Złoty Potok

50°42'10" N
19°25'53" E
Śląskie
2019-04-29 09:57:02
Zdjęcia Złotego Potoku (57)

Złoty Potok to przepięknie usytuowana turystyczna miejscowość położona w województwie śląskim, w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w górnym odcinku doliny Wiercicy, 2 km od Janowa, przy trasie 793. W Złotym Potoku w 1857 roku przebywał kilka miesięcy Zygmunt Krasiński - wybitny polski twórca epoki romantyzmu. Przybył tu do swego ojca Wincentego Krasińskiego, z żoną Elżbietą z Branickich i dziećmi. Zakochał się wielce w tej pięknej krainie, w której nazwał wiele ostańców, stawów i źródeł.Do dzisiaj funkcjonują te nazwy, np. imionami dzieci nazwał najsłynniejsze źródła Elżbiety i Zygmunta, dające początek Wiercicy, jedną z piękniejszych nazw nadał jednemu ze stawów - Sen Nocy Letniej. Niestety wydarzyła się tu wielka tragedia, a mianowicie w tym czasie w Złotym Potoku zmarła jego najmłodsza córeczka - 4-letnia Elżbietka, po czym poeta opuścił to miejsce, wrócił do Paryża i już nigdy nie zawitał w tych stronach.

Zabytki w Złotym Potoku

- Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku - okazały, klasycystyczny pałac stojący w Parku Zabytkowym, obok dworu Krasińskich, nad malowniczym stawem Irydion, w którym odbija swe oblicze. Pałac jest opuszczony i choć jeszcze prezentuje się nieźle, zaczyna pomału popadać w ruinę. Dzieje się tak dlatego, że obecny właściciel - skarb państwa toczy spór o niego ze spadkobiercami po Raczyńskich.

- Dworek Krasińskich w Złotym Potoku, ul. Tadeusza Kościuszki 11 - to właśnie tutaj mieszkał Zygmunt Krasiński z rodziną, od 2008 roku w dworku ma siedzibę Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego.- Osiedle Wały w Złotym Potoku - w Rezerwacie Parkowe, naprzeciwko Pstrągarni, przy  drodze wznosi się popularna Skała z Krzyżem – ostaniec, na którym stanął krzyż żeliwny, na pamiątkę powstańczego zrywu ludności w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Na skale widnieje też herb rodowy Krasińskich, który kazał wykuć Wincenty Krasiński. Zaraz za Skałą z Krzyżem znajdowało się wieki temu warowne grodzisko wczesnośredniowieczne, funkcjonujące od VIII do XII wieku, dziś ledwie ślady ziemne widać w tym miejscu. Było to "Osiedle Wały" - skalny gród otoczony pierścieniem potrójnych wałów z ziemi, drewna i kamieni. Jego mieszkańcy sławili boga Światowita o czterech twarzach.

Atrakcje w Złotym Potoku

Złoty Potok to niezwykłe miejsce pod względem przyrodniczym, wspaniała Dolina Wiercicy z jej źródłami to idealne na weekendowy wypoczynek na łonie natury, z dala od zgiełku miast.

- Rezerwat Parkowe w Złotym Potoku - cenna przyroda jest tutaj chroniona prawnie, ale też świetnie przystosowana do turystyki pieszej oraz rowerowej. Rezerwat Parkowe kryje krystalicznie czyste źródła oraz ciekawe ostańce skalne o niesamowitych kształtach i nazwach, np. Brama Twardowskiego czy Diabelskie Mosty. Park jest też siedliskiem życia ciekawych gatunków flory i fauny. Żyją tu m.in pstrągi i ciekawy wypławek alpejski - relikt epoki lodowcowej. Przy stawie Sen Nocy Letniej stoi zabytkowy Młyn Kołaczew i bije Źródło Spełnionych Marzeń, jeśli skosztujesz jego wody i rzucisz za siebie miejscowym zielonym kamieniem - pomyślane marzenie spełni się

- Święto Pstrąga w Złotym Potoku - słynna plenerowa impreza odbywająca się w sierpniu, podczas której trwa nieustająca degustacja pstrąga - symbolu Złotego Potoku, ale i nalewek. Pstrągi hodowane są, poławiane i przyrządzane w historycznej Pstrągarni Raczyńskich

- Stajnia Wiking - znajduje się naprzeciw zespołu pałacowo-parkowego i oferuje różnorodne przygody i usługi konne, m.in. kuligi i przejażdzki konne po pięknej okolicy

- Jurajskie Lato Filmowe w Złotym Potoku - każdego roku w lipcu na cały weekend do Złotego Potoku tłumnie zjeżdżają się miłośnicy kina na Jurajskie Lato Filmowe. Przez kilka dni trwa ogromny piknik filmowy, na błoniach koło Stawu Amerykan i Hotelu Kmicic rozkłada się wielki telebim i tysiące kinomaniaków, po to by obejrzeć słynne filmy. Projekcjom towarzyszą inne imprezy, spotkania z aktorami, zloty zabytkowych samochodów itp. 

- Staw Amerykan w Złotym Potoku - staw znajduje się pomiędzy Rynkiem z kościołem w Złotym Potoku a Rezerwatem Parkowe, jest to ostatnio bardzo popularne miejsce sezonowej rekreacji, z kąpieliskiem i punktami gastronomicznymi z miejscowym pstrągiem oraz lodami, do tego park linowy i wypożyczalnia rowerów dopełniają całości. Wokół stawu prowadzi urokliwa ścieżka, choć niczym nie wyłożona, da się przejechać wózkiem. Tuż obok znajduje się Hotel Kmicic

Oficjalny portal gminy Janów

Czy wiesz, że?

Podczas II wojny światowej przy Diabelskich Mostach w Złotym Potoku miał miejsce jeden z większych tryumfów wojsk AK. Wpadł tutaj w zasadzkę i został zgładzony Krwawy Julek czyli Julian Schubert – hitlerowski żandarm z Żarek, słynący z ogromnego okrucieństwa.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W Złotym Potoku, przy Diabelskich Mostach w czasie II wojny światowej wojska AK zastawiły udaną zasadzkę i zgładziły Krwawego Julka - Julian Schuberta, hitlerowskiego żandarma z Żarek, który słynął z wielkiego okrucieństwa.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

Brama Twardowskiego w Rezerwacie Parkowe w Złotym potoku uformowała się w przedziwny kształt bramy za sprawą diabelskich mocy. A stało się to wtedy, gdy czarodziej Pan Twardowski na swym ogromnym kogucie uciekał przed samym diabłem. Ten ponoć, aby nie nadrabiać drogi, przebił wielką skałę czyniąc z niej bramę.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

Historyczna Pstrągarnia Raczyńskich w Złotym Potoku to pierwsza hodowla ryb łososiowatych w Europie. Powstała za sprawą Edwarda Raczyńskiego w 1881 roku i zyskała sławę w świecie. To stąd ryby trafiały na stoły na całym kontynencie, stąd też po Europie rozprowadzano ikrę. Pstrąg królewski to niekwestionowany symbol Złotego Potoku!

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W Zlotym Potoku do ochronki prowadzonej przez p.Raczynską, uczęszczal Jan Kiepura. Niedaleko Muzeum Raczyńskich, na terenie parku w Zlotym Potoku jest niewielki obelisk, przypominajacy o śladach Jana Kiepury w tym miejscu. Jest fotka w mojej wycieczce pt. "Zloty Potok-jeszcze w pelnym sloncu".

Ciekawostkę przesłał(a) mokunka

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2013-07-18 16:16:34

Miejsce przepiekne , po prostu magiczne .

2013-01-30 09:58:54

Tak, Złoty Potok jest piekny, ale jako że parę lat nie byliśmy, w tym roku na pewno będę chciała odwiedzić. Ciekawa jestem jak tam pałac, czy dalej marnieje i jakie są plany co do niego.

2013-01-30 09:32:51

Ślicznie tam ;)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: