50°49'46" N
19°17'14" W
Śląskie
2017-05-04 22:23:12
Mstów, Anna Piernikarczyk
Skała Miłości w Mstowie, Anna Piernikarczyk
Skała Miłości w Mstowie, Anna Piernikarczyk
Mstów, Anna Piernikarczyk
Warta w Mstowie, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Zalew Tasarki, Anna Piernikarczyk
Zalew Tasarki w Mstowie, Anna Piernikarczyk
Mstów, Anna Piernikarczyk
Stodoły w Mstowie, Anna Piernikarczyk
Mstów, Anna Piernikarczyk
Mstów, Anna Piernikarczyk
Klasztor w Mstowie, Anna Piernikarczyk
Mstów, Anna Piernikarczyk
Mstów, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia Mstowa (24)

Mstów to niewielka, ale bardzo ciekawa miejscowość w województwie śląskim, pięknie położona na północnym krańcu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, nad samą Wartą, która ma tu swój przełomowy odcinek, nieco na wschód od Częstochowy i na północ od Olsztyna.Mstów to jedno z najstarszych miast w regionie, prawa miejskie otrzymał już w 1297 roku od Bolesława Wstydliwego. Aż do XVI wieku miał ogromne znaczenie i przewyższal rangą samą Częstochowę.

Ze względu na długie dzieje Mstów poszczycić się może wspaniałymi zabytkami, ale ostatnio zadbano też o atrakcyjne tereny rekreacyjne, które są wabikiem nie tylko dla mieszkańców, ale i turystów.

Zabytki w Mstowie

- Klasztor w Mstowie, ul. Targowa - klasztor Kanoników Regularnych na Wancerzowie stanął w XIII wieku, obecny budynek pochodzi z XV wieku i nosi cechy gotyckie. Świątynia pochodzi z XVIII wieku.- Stodoły w Mstowie, ul. Partyzantów - ciekawy zespół stodół drewnianych i murowanych, z XIX wieku stoi na Górze Ściegna, roztacza się stąd ładna panorama Mstowa

- Kaplica Św. Wojciecha, ul. Częstochowska - kaplica cmentarna z 1620 roku

Atrakcje w Mstowie

- Skała Miłości w Mstowie, pod Górą Szwajcera - nad samą Wartą wznosi się ciekawy ostaniec zwany Skała Miłości, wokół którego powstały tereny rekreacyjne, kamienne altanki na pikniki i ognisko, plac zabaw, alejka spacerowa i punkty widokowe

- Zalew Tasarki w Mstowie - w pobliżu Skały Miłości powstał sztuczny zbiornik, który latem staje się wymarzonym kapieliskiem miejskim, jest piaszczysta plaża, drewniany podest i altanki

- Spływy kajakowe Wartą - spływy rozpoczynają się przy Bramie Mirowskiej, ich trasa biegnie przez Jaskrów do Mstowa nad Zalew Tasarki, gdzie się zwykle kończy. Bardziej doświadczeni podążają dalej meandrującą rzeką przez Rajsko do Skrzydlowa.

- Przeprośna Górka (296 m n.p.m.) w Mstowie – miejsce przebłagania Boga, to tradycyjne miejsce odpoczynku pielgrzymów na Jasną Górę, skąd po raz pierwszy widzą jasnogórski klasztor. Od kilku lat stoi tu świątynia Ośmiu Błogosławieństw Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - sanktuarium Św. Ojca Pio.

Czy wiesz, że?

Skała Miłości w Mstowie to wg legendy para kochanków, którą przeklęła matka dziewczyny. Wysłała ją po uzdrawiąjącą wodę do źródełka, kiedy mocno zachorowała, dziewczyna jednak miast przynieść cudowną wodę chorej matce, zaginęła w miłosnym uścisku swego chłopięcia. Matka zaniepokojona nieobecnością córki wyszła jej na ratunek, a gdy ujrzała ją z kochankiem, serce jej pękło a w chwili smierci przeklęła niewdzięczną córkę zamieniając parę w skałę.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Lans ciałem na plaży wow jest supcio ohhoho
2014-01-15 19:15:49

Bomba! pzyjade z całą moją roodzinką czli 7 wnukami , 5 dziećmi oraz 2 siostrami i braćmi i żoną oraz wezme pare krewnych. Supcio !

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: