Katedra w Opolu

Opole katedra
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Wieżyce monumentalnej katedry w Opolu widoczne są z pobliskiego Rynku, skąd prowadzi do niej ulica Koraszewskiego. To bardzo stara i cenna świątynia, jej początki sięgają 1002 roku, kiedy to Bolesław Chrobry wzniósł tutaj pierwszy, prawdopodobnie drewniany kościół. W roku 1024 Biskup Wrocławski przekazał nowemu kościołowi w Opolu relikwie Świętego Krzyża.

Pod koniec XIII wieku pierwszy kościół zastąpiła murowana bazylika wybudowana w stylu późnoromańskim. Podniesiono ją do rangi kolegiaty i poświęcono 16 listopada 1295 roku. Przez wieki bazylika górowała ponad miastem, zmieniając stopniowo swój wizerunek. W latach 1899-1900 dobudowano dwie charakterystyczne wieże w stylu neogotyckim o wysokości aż 73 m. Są to najwyższe wieże w mieście, widoczne z daleka.

Opole katedra
Opole katedra


Wewnątrz katedry opolskiej zobaczyć można barokowe ołtarze, kamienną chcielnicę z herbem Opola z XV wieku oraz Kaplicę Piastowską z grobowcem księcia Jana Dobrego. Na szczególną uwagę zasługuje tu cudowny obraz Matki Boskiej Opolskiej otoczony kultem, a w roku 1983 roku ukoronowany przez papieża Jana Pawła II, dziś Świętego. Katedra w Opolu to jedna z ważniejszych atrakcji na Opolszczyźnie.

Katedra Podwyższenia Krzyża Świętego
ul. Katedralna 2, Opole
tel. 77/ 454-25-79
kancelaria@katedra.opole.pl
http://katedraopolska.pl

Kaplica Piastowska
Kaplica Piastowska

Noclegi w Opolu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Opole
Opole
uliczki wokół Rynku, z widokiem na katedrę
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 39)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024