Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Staw Amerykan w Złotym Potoku

Staw Amerykan
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Staw Amerykan to bardzo ciekawe miejsce rekreacji rodzinnej, w ostatnich latach niezwykle popularne i atrakcyjne, szczególnie latem. Ten urokliwy zbiornik o dość długiej historii rozlewa się w pobliżu Rynku w Złotym Potoku na Jurze Krakowsko-Czętsochowskiej, przy ulicy Majora Wrzoska. Wokół stawu prowadzi ścieżka, warto się nią przejść po przyjemny spacer na łonie natury, nie jest specjalnie utwardzona, ale w suche dni bez problemu przejezdna nawet dla wózków dziecięcych. Spod Stawu Amerykan prowadzi zielony Szlak Ku Źródłom do pięknego Rezerwatu Parkowe, a w przeciwnym kierunku można dojść do pałacu Raczyńskich i Dworu Krasińskich, w którym odwiedzić warto muzeum poświęcone poecie Zygmuntowi Krasińskiemu.

Nad stawem Amerykan
Nad stawem Amerykan
Kładka nad stawem
Kładka nad stawem

Atrakcje nad Stawem Amerykan

W sezonie turystycznym zbiornik zmienia się w rodzinne kąpielisko. Nad stawem można zjeść lody, wypić kawę i skosztować smacznego grillowanego pstrąga lub słynne jurajskie pieczonki, w mini restauracjach z zadaszonymi tarasami, które stoją przy swoistym deptaku nad samą wodą. Polecamy szczególnie tą U Lidzi. Pstrągi oferuje też pobliski Hotel „Kmicic”. Samemu również można grillować, nawet to, co wcześniej się złowiło. W pobliżu działa Jurajski Park Linowy, pole namiotowe oraz wypożyczalnia rowerów. Ja polecam pospacerować po okolicy, bo jest ciekawa i atrakcyjna.

U Lidzi nad Amerykanem
U Lidzi nad Amerykanem
Staw Amerykan
Staw Amerykan

Amerykan to dawny Staw Gorzkich Łez

Pierwotnie Staw Amerykan nosił nazwę „Staw Gorzkich Łez”, którą nadał mu Zygmunt Krasiński w 1857 roku, ponieważ to tutaj wypłakiwał łzy po śmierci swojej 4-letniej córeczki Elżbietki. Pod koniec XIX wieku Raczyńscy zmienili nazwę stawu na Amerykan, na cześć senatora amerykańskiego, który przywiózł zalęgową partię ikry pstrąga tęczowego z Ameryki do Złotego Potoku, która zapoczątkowała tutaj działanie Pstrągarni Raczyńskich. Funkcjonuje ona do dziś, nieco dalej w Złotym Potoku, przy ulicy Kościuszki.

Polecam ranking: Śląskie jeziora - zobacz najpiękniejsze zbiorniki wodne na Górnym Śląsku!

Staw Amerykan
Staw Amerykan

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny
Obiekt dostępny dla wózków, na miejscu jest deptak z mini restauracjami z zadaszonymi tarasami
Park linowy nad stawem czynny w sezonie http://jurajskiparklinowy.eu

Staw Amerykan
ul. Mjr. Wrzoska, Złoty Potok
Jurajski Park Linowy
tel. 608-047-668

Noclegi w Złotym Potoku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

podesty nad stawem
Nad Amerykanem
Staw Amerykan
Ścieżka dookoła stawu Amerykan
Staw Amerykan
Staw Amerykan
Staw Amerykan
Staw Amerykan
Staw Amerykan
Staw Amerykan
(4.3 głosów: 33)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 33)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024