Zamek Moszna. Bajkowy Pałac w Mosznej. Zwiedzanie i cennik

Aktualizacja: 2023-09-22
Moszna Zamek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Zamek w Mosznej to jedna z najbardziej znanych, rozpoznawalnych i najcudniejszych atrakcji turystycznych nie tylko na Opolszczyźnie, ale i w całej Polsce! Nie przedstawia dużej wartości architektonicznej, gdyż ma zaledwie nieco ponad 100 lat. Nie prezentuje też konkretnego stylu, za to zadziwia fantazją twórców, pomysłowością detalu i wspaniałością ogółu. Zbliżając się do tej budowli, trudno oprzeć się wrażeniu, że wkracza się do czarodziejskiego świata baśni i do zamku królowej.

Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej

Pałac czy zamek w Mosznej?

Zamek Moszna czyli tak naprawdę bajeczny Pałac w Mosznej to niecodzienny obiekt wielkiej urody, nazywany zamkiem z racji swego wyglądu. Tak właściwie zamkiem nigdy nie był, bo powstał jako pałac w czasach, gdy zamków już nie budowano. Pierwsza budowla stanęła tu w XVIII wieku, a później, po pożarze odbudowano go i rozbudowano o kolejne dwa skrzydła. Neogotyckie dla rodziny potentatów przemysłowych i neobarokowe dla służby oraz gości. Miało to miejsce na przełomie XIX i XX stulecia.

Moszna
Moszna

99 wież i wieżyczek zamku Moszna

Cały zespół pałacowo-parkowy był w przeszłości rezydencją jednej rodziny. Niemieckiego rodu Tiele-Wincklerów, od połowy XIX wieku do końca II wojny światowej. Pałac w Mosznej, choć historycznym zamkiem nie jest, to stwarza takie wrażenie, bo zgodnie z legendarną fantazją Franza-Huberta Tiele-Wincklera, ma 365 komnat i aż 99 wież, z których obiekt słynie.

A czemu 99 a nie 100? Za 100 wież musiałby hrabia zapłacić podatek, a dodatkowo utrzymywać przed rezydencją oddział wojska. Podczas zwiedzania z przewodnikiem wchodzi się na dwie wieże. Pierwsza pozwala wyjść na balkonik, druga - najwyższa w całym obiekcie, pozwala obejść ją dookoła i podziwiać ogrom całego pałacu i szerokiej okolicy, również Gór Opawskich w oddali.

Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej

Zwiedzanie zamku w Mosznej

Przez lata w zabytkowych wnętrzach zamkowych znajdowało się Centrum Terapii Nerwic.  Był to szpital psychiatryczny, w którym leczyło się choroby cywilizacyjne. Obecnie jednak medyczne usługi przeniesiono do nowo wybudowanego obiektu w pobliżu, również na terenie zabytkowego parku. W wyremontowanym pałacu w Mosznej powstał natomiast Hotel i Restauracja

Wnętrza zamkowe są również udostępnione do zwiedzania dla turystów. Wreszcie ten cudny obiekt jest wykorzystany w sposób, do jakiego najlepiej się nadaje. A turystów tutaj nigdy nie brakuje i nie ma się co dziwić, gdyż budowla robi naprawdę niemałe wrażenie. Sami już kilkukrotnie podziwialiśmy z zachwytem te mury i sterczące tu i ówdzie wieże i wieżyczki, dodające znacząco temu miejscu uroku.

Poza sezonem turystycznym wstęp na teren parku pałacowego jest bezpłatny, w sezonie, żeby wejść na teren przypałacowy, należy wykupić osobny bilet, oprócz tego do wnętrza.

Moszna wnętrza pałacu
Moszna wnętrza pałacu

Zwiedzanie indywidualne

Osobno wykupuje się bilety na tradycyjne zwiedzanie zamku (pałacu) indywidualne. Wtedy zobaczysz wspaniały gabinet hrabiego, jego Złoty Apartament, bibliotekę, galerię, sypialnię i inne zakątki. Największe wrażenie zrobił na mnie gabinet, olbrzymi i piękny, a prowadzą do niego malutkie drzwi. 

Podobno niewysoki hrabia lubił, gdy inni wchodząc do gabinetu, musieli się nieco mu przy okazji pokłonić. Jest też na trasie zwiedzania indywidualnego dawna sala lustrzana. Dziś lustra zastąpione są obrazami, z racji bezpieczeństwa. Stało się to za czasów, kiedy w pałacu leczono osoby z nerwicami i innymi chorobami cywilizacyjnymi.

Moszna wnętrza pałacu
Moszna wnętrza pałacu

Zwiedzanie z przewodnikiem

Osobny, droższy jest bilet na zwiedzanie z przewodnikiem, podczas którego zwiedza się m.in. piwnice, dawne magazyny, zabytkową windę i jej mechanizm, drewniany pokój, salę myśliwską i wieże. Ta najwyższa pozwala tarasem przejść się dookoła i podziwiać ogrom budowli i piękny pejzaż okolicy, z Górami Opawskimi w tle. Zwiedzając obiekt, poznaje się wiele ciekawostek, jak np. tę, że winda hrabiego działała do dnia jego śmierci. 

Potem się zepsuła i kiedy chciano ją naprawiać, to kończyło się to tragicznie. Osoba naprawiająca mechanizm albo miała wypadek, albo ginął ktoś z jego bliskich. Napraw zaniechano i mówi się od tamtej pory, że klątwa wisi nad windą i że to sprawka hrabiego. Na zamku Moszna możliwe jest także ekstremalne zwiedzanie nocne. Działa tu hotel oraz Restauracja, położona obok pięknej oranżerii. Całość przyciąga wielu gości przez cały rok, a w letnie niedziele bywa tu wręcz tłoczno. Nic dziwnego, łatwo tu dojechać autostradą A4.

W Mosznej
W Mosznej
Zabytkowa winda
Zabytkowa winda

 

Historia pałacu w Mosznej

Nazwa miejscowości pochodzi najpewniej od nazwiska Moschin. Rodziny przybyłej do parafii Łącznik w XIV wieku. Jeśli wierzyć legendzie, Moszna w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy. Pewnym jest natomiast, że w roku 1679 właścicielami tutejszych ziem była rodzina von Skall. W 1723 roku, po śmierci właścicielki Ursuli Marii von Skall, ziemia ta przeszła w ręce jej kuzyna - nadmarszałka dworu Fryderyka Wielkiego, Georga Wilhelma von Reisewitz. Z tego okresu pochodzi środkowa część dzisiejszego pałacu.

W 1771 roku rodzina von Reisewitz straciła majątek, który podczas licytacji zakupił Heinrich Leopold von Seherr-Thossa. W połowie XIX wieku Karl Gotthard Seherr-Thoss sprzedał Mosznę Heinrichowi von Erdmannsdorfowi. I to od niego w 1866 roku kupił ją Hubert von Tiele-Winckler. Zięć Franza Wincklera - górnika z kopalni w Miechowicach, który ożenił się z Marią Aresin. Ta z kolei była wdową po właścicielu tej kopalni. 

Jeszcze za życia Franz zdobył od króla pruskiego tytuł szlachecki i rozbudował pałac w Miechowicach na Górnym Śląsku. Jego córka Valeska - dziedziczka majątku, wyszła za mąż w 1854 roku za Huberta von Tiele i to on zakupił Mosznę.

Pałac w Mosznej przypominający bajkowy zamek
Pałac w Mosznej przypominający bajkowy zamek

Franz Hubert von Tiele-Winckler buduje nowy zamek

Tutaj zaczyna się najważniejszy fragment dziejów zamku, a właściwie pałacu. Bowiem syn Huberta - Franz Hubert, wpadł na pomysł wybudowania nowego "domu" po tym, jak w 1896 roku częściowo spłonął wcześniejszy. To pierwsze założenie mieści się w centralnej części obiektu, zaś z boków dobudowano dwa skrzydła. Rok wcześniej Franz zyskał tytuł hrabiowski od cesarza Wilhelma.

Bardzo szybko nie tylko odbudował barokowy pałac, ale znacząco rozbudował swoją siedzibę. Co ciekawe, 15 osób rodziny hrabiego obsługiwało 150 osób służby! Pamętacie, że obiekt liczył 365 pomieszczeń? To idealnie oddaje rozmach, jaki panował w tym miejscu. A zobaczysz go do dziś we wnętrzach, które można zwiedzać indywidualnie albo na dłuższej trasie z przewodnikiem.

Odwiedzał tę posiadłość w czasie jej największej świetności kilka razy władca Niemiec - Cesarz Wilhelm II, podczas wspólnych polowań. I to dla niego powstało w latach 1911-13 skrzydło zachodnie. Później już tak kolorowo nie było. Franz-Hubert wraz z żoną Jelką Marką Clementine Geogine von Lepel miał 6 dzieci - 2 synów i 4 córki. Najstarszy syn żył bardzo krótko, natomiast młodszy - Claus-Peter, w okresie międzywojennym przehulał część fortuny i umierając bezdzietny, usynowił swojego kuzyna.

Jego rodzina mieszkała tu do końca wojny, po czym uciekła do Niemiec przed nadchodzącą rosyjską armią. Po wojnie różnie się układały losy zamku aż do czasów obecnych, kiedy odzyskuje dawną świetność i znów wita w swych progach znamienitych gości.

Moszna wnętrza pałacu
Moszna wnętrza pałacu

Park w Mosznej

Pałac otacza olbrzymi park krajobrazowy ze starodrzewem, rozłożystymi krzewami rododendronów i azalii oraz piękną aleją lipową. To śliczne miejsce na spacery i jeden z największych i najcenniejszych parków w całym województwie opolskim.

Historyczny park w Mosznej nie miał wytyczonych granic i łączył się z lasami, polami oraz pobliskimi wioskami. Tylko oś główna całego założenia ma geometryczny charakter. Elewacja ogrodowa przechodzi cudnymi i efektownymi schodami do ogrodu z fontanną, za którą rozpoczyna się zabytkowa aleja lipowa. Dojdziesz nią do marmurowego cokołu. To pozostałość pomnika Huberta von Tiele-Wincklera, mieszkającego w tej rezydencji. Po obu stronach alei zachowały się XIX-wieczne kanały, stworzone na wzór stylu holenderskiego i francuskiego. Tu i ówdzie rosną tu dęby szypułkowe. Niezwykle pokaźne.

W głębi rozlewają się stawy. Po wschodniej stronie alei lipowej znajduje się staw z piękną wysepką. W Parku rozlewa się też staw Kalusznik (czy też Kałużnik). Niezwykłe piękno parku w Mosznej zachęca do długich spacerów oraz zachwytów nad przyrodą, ale i architekturą. W pobliżu napotkasz również nekropolię, kryjącą prochy dawnych właścicieli tych ziem. W pobliżu warto odwiedzić Stadninę Koni Moszna, w której hoduje się konie olimpijskie. 

Widok z małej wieży
Widok z małej wieży
rododendrony
rododendrony
Moszna park
Moszna park
Moszna
Moszna

 

Muzyczny Festiwal Kwitnącej Azalii

Miejscowość słynie z wielkich, kolorowych krzaków azalii, które znajdziesz w wielu miejscach w parku. Każdego roku w maju odbywa się nawet w zamku Muzyczny Festiwal Kwitnącej Azalii - festiwal muzyki klasycznej. Nazwa wzięła się stąd, że kwitną tutaj wtedy wybornie te piękne kwiaty, osiągające naprawdę imponujące rozmiary. Witają turystów już wzdłuż drogi prowadzącej do zamku. Te najstarsze azalie i rododendrony podziwiać można wzdłuż alei lipowej, w północno-wschodniej części parku, za fontanną.

Azalie w Mosznej
Azalie w Mosznej

Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce z zamkiem/pałacem w Mosznej

oraz Opolskie zamki i pałace. Zobacz najpiękniejsze rezydencje Opolszczyzny!

Imprezy na zamku w Mosznej

Organizowane są tutaj również imprezy rodzinne oraz Szkoły Magii i Czarodziejstwa, Poszukiwanie Skarbu, Kamienia Filozoficznego, Zielone Szkoły czy Wieczory strachu.

Hotel i Restauracja w Mosznej

W pięknie zrewitalizowanym pałacu mieści się dziś hotel oraz restauracja, powstała przy pięknej oranżerii. Pokoje reprezentują różny standard. Od takich dla młodzieży, ze wspólną łazienką na korytarzu po pokoje w standardzie hotelu 3-gwiazdkowego. Poza noclegami funkcjonuje też SPA z sauną i siłownią. My spędziliśmy tutaj niezapomniany czas w skrzydle neogotyckim, w pokoju obok najwyższej baszty. 

Moszna hotel
Moszna hotel
Moszna hotel
Moszna hotel
Restauracja w Mosznej
Restauracja w Mosznej
Piwo Nyskie w Mosznej
Piwo Nyskie w Mosznej
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

 

Pałac w Mosznej w naszych mediach społecznościowych

Post o pałacu Moszna na naszym profilu na Instagramie rozszedł się rewelacyjnie, co na pewno dowodzi, że jest ulubionym miejscem na Opolszczyźnie i w całej Polsce wśród turystów. Ilość komentarzy jest wręcz szokująca, zobaczcie sami. jeśli chcesz więcej info od nas, zaobserwuj nasze Profile na FB i IG !

 

Zalety
  • Piękna budowla
  • Wspaniały, zabytkowy park
  • Możliwość zwiedzania wnętrz
  • Restauracja i noclegi na miejscu
Wady
  • płatne wejście na teren parku w sezonie
  • duża ilość turystów w ciepłe weekendy

 

Informacje praktyczne

Park:
IV-X pn-nd 
normalny 16 zł, ulgowy 10 zł
poza sezonem bezpłatnie

Komnaty z lektorem + Park
pn-nd oraz Święta 9.00-18.00
normalny 38 zł, ulgowy 24 zł

Zwiedzanie z przewodnikiem “Życie codzienne zamku” + Park
sb-nd i Święta 9.00-17.30
normalny 74 zł, ulgowy 56 zł

Obiekt honoruje Kartę Dużej Rodziny (dla każdego wstęp ulgowy do Parku i komnat)
Pałac niedostępny jest dla wózków i zwierząt
Park dostępny jest dla wózków i zwierząt
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: https://mosznazamek.pl/

Pałac Moszna Zamek
ul. Zamkowa 1, Moszna, Zielina
tel. 77/ 466-96-78, 466-96-79

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej
Moszna Zamek
Moszna Zamek
Moszna Zamek
Pałac w Mosznej przypominający bajkowy zamek
Moszna wnętrza pałacu
Zamek Moszna
Moszna wnętrza pałacu
Moszna wnętrza pałacu
Moszna wnętrza pałacu
Moszna wnętrza pałacu
Moszna wnętrza pałacu
Moszna Zamek
Wieża zamku Moszna
Oranżeria
Park w Mosznej
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej
Zamek Moszna
Moszna
Biblioteka
Mechanizm windy
schody pałacowe
Gabinet hrabiego
Kaplica
Kaplica
Pokój drewniany
Przejście do Gabinetu
Zamek Moszna
Moszna Galeria
Pałac w Mosznej
Gabinet w Mosznej
Apartament Złoty
Apartament Złoty
Apartament Złoty
Restauracja parkowa na tarasie
Park w Mosznej
Park w Mosznej
Moszna zamek
Zamek Moszna
Zamek Moszna
Zamek Moszna
(4.7 głosów: 235)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 235)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Olianka
Olianka
Zamek przepiękny, dobrze utrzymany zarówno komnaty , jak i ogrody wokół zamku. Warto przyjechać. Można wypić również pyszną kawę w kawiarni na Zamku
Avatar użytkownika Sylwia Litwin
Sylwia Litwin
Miałam w nim sesję ślubną. Piękne miejsce! Polecam na spokojne spacery.

piękny zamek, cudne fotki
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Pałac w Mosznej to piękny obiekt, co prawda nie jest zamkiem (a tak zwykle bywa nazywany), ale takowy przypomina. Budowla z wieloma wieżami w otoczeniu pięknej zieleni i kwitnących kolorowo azalii robi ogromne wrażenie. Warto też odwiedzić jego wnętrza, imponujący jest na przykład gabinet, zaś bardzo przyjemna dla oka i posiedzenia jest oranżeria
Avatar użytkownika Michał Kufieta
Michał Kufieta

Piękny zamek i ogród 🙂

Marcin

Fajny zamek ale tylko z zewnatrz , niema co zwiedzac , oprowadzaja po 4 pomieszczeniach które praktycznie są puste tylko jedna sala ma jakies eksponaty , nie polecam zwiedzania , chyba ze ktos chce wysluchac baaardzo okrojonej wersji historii zamku , choc wiekszosci rzeczy przewodnik poprostu niewie

Avatar użytkownika DoRi
DoRi

Chcę w takim mieszkać ^_^ !

Avatar użytkownika mirosław
mirosław

piękny zamek w pieknej okolicy

Avatar użytkownika JureK
JureK

Najbardziej efektownie wygląda Zamek w Mosznej w okresie kwitnienia azalii Odbywa sie tutaj doroczne Święto Kwitnącej Azalii, a przy tym mozna obejrzeć ciekawe galerie plastyczne, fotograficzne, uczestniczyć w  plenerach malarskich, a  także posłuchać muzyki kompozytorów polskich i niemieckich.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024