Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Olsztyn na Jurze. Najlepsze atrakcje!

Aktualizacja: 2024-01-12
Olsztyn Jurajski
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Olsztyn koło Częstochowy nazywany też Olsztynem Jurajskim to bardzo popularna, a przy tym przepiękna miejscowość jurajska. Od 2022 roku znów jest miastem. Leży w województwie śląskim, 12 km na południowy wschód od Częstochowy, w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Uwielbiamy Olsztyn, bo jest bardzo atrakcyjny i rodzinny. Oferuje mnóstwo fajnych aktywności. Poza ruinami zamku, jest tutaj tyle ścieżek leśnych i skałkowych, że można tu spędzić nawet kilka dni na ich schodzeniu. No i Jurajski Giewont czyli Góra Biakło, wznosi się właśnie w Olsztynie. Widok tego ostańca zachwyca niezmiennie o każdej porze dnia i roku. Do złudzenia przypomina Giewont z Tatr!

Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Atrakcje w Olsztynie Jurajskim

Olsztyn jurajski, choć niewielki, jest bardzo ciekawy dla turystów ze względu na nagromadzone tu różnorodne atrakcje. Średniowieczne ruiny zamku górujące ponad miejscowością, jaskinie łatwe i te bardzo niebezpieczne, skałki umożliwiające wspinaczkę, paralotniarstwo, ścieżki leśne zachęcające do przechadzek. Wszędzie można tu trafić podążając oznakowanymi szlakami turystycznymi, pieszymi, rowerowymi, konnymi oraz trasą Nordic Walking. 

Od 2007 roku Olsztyn co rusz zadziwia jakąś nowinką. Stanął tutaj zabytkowy drewniany Spichlerz przeniesiony z Borowna, 7-metrowy Anioł Stróż z drewna lipowego autorstwa Jana Wewióra, witający turystów, powstały nowe szlaki turystyczne i tablice informacyjne, a w 2012 roku zrewitalizowano Rynek, który stał się obecnie znacznie ciekawszy. Do tego Olsztyn jest świetnie oznakowany. Poznaj najlepsze atrakcje Olsztyna Jurajskiego! Jeśli interesuje Cię jeszcze bardziej dokładny opis konkretnej atrakcji, kliknij w niebieską, podlinkowaną nazwę atrakcji. Pod tekstem znajdziesz mapę z zaznaczonymi na niej atrakcjami okolicy!

Spichlerz w Olsztynie
Spichlerz w Olsztynie
Góra Biakło Jurajski Giewont
Góra Biakło Jurajski Giewont

Zamek w Olsztynie

Ponad miejscowością, na jurajskim wapiennym wzgórzu wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku, który wybudował w XIV wieku król Kazimierz Wielki. Do ruin prowadzi z rynku ulica Zamkowa - swoisty deptak z kramami i knajpkami. Warownia jest udostępniona dla turystów, w sezonie odpłatnie. Obecnie odkryto tutaj system jaskiniowy, który w przyszłości będzie dostępny dla zwiedzających i ma szansę stać się jednym z największych w całej Polsce! Niegdyś na zamku olsztyńskim odbywały się pokazy laserów. Kilka lat temu odbył się pierwszy, skromny wówczas turniej rycerski. Od tamtego czasu każdego sierpnia, w dniu odpustu w Olsztynie, organizowany jest Turniej Rycerski o szablę Starosty Olsztyńskiego. We wrześniu natomiast hucznie obchodzi się Juromanię.
Adres: Ruiny zamku, ul. Zamkowa, parking płatny

Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski

Góra Biakło w Olsztynie

Góra Biakło to tzw. Mały Giewont lub Giewont Jurajski, do złudzenia przypominający kształtem Giewont z Tatr, choć ten na Jurze ma tylko około 350 m n.p.m. Z tego powodu wspiąć się na niego jest znacznie łatwiej i szybciej. A warto to zrobić dla cudnych widoków, m.in. na ruiny zamku olsztyńskiego, Wzgórze Lipówki czy Sokole Góry. Na szczycie Biakła również stoi metalowy krzyż. Na miejscu dostępny jest bezpłatny parking, przy ulicy Kuhna. To miejsce stało się w ostatnich latach bardzo popularne, nawet zimą pojawia się tu sporo rodzin z dziećmi zjeżdżających na sankach, nartach i innych jabłuszkach.
Adres: Biakło, ul. Kuhna, bezpłatny parking

Góra Biakło
Góra Biakło
Olsztyn - Góra Biakło
Olsztyn - Góra Biakło
Góra Biakło
Góra Biakło

Szopka Olsztyńska

Słynna Szopka w Olsztynie mieści się przy ulicy Kuhna  tuż przy rynku w Olsztynie. To stara, wymalowana kolorowo chałupa - Izba Twórcza Jana Wewióra - znanego w okolicy twórcy rzeźbiarza. Warto tu zajrzeć będąc w Olsztynie, gdyż w środku zobaczyć można ruchomą szopkę, którą twórca robi już kilkanaście lat, obecnie zdobi ją ponad 800 figur, w tym 350 ruchomych, tańczących i pracujących. Rzeźbiarz tworzy również niezliczone Anioły - symbol Olsztyna, niektóre z nich również prezentowane są w Izbie Twórczej. Gospodarz chętnie oprowadza gości, również do podziemnego lochu, w którym powstała najnowsza ekspozycja związana z legendą o Maćku Borkowicu oraz sławną bitwą o olsztyński zamek, którego załogą dowodził kasztelan Kacper Karliński.
Adres: Szopka, ul. Kuhna 1

Szopka Olsztyńska
Szopka Olsztyńska
Ruchoma szopka w Olsztynie
Ruchoma szopka w Olsztynie
Lochy u Pana Wewióra
Lochy u Pana Wewióra

Rezerwat Sokole Góry w Olsztynie

Warto wybrać się do położonego około 2 km od centrum Olsztyna rezerwatu Sokole Góry chroniącego znacznej wysokości wzgórza wapienne, porośnięte lasem. To wspaniałe miejsce na spacer, ale również wspinaczkę skałkową, bo ostańców tu nie brakuje. Wzgórza kryją też jaskinie przyciągające grotołazów (znajdujące się tu jaskinie pionowe stanowią zagrożenie zdrowia a nawet życia i choć są ogrodzone, zachowajcie ostrożność). W ciepłe niedziele parking wypełnia się po brzegi, ale jest spory i pomieści sporo turystów. Na miejscu są wiaty piknikowe, a teren jest rozległy i ścieżek dużo, toteż nie jest zbyt tłumnie. Główna ścieżka w dni suche dostępna jest nawet dla wózków. Prowadzi tu kilka znakowanych szlaków turystycznych, w tym główny Szlak Orlich Gniazd, ale nie z parkingu, tylko z północy, z rynku.
Adres: Sokole Góry, ul. Kuhna, bezpłatny parking

Sokole Góry
Sokole Góry

Góry Towarne w Olsztynie

Góry Towarne, inaczej Towarnie czy Towarowe, wznoszą się na północ od zamku w Olsztynie. To piękne skałki, z których roztaczają się równie piękne panoramy okolicy. Z dwóch wzgórz wapiennych tworzących Góry Towarne wyższe jest to o nazwie Lisica. Wśród malowniczych skał odnaleźć można otwór Jaskini Towarnej, zwanej też Niedźwiedzią, bo odnajdywano tu kości niedźwiedzi jaskiniowych. Jest łatwa i dostępna, a łączy się z nią ciaśniejsza Jaskinia Dzwonnica. To w tych jaskiniach prawdopodobnie karawany wędrujące z Krakowa chowały towary, stąd nazwa miejsca.
Adres: Góry Towarne, ul. Mstowska, Kusięta, bezpłatny parking

Góry Towarne
Góry Towarne
Jaskinia Towarna
Jaskinia Towarna

Spichlerz w Olsztynie

Przy ulicy Kazimierza Wielkiego w Olsztynie, u stóp zamku, w 2007 roku stanął zabytkowy spichlerz drewniany, pochodzący jeszcze z XVIII wieku. Budowla pochodzi z Borowna, gdzie stała wśród zabudowy dworskiej. Reszta się nie zachowała do czasów obecnych , ale spichlerz przetrwał, został rozebrany i wiernie zrekonstruowany w Olsztynie. Spichlerz jest cennym zabytkiem staropolskiej architektury ludowej. Obecnie mieści się w nim restauracja z klimatycznym wystrojem, gdzie smacznie zjesz m.in. tradycyjne żeberka z kapustą czy pstrąga.
Adres: Spichlerz, ul. Kazimierza Wielkiego 2, bezpłatny parking

Spichlerz w Olsztynie
Spichlerz w Olsztynie
Spichlerz
Spichlerz

Rezerwat Zielona Góra

Rezerwat Zielona Góra powstał w 1953 roku we wsi Kusięta, nieco na północ od Olsztyna. To wapienne wzgórze porośnięte lasem bukowym, przez które wiedzie czerwony Szlak Orlich Gniazd. Na szczycie znajdziesz skałki, które są dogodnym punktem widokowym, a nieco poniżej ciekawy ostaniec w kształcie podobnym do grzyba lub kowadła, stąd jego nazwa Diabelskie Kowadło. To zaciszne i piękne miejsce na spacery.
Adres: Zielona Góra, Kusięta, bezpłatny parking

Rezerwat Zielona Góra
Rezerwat Zielona Góra
Rezerwat Zielona Góra Diabelskie Kowadło
Rezerwat Zielona Góra Diabelskie Kowadło

Jaskinia w Zielonej Górze

W wapiennym ostańcu, na stoku Zielonej Góry, w jej partiach szczytowych, znajdziesz otwór do jaskini o długości około 150 metrów. Za dość ciasnym korytarzykiem otwiera się sala, a za nią unikatowy kamienny las, złożony z kolumn naciekowych, widok jest fantastyczny. To niecodzienna szata naciekowa - potężne, kalcytowe kolumny, powstałe w wyniku narastania stalagnatów, czyli nacieków powstałych z połączenia stalaktytów zwisających ze stropu ze stalagmitami wyrastającymi z dna jaskini. Ten swoisty kamienny las to jedyny taki na Jurze, a i w całej Polsce rzadko spotykany.
Adres: Zielona Góra, Kusięta, bezpłatny parking

Jaskinia w Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze

Kamieniołom Kielniki

Na ścieżce geologicznej wiodącej spod Spichlerza i Góry Zamkowej w Olsztynie, odnajdziesz nieczynny już kamieniołom będący otwartą książką geologii. W wyniku eksploatacji została tutaj zniszczona część wapiennego wzgórza, przez co odsłoniło się jego wnętrze z ciekawymi okazami geologicznymi. Znajdziesz tu skamieniałości - gąbki i amonity, a także 2 jaskinie - Jaskinię Kielniki i Jaskinię Magazyn.
Adres: Kamieniołom Kielniki, ul. Kielnicka, parking bezpłatny

Kamieniołom Kielniki
Kamieniołom Kielniki

Juromania

Juromania to cykliczna impreza odbywająca się we wrześniu na terenie całej Jury. To święto Jury i Szlaku Orlich Gniazd, organizowane hucznie m.in. na zamku w Olsztynie. Z roku na rok wydarzenie cieszy się coraz większą popularnością i organizowane jest z coraz większą pompą. Mają wtedy miejsce turnieje rycerskie, pokazy zbrojne, koncerty i inne ciekawe aktywności plenerowe.
Adres: Juromania, ruiny zamku, ul. Zamkowa, parking płatny

Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski
Juromania
Juromania

Turniej Rycerski o szablę Starosty Olsztyńskiego

Turniej odbywający się w sierpniu na zamku stał się imprezą cykliczną wpisaną w tradycje olsztyńskiego zamku. Z roku na rok zwiększa się liczba bractw rycerskich prezentujących swoje umiejętności. Impreza ma charakter rekonstrukcji historycznej łączącej zabawę i edukację, stąd jest to impreza typowo rodzinna.
Adres: Turniej na zamku, ul. Zamkowa, parking płatny

Rynek w Olsztynie

Główny plac miasta to ciekawe miejsce, które zyskało ostatnio na popularności, ponieważ zostało zrewitalizowane. Wielką ciekawostką jest fakt, że widać stąd cudne ruiny zamku, które wraz z wapiennym wzgórzem wyrastają nad głową niczym w jakimś alpejskim miasteczku. Ale dodatkowo można pospacerować wokół rynku, fontanny i ciekawych rzeźb, jakie tu ostatnio powstały. Na płycie rynku czeka też fajna knajpka z zapiekankami o interesujących smakach. Siedzi się pod gołym niebem, ale w fajnej konstrukcji drewnianej w formie modnego tarasu.
Adres: Pl. Piłsudskiego

Rynek w Olsztynie
Rynek w Olsztynie
Rynek w Olsztynie
Rynek w Olsztynie
Balansujące rzeźby w Olsztynie
Balansujące rzeźby w Olsztynie
Balansująca rzeźba
Balansująca rzeźba

 

Szlaki turystyczne w Olsztynie

Przez Olsztyn jurajski przebiega kilka szlaków wiodących po ciekawych zakątkach Jury, są to szlaki piesze, konne, rowerowe i tak popularne ostatnio nordic walking. Najciekawsze to: czerwony Szlak Orlich Gniazd, niebieski Szlak Warowni Jurajskich, Trasa Krajobrazów Jurajskich, Dróżki Świętego Idziego czy ścieżki geologiczne, m.in. "W Krainie Białych Skał" prowadząca do Jeziora Krasowego w Kusiętach

Góry Towarne
Góry Towarne
Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski

Jezioro Krasowe w Kusiętach

Nieco na północny zachód od centrum Olsztyna, między Rezerwatem Zielona Góra a Górami Towarnymi, skrywa się za torami unikatowa atrakcja - Jezioro Krasowe, przy którym biegnie ścieżka geologiczna "W Krainie Białych Skał". W pobliżu wiodą również czerwony Szlak Orlich Gniazd oraz pomarańczowy Transjurajski Szlak Konny. Jeziora krasowe to rzadkość w Polsce, spotykana tylko na Wyżynie Lubelskiej. 

To zjawisko przyrodnicze związane ze zjawiskami krasowymi czyli tymi, które odpowiadają też za powstanie jaskiń. Małe i zarazem malownicze jeziorko w Kusiętach powstało w miejscu leja krasowego, czyli zapadnięcia ziemi. W normalnych warunkach woda powinna znikać gdzieś w podziemnych systemach jaskiniowych, ale na dnie leja nagromadziły się nieprzepuszczalne gliny i to one sprawiają, że jeziorko pozostaje na powierzchni. Obok jeziorka widoczny jest też uwał złożony z kilku lejów krasowych, tworzących duże zagłębienie. Po ulewach wypełnia się wodą, która szybko znika w podziemnym świecie Jury.
Adres: Jezioro, Kusięta Nowe, bezpłatny parking

Jezioro Krasowe w Kusiętach
Jezioro Krasowe w Kusiętach

Olsztyński Anioł

Przy ulicy Żwirki i Wigury, przy wjeździe do Olsztyna od strony Częstochowy, wita turystów 7-metrowa rzeźba Anioła Stróża. Jej twórcą jest Jan Wewiór - słynny olsztyński rzeźbiarz. Autor Szopki, którą podziwiać można obok rynku. Tak artysta stworzył symbol miasta - Olsztyńskiego Anioła. Rzeźbi on sporo tych aniołków, które można u niego na miejscu kupić, albo na okolicznych kramach. Drewniane aniołki mogą być naturalne lub malowane wszystkimi kolorami tęczy. Co ciekawe, każdy figurka w Szopce ma swego anioła stróża. I my mamy w domu swego Olsztyńskiego Anioła, który strzeże naszej sypialni.
Adres: Anioł, ulicy Żwirki i Wigury

Olsztyński Anioł
Olsztyński Anioł

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Olsztynie

Parafia istnieje tu od XVI wieku, a pierwszy kościół był drewniany. Obecna, barokowa świątynia powstała w latach 1722-29, a zbudowana jest częściowo z kamieni pochodzących z rozpadającego się olsztyńskiego zamku. Kościół odznacza się pięknym, również barokowym wystrojem wnętrza, na uwagę zasługuje ołtarz główny z obrazem przedstawiającym scenę Chrztu Chrystusa w Jordanie. Zaskoczy Cię może duża ilość aniołów zdobiących ściany, ale istniało tu niegdyś Bractwo Anioła Stróża i tak rozwinęła się anielska tradycja, kontynuowana dziś przez Pana Jana Wewióra.
Adres: Kościół, ul. Kościelna, Olsztyn, bezpłatny parking

Kościół w Olsztynie
Kościół w Olsztynie

Kościół Św. Idziego w Zrębicach

Drewniany kościół pochodzi z 1789 roku. Stoi w centralnej części wsi, na czerwonym Szlaku Orlich Gniazd. Kościółek w Zrębicach nieoficjalnie datuje się na 1596 rok, w 1789 roku został gruntownie odrestaurowany, dlatego ten rok przyjmuje się za datę powstania świątyni. Patronem parafii jest Św. Idzi, ten od bezpłodności i chorób psychicznych. Kościół w Zrębicach jest konstrukcji zrębowej, kryty gontem z wieżyczką, oszalowany deskami. Wiodą tędy Dróżki Św. Idziego.
Adres: Kościół, ul. Kościelna, Zrębice

Kościół Św. Idziego
Kościół Św. Idziego
Kościół Św. Idziego
Kościół Św. Idziego

Nasz film

Zobacz też nasz film o Jurze z Olsztynem w roli głównej

Pętla rowerowa z Mstowa do Olsztyna

Naszą podróż zaczynamy na parkingu przy Urzędzie Gminy w Mstowie. Warto podjechać do Skały Miłości i Zalewu Tasarki. Pamiętaj tylko, że ścieżki tutaj są wąskie i piesi mają pierwszeństwo.
Za Urzędem mijamy z prawej klasztor w Wancerzowie i jedziemy główną drogą, by po chwili skręcić w lewo, w trasę rowerową (ul. Jaskrowska). Cały czas jedziemy tą trasą. Przejeżdżamy mostem nad Wartą i dalej aż do Przeprośnej Górki, gdzie stoi sanktuarium Świętego Ojca Pio. Za sanktuarium skręcamy w ulicę Krańcową i dojeżdżamy do Jurajskiego Rowerowego Szlaku Orlich Gniazd. Nim dojedziemy do Zielonej Góry. Wspiąć się na górę z rowerem nie będzie łatwo, ale jest to możliwe 🙂 Zdecydowanie polecamy, bo za ten trud czeka nagroda w postaci pięknej jaskini z niecodziennymi naciekami, no i satysfakcja. Schodzimy z góry i wracamy na szlak. Już na asfalcie skręcamy w prawo, w ulicę Szkolną i w inną trasę rowerową - Zieloną Pętlę Wokół Olsztyna. W tym fragmencie pięknie widać zamek w Olsztynie. Dojeżdżamy tym szlakiem do centrum Olsztyna - na rynek. Tutaj polecamy przerwę na jedzenie (pyszne zapieksy) lub na lody 🙂 No i oczywiście jak jesteśmy w Olsztynie, to można zwiedzić zamek i zamkowe wzgórze. Wstęp na wzgórze jest płatny w sezonie. Po ewentualnym zwiedzeniu zamku wracamy na rynek i na drogę, którą tu trafiliśmy, czyli na ulicę Mstowską (najpierw kierunek Częstochowa, a potem Brzyszów/Kusięta).

Jedziemy Szlakiem Orlich Gniazd koło Gór Towarnych. Jak macie czas, to zachęcamy spędzić tutaj parę chwil. Opuszczamy Szlak Orlich Gniazd i jedziemy szlakiem Przełomu Warty przez Kusięta do Brzyszowa. Tam w prawo na Żuraw i w Małusach Małych kierujemy się w lewo. Ten fragment trasy jest bardzo malowniczy. Drogą zjeżdżamy do centrum Mstowa. Ulicą Kościelną wracamy na główną drogę w Mstowie a tym samym do parkingu przy Urzędzie Gminy. Cała trasa to około 35 kilometrów i może zająć 3 godziny. To bez dodatkowego czasu na zwiedzanie Skały Miłości, Zielonej Góry, zamku w Olsztynie czy Gór Towarnych. Więc jeżeli planujesz zobaczyć wszystkie te miejsca, zarezerwuj sobie cały dzień.

Olsztyn
Olsztyn
Rynek w Olsztynie
Rynek w Olsztynie

Gdzie zjeść w Olsztynie

Olsztyn w dziedzinie gastronomii jest bardzo ciekawy. Gdy nie masz za dużo czasu, w sezonie możesz skosztować smacznych zapiekanek na rynku. Na pewno polecić Wam mogę Restaurację Leśny (ul. Kuhna 43), w której właściciel swych gości raczy własnoręcznie przygotowanymi daniami.

Bardzo przyjemna jest też włoska knajpka Przyjaciele Trattoria przy ulicy Kuhna. Jedzenie jest tu niezwykle smaczne, a do tego przeurocze wnętrze zachęca do posiadówki. Zjesz tu coś na ciepło, ale i pyszny, domowy deser. Niedaleko stąd, obok parkingu pod Biakłem powstał nowoczesny kompleks Jura Food Park.

A gdy chcesz się rozsiąść na dłuższą chwilę w pięknym i ciekawym wnętrzu, z widokiem na zamek, polecam Ci Restaurację Spichlerz (ul. Kazimierza Wielkiego 2) w zabytkowym obiekcie. Zjedliśmy tu tradycyjne, polskie żeberka z surówką z kiszonej kapusty, a co niektórzy nawet pstrąga, z którego Jura słynie (historyczną pstrągarnię znajdziesz w Złotym Potoku).

Spichlerz
Spichlerz
Spichlerz
Spichlerz
Przyjaciele Trattoria
Przyjaciele Trattoria
Przyjaciele Trattoria
Przyjaciele Trattoria
Przyjaciele Trattoria
Przyjaciele Trattoria

 

Noclegi w Olsztynie

W Olsztynie polecam Wam serdecznie Pokoje Gościnne Pod Aniołami, prowadzone przez przemiłą Panią Kasię. My osiedliśmy tu podczas jednej z naszych jurajskich wojaży. Niezwykłe to miejsce, w którym z jednej strony podziwiasz Lipówki czyli piękne ostańce, zaś z drugiej strony, w ogrodzie, możesz rozmarzyć się widokiem wzgórza z olsztyńskim zamkiem. Nawet z balkonu dostępna jest wspaniała panorama ruin warowni. Każdy pokój zdobi, a może i chroni olsztyński anioł, a pokoje są piękne, nowoczesne i tradycyjne zarazem, z wymalowanymi skrzydłami na ścianach w różnych kolorach, w zależności od nazwy pokoju. Nam trafił się Pokój Pod Białym Aniołem, naszym córkom Pokój Pod Turkusowym Aniołem. Śliczne są wszystkie, do tego każdy ma swoją prywatną łazienkę oraz wspólną na piętrach kuchnię z jadalnią. Noc minęła nam bardzo spokojnie, a rano zaskoczyło nas przepyszne i urozmaicone śniadanie od Pani Anety Jeleń, która prowadzi miejscowy catering i na zamówienie oferuje posiłki Pod Aniołami.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 
Pokoje pod Aniołami
Pokoje pod Aniołami
Pokoje pod Aniołami
Pokoje pod Aniołami

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Olsztyn
Olsztyn Jurajski
Zamek Olsztyn
Olsztyn - Góra Biakło
Góry Towarne
Olsztyn - Góra Biakło
Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski
Góra Biakło
Góra Biakło
Góry Towarne
Olsztyn Jurajski
Sokole Góry
Zamek Olsztyn
Zamek w Olsztynie z Biakła
Góra Biakło
Góra Biakło
Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski
Jaskinia Towarna
J. Dzwonnica
Szopka olsztyńska
Sokole Góry
Kościół Św. Idziego
Spichlerz
Spichlerz
Spichlerz
Szopka Olsztyńska
Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn Góry Towarne
Olsztyn Góry Towarne
Rynek w Olsztynie
Przyjaciele Trattoria
Jura Food Park
Rezerwat Zielona Góra
Jaskinia w Zielonej Górze
Jaskinia Kielniki
(4.6 głosów: 183)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 183)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Baśa
Chcę zwiedzić Olsztyn byłam tam przejazdem🙂
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Olsztyn to jedno z ciekawszych miast na Jurze, bardzo lubię to miejsce, jest atrakcyjne, daje możliwość wielu aktywności i świetnie nadaje się na turystykę rodzinną. Poza tym sporo tu cudnych ostańców, a co za tym idzie pięknych widoków 🙂
ako

Witam, faktycznie tiry są wszędzie, więc po co jeżdzić do Olsztyna? Żeby słuchać tirów?

Ja odwiedzam Olsztyn od 28 lat. O różnych porach roku, mam do przejechania 500km, ale jakoś nie mogę przestać. Magia miejsca...Spora część miasteczka leży w lesie, pole namiotowe i kwatery są tam z dala od drogi krajowej, można coś wybrać. 

Tak czy owak miejsce jest OK.

Avatar użytkownika MarqoBiker
MarqoBiker

Byłem w tych bardzo ciekawych ruinach ale ładnych kilka lat temu i z chęcią jescze je raz odwiedzę gdy będę przemierzał Szlak Orlich Gniazd

Avatar użytkownika Katarzyna Jamrozik
Katarzyna Jamrozik
Miałam okazję widzieć zamek w Olsztynie. Pojechaliśmy tam na pokaz sztucznych który odbywa się co roku na jakimś zamku. Znaleźliśmy wzniesienie na wprost zamku, mogliśmy ogarnąć wzrokiem całe widowisko. A zobaczyć mury oświetlone błyskiem różnokolorowych sztucznych ogni, kaskade błysków z wieży zamkowej dodatkowo przy muzyce jan michael zar to po prostu coś niesamowitego.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024