Rynek w Cieszynie
Rynek to najpiękniejszy plac w Cieszynie, powstały pod koniec XV wieku, kiedy książę cieszyński Kazimierz II sprzedał miastu dwa domy z przeznaczeniem na nowy Ratusz miejski.
Fragmenty średniowiecznej zabudowy na Rynku w Cieszynie zachowały się pod renesansowymi budynkami w formie piwnic przedprożowych. Po wielkim pożarze miasta w połowie XVI wieku, powstała renesansowa, podcieniowa zabudowa drewniano - murowana, ale po kolejnym pożarze miasta, który miał miejsce w 1789 roku, przebudowano kamienice w stylu barokowo - klasycystycznym.
Do dziś zachował się na cieszyńskim Rynku typowy układ przestrzenny, z szerokimi sieniami, dekorowanymi sklepieniami kolebkowymi z lunetami, kamiennymi portalami oraz stropami belkowymi. Pośrodku placu stoi ładna, barokowa studnia z figurą Św. Floriana, wykonana w 1777 roku przez Wacława Donaya ze Skoczowa.
Ratusz w Cieszynie
Przy południowej pierzei Rynku w Cieszynie wzniesiono Ratusz wielokrotnie przebudowywany. Obecny, okazały gmach został rozbudowany w latach 40-tych XIX wieku. Jego fasadę zdobi trójkątny naczółek z herbem miasta. W 1906 roku do Ratusza przyłączono wcześniejszą siedzibę Sądu Okręgowego (Rynek 2).
Pierzeję północną Rynku stanowią natomiast wybudowane na początku XX wieku budynki Poczty oraz Domu Narodowego - dzisiejszej siedziby Cieszyńskiego Ośrodka Kultury, który organizuje m.in. Festiwal Teatralny "Na granicy".
Noclegi w Cieszynie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, odległość: 14.5 km
- Krzakoska Skała z ławeczką w Wiśle, odległość: 20.8 km
- Stary Groń w Beskidzie Śląskim, odległość: 21.8 km
- Błatnia w Beskidzie Śląskim, odległość: 22.4 km
- Wodospad w Wiśle, odległość: 23.9 km
- Jezioro Czerniańskie w Wiśle, odległość: 25.9 km
- Ławeczka Cieńków, odległość: 26.3 km
- Dolina Białej Wisełki, odległość: 26.8 km
- Skrzyczne w Beskidzie Śląskim, odległość: 29.4 km
- Szlak Silesianka, odległość: 29.4 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!