Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Stary Groń w Beskidzie Śląskim

Stary Groń w Beskidzie Śląskim

Stary Groń (792 m n.p.m.) to nazwa długiego grzbietu górskiego w Beskidzie Śląskim na terenie Brennej. Grzbiet ten odchodzi w kierunku północno-zachodnim od kulminacji Grabowej w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego i rozdziela doliny Leśnicy i Hołcyny. Określany tą nazwą odcinek grzbietu jest wąski, ale liczy blisko 3 km długości.Północno-wschodnie stoki Starego Gronia opadające ku dolinie Hołcyny są strome i prawie w całości zalesione, natomiast bardziej połogie zbocza opadające ku dolinie Leśnicy są pokryte licznymi polanami sięgającymi aż po grzbiet. Rozłożyły się na nich przysiółki Brennej - Grabowa, Pod Stary Groń i Na Tłoczki.

Brenna Stary Groń
Brenna Stary Groń

Stary Groń jest najstarszym w Brennej ośrodkiem szałaśnictwa, pierwszy szałas założył tu w XVII wieku niejaki Gawlas. Wypasy owiec prowadzono tu jeszcze w latach 60-tych XX wieku. Obecnie na polanach Starego Gronia niewielkie stadka owiec pojawiają się tylko czasami, a wypas nie ma już nic wspólnego z dawnymi tradycjami pasterskimi.

Wyciąg narciarski

Na północnym stoku Starego Gronia w Brennej usadowił się wyciąg narciarski Pod Starym Groniem, gdzie zimą odbywają się zawody narciarskie w ramach Pucharu Beskidzkich Groni, pucharowe zawody skibobowe oraz prestiżowe zawody o Puchar Wójta Gminy Brenna.Przez grzbiet Starego Gronia prowadzi czarny szlak turystyczny z Brennej na Grabową. Na Przełączkę (752 m n.p.m.) z kapliczką prowadzi z Brennej szlak zielony.

Brenna noclegi

Brenna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zobacz inne szczyty i punkty widokowe
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020