Wieża Piastowska w Opolu

Wieża Piastowska
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Wieża Piastowska to niekwestionowany symbol Opola - najstarsza strażnica w mieście, już od 700 lat górująca ponad Wyspą Pasieką. Wieża Piastowska to zarazem jeden z najstarszych zabytków architektury obronnej nie tylko na Opolszczyźnie, ale w całej Polsce. Wybudowano ją w XIII wieku, obok bramy wjazdowej na romański zamek piastowski, który niestety nie dotrwał do naszych czasów. Zamek zbudował książę Kazimierz na miejscu wcześniejszego grodu i była to wówczas jedna z najstarszych murowanych twierdz na Śląsku. Budowla przechodziła burzliwe dzieje i nie zachowała się, ale Wieża Piastowska stoi tu nadal i jest cenną pamiątką minionej przeszłości. Na wieży powstał punkt widokowy z cudną panoramą Opola - m.in. z katedrą, ratuszem oraz opolską Wenecją.

Wieża Piastowska
Wieża Piastowska

Wieża ma 42 metry wysokości, powstała jeszcze w średniowieczu i stanowiła centralny punkt gotyckiego zamku Piastów. Gdybyśmy cofnęli się o 100 lat wstecz, zobaczylibyśmy go jeszcze, bo stał w całkiem dobrym stanie przy wieży, ale Niemcy w 1928 roku, kiedy Opole było jeszcze niemieckim miastem, postanowili go wyburzyć jako przestarzałą budowlę i w jego miejscu wystawili nowoczesny jak na owe czasy budynek będący dziś siedzibą Urzędu Wojewódzkiego. Na szczęście mieszkańcy przystąpili do protestów i zachowano wtedy chociaż wieżę zamkową. Okazało się, że i tak ucierpiała, bo po wyburzeniu zamku i naruszeniu fundamentów, wieża niebezpiecznie pochyliła się. Do jej podtrzymania użyto cegieł z rozebranego zamku. Wieża dawniej służyła jako ostateczny punkt obrony, ale i więzienie. Jak chciałeś z niego wyjść, musiał się znaleźć ktoś, kto zapłacił za ciebie solą. Worek soli ważyć miał tyle, co więzień. Dziś to krzywa wieża, ale pięknie zrewitalizowana i udostępniona dla turystów. Żeby dostać się na jej szczyt, pokonać musisz ponad 160 schodów, a po drodze zobaczysz dawną broń, "gadającego" księcia Bolka i usłyszysz jego opowieść o napadzie na wieżę

Wieża Piastowska
Wieża Piastowska
Wieża Piastowska
Wieża Piastowska

Tuż przy Wieży Piastowskiej w Opolu znajduje się słynny amfiteatr opolski i Muzeum Piosenki Polskiej oraz ładny staw zamkowy z multimedialną fontanną. To tutaj co roku odbywa się Festiwal Piosenki Polskiej, pokazywany od lat w polskiej telewizji, stąd panorama Wieży jest znana chyba każdemu Polakowi.

Opole z wieży
Opole z wieży

Informacje praktyczne

pn-pt 09.00–17.00, sb-nd 11.00–16.00
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny (min. 4 osoby) każda osoba po 5 zł
Bilet z Kartą Dużej Rodziny 50% opłaty od biletu regularnego
Obiekt niedostępny dla wózków

Wieża Piastowska
ul. Piastowska 14, Opole
tel. 77/ 441-50-20
https://mosir.opole.pl/obiekty/wieza-piastowska/

Noclegi w Opolszczyźnie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Wieża Piastowska
Wieża Piastowska
Wieża Piastowska
Opole z wieży
Opole z wieży
Opole
(4.4 głosów: 55)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 55)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024