Mstów atrakcje. Skała Miłości, Zalew Tasarki i klasztor na Wancerzowie.

Mstów
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Mstów to niewielka, ale bardzo ciekawa i urocza miejscowość w województwie śląskim, pięknie położona na północnym krańcu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, nieco na wschód od Częstochowy i na północ od Olsztyna. Malowniczo miasteczko ulokowało się nad samą Wartą - trzecią najdłuższą rzeką w Polsce, która ma tu swój przełomowy odcinek, chętnie wykorzystywany przez kajakarzy. 

Mstów to jedno z najstarszych miast w regionie, prawa miejskie otrzymał już w 1297 roku od Bolesława Wstydliwego. Aż do XVI wieku miał ogromne znaczenie i przewyższał rangą samą Częstochowę. Ze względu na długie dzieje, Mstów poszczycić się może wspaniałymi zabytkami, ale ostatnio zadbano też o atrakcyjne tereny rekreacyjne, które są wabikiem nie tylko dla mieszkańców, ale i turystów.

Mstów
Mstów
Mstów Zalew Tasarki
Mstów Zalew Tasarki

Atrakcje w Mstowie

W tym małym miasteczku zadziwi Cię kilka naprawdę fajnych atrakcji, z powodu których na pewno warto się tutaj wybrać. Poznaj najlepsze atrakcje Mstowa! Jeśli interesuje Cię jeszcze bardziej dokładny opis konkretnej atrakcji, kliknij w niebieską, podlinkowaną nazwę atrakcji. Poniżej tekstu znajdziesz te atrakcje zaznaczone na mapie.

Skała Miłości w Mstowie

Pod Górą Szwajcera, nad samą Wartą, wznosi się ciekawy i okazały zarazem ostaniec zwany Skałą Miłości. wokół którego powstały tereny rekreacyjne, kamienne altanki na pikniki i ognisko, plac zabaw, alejka spacerowa i punkty widokowe. Ze skałą wiąże się legenda, od której skała wzięła swą nazwę, prawi ona, że młoda dziewczyna miała iść po wodę do cudownego źródełka dla chorej matki, ale miast tego, spotkała się potajemnie z chłopakiem na schadzce nad rzeką. Gdy matka poczuła się lepiej i podążyła za córką, zobaczyła ją w ramionach chłopca. Ze złości ukochaną parę zamieniła w kamień i tak tkwią nad rzeką do dziś w miłosnym uścisku. Gdy się przypatrzeć, można ich bez problemu sobie wyobrazić.

 
Adres: Skała Miłości, przedłużenie ul. Jurajskiej koło ul. Gminnej, Mstów, parking bezpłatny pod Urzędem
Skała Miłości w Mstowie
Skała Miłości w Mstowie

Kamienna ścieżka rekreacyjna w Mstowie

Ścieżka prowadząca spod Urzędu nad Zalew Tasarki to bardzo ładne i przyjemne miejsce spacerowe. Spójrz pod nogi, bo ścieżka ta kryje wiele amonitów, my podziwialiśmy po kolei każdy z nich. Obok cały czas wije się niebieską wstęgą Warta - trzecia najdłuższa rzeka w Polsce, która ma tutaj swój przełomowy, malowniczy odcinek. Ścieżka prowadzi do Zalewu Tasarki, na jej trasie czekają altanki i ławki oraz plac zabaw przy Urzędzie.

 
Adres: Scieżka, odbija od ul. Gminnej, Mstów, bezpłatny parking
Skała Miłości
Skała Miłości
Mstów
Mstów

Zalew Tasarki w Mstowie 

W pobliżu Skały Miłości powstał nieduży sztuczny zbiornik - piękne niebieskie oczko, wręcz lazurowe. Przez cały rok to fajne miejsce spacerowe, a latem staje się wymarzonym kąpieliskiem miejskim. Zaprasza tu piaszczysta plaża, fajne, drewniane molo oraz kamienne altanki. Wokół sporo drzew. Możesz tu przyjść kamienną ścieżką spod urzędu, gdzie czeka bezpłatny parking albo podjechać samochodem od ulicy Leśnej, gdzie również czeka parking.

 
Adres: Zalew Tasarki, ul. Leśna, Mstów, bezpłatny parking
Mstów Zalew Tasarki
Mstów Zalew Tasarki
Mstów Zalew Tasarki
Mstów Zalew Tasarki

Spływy kajakowe Wartą

Spływy rozpoczynają się przy kamiennej Bramie Mirowskiej, ich trasa biegnie przez Jaskrów do Mstowa nad Zalew Tasarki, gdzie się zwykle kończy. Bardziej doświadczeni podążają dalej meandrującą rzeką przez Rajsko do Skrzydłowa.

Warta w Mstowie
Warta w Mstowie

Klasztor w Mstowie

Klasztor Kanoników Regularnych na Wancerzowie stanął jeszcze w XIII wieku, obecny budynek pochodzi z XV wieku i nosi cechy gotyckie. Okazała świątynia klasztorna pochodzi z XVIII wieku. Całość robi niemałe wrażenie, to spory kompleks, stojący naprzeciw Urzędu, a otacza go kamienny mur z basztami, z których każda ma inny kształt.

 
Adres: Klasztor na Wancerzowie, ul. Targowa, Mstów
Mstów Wancerzów
Mstów Wancerzów

Stodoły w Mstowie

Ciekawy zespół stodół drewnianych i murowanych z XIX wieku stoi w Mstowie na Górze Ściegna, roztacza się stąd ładna panorama miasta. Niektóre stodoły nie mają dachu, a nawet chylą się nadszarpnięte zębem czasu, tworzą klimatyczną scenerię.

 
Adres: Stodoły, ul. Partyzantów, Mstów
Stodoły w Mstowie
Stodoły w Mstowie

Kościół Św. Wojciecha w Mstowie

Zabytkowy kościółek Św. Wojciecha to obecnie kaplica cmentarna. Świątynia pochodzi z 1620 roku, a wybudowana została z inicjatywy ówczesnego burmistrza. Kaplica jest murowana, a od frontu znajduje się kwadratowa wieża. Wewnątrz, w XVIII-wiecznym ołtarzu znajduje się barokowy obraz przedstawiający patrona świątyni. Kaplicę otaczają nagrobki, wśród których znajdziesz również zabytkowe.

 
Adres: Kaplica, ul. Częstochowska, Mstów

Przeprośna Górka (296 m n.p.m.) w Mstowie

Tradycyjne miejsce przebłagania Boga w Mstowie to tradycyjne miejsce odpoczynku pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę, skąd po raz pierwszy widzą jasnogórski klasztor. Od kilku lat stoi tu świątynia Ośmiu Błogosławieństw Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - sanktuarium Św. Ojca Pio.

 
Adres: Przeprośna Górka, ul. Świętego Ojca Pio, Mstów
Przeprośna Górka
Przeprośna Górka

Cmentarz choleryczny w Mstowie

Powstanie cmentarza cholerycznego w Wancerzowie koło Mstowa wiązało się z wybuchem epidemii cholery na tym terenie po powstaniu styczniowym w 1863 roku. Niewiele tu reliktów przeszłości, bo kilka odrestaurowanych drewnianych krzyży. Cmentarz otoczony został lekkim obwarowaniem, można do dzisiaj zobaczyć pozostałości po murze z kamienia wapiennego. Cmentarz choleryczny powstał z dala od zabudowań, za górą zwaną Dobrą.

 
Adres: Cmentarz, ul. Jaskrowska, Mstów

Pętla rowerowa z Mstowa do Olsztyna

Naszą podróż zaczynamy na parkingu przy Urzędzie Gminy w Mstowie. Warto podjechać do Skały Miłości i Zalewu Tasarki. Pamiętaj tylko, że ścieżki tutaj są wąskie i piesi mają pierwszeństwo.
Za Urzędem mijamy z prawej klasztor w Wancerzowie i jedziemy główną drogą, by po chwili skręcić w lewo, w trasę rowerową (ul. Jaskrowska). Cały czas jedziemy tą trasą. Przejeżdżamy mostem nad Wartą i dalej aż do Przeprośnej Górki, gdzie stoi sanktuarium Świętego Ojca Pio. Za sanktuarium skręcamy w ulicę Krańcową i dojeżdżamy do Jurajskiego Rowerowego Szlaku Orlich Gniazd. Nim dojedziemy do Zielonej Góry. Wspiąć się na górę z rowerem nie będzie łatwo, ale jest to możliwe 🙂 Zdecydowanie polecamy, bo za ten trud czeka nagroda w postaci pięknej jaskini z niecodziennymi naciekami, no i satysfakcja. Schodzimy z góry i wracamy na szlak. Już na asfalcie skręcamy w prawo, w ulicę Szkolną i w inną trasę rowerową - Zieloną Pętlę Wokół Olsztyna. W tym fragmencie pięknie widać zamek w Olsztynie. Dojeżdżamy tym szlakiem do centrum Olsztyna - na rynek. Tutaj polecamy przerwę na jedzenie (pyszne zapieksy) lub na lody 🙂 No i oczywiście jak jesteśmy w Olsztynie, to można zwiedzić zamek i zamkowe wzgórze. Wstęp na wzgórze jest płatny w sezonie. Po ewentualnym zwiedzeniu zamku wracamy na rynek i na drogę, którą tu trafiliśmy, czyli na ulicę Mstowską (najpierw kierunek Częstochowa, a potem Brzyszów/Kusięta).

Rowerem przez Mstów
Rowerem przez Mstów
Rowerem pod Bramę Mirowską
Rowerem pod Bramę Mirowską

Jedziemy Szlakiem Orlich Gniazd koło Gór Towarnych. Jak macie czas, to zachęcamy spędzić tutaj parę chwil. Opuszczamy Szlak Orlich Gniazd i jedziemy szlakiem Przełomu Warty przez Kusięta do Brzyszowa. Tam w prawo na Żuraw i w Małusach Małych kierujemy się w lewo. Ten fragment trasy jest bardzo malowniczy. Drogą zjeżdżamy do centrum Mstowa. Ulicą Kościelną wracamy na główną drogę w Mstowie a tym samym do parkingu przy Urzędzie Gminy. Cała trasa to około 35 kilometrów i może zająć 3 godziny. To bez dodatkowego czasu na zwiedzanie Skały Miłości, Zielonej Góry, zamku w Olsztynie czy Gór Towarnych. Więc jeżeli planujesz zobaczyć wszystkie te miejsca, zarezerwuj sobie cały dzień.

Noclegi w Mstowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Skała Miłości w Mstowie
Mstów
Mstów Zalew Tasarki
Mstów Zalew Tasarki
Mstów
Skała Miłości
Skała Miłości w Mstowie
Skała Miłości w Mstowie
Mstów
Mstów
Mstów
Klasztor w Mstowie
Mstów Wancerzów
Mstów Wancerzów
Klasztor na Wancerzowie
Mstów Wancerzów
Mstów Wancerzów
Mstów Wancerzów
Przeprośna Górka
Mstów
Nad Wartą przy Bramie Mirowskiej
Klasztor na Wancerzowie
(4.5 głosów: 34)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 34)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024