Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Wieżyce monumentalnej katedry w Opolu widoczne są z pobliskiego Rynku, skąd prowadzi do niej ulica Koraszewskiego. To bardzo stara i cenna świątynia, jej początki sięgają 1002 roku, kiedy to Bolesław Chrobry wzniósł tutaj pierwszy, prawdopodobnie drewniany kościół. W roku 1024 Biskup Wrocławski przekazał nowemu kościołowi w Opolu relikwie Świętego Krzyża.Pod koniec XIII wieku pierwszy kościół zastąpiła murowana bazylika wybudowana w stylu późnoromańskim. Podniesiono ją do rangi kolegiaty i poświęcono 16 listopada 1295 roku. Przez wieki bazylika górowała ponad miastem, zmieniając stopniowo swój wizerunek. W latach 1899-1900 dobudowano dwie charakterystyczne wieże w stylu neogotyckim o wysokości aż 73 m. Są to najwyższe wieże w mieście, widoczne z daleka.

Opole katedra
Opole katedra


Wewnątrz katedry opolskiej zobaczyć można barokowe ołtarze, kamienną chcielnicę z herbem Opola z XV wieku oraz Kaplicę Piastowską z grobowcem księcia Jana Dobrego. Na szczególną uwagę zasługuje tu cudowny obraz Matki Boskiej Opolskiej otoczony kultem, a w roku 1983 roku ukoronowany przez papieża Jana Pawła II, dziś Świętego. Katedra w Opolu to jedna z ważniejszych atrakcji na Opolszczyźnie.

Katedra Podwyższenia Krzyża Świętego
ul. Katedralna 2, Opole
tel. 77/ 454-25-79
kancelaria@katedra.opole.pl
http://katedraopolska.pl

Kaplica Piastowska
Opole
Opole
uliczki wokół Rynku, z widokiem na katedrę

Opole noclegi

Opole to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134495 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020