Pustynia Siedlecka

Pustynia Siedlecka na Jurze

(4.5 głosów: 15)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Jedna z dwóch pustyni na Jurze

Nie każdy wie, że na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zobaczyć można aż dwie pustynie. Jedna to Pustynia Błędowska, znana dość dobrze nawet uczniom, bo pojawia się w podręcznikach. Druga natomiast to znacznie mniej popularna Pustynia Siedlecka. Nie jest bardzo duża, za to bardzo fajna i zaciszna. Znajduje się w miejscowości Siedlec, koło Złotego Potoku, kilka km od słynnej Bramy Twardowskiego.

Otwarte piaski rozciągają się tu na obszarze około 25 ha, na obrzeżach w latach 60. XX wieku zasadzono tu sosnę, jest też roślinność szuwarowa, no i typowo pustynna. Piaski na Pustyni Siedleckiej to pozostałość morskiego dna z okresu górnej jury. W XX wieku działała tu piaskownia.

Pustynia Siedlecka
Pustynia Siedlecka


Obecnie na Pustyni Siedleckiej gmina Janów organizuje ciekawą imprezę - Pustynny Piknik. Dla miłośników quadów Pustynia stanowi nie lada gratkę, bowiem można tu jeździć do woli, ślady czego widoczne są na piasku.

Ćwiczył też na Pustyni Siedleckiej przed Dakarem sam Adam Małysz, i inni rajdowi kierowcy 🙂Ponoć można tu doświadczyć zjawiska fatamorgany, nie wiem, nie przeżyłam, ale w upale zdobywając wysoką na kilkadziesiąt metrów wydmę usypaną z jaśniutkiego piachu, można się tu poczuć unikatowo. W pobliżu odwiedzić warto też Kamieniołom Warszawski z najbielszym wapieniem w Polsce!

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny w lesie

Adres

Pustynia Siedlecka
ul. Częstochowska, Siedlec
Z drogi prowadzi drogowskaz

GPS: 50°42'4N, 19°21'16E

Pustynia Siedlecka na Jurze na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Jury Krakowsko Częstochowskiej wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Złoty Potok noclegi

Złoty Potok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Pustynia Siedlecka
Pustynia Siedlecka na Jurze
Pustynia Siedlecka
Pustynia Siedlecka
Pustynia Siedlecka
50°42'4N, 19°21'16E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Pustynia Siedlecka na Jurze na blogu

Złota Jura - cudne miejsce, które niejedno ma imię

Czy znacie taką piękną jesienną Jurę?
Nam właśnie takie cudne oblicze ukazała. A teraz staramy się z całych sił jak najlepiej oddać to piękno i Wam je pokazać. Jurajskie warownie, przysiadłe na wzgórzach niczym orle gniazda, fantastyczne ostańce tworzące nieziemskie pejzaże, a przy okazji wykorzystywane przez wspinaczy, również słynnych polskich himalaistów, którzy często tutaj stawiali swe pierwsze kroki wspinaczkowe. 

Z tego Jura słynie najbardziej, ale my zaproponujemy Wam jeszcze dodatkowo atrakcje niecodzienne i unikalne, mało znane, jak Pustynia Siedlecka - mniej popularna siostra Pustyni Błędowskiej, Wystawa Skamieniałości z wielkimi amonitami, Zalew Tasarki tworzony przez malownicze turkusowe oczko wodne czy Wehikuł Czasu przenoszący magicznie do czasów średniowiecza. Nasze dziewczyny były zachwycone. Dajcie się zachwycić i Wy! Wpis powstał w ramach Mistrzostw Blogerów, tak więc prosimy Was gorąco o wsparcie i komentarze, samego Wpisu, jak i Postów na Facebooku oraz Instagramie! Z góry ślicznie dziękujemy 🙂

29 październik 2021 13:53

Złoty Potok - śladami Zygmunta Krasińskiego

Dzisiaj chcę Was zaprosić na drugą odsłonę naszego projektu Jurajskie Szlaki Jesienne. A w niej wspaniały Złoty Potok nazywany perłą północnej części Jury. Nic dziwnego, bo sam poeta Zygmunt Krasiński zakochał się w tym miejscu!

Podążaliśmy wczoraj jego śladami, a o naszych wrażeniach z tych wojaży przeczytasz w najnowszej relacji 🙂 Zapraszamy również do obejrzenia naszego filmu ze Złotego Potoku! Jak zawsze prosimy o łapki w górę i subskrypcje 🙂

17 wrzesień 2020 14:01
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021