Zamek Moszna

Zamek Moszna

(4.7 głosów: 222)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Pałac czy zamek w Mosznej?

Zamek Moszna czyli Pałac w Mosznej to niecodzienny, przedziwnej urody obiekt nazywany zamkiem, ale tak właściwie zamkiem nigdy nie był, bo powstał jako pałac najpierw w XVIII wieku, a później, po pożarze odbudowano go i rozbudowano o kolejne dwa skrzydła - neogotyckie dla rodziny hrabiego i neobarokowe dla służby i gości. Miało to miejsce na przełomie XIX i XX stulecia. To jeden z najbardziej znanych, rozpoznawalnych i najcudniejszych obiektów zabytkowych nie tylko na Opolszczyźnie, ale i w całej Polsce! Nie przedstawia dużej wartości architektonicznej, gdyż ma zaledwie nieco ponad 100 lat i nie prezentuje konkretnego stylu, za to zadziwia fantazją twórców, pomysłowością detalu i wspaniałością ogółu. Zbliżając się do budowli, trudno oprzeć się wrażeniu, że wkracza się do czarodziejskiego świata baśni i i do zamku królowej.Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej

99 wież zamku Moszna

Cały zespół pałacowo - parkowy był w przeszłości rezydencją niemieckiego rodu Tiele-Wincklerów, od połowy XIX wieku do końca II wojny światowej. Pałac w Mosznej, choć historycznym zamkiem nie jest, to stwarza takie wrażenie, bo zgodnie z fantazją Franza-Huberta Tiele-Wincklera, ma 365 pomieszczeń i aż 99 wież, z których budowla słynie. A czemu 99 a nie 100? Za 100 wież musiałby hrabia zapłacić podatek, a dodatkowo utrzymywać przed rezydencją oddział wojska. Podczas zwiedzania z przewodnikiem wchodzi się na dwie wieże, pierwsza pozwala wyjść na balkonik, druga - najwyższa w całym obiekcie, pozwala obejść ją dookoła i podziwiać ogrom całego pałacu i szerokiej okolicy, również Gór Opawskich.

Wieża zamku Moszna
Wieża zamku Moszna
Wieża zamku Moszna
Wieża zamku Moszna
Widok z małej wieży
Widok z małej wieży

Zamek / pałac w Mosznej - zwiedzanie

Przez lata w zabytkowych wnętrzach zamkowych znajdowało się Centrum Terapii Nerwic, w którym leczyło się choroby cywilizacyjne, obecnie jednak medyczne usługi przeniesiono do nowo wybudowanego obiektu w pobliżu, również na terenie zabytkowego parku, a w pałacu w Mosznej powstał Hotel i Restauracja. Wnętrza zamkowe są również udostępnione do zwiedzania dla turystów. Wreszcie ten cudny obiekt jest wykorzystany w sposób, do jakiego najlepiej się nadaje. A turystów tutaj nigdy nie brakuje i nie ma się co dziwić, gdyż budowla robi naprawdę niemałe wrażenie. Sami już kilkukrotnie podziwialiśmy z zachwytem te mury i sterczące tu i ówdzie wieże i wieżyczki, dodające znacząco temu miejscu uroku.Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej
Zamek Moszna
Zamek Moszna

Poza sezonem turystycznym wstęp na teren parku pałacowego jest bezpłatny, w sezonie, żeby wejść na teren przypałacowy należy wykupić bilet. Osobno wykupuje się bilety na tradycyjne zwiedzanie zamku (pałacu) indywidualne, gdzie zobaczysz wspaniały gabinet hrabiego, jego Złoty Apartament, bibliotekę, galerię i inne zakątki. Największe wrażenie zrobił na mnie gabinet, olbrzymi i piękny, a prowadzą do niego malutkie drzwi. Podobno niewysoki hrabia lubił, gdy inni wchodząc do gabinetu, musieli się nieco mu przy okazji pokłonić 😉 Jest też na trasie zwiedzania indywidualnego dawna sala lustrzana. Dziś lustra zastąpione są obrazami, z racji bezpieczeństwa. Stało się to za czasów, kiedy w pałacu leczono osoby z nerwicami i innymi chorobami cywilizacyjnymi. 

Osobny, droższy jest bilet na zwiedzanie z przewodnikiem, podczas którego zwiedza się m.in. piwnice, dawne magazyny, zabytkową windę i jej mechanizm, drewniany pokój, salę myśliwską i wieże. Ta najwyższa pozwala tarasem przejść się dookoła i podziwiać ogrom budowli i piękny pejzaż okolicy, z Górami Opawskimi w tle. Zwiedzają, poznaje się wiele ciekawostek, jak np. tą, że winda hrabiego działała do dnia jego śmierci. Potem się zepsuła i kiedy chciano ją naprawiać, to kończyło się to tragicznie, osoba naprawiająca mechanizm albo miała wypadek, albo ginął ktoś z jego bliskich. Napraw zaniechano i mówi się od tamtej pory, że klątwa wisi nad windą i że sprawka hrabiego. Na zamku Moszna możliwe jest także ekstremalne zwiedzanie nocne. Działa tu hotel ze Spa oraz Restauracja, położona obok pięknej oranżerii. Całość przyciąga wielu gości, przez cały rok, a w letnie niedziele bywa tu wręcz tłoczno.Zabytkowa winda
Zabytkowa winda
Mechanizm windy
Mechanizm windy

 

Zamek Moszna
Zamek Moszna
Biblioteka
Biblioteka
schody pałacowe
schody pałacowe
Restauracja parkowa na tarasie
Restauracja parkowa na tarasie

Park pałacowy i azalie w Mosznej

Pałac w Mosznej otacza olbrzymi Park ze starodrzewem, rozłożystymi krzewami azalii i rododendronów oraz piękna aleja lipowa. To śliczne miejsce na spacery. W pobliżu napotkamy też nekropolię kryjącą prochy dawnych właścicieli Mosznej. W pobliżu warto odwiedzić Stadninę Koni Moszna, w której hoduje się konie olimpijskie. Moszna słynie z wielkich, kolorowych krzaków azalii, które znajdziesz w wielu miejscach w parku. Każdego roku w maju odbywa się nawet w zamku Muzyczny Festiwal Kwitnącej Azalii - festiwal muzyki klasycznej. Nazwa wzięła się stąd, że kwitną tutaj wtedy wybornie te piękne kwiaty, osiągające naprawdę imponujące rozmiary.

Moszna Zamek
Moszna Zamek
Azalie w Mosznej
Azalie w Mosznej
Park w Mosznej
Park w Mosznej
Park w Mosznej
Park w Mosznej
rododendrony
rododendrony

Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce z zamkiem/pałacem w Mosznej

Historia pałacu w Mosznej

Nazwa miejscowości pochodzi najpewniej od nazwiska Moschin - rodziny przybyłej do parafii Łącznik w XIV wieku. Jeśli wierzyć legendzie, Moszna w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy. Pewnym jest natomiast, że w roku 1679 właścicielami tutejszych ziem była rodzina von Skall, a w 1723 roku, po śmierci właścicielki Ursuli Marii von Skall, Moszna przeszła w ręce jej kuzyna - nadmarszałka dworu Fryderyka Wielkiego, Georga Wilhelma von Reisewitz. Z tego okresu pochodzi środkowa część dzisiejszego pałacu.

Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej

W 1771 roku rodzina von Reisewitz straciła majątek, który podczas licytacji zakupił Heinrich Leopold von Seherr-Thossa. W połowie XIX wieku Karl Gotthard Seherr-Thoss sprzedał Mosznę Heinrichowi von Erdmannsdorfowi, od którego to w 1866 roku kupił ją Hubert von Tiele-Winckler, zięć Franza Wincklera - górnika z kopalni w Miechowicach, który ożenił się z Marią Aresin - wdową po właścicielu tej kopalni. Jeszcze za życia zdobył od króla pruskiego tytuł szlachecki i rozbudował pałac w Miechowicach na Górnym Śląsku, a jego córka Valeska - dziedziczka majątku wyszła za mąż w 1854 roku za Huberta von Tiele i to on zakupił Mosznę. Tutaj zaczyna się najważniejszy fragment dziejów zamku (pałacu) w Mosznej, bowiem syn Huberta - Franz Hubert wpadł na pomysł wybudowania nowego zamku po tym, jak w 1896 roku częściowo spłonął wcześniejszy. To pierwsze założenie mieści się w centralnej części obiektu, zaś z boków dobudowano dwa skrzydła. Rok wcześniej Franz Hubert zyskał tytuł hrabiowski od cesarza Wilhelma.

Wejście do kaplicy
Wejście do kaplicy
Kaplica
Kaplica
Moszna
Moszna

Bardzo szybko nie tylko odbudował barokowy pałac, ale znacząco rozbudował swoją siedzibę. Odwiedzał ją kilka razy władca Niemiec podczas wspólnych polowań i to dla niego powstało w latach 1911-13 skrzydło zachodnie. Później już tak kolorowo nie było, syn Franza-Huberta - Claus-Peter w okresie międzywojennym przehulał część fortuny i umierając bezdzietny, usynowił swojego kuzyna. Jego rodzina mieszkała do końca wojny w pałacu w Mosznej, po czym uciekła do Niemiec przed nadchodzącą rosyjską armią. Po wojnie różnie się układały losy zamku (pałacu) aż do czasów obecnych, kiedy odzyskuje dawną świetność i znów wita w swych progach znamienitych gości.

Moszna
Moszna

W zamku poza hotelem i restauracją funkcjonuje też SPA z sauną i siłownią oraz Komnata Tajemnic. Organizowane są również imprezy rodzinne oraz Szkoły Magii i Czarodziejstwa, Poszukiwanie Skarbu, Kamienia Filozoficznego, Zielone Szkoły, Wieczory strachu.

Zalety
  • Piękna budowla
  • Wspaniały, zabytkowy park
  • Możliwość zwiedzania wnętrz
  • Restauracja na miejscu
Wady
  • płatne wejście na teren parku

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Park:
IV-X pn-nd 
XI i III sb-nd oraz dni wolne od pracy
normalny 12 zł, ulgowy 8 zł
XII, I, II bezpłatnie
Komnaty z lektorem:
pn-nd oraz Święta 9.00-18.00
normalny 17 zł, ulgowy 11 zł
Zwiedzanie z przewodnikiem “Życie Codzienne Hrabiego”
sb-nd i Święta 9.00-17.30
normalny 50 zł, ulgowy 40 zł
Całoroczna karta wstępu (zwiedzanie komnat + wstęp na teren pałacowo parkowy)
normalny 109 zł, ulgowy 79 zł
Obiekt honoruje Kartę Dużej Rodziny
Pałac niedostępny jest dla wózków i zwierząt
Park dostępny jest dla wózków i zwierząt

Adres

Zamek (pałac) Moszna
ul. Zamkowa 1, Moszna, Zielina
tel. 77/ 466-96-78, 466-96-79
www.moszna-zamek.pl

GPS: 50°26'26N, 17°46'4E

Zamek Moszna na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Mosznej wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Moszna noclegi

Moszna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oranżeria
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej
Park w Mosznej
Pałac w Mosznej
Gabinet hrabiego
Kaplica
Pokój drewniany
Przejście do Gabinetu
Galeria
Pałac w Mosznej
Gabinet
Apartament Złoty
Apartament Złoty
Apartament Złoty
Park w Mosznej
Moszna zamek
Zamek Moszna
50°26'26N, 17°46'4E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie


piękny zamek, cudne fotki
Anna Piernikarczyk
Pałac w Mosznej to piękny obiekt, co prawda nie jest zamkiem (a tak zwykle bywa nazywany), ale takowy przypomina. Budowla z wieloma wieżami w otoczeniu pięknej zieleni i kwitnących kolorowo azalii robi ogromne wrażenie. Warto też odwiedzić jego wnętrza, imponujący jest na przykład gabinet, zaś bardzo przyjemna dla oka i posiedzenia jest oranżeria
Michał Kufieta

Piękny zamek i ogród 🙂

Marcin

Fajny zamek ale tylko z zewnatrz , niema co zwiedzac , oprowadzaja po 4 pomieszczeniach które praktycznie są puste tylko jedna sala ma jakies eksponaty , nie polecam zwiedzania , chyba ze ktos chce wysluchac baaardzo okrojonej wersji historii zamku , choc wiekszosci rzeczy przewodnik poprostu niewie

DoRi

Chcę w takim mieszkać ^_^ !

mirosław

piękny zamek w pieknej okolicy

JureK

Najbardziej efektownie wygląda Zamek w Mosznej w okresie kwitnienia azalii Odbywa sie tutaj doroczne Święto Kwitnącej Azalii, a przy tym mozna obejrzeć ciekawe galerie plastyczne, fotograficzne, uczestniczyć w  plenerach malarskich, a  także posłuchać muzyki kompozytorów polskich i niemieckich.

Zamek Moszna na blogu

Znamy Top Atrakcje 2021!

Kochani, zakończył się tegoroczny plebiscyt Top Atrakcje i znamy już Zwycięzców. Jest ich 8 i już teraz są to niezaprzeczalne hity turystyczne tego lata. Największym zaskoczeniem rankingu jest województwo opolskie, które kryje aż trzech Zwycięzców, poznajcie Top Atrakcje 2021!

21 czerwiec 2021 09:52

Moszna na weekend!

W naszym opolskim Projekcie przyszedł czas na najsłynniejszą perełkę tego regionu - Zamek Moszna, który tak naprawdę jest pałacem, ale za sprawą 99 wież przypomina bajkowy zamek! Ale czy poznałeś już inną pobliską atrakcję - Fabrykę Robotów w Mosznej? Opowiemy Wam dziś o tych unikatowych miejscach! Zobacz naszą relację i film z tej podróży!

25 maj 2021 12:04

Najpiękniejsze zamki w Polsce. Top 15

Najpiękniejsze zamki w Polsce - słyszę tę frazę i już mnie elektryzuje. A Was? Czy znajdzie się tutaj osoba, która nie lubi zamków? Szczerze wątpię. To jedne z najczęściej i najchętniej odwiedzanych atrakcji w Polsce - świadkowie historii, ale i zarazem piękne budowle, zachwycające swą architekturą.

01 marzec 2021 13:20
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021