Wieża Piastowska, Anna Piernikarczyk

Wieża Piastowska to niekwestionowany symbol Opola - najstarsza strażnica w mieście, już od 700 lat górująca ponad Wyspą Pasieka.Wieża Piastowska to zarazem jeden z najstarszych zabytków architektury obronnej nie tylko na Opolszczyźnie, ale w całej Polsce. Wybudowano ją w XIII wieku, obok bramy wjazdowej na romański zamek piastowski, który niestety nie dotrwał do naszych czasów.

Opole

Zamek zbudował książę Kazimierz na miejscu wcześniejszego grodu i była to wówczas jedna z najstarszych murowanych twierdz na Śląsku. Budowla przechodziła burzliwe dzieje i nie zachowała się, ale Wieża Piastowska stoi tu nadal i jest cenną pamiątką minionej przeszłości. Na wieży powstał punkt widokowy z cudną panoramą Opola - m.in. z katedrą, ratuszem oraz opolską Wenecją.

Tuż przy Wieży Piastowskiej w Opolu znajduje się słynny amfiteatr opolski i Muzeum Piosenki Polskiej oraz ładny staw zamkowy. To tutaj co roku odbywa się Festiwal Piosenki Polskiej, pokazywany od lat w polskiej telewizji, stąd panorama Wieży jest znana chyba każdemu Polakowi.

Opole

Wieża Piastowska
ul. Piastowska, Opole
www.wiezapiastowska.pl

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°40'2" N, 17°55'10" E
Opolskie
2017-04-03
2020-01-31 17:34

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą