Rezerwat Parkowe w Złotym Potoku

50°41'16" N
19°24'47" E
Śląskie
2019-04-29 09:58:18
282m npm
Perełka
Zdjęcia (14)

W 1957 roku w Złotym Potoku powstał piękny Rezerwat Parkowe, chroniący najbardziej malowniczą część doliny Wiercicy z jej źródłami, różnorodnymi formami skalnymi i jaskiniami. W rezerwacie spotkać też można ciekawe gatunki flory i fauny. Rezerwat Parkowe to jedna z ciekawszych atrakcji na Jurze, chętnie odwiedzana przez turystów.Dojście do Rezerwatu Parkowe

Rezerwat znajduje się w południowej części Złotego Potoku, za Stawem Amerykan, można też do niego dojechać od strony Ostrężnika, wtedy po około 1,5 km od Jaskini Ostrężnickiej dojeżdżamy do parkingu przy trasie 793. Drewniany słup z tabliczkami na parkingu kieruje do najciekawszych obiektów rezerwatu wraz z podaniem odległości.

Atrakcje w Rezerwacie Parkowe

Tuż przed parkingiem, po prawej stronie drogi wznoszą się potężne ostańce zwane Diabelskie Mosty, przy których powstały drewniane schody ułatwiające wejście na strome i śliskie zbocze.

Na zachód od parkingu (należy skręcić w drogę na Siedlec z Pustynią Siedlecką i Kamieniołomem Warszawskim), sterczy charakterystyczna, piękna grupa skał zwana Bramą Twardowskiego o specyficznym kształcie. Nie sposób do niej nie trafić, gdyż na jej wysokości stanęła przy drodze tablica informacyjna.Za parkingiem (przy trasie 973, podążając dalej w kierunku Złotego Potoku) znajdują się Źródła Zygmunta - duże wywierzysko, wypływające z 10 szczelin. Dzięki dobrej jakości wody oraz niskiej temperaturze w wodach źródlanych zachowała się specyficzna fauna. Nieopodal Źródła Zygmunta znajduje się źródełko nazwane przez poetę Krasińskiego Źródłem Elżbiety na cześć przedwcześnie zmarłej tu córki.

Pstrągarnia w Złotym Potoku

Nieco poniżej źródeł, za rozlewiskami, założona jest historyczna pstrągarnia. Naprzeciw pstrągarni zobaczymy Skałę z Krzyżem, Skałę z Matką Bożą oraz ślady dużego grodziska zwanego Osiedle Wały.

W centrum rezerwatu znajduje się system stawów zaporowych, z których najbardziej efektowny i najłatwiej dostępny jest Staw Zielony - nazwa pochodzi od barwy spowodowanej licznie żyjącymi tu glonami i sinicami. Na tafli stawu, nazywanego również Sen Nocy Letniej, połyskują efektowne grzybienie białe i grążele żółte. Ponadto staw jest ostoją ptactwa wodnego i płazów.

Koło stawu stoi zabytkowy Młyn Kołaczew z XIX wieku (inny młyn działał tu już w XV wieku) - jeden z najstarszych młynów Złotego Potoku, z zachowanym mechanizmem wodnym - turbiną Peltona, obecnie napędzany energią elektryczną. Blisko stąd do Źródła Spełnionych Marzeń oraz Groty Niedźwiedziej, w której kręcono kadry filmu "Przyjaciel wesołego diabła", a dawniej znaleziono kości niedźwiedzia jaskiniowego, nosorożca włochatego, mamuta, renifera, wilka i żubra.

Rezerwat Parkowe to świetne miejsce na Jurze na fascynującą, całodniową pieszą wycieczkę na łonie przyrody dla całej rodziny, zwieńczoną wizytą w zabytkowym parku z pałacem Raczyńskich i Dworkiem Krasińskich w Złotym Potoku.

Rezerwat Parkowe
ul. Kościuszki, Złoty Potok

Czy wiesz, że?

W  lasach, które znajdują się na terenie Rezerwatu Parkowe w Złotym Potoku w 1942-1945 walczył oddział AK. O tym fakcie może przypominać  pomnik, który jest wykonany z bryły ostańca - ma wbudowaną tablicę pamiątkową, by każdy kto przybędzie na te tereny wiedział o tej historii. 

Ciekawostkę przesłał(a) Karolina

Brama Twardowskiego w Rezerwacie Parkowe w Złotym potoku uformowała się w przedziwny kształt bramy za sprawą diabelskich mocy. A stało się to wtedy, gdy czarodziej Pan Twardowski na swym ogromnym kogucie uciekał przed samym diabłem. Ten ponoć, aby nie nadrabiać drogi, przebił wielką skałę czyniąc z niej bramę.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

Historyczna Pstrągarnia Raczyńskich w Złotym Potoku to pierwsza hodowla ryb łososiowatych w Europie. Powstała za sprawą Edwarda Raczyńskiego w 1881 roku i zyskała sławę w świecie. To stąd ryby trafiały na stoły na całym kontynencie, stąd też po Europie rozprowadzano ikrę. Pstrąg królewski to niekwestionowany symbol Złotego Potoku!

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2013-03-31 19:56:38

To moje najbliższe miejsca na wypady w teren....do tego dokładam jeszcze Ostrężnik i mam zapewniony cały dzień  poza domem.Okolice piękne,warto tu przyjechać i pooddychać świeżym powietrzem :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: