Spływ kajakowy rzeką Wartą na Jurze. Przełomowy odcinek z Mirowa do Mstowa
Spływy kajakowe to wspaniała aktywność, która zyskuje w Polsce coraz więcej miłośników. Spływ kajakiem Wartą na Jurze Krakowsko Częstochowskiej to bardzo ciekawy sposób, by spojrzeć na ten region z innej perspektywy. To najpiękniejszy, przełomowy odcinek Warty. Rozpoczyna się w częstochowskim Mirowie, a kończy zwykle w Mstowie. Wrażenia są fantastyczne, a spływ jest średnio trudny, nie dla początkujących.
Opis rzeki Warty
Warta to trzecia co do długości rzeka w Polsce. Ma swoje źródła w Kromołowie, w sercu Jury. Rzeka ta charakteryzuje się zróżnicowanym biegiem. To sprawia, że jest idealna do uprawiania sportów wodnych. Przełomowy odcinek Warty, zwany Mirowskim Przełomem, jest szczególnie ceniony za swoje walory krajobrazowe oraz bogactwo przyrody. Warto go poznać bliżej!
Trasa spływu przełomem Warty Mirów - Mstów - Kłobukowice
Trasa prowadzi przez malowniczy Mirowski Przełom Warty, gdzie można podziwiać jurajskie ostańce, meandry oraz starorzecza. Po drodze znajdują się miejsca na postój, takie jak Jaskrów czy Mstów, gdzie można odpocząć i skorzystać z udogodnień.
- Trasa spływu: Częstochowa (Mirów) - Mstów - Kłobukowice
- Długość: 14 km
- Czas spływu: 3-4 godziny
- Trudność: Średnia
Początek spływu
Zaczynaliśmy w Mirowie, ale nie pomylcie go z Mirowem z zamkiem. To dzielnica Częstochowy. Przystań jest zaraz za mostem, przy ulicy Zawodziańskiej. Obok znajduje się parking, ale jeszcze przed spływem samochody zawozi się na koniec trasy, a organizator przywozi kierowców z powrotem na początek spływu. Stąd obok skały Balika meandrująca trasa pełna powalonych drzew wiedzie do Kłobukowic.
Przystanek w Mstowie
Mieliśmy jeden przystanek w Mstowie, pod Skałą Miłości. To śliczne miejsce, gdzie czekają też jedyne na trasie toalety. Zrobiliśmy sobie tu mały piknik i zjedliśmy kanapki. Później urządziliśmy krótki spacerek na legendarny ostaniec. Wokół piknikowąły też inne osoby ze spływu.
Trudności na spływie
Bardzo nam się podobało, z nami płynęło wiele innych osób, nie obyło się bez wywrotek u innych. My szczęśliwie dopłynęliśmy na sucho. Chcielibyśmy Wam pokazać też te najtrudniejsze momenty, ale wtedy musieliśmy oboje wiosłować i nie miał kto robić zdjęć. Swoją drogą taki spływ to fajna nauka współpracy, do czego akurat my jesteśmy przyzwyczajeni. Bardzo chciałam wziąć na spływ 5-letnią Amelkę, ale nie dalibyśmy rady. Pewnie by się udało, ale nie chciałam ryzykować jej bezpieczeństwa.
Na całej trasie nie ma przenosek, w jednym miejscu było drzewo całkowicie tarasujące rzekę. Pomagaliśmy sobie tam wzajemnie. Jedna osoba wychodziła i podtrzymywała drzewo nieco w górze, inne na płasko przepływały pod spodem.
Dodatkowo jest jeden naprawdę niski mostek pod koniec trasy, ale tak naprawdę nic strasznego. Przed Mstowem jest też bystrze, w które trzeba wejść prostym kajakiem, Jeśli tak zrobisz, to przepłyniesz to bez problemów. Rzeka dużo meandruje, są gałęzie w wodzie i drzewa tarasujące część rzeki, więc manewrów trochę jest. Ale to sama przyjemność.
Koniec w przystani w Kłobukowicach
My przepłynęliśmy całą trasę w około 3,5 godziny. Spływ skończyliśmy Kłobukowicach, w przystani Jura Kajaki. Na miejscu jest niewielka plaża i wiata. Było też ognisko i można było kupić pyszny żurek. Oczywiście skorzystaliśmy z tej możliwości. Całość jest bardzo dobrze zorganizowana.
Inne trasy kajakowe Wartą na Jurze
Kłobukowice – Garnek
- Długość: 14 km
- Czas przejścia: 4 godziny
- Trudność: Średnia
- Opis: Odcinek ten również cieszy się dużym zainteresowaniem. Rzeka na tym fragmencie jest spokojniejsza, co sprzyja relaksowi i podziwianiu otaczającej przyrody.
Poraj – Korwinów
- Długość: 16 km
- Czas przejścia: 4-5 godzin
- Trudność: Trudna
- Opis: Dla bardziej zaawansowanych kajakarzy, ta trasa oferuje większe wyzwania i piękne widoki na okoliczne tereny.
Przygotowanie do spływu
Aby spływ był udany, warto odpowiednio się do niego przygotować. Co jest najważniejsze:
- Sprzęt: zwykle kajak wypożyczamy, ale i tak warto upewnić się, że kajak jest w dobrym stanie technicznym oraz że mamy dodatkowe wyposażenie, czyli wiosła i kamizelki ratunkowe. Warto wziąć ze sobą worki wodoodporne, tzw. dry bagi, chyba że organizator zapewnia beczki. To pozwoli zabezpieczyć sprzęt, np. fotograficzny, smartfon czy zapasowe ubrania. na wodzie zawsze może zdarzyć się wywrotka, albo przechylenie kajaka
- Ubranie: Warto ubrać się w strój kąpielowy lub odzież szybkoschnącą oraz zabrać ze sobą zapasowe ubrania, buty najlepiej wziąć takie, które nadają się do wody, czy to specjalne sandały czy buty do pływania w wodzie. Wychodząc z kajaka w rzece, pamiętaj, by buty mieć na sobie. Nie wiesz, co jest na dnie. Buty powinny też dobrze trzymać się nogi, nie polecam klapek, bo łatwo je zgubić. Na głowie warto mieć czapkę lub kapelusz, jako osłona przed słońcem. Pamiętaj też o kremie ochronnym przed słońcem
- Prowiant: Nawet jeśli na trasie znajdują się miejsca na postój, dobrze jest mieć ze sobą coś do jedzenia i picia.
Spływy kajakowe przełomowym odcinkiem rzeki Warty to wspaniały sposób spędzania wolnego czasu dla miłośników aktywnej rekreacji, a przy okazji kolejna świetna atrakcja na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Odcinek z Mirowa do Mstowa to bardzo malownicza trasa, która przyciąga zarówno doświadczonych kajakarzy, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wodnymi szlakami. Właśnie ten odcinek Warty wyznacza północne krańce tej krainy. A Wy jesteście chętni na taką przygodę? Gdzie już pływaliście kajakiem?
Informacje praktyczne
Spływ przełomem Warty na Jurze
Mirów - Mstów - Kłobukowice
Start: Mirów, ul. Zawodziańska (most)
Organizator spływu: Jura Kajaki
Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Jasna Góra, odległość: 7.4 km
- Sanktuarium na Jasnej Górze, odległość: 7.4 km
- Zamek w Olsztynie, odległość: 9.4 km
- Biakło w Olsztynie, odległość: 10.4 km
- Alpakarnia Poczesna, odległość: 11.3 km
- Brama Twardowskiego w Złotym Potoku, odległość: 20.3 km
- Pstrągarnia w Złotym Potoku, odległość: 20.8 km
- Rezerwat Parkowe w Złotym Potoku, odległość: 21 km
- Stary Młyn - Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach, odległość: 24.6 km
- Zamek w Mirowie, odległość: 29.9 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!