Okiennik Wielki na Jurze. Dawna jaskinia i symbol Jury

Aktualizacja: 2024-06-21
Okiennik Wielki
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Okiennik Wielki to najpopularniejszy ostaniec na Jurze w jej śląskiej części. Znajduje się praktycznie na granicy wsi Piaseczno i Skarżyce, administracyjnie w Piasecznie, na terenie gminy Kroczyce, niedaleko Morska

Okiennik Wielki zwany Skarżyckim to dawna jaskinia

Ten niezwykle okazały i piękny, a przy tym popularny ostaniec zwany jest też Okiennikiem Dużym lub Skarżyckim. A czemu okiennik? Gdy go zobaczycie, od razu zorientujecie się, skąd wzięła się nazwa. Charakterystyczną cechą jest tutaj olbrzymi, 7 metrowy otwór o średnicy 5 metrów, znajdujący się na jego szczycie. To swoiste okno to dawna jaskinia i schronienie ludzi pierwotnych w czasach tak odległych, że trudno sobie to wyobrazić. Swój obecny kształt zawdzięcza wietrzeniu skał, które spowodowało, że do dzisiejszych czasów przetrwały tylko najtwardsze jego fragmenty. To jeden z symboli Jury, a na pewno części śląskiej!

Okiennik Wielki
Okiennik Wielki
Okiennik Wielki
Okiennik Wielki

Ślady praczłowieka w Okienniku Wielkim

W najwyższym punkcie ostaniec ma 50 metrów wysokości. Na dole skała jest stroma i gładka, a ku górze robi się skrasowiała. Okiennik Wielki już 100 tys. lat temu czyli w okresie środkowego paleolitu gościł człowieka pierwotnego. Ślady bytowania tu człowieka to m.in. wgłębienia w oknie po belkach, pochodzących z XI-wiecznej warowni. Historycy spierają się o to, czy naprawdę istniał tu zamek. Badania wiążą go ze zbójcami i pobliskim zamkiem "Bąkowiec"

Zbójnik Malarski w Okienniku Wielkim

Zbójnikiem w tych stronach miał być niejaki Malarski, który łupił bogatych i wspomagał biednych, nie zabijając przy tym nikogo. Mieszkaniem zbójników była najpewniej jaskinia znajdująca się poniżej okna, długa na 9 m. Daje ona dość obszerne schronienie, jasne i suche, ale wietrzne z racji istnienia dwóch otworów. Za to obronne to miejsce jest doskonale.

Okiennik Wielki
Okiennik Wielki

Badania archeologiczne 

Okiennik Wielki był wielokrotnie badany przez archeologów. Odnajdywano tu węgiel drzewny, skorupy naczyń glinianych oraz kości zwierząt, a nawet pozostałości garnków i wyrobów żelaznych pochodzących ze średniowiecza. W 1921 roku znaleziono tu narzędzia krzemienne, które ofiarowano Muzeum Archeologii PAN.

Okiennik Wielki
Okiennik Wielki

Wspinaczka na Okienniku

Dziś cały ten masyw robi piorunujące wrażenie swym cudnym kształtem i ogromem. Przyciąga turystów i wspinaczy, ponieważ Okiennik Wielki to jeden z ciekawszych obiektów wspinaczkowych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, poprowadzono tu wiele tras, chętnie wykorzystywanych przez miłośników wspinaczki. Najtrudniejszą tu trasę wspinaczkową nazwaną "Super Akcje" o wysokiej trudności oznaczonej VI.6. Kto się wspina, ten wie, że to spore wyzwanie! Dla zwykłych zjadaczy chleba, jakimi my jesteśmy, Okiennik Wielki po prostu pięknie prezentuje się w tej jurajskiej scenerii. Można co prawda podejść pod okno ścieżką od tyłu, ale to raczej nie z dziećmi. Ścieżka bezpieczna jest do poziomu dolnego okna, ale wyżej już trzeba zachować dużą ostrożność.

Okiennik Wielki
Okiennik Wielki

Juromania na Okienniku Wielkim

Każdego roku we wrześniu, podczas wielkiego święta o nazwie Juromania, organizowana jest tutaj impreza, w czasie której każdy może zakosztować zjazdu z otworu skały pod okiem fachowców, z pełnym zabezpieczeniem w postaci lin i uprzęży.

Okiennik Wielki, Juromania
Okiennik Wielki, Juromania
Okiennik Wielki, Juromania
Okiennik Wielki, Juromania
Okiennik Wielki, Juromania
Okiennik Wielki, Juromania
Okiennik Wielki, Juromania
Okiennik Wielki, Juromania
Okiennik Wielki, Juromania
Okiennik Wielki, Juromania

Zobacz nasz film o Jurze również z Okiennikiem Wielkim

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny, przy ulicy Okiennik, skąd blisko już jest pod ostaniec
Dogodny teren spacerowy, dostępny dla psów, ścieżka wokół ostańca jest utwardzona, w dni suche może być dostępna dla wózków na pompowanych kołach, przy ostańcu czeka ławka
 

Okiennik Wielki
ul. Okiennik, Piaseczno, gmina Kroczyce
czerwony Szlak Orlich Gniazd

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Okiennik Wielki
Okiennik Wielki
Okiennik Wielki
Okiennik WielkOkiennik Wielkii
Okiennik Wielki, Juromania
(4.6 głosów: 53)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 53)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Piękne miejsce, nawet jeśli nie interesuje Cię wspinaczka, to i tak jest to ładny teren spacerowy i można podejść na wysokość niższego okna, skąd jest piękny widok na okolicę 🙂
Avatar użytkownika EmiZtg
EmiZtg

Ładny, ale w okolicy co roku pełno kleszczy 😢. Zawsze stamtąd wracam z pasażerem na gapę.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024