Pałac Raczyńskich
ul. Kościuszki, Złoty Potok
Budowla nie jest udostępniona dla turystów
Parking: bezpłatny przed wejściem do parku
Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku to reprezentacyjna budowla pseudoklasycystyczna z elementami neorenesansowymi. Pałac zbudował w 1856 roku Wincenty Krasiński, ojciec poety - Zygmunta Krasińskiego.
Później właścicielami byli Raczyńscy, którzy przebudowali rezydencję. Front zabytku zwrócony na zachód, ozdobiony jest przez pięcioosiowy ryzalit, zakończony trójkątnym przyczółkiem z kartuszem herbowym. W północnym skrzydle widniała piękna wieża, rozebrana w 1939 roku. Wejścia głównego do pałacu strzegą dwa marmurowe lwy.
Przed pałacem stoi fontanna, niestety obecnie sucha i zaniedbana, podobnie jak sam pałac, który nie był od jakiegoś czasu odnawiany. Dlatego ładniej wygląda zza malowniczego stawu Irydion, z pewniej odległości.
W pałacu kilka lat temu jeszcze miał siedzibę Zarząd Jurajskich Parków Krajobrazowych, dziś pałac stoi opuszczony i toczy się o niego spór pomiędzy skarbem państwa (obecny właściciel) a spadkobiercami.
Tuż obok stoi stary parterowy dworek z 1829 roku, wchodzący w skład zespołu pałacowego. Jest on zbudowany w stylu klasycystycznym. Obecnie mieści się w nim Muzeum Zygmunta Krasińskiego, gdzie eksponowane są prywatne przedmioty poety, meble pałacowe i obrazy. Ciekawostkę stanowi pianino wybierane w Paryżu dla muzy Krasińskiego - Delfiny Potockiej przez Fryderyka Chopina.
Całość otacza rozległy park kryjący urokliwe alejki z zabytkowymi drzewami i stawy. Największy z nich - Irydion, rozlewa się przed pałacem, romantycznie odbijając jego wizerunek. Warto w pobliżu odwiedzić też wspaniały Rezerwat Parkowe z niezliczonymi atrakcjami przyrodniczymi.
Złoty Potok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Jurę dopiero poznaję, a dzięki Twoim Aniu podpowiedziom już planuję kolejne miejsca wypraw. Rezerwat Parkowe z Dol.Wiercicy i Diabelskie Mosty - miejsce wspaniałe, urokliwe, też chętnie je odwiedzę. Pozdrawiam cieplutko :-)
Danusiu jeśli poznajesz Jurę i planujesz wycieczki- to polecam, Rezerwat Przyrody na Górze Chełm , niedaleko Ogrodzieńca w Miejscowosci Centuria oraz Starą Prochownię w lesie niedaleko Krępy -rekreacyjnej dzielnicy Ogrodzieńca . To miejsca mniej znane niż jurajskie ruiny zamków lecz również bardzo, bardzo ciekawe:)
Warto też odwiedzić jurajskie jaskinie Nietoprzową , Wierzchowską i Grotę Łokietka:)
To przepiekne miejsca!
pozdrawiam:)
Dzięki :) Jeszcze musze odwiedzic rezerwat Parkowe dawno nie byłam, a ostatnim razem brakło już czasu, jeszcze jechaliśmy do Olsztyna, gdzie nas już prawie zachód słońca zastał :)