Brenna Stary Groń

Stary Groń w Beskidzie Śląskim

(4.3 głosów: 16)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Stary Groń (792 m n.p.m.) to nazwa długiego grzbietu górskiego w Beskidzie Śląskim na terenie Brennej. Grzbiet ten odchodzi w kierunku północno-zachodnim od kulminacji Grabowej w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego i rozdziela doliny Leśnicy i Hołcyny. Określany tą nazwą odcinek grzbietu jest wąski, ale liczy blisko 3 km długości.

Północno-wschodnie stoki Starego Gronia opadające ku dolinie Hołcyny są strome i prawie w całości zalesione, natomiast bardziej połogie zbocza opadające ku dolinie Leśnicy są pokryte licznymi polanami sięgającymi aż po grzbiet. Rozłożyły się na nich przysiółki Brennej - Grabowa, Pod Stary Groń i Na Tłoczki.

Brenna Stary Groń
Brenna Stary Groń


Stary Groń jest najstarszym w Brennej ośrodkiem szałaśnictwa, pierwszy szałas założył tu w XVII wieku niejaki Gawlas. Wypasy owiec prowadzono tu jeszcze w latach 60-tych XX wieku. Obecnie na polanach Starego Gronia niewielkie stadka owiec pojawiają się tylko czasami, a wypas nie ma już nic wspólnego z dawnymi tradycjami pasterskimi.

Wyciąg narciarski

Na północnym stoku Starego Gronia w Brennej usadowił się wyciąg narciarski Pod Starym Groniem, gdzie zimą odbywają się zawody narciarskie w ramach Pucharu Beskidzkich Groni, pucharowe zawody skibobowe oraz prestiżowe zawody o Puchar Wójta Gminy Brenna.

Przez grzbiet Starego Gronia prowadzi czarny szlak turystyczny z Brennej na Grabową. Na Przełączkę (752 m n.p.m.) z kapliczką prowadzi z Brennej szlak zielony.

Brenna noclegi

Brenna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023