Okiennik Wielki na Jurze. Dawna jaskinia i symbol Jury
Okiennik Wielki to najpopularniejszy ostaniec na Jurze w jej śląskiej części. Znajduje się praktycznie na granicy wsi Piaseczno i Skarżyce, administracyjnie w Piasecznie, na terenie gminy Kroczyce, niedaleko Morska.
Okiennik Wielki zwany Skarżyckim to dawna jaskinia
Ten niezwykle okazały i piękny, a przy tym popularny ostaniec zwany jest też Okiennikiem Dużym lub Skarżyckim. A czemu okiennik? Gdy go zobaczycie, od razu zorientujecie się, skąd wzięła się nazwa. Charakterystyczną cechą jest tutaj olbrzymi, 7 metrowy otwór o średnicy 5 metrów, znajdujący się na jego szczycie. To swoiste okno to dawna jaskinia i schronienie ludzi pierwotnych w czasach tak odległych, że trudno sobie to wyobrazić. Swój obecny kształt zawdzięcza wietrzeniu skał, które spowodowało, że do dzisiejszych czasów przetrwały tylko najtwardsze jego fragmenty. To jeden z symboli Jury, a na pewno części śląskiej!
Ślady praczłowieka w Okienniku Wielkim
W najwyższym punkcie ostaniec ma 50 metrów wysokości. Na dole skała jest stroma i gładka, a ku górze robi się skrasowiała. Okiennik Wielki już 100 tys. lat temu czyli w okresie środkowego paleolitu gościł człowieka pierwotnego. Ślady bytowania tu człowieka to m.in. wgłębienia w oknie po belkach, pochodzących z XI-wiecznej warowni. Historycy spierają się o to, czy naprawdę istniał tu zamek. Badania wiążą go ze zbójcami i pobliskim zamkiem "Bąkowiec".
Zbójnik Malarski w Okienniku Wielkim
Zbójnikiem w tych stronach miał być niejaki Malarski, który łupił bogatych i wspomagał biednych, nie zabijając przy tym nikogo. Mieszkaniem zbójników była najpewniej jaskinia znajdująca się poniżej okna, długa na 9 m. Daje ona dość obszerne schronienie, jasne i suche, ale wietrzne z racji istnienia dwóch otworów. Za to obronne to miejsce jest doskonale.
Badania archeologiczne
Okiennik Wielki był wielokrotnie badany przez archeologów. Odnajdywano tu węgiel drzewny, skorupy naczyń glinianych oraz kości zwierząt, a nawet pozostałości garnków i wyrobów żelaznych pochodzących ze średniowiecza. W 1921 roku znaleziono tu narzędzia krzemienne, które ofiarowano Muzeum Archeologii PAN.
Wspinaczka na Okienniku
Dziś cały ten masyw robi piorunujące wrażenie swym cudnym kształtem i ogromem. Przyciąga turystów i wspinaczy, ponieważ Okiennik Wielki to jeden z ciekawszych obiektów wspinaczkowych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, poprowadzono tu wiele tras, chętnie wykorzystywanych przez miłośników wspinaczki. Najtrudniejszą tu trasę wspinaczkową nazwaną "Super Akcje" o wysokiej trudności oznaczonej VI.6. Kto się wspina, ten wie, że to spore wyzwanie! Dla zwykłych zjadaczy chleba, jakimi my jesteśmy, Okiennik Wielki po prostu pięknie prezentuje się w tej jurajskiej scenerii. Można co prawda podejść pod okno ścieżką od tyłu, ale to raczej nie z dziećmi. Ścieżka bezpieczna jest do poziomu dolnego okna, ale wyżej już trzeba zachować dużą ostrożność.
Juromania na Okienniku Wielkim
Każdego roku we wrześniu, podczas wielkiego święta o nazwie Juromania, organizowana jest tutaj impreza, w czasie której każdy może zakosztować zjazdu z otworu skały pod okiem fachowców, z pełnym zabezpieczeniem w postaci lin i uprzęży.
Zobacz nasz film o Jurze również z Okiennikiem Wielkim
Informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny, przy ulicy Okiennik, skąd blisko już jest pod ostaniec
Dogodny teren spacerowy, dostępny dla psów, ścieżka wokół ostańca jest utwardzona, w dni suche może być dostępna dla wózków na pompowanych kołach, przy ostańcu czeka ławka
Okiennik Wielki
ul. Okiennik, Piaseczno, gmina Kroczyce
czerwony Szlak Orlich Gniazd
Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Zamek Ogrodzieniec, odległość: 8.1 km
- Szlak Orlich Gniazd, odległość: 8.1 km
- Zamek Bobolice, odległość: 10.1 km
- Zamek Pilcza w Smoleniu, odległość: 14.4 km
- Stary Młyn - Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach, odległość: 15.7 km
- Rezerwat Parkowe w Złotym Potoku, odległość: 19.8 km
- Pstrągarnia w Złotym Potoku, odległość: 20 km
- Pustynia Błędowska, odległość: 20.9 km
- Zamek Rabsztyn, odległość: 25.4 km
- Biakło w Olsztynie, odległość: 29.7 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!