Brenna Stary Groń

Stary Groń w Beskidzie Śląskim

(4.3 głosów: 16)

Stary Groń (792 m n.p.m.) to nazwa długiego grzbietu górskiego w Beskidzie Śląskim na terenie Brennej. Grzbiet ten odchodzi w kierunku północno-zachodnim od kulminacji Grabowej w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego i rozdziela doliny Leśnicy i Hołcyny. Określany tą nazwą odcinek grzbietu jest wąski, ale liczy blisko 3 km długości.Północno-wschodnie stoki Starego Gronia opadające ku dolinie Hołcyny są strome i prawie w całości zalesione, natomiast bardziej połogie zbocza opadające ku dolinie Leśnicy są pokryte licznymi polanami sięgającymi aż po grzbiet. Rozłożyły się na nich przysiółki Brennej - Grabowa, Pod Stary Groń i Na Tłoczki.

Stary Groń jest najstarszym w Brennej ośrodkiem szałaśnictwa, pierwszy szałas założył tu w XVII wieku niejaki Gawlas. Wypasy owiec prowadzono tu jeszcze w latach 60-tych XX wieku. Obecnie na polanach Starego Gronia niewielkie stadka owiec pojawiają się tylko czasami, a wypas nie ma już nic wspólnego z dawnymi tradycjami pasterskimi.Wyciąg narciarski

Na północnym stoku Starego Gronia w Brennej usadowił się wyciąg narciarski Pod Starym Groniem, gdzie zimą odbywają się zawody narciarskie w ramach Pucharu Beskidzkich Groni, pucharowe zawody skibobowe oraz prestiżowe zawody o Puchar Wójta Gminy Brenna.

Przez grzbiet Starego Gronia prowadzi czarny szlak turystyczny z Brennej na Grabową. Na Przełączkę (752 m n.p.m.) z kapliczką prowadzi z Brennej szlak zielony.Brenna noclegi

Brenna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Brenna Beskid Śląski
Szczyty i punkty widokowe
Ważna
szczyty beskidzkie szczyty
49°41'35N, 18°55'30E
07 marzec 2016
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację