Sercem Jasnej Góry w Częstochowie jest Sanktuarium, bardzo licznie odwiedzane przez pielgrzymów z całego świata.
Na plac z Bazyliką Krzyża Świętego i Wniebowzięcia NMP prowadzą 4 bramy: Brama Lubomirskich, Brama MB Królowej Polski, Brama MB Bolesnej i Brama wałowa zwana Jagiellońską. To właśnie wprost z tej ostatniej bramy wychodzimy pod bazylikę zbudowaną z kamienia i cegły, a pochodzącą jeszcze z czasów średniowiecza, bo z XV wieku.
Sklepienia we wnętrzu są bogato zdobione i pokryte stiukami, freskami i polichromiami. Na uwagę z pewnością zasługuje tu barokowy, misternie rzeźbiony ołtarz główny obrazujący Wniebowzięcie NMP.
Przy wejściu do bazyliki znajduje się kaplica Św. Antoniego, ale miejsce, które trzeba tu koniecznie odwiedzić, to położona w głębi po lewej stronie Kaplica Matki Bożej z Cudownym Obrazem Czarnej Madonny, jak nazywana jest Jasnogórska Pani.
Obraz MB z Dzieciątkiem wg tradycji namalował sam Św. Łukasz, na drewnie ze stołu Świętej Rodziny, a w Częstochowie na Jasnej Górze znalazł się za czasów Wadysława Opolczyka, w XIV wieku. Tu słynie cudami od wieków i przyciąga rzesze pielgrzymów, co ma swoje potwierdzenie w mnogości darów wotywnych wiszących na ścianach kaplicy. Obraz skrywa się za srebrną blachą, a odsłaniany jest uroczyście dwa razy w ciągu dnia.
Ponad zakrystią w bazylice mieści się Skarbiec powstały w XVII wieku, który mieści w sobie niezwykłe kosztowności, w tym dary papieskie i królewskie.
Bazylika Krzyża Świętego i Wniebowzięcia NMP
ul. o. A. Kordeckiego 2, Częstochowa
tel. 34/ 365-38-88
http://jci.jasnagora.pl
Zwiedzanie: Sanktuarium można zwiedzać z przewodnikiem codziennie 08.30-17.00, możliwość wyboru wielu języków europejskich
Bilety: grupy polskie do 5 osób - 60 zł, powyżej 5 osób: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł
Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.