Jaskinia Głęboka na Jurze. Zwiedzanie, parking i dojście do jaskini
Jaskinia Głęboka znajduje się w Podlesicach na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, około 2 km od Kroczyc. Jest to cudowny obszar rezerwatu przyrody Góra Zborów, z niesamowitymi widokami. Aby zwiedzać jaskinię, najlepiej zatrzymać samochód na dużym parkingu Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury. W budynku Centrum kupuje się bilety i zaczyna zwiedzanie.
Zwiedzanie Jaskini Głębokiej na Jurze
Jaskinia Głęboka w sezonie turystycznym udostępniona jest dla turystów, zwykle od kwietnia do października. Ma ona jedno wejście, którym się wchodzi i wychodzi podczas zwiedzania. Długość całej trasy turystycznej wynosi 190 m, a różnica poziomów to około 20 metrów. Zwiedzanie jaskini odbywa się tylko z przewodnikiem, na oświetlonej trasie turystycznej. Im głębiej, tym ciekawiej. Pamiętaj, że jest tu przez cały rok tylko 7 stopni Celsjusza, zawsze wysoka wilgotność i błoto pod nogami. Warto ubrać się stosownie.
Jaskinia Głęboka w świetle UV
A czy wiecie, że podczas Juromanii 2024 po raz pierwszy odbyło się zwiedzanie z latarkami UV. Pojechaliśmy na to wydarzenie, żeby się przekonać, jak to będzie wyglądało. Efekt był zaskakujący. Podziemia w tym świetle wyglądają fantastycznie, bardzo kolorowo, wręcz bajkowo. Uwypuklają się wówczas nacieki. Im czystszy kalcyt je buduje, tym bardziej się uwidaczniają. Bardzo ciekawe przeżycie i zupełnie nowe doświadczenie. Światło UV ma na stałe towarzyszyć zwiedzaniu tej jaskini.
Nietoperze w Jaskini Głębokiej
W Jaskini Głębokiej można zobaczyć nietoperze. Przebywają tutaj w ciągu dnia, od wiosny do jesieni i hibernują przez całą zimę. Dlatego pod koniec października jaskinię się zamyka na czas zimy, aby te małe ssaki mogły spokojnie udać się na długi odpoczynek. W Polsce notuje się ponad 20 gatunków nietoperzy, zaś Jaskinię Głęboką zamieszkuje 7 z nich. Dominuje zwykle podkowiec mały, z charakterystycznie ułożonymi skrzydełkami do snu, okalającymi niewielkie ciałko, poza nogami, przyczepionymi do stropu jaskini.
W lutym 2020 roku naliczono tutaj 150 nietoperzy, co wydaje się może nie tak mało, jednak ta liczba jest mniejsza, niż w poprzednich latach. To głównie za sprawą wszędobylskiej chemii, która, podobnie jak w przypadku pszczół, przyczynia się do wymierania nietoperzy. Również ludzie nie darzą wielkim uczuciem tych uroczych, małych stworzeń. A to błąd, ponieważ nietoperze żywią się głównie komarami i zjadają ich ogromne ilości. Choćby z tego powodu powinniśmy być im bardzo przychylni !
Szata naciekowa Jaskini Głębokiej
W Jaskini Głębokiej, podobnie, jak innych wapiennych jaskiniach jurajskich, zachodzą procesy krasowe. Polegają one na budowaniu nacieków: stalaktytów, stalagmitów, polew i innych form krasowych. Zbudowane są one z czystego kalcytu, który na tym terenie był dawniej eksploatowany przez szpatowców, czyli górników wydobywających ten kalcyt (szpat) w celach zarobkowych. Głównie sprzedawano go do hut do produkcji szkła.
W ten sposób zniszczono wiele pięknych nacieków w jurajskich jaskiniach. Tak np. stało się z Jaskinią Głęboką czy Jaskinią Olsztyńską w Sokolich Górach w Olsztynie. Ta druga w XIX wieku uchodziła za najpiękniejszą jaskinię w Polsce!
Również i obecnie turyści, a raczej pseudoturyści, urywają nacieki, za plecami przewodników albo w otwartych jaskiniach. To bezmyślna dewastacja, a trzeba mieć świadomość, że takie nacieki przyrastają bardzo wolno, 1 mm na 100 lat!
Parking i dojście do Jaskini Głębokiej
Jaskinia leży w masywie Kruczych Skał w Skałach Kroczyckich, niedaleko parkingu Centrum Dziedzictwa, około 1 km na zachód od zabudowań Podlesic. Do otworu wejściowego jaskini prowadzą z parkingu czerwone znaki ścieżki przyrodniczej "Góra Zborów - człowiek i przyroda". Po drodze, za drewnianą bramą, obejrzeć można Lapidarium, czyli wystawę typowych skał z obszaru Jury.
Centrum Dziedzictwa Jury
Niedaleko Jaskini warto zajrzeć do środka budynku Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach. Na piętrze zobaczysz wystawę skamieniałości i minerałów, nie tylko z Jury, ale i innych ciekawych zakątków z całego świata.
Grupy zorganizowane przeżyją tu bardzo ciekawe lekcje w terenie, z dziedziny geografii, geologii, biologii czy świata pszczół. Te tematy nie mają tutaj tajemnic i na pewno przekonają niejednego ucznia, jak ciekawa może być nauka, gdy wyjdzie się poza mury szkolne.
Juromania w Podlesicach i Jaskini Głębokiej
Każdego roku, w połowie września, kiedy na całej Jurze odbywa się Juromania, wielkie święto Jury, do zabawy zapraszają również Podlesice. Na miejscu czekają ciekawostki dla dzieci i dorosłych, smaczne, lokalne jadło od Pań z koło gospodyń wiejskich, a także spacery z przewodnikiem po Jaskini Głębokiej.
Informacje praktyczne
Jaskinia Głęboka
Podlesice 83, Kroczyce
Aktualne godziny zwiedzania i cennik biletów: www.podlesice.org.pl
Parking: bezpłatny przy Centrum
Wejście do jaskini o pełnych godzinach, minimalna ilość zwiedzających - 5 osób
Najlepiej umówić się telefonicznie lub mailowo: biuro@podlesice.org.pl
Wilgotność powyżej 95 %, temp. około 7 stopni Celsjusza
Trasa jest oświetlona elektrycznie, nie wymaga żadnego sprzętu
Kaski dostaje się w centrum
Trasa niedostępna dla wózków i osób niepełnosprawnych
Zalecane sportowe obuwie, nierówny teren, możliwe kałuże
Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Zamek Bobolice, odległość: 4.8 km
- Okiennik Wielki na Jurze, odległość: 5.7 km
- Stary Młyn - Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach, odległość: 12.2 km
- Zamek Ogrodzieniec, odległość: 13.7 km
- Szlak Orlich Gniazd, odległość: 13.7 km
- Rezerwat Parkowe w Złotym Potoku, odległość: 14.8 km
- Zamek Pilcza w Smoleniu, odległość: 18.6 km
- Biakło w Olsztynie, odległość: 25.4 km
- Zamek w Olsztynie, odległość: 26.2 km
- Pustynia Błędowska, odległość: 26.7 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!