Minęła ona błyskawicznie. Trochę błota na szlaku nieco utrudniało podejście i zejście.

Stary Groń
Stary Groń
Zielony szlak na Stary Groń
Zielony szlak na Stary Groń

Nasza trasa na mapie

Poniżej zobacz zaznaczoną na mapie naszą trasę na szczyt szlakówkami w kolorze zielonym:

Wyciąg narciarski Pod Starym Groniem

Na północnym stoku Starego Gronia w Brennej usadowił się wyciąg narciarski Pod Starym Groniem. Można tu skorzystać z zimowej aktywności. Zimą odbywają się tutaj zawody narciarskie w ramach Pucharu Beskidzkich Groni, pucharowe zawody skibobowe oraz prestiżowe zawody o Puchar Wójta Gminy Brenna.

Dawny ośrodek szałaśnictwa

Stary Groń to najstarszy w Brennej ośrodek szałaśnictwa. Pierwszy szałas założył na tym wzniesieniu jeszcze w XVII wieku niejaki Gawlas. Tradycje pasterskie były tutaj żywe aż do lat 60. XX wieku. Obecnie na tutejszych halach prowadzi się okazyjnie wypasy stad owiec i można tu spotkać te zwierzęta, nieodzownie kojarzące się z górami. Ale pojawiają się one tylko czasami.

Bacówka na Starym Groniu
Bacówka na Starym Groniu

Dojazd do Brennej Leśnicy

Jadąc od Skoczowa czy Górek mijamy centrum Brennej. Za drogowskazem Leśnica trzeba skręcić w prawo i jechać dalej jeszcze około 5 km. Do przystanku Brenna Leśnica I, koło którego znajduje się parking.

Zielony szlak na Stary Groń
Zielony szlak na Stary Groń

Informacje praktyczne

Dostępny cały rok przez całą dobę
Wstęp i parking bezpłatny

Zielony szlak na szczyt Starego Gronia z Brennej Leśnicy
Czas wejścia: około 1h
Czas zejścia: około 30 minut
Cały dystans: 3,5 km
Szlak niedostępny dla wózków

Noclegi w Beskidzie Śląskim

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Stary Groń
Stary Groń
Stary Groń
Na szlaku zielonym
Na szlaku zielonym na Stary Groń
Na szlaku zielonym na Stary Groń
Stary Groń
pod bacówką na Starym Groniu
Jesienny Stary Groń
Stary Groń
Szczyt Starego Gronia
Wieża na Starym Groniu
Błoto na szlaku
Zielony szlak na Stary Groń
Stary Groń
Stary Groń
Stary Groń
Stary Groń
(4.3 głosów: 15)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 15)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Super pomysł na spokojny spacer. Polecam
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024