Rynek w Skoczowie
Skoczów odznacza się układem urbanistycznym typowym dla miast lokowanych w średniowieczu, z czworobocznym Rynkiem w centrum i uliczkami odchodzącymi z jego naroży. Przy zachodniej pierzei placu wznosi się zabytkowy Ratusz. W XIX wieku skoczowski Rynek nazywano z niemiecka Ringplatzem. Przed I wojną światową przemianowano go na Plac Karla Sohlicha, na cześć zmarłego w 1911 roku długoletniego burmistrza Skoczowa. Po I wojnie światowej przyjęto polską nazwę Rynek, zmienioną w 1936 roku na Plac Marszałka Piłsudskiego.
Ratusz w Skoczowie
Największą ozdobą Rynku jest XVIII-wieczny Ratusz, zbudowany w stylu późnobarokowym. Na jego frontowej ścianie znajduje się herb Skoczowa, kopia obrazu Św. Jana Sarkandra oraz herb Koronny Polski Arcyksięcia Albrechta Kazimierza Sasko-Cieszyńskiego. Ratusz z 1797 roku w ciągu wieków swego istnienia pełnił różne funkcje. Na początku lat 90-tych XX wieku odrestaurowano elewację, wieżę, widniejący u jej nasady obraz Św. Jana Sarkandra oraz tarczę zegara z 1894 roku. Wieża ozdobiona jest hełmem rokokowym z ażurową latarnią. Zwieńczona jest gwiazdą oraz kulą. W 1995 roku w kuli znaleziono cenne dokumenty z XVIII i XIX wieku.
Kamienice
Urocze są również miejskie kamieniczki, a wśród nich Dom Sarkandra, w którym urodził się Święty Jan Sarkandr. Kamienice na rynku odbudowano po pożarze miasta w 1910 roku, otrzymały wówczas wystrój secesyjny. Domy przy Rynku pochodzą głównie z II połowy XVIII i z początków XIX wieku, zbudowane w większości na starych zrębach. Ustawione kalenicowo, zwykle piętrowe, podpiwniczone, z długą sklepioną sienią na przestrzał. W pomieszczeniach spotyka się sklepienia żaglaste, żaglaste na gurtach, krzyżowe lub kolebkowe z lunetami. Uwagę przykuwają fasady budynków nr 10, 14, 15 i 16.
Na głównym placu Starówki znajduje się też fontanna z barokową figurą Jonasza, zwanego potocznie "Trytonem" dłuta skoczowskiego wielkomieszczanina - Wacława Donaya. Na Rynku rozpoczynają się "Skoczowskie szlaki spacerowe" (Szlak Sarkandrowski, Szlak Morcinkowski i Szlak skoczowskich zabytków) umożliwiające poznanie kultury i historii regionu.
Noclegi w Skoczowie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, odległość: 9.6 km
- Jezioro Goczałkowickie, odległość: 18.4 km
- Krzakoska Skała z ławeczką w Wiśle, odległość: 19.6 km
- Ogrody Kapias w Goczałkowicach Zdroju, odległość: 20.1 km
- Wodospad w Wiśle, odległość: 21.1 km
- Skrzyczne w Beskidzie Śląskim, odległość: 21.6 km
- Ławeczka Cieńków, odległość: 22.5 km
- Zamek w Pszczynie, odległość: 22.6 km
- Barania Góra w Beskidzie Śląskim, odległość: 26.4 km
- Żubry w Jankowicach, odległość: 28.2 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!