Brenna Stary Groń

Stary Groń w Beskidzie Śląskim

Stary Groń (792 m n.p.m.) to nazwa długiego grzbietu górskiego w Beskidzie Śląskim na terenie Brennej. Grzbiet ten odchodzi w kierunku północno-zachodnim od kulminacji Grabowej w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego i rozdziela doliny Leśnicy i Hołcyny. Określany tą nazwą odcinek grzbietu jest wąski, ale liczy blisko 3 km długości.Północno-wschodnie stoki Starego Gronia opadające ku dolinie Hołcyny są strome i prawie w całości zalesione, natomiast bardziej połogie zbocza opadające ku dolinie Leśnicy są pokryte licznymi polanami sięgającymi aż po grzbiet. Rozłożyły się na nich przysiółki Brennej - Grabowa, Pod Stary Groń i Na Tłoczki.

Stary Groń jest najstarszym w Brennej ośrodkiem szałaśnictwa, pierwszy szałas założył tu w XVII wieku niejaki Gawlas. Wypasy owiec prowadzono tu jeszcze w latach 60-tych XX wieku. Obecnie na polanach Starego Gronia niewielkie stadka owiec pojawiają się tylko czasami, a wypas nie ma już nic wspólnego z dawnymi tradycjami pasterskimi.Wyciąg narciarski

Na północnym stoku Starego Gronia w Brennej usadowił się wyciąg narciarski Pod Starym Groniem, gdzie zimą odbywają się zawody narciarskie w ramach Pucharu Beskidzkich Groni, pucharowe zawody skibobowe oraz prestiżowe zawody o Puchar Wójta Gminy Brenna.

Przez grzbiet Starego Gronia prowadzi czarny szlak turystyczny z Brennej na Grabową. Na Przełączkę (752 m n.p.m.) z kapliczką prowadzi z Brennej szlak zielony.Brenna noclegi

Brenna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację