Diabelskie Mosty w Złotym Potoku

50°40'59" N
19°24'37" W
Śląskie
2017-06-26 14:41:28
333m npm
Normalna
Diabelskie Mosty w Złotym Potoku, Anna Piernikarczyk
Diabelskie Mosty, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Diabelskie Mosty Złoty Potok, Magdalena
Zdjęcia (4)

Diabelskie Mosty to malownicze zgrupowanie skałek leżące w Rezewacie Parkowe w Złotym Potoku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej,niedaleko głównego parkingu. Ostańce zostały tak nazwane przez poetę Zygmunta Krasińskiego, kiedy przebywał w Złotym Potoku.Niebezpieczne Diabelskie Mosty

Wysokie, osiągające 15 m bloki skalne, porozcinane są głębokimi szczeliami. Poprzez szczeliny przerzucone były niegdyś kładki drewniane. Dziś na skałach tych spotkać można wspinaczy, jednak samodzielne penetrowanie tych ostańców bez sprzętu i umiejętności może być bardzo niebezpieczne.

Diabelskie Mosty to typowy przykład ostańców, czyli białych skałek tak charakterystycznych dla Jury, zbudowanych z wapienia skalistego, najbardziej odpornego na wietrzenie.

W pobliżu warto odwiedzić wiele innych atrakcji Rezerwatu Parkowe, m.in. Bramę Twardowskiego, Źródła Elżbiety i Zygmunta, Pstrągarnię Raczyńskich czy Staw Zielony i jego okolice. To wspaniałe miejsce na rodzinną weekendową rekreację.

Diabelskie Mosty
Rezerwat Parkowe, Złoty PotokWidok z ulicy

Czy wiesz, że?

Podczas II wojny światowej przy Diabelskich Mostach w Złotym Potoku miał miejsce jeden z większych tryumfów wojsk AK. Wpadł tutaj w zasadzkę i został zgładzony Krwawy Julek czyli Julian Schubert – hitlerowski żandarm z Żarek, słynący z ogromnego okrucieństwa.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: