Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Pustynia Siedlecka na Jurze

Pustynia Siedlecka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Nie każdy wie, że na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zobaczyć można aż dwie pustynie. Jedna to Pustynia Błędowska, znana dość dobrze nawet uczniom, bo pojawia się w podręcznikach. Druga natomiast to znacznie mniej popularna Pustynia Siedlecka. Nie jest bardzo duża, za to bardzo fajna i zaciszna. Znajduje się w miejscowości Siedlec, koło Złotego Potoku, kilka km od słynnej Bramy Twardowskiego. Otwarte piaski rozciągają się tu na obszarze około 25 ha, na obrzeżach w latach 60. XX wieku zasadzono tu sosnę, jest też roślinność szuwarowa, no i typowo pustynna. 

Pustynia Siedlecka
Pustynia Siedlecka

Jak powstała Pustynia Siedlecka?

Zadziałały tutaj dwie siły, zarówno ludzka ręka, jak i wiatr. Bo choć jest to dawne wyrobisko piasku, to spokojnie można ten obszar nazwać również pustynią z racji zachowanych odsłonięć czwartorzędowych utworów piaszczystych. To pozostałość dawnego, ciepłego morza, które zalewało te tereny w okresie górnej jury. Wydmy wznoszą się tu na wysokość 30 metrów, wspiąć się na nie brodząc w piasku wcale nie jest tak łatwo, ale to świetne uczucie znaleźć się na szczycie wydmy, polecam 🙂 I widoki stąd też roztaczają się bardzo ładne i nietypowe.

A jeśli wierzyć legendzie, Pustynia Siedlecka powstała, gdy diabeł gonił czarnoksiężnika Twardowskiego. Nad Siedlcem był tak blisko niego, że otwarł przed nim nim bramy piekielne. Ogień wypalił ziemię i odsłonił piaski. Odtąd to miejsce bywa nazywane Piekłem.

Pustynia Siedlecka
Pustynia Siedlecka

Obecnie na Pustyni Siedleckiej gmina Janów organizuje ciekawą imprezę - Pustynny Piknik. Dla miłośników quadów Pustynia stanowi nie lada gratkę, bowiem można tu jeździć do woli, ślady czego widoczne są na piasku. Ćwiczył też na Pustyni Siedleckiej przed Dakarem sam Adam Małysz, i inni rajdowi kierowcy 🙂

Pustynia Siedlecka
Pustynia Siedlecka
Pustynia Siedlecka
Pustynia Siedlecka

Ponoć można tu doświadczyć zjawiska fatamorgany, nie wiem, nie przeżyłam, ale w upale zdobywając wysoką na kilkadziesiąt metrów wydmę usypaną z jaśniutkiego piachu, można się tu poczuć unikatowo. W pobliżu odwiedzić warto też Kamieniołom Warszawski z najbielszym wapieniem w Polsce!

Pustynia Siedlecka
Pustynia Siedlecka
Pustynia Siedlecka
Pustynia Siedlecka

Jaskinia Na Dupce

Niedaleko pustyni, za schroniskiem młodzieżowym, znajdziesz jaskinię o wymownej nazwie Jaskinia Na Dupce. Skąd taka dziwna nazwa? W języku staropolskim dupką określano po prostu dziurę w ziemi. Tak więc na Jurze dużo dupek znajdziemy 🙂 Do tej jaskini prowadzi duży otwór wśród bukowej kępy. Grota ma rozwinięcie poziome i jest bezpieczna. Można ją zwiedzać na stojąco. Jeśli chcesz do niej zajrzeć, pamiętaj, by wziąć ze sobą oświetlenie. To w komórce średnio się sprawdza w jaskiniach, jedynie żeby dotrzec do wyjścia, ale niewiele pozwala zobaczyć wokół.

Zobacz też nasz film o Złotej Jurze z Pustynią Siedlecką

Informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny w lesie
Pustynia jest niedostępna dla wózków
Pustynia jest dostępna dla psów

Pustynia Siedlecka
ul. Częstochowska, Siedlec
Z drogi prowadzi tu drogowskaz

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Pustynia Siedlecka
Pustynia Siedlecka
Pustynia Siedlecka
Pustynia Siedlecka
Pustynia Siedlecka
Pustynia Siedlecka
Pustynia Siedlecka na Jurze
Pustynia Siedlecka
(4.5 głosów: 15)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 15)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Lubimy tą pustynię, bo tutaj nie ma tylu turystów, jak na Pustyni Błędowskiej. Zdarza się, że jesteśmy tu sami.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024