Pustynia Siedlecka na Jurze
Nie każdy wie, że na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zobaczyć można aż dwie pustynie. Jedna to Pustynia Błędowska, znana dość dobrze nawet uczniom, bo pojawia się w podręcznikach. Druga natomiast to znacznie mniej popularna Pustynia Siedlecka. Nie jest bardzo duża, za to bardzo fajna i zaciszna. Znajduje się w miejscowości Siedlec, koło Złotego Potoku, kilka km od słynnej Bramy Twardowskiego. Otwarte piaski rozciągają się tu na obszarze około 25 ha, na obrzeżach w latach 60. XX wieku zasadzono tu sosnę, jest też roślinność szuwarowa, no i typowo pustynna.
Jak powstała Pustynia Siedlecka?
Zadziałały tutaj dwie siły, zarówno ludzka ręka, jak i wiatr. Bo choć jest to dawne wyrobisko piasku, to spokojnie można ten obszar nazwać również pustynią z racji zachowanych odsłonięć czwartorzędowych utworów piaszczystych. To pozostałość dawnego, ciepłego morza, które zalewało te tereny w okresie górnej jury. Wydmy wznoszą się tu na wysokość 30 metrów, wspiąć się na nie brodząc w piasku wcale nie jest tak łatwo, ale to świetne uczucie znaleźć się na szczycie wydmy, polecam 🙂 I widoki stąd też roztaczają się bardzo ładne i nietypowe.
A jeśli wierzyć legendzie, Pustynia Siedlecka powstała, gdy diabeł gonił czarnoksiężnika Twardowskiego. Nad Siedlcem był tak blisko niego, że otwarł przed nim nim bramy piekielne. Ogień wypalił ziemię i odsłonił piaski. Odtąd to miejsce bywa nazywane Piekłem.
Obecnie na Pustyni Siedleckiej gmina Janów organizuje ciekawą imprezę - Pustynny Piknik. Dla miłośników quadów Pustynia stanowi nie lada gratkę, bowiem można tu jeździć do woli, ślady czego widoczne są na piasku. Ćwiczył też na Pustyni Siedleckiej przed Dakarem sam Adam Małysz, i inni rajdowi kierowcy 🙂
Ponoć można tu doświadczyć zjawiska fatamorgany, nie wiem, nie przeżyłam, ale w upale zdobywając wysoką na kilkadziesiąt metrów wydmę usypaną z jaśniutkiego piachu, można się tu poczuć unikatowo. W pobliżu odwiedzić warto też Kamieniołom Warszawski z najbielszym wapieniem w Polsce!
Jaskinia Na Dupce
Niedaleko pustyni, za schroniskiem młodzieżowym, znajdziesz jaskinię o wymownej nazwie Jaskinia Na Dupce. Skąd taka dziwna nazwa? W języku staropolskim dupką określano po prostu dziurę w ziemi. Tak więc na Jurze dużo dupek znajdziemy 🙂 Do tej jaskini prowadzi duży otwór wśród bukowej kępy. Grota ma rozwinięcie poziome i jest bezpieczna. Można ją zwiedzać na stojąco. Jeśli chcesz do niej zajrzeć, pamiętaj, by wziąć ze sobą oświetlenie. To w komórce średnio się sprawdza w jaskiniach, jedynie żeby dotrzec do wyjścia, ale niewiele pozwala zobaczyć wokół.
Zobacz też nasz film o Złotej Jurze z Pustynią Siedlecką
Informacje praktyczne
Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny w lesie
Pustynia jest niedostępna dla wózków
Pustynia jest dostępna dla psów
Pustynia Siedlecka
ul. Częstochowska, Siedlec
Z drogi prowadzi tu drogowskaz
Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Rezerwat Parkowe w Złotym Potoku, odległość: 4.4 km
- Staw Amerykan w Złotym Potoku, odległość: 5.4 km
- Biakło w Olsztynie, odległość: 7.1 km
- Zamek w Olsztynie, odległość: 7.8 km
- Stary Młyn - Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach, odległość: 8.2 km
- Zamek Bobolice, odległość: 13.8 km
- Alpakarnia Poczesna, odległość: 13.9 km
- Jasna Góra, odległość: 21.9 km
- Sanktuarium na Jasnej Górze, odległość: 21.9 km
- Okiennik Wielki na Jurze, odległość: 23 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!