Pałac w Złotym Potoku

Zdjęcia (6)

Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku to reprezentacyjna budowla pseudoklasycystyczna z elementami neorenesansowymi. Pałac zbudował w 1856 roku Wincenty Krasiński, ojciec poety - Zygmunta Krasińskiego.Później właścicielami byli Raczyńscy, którzy przebudowali rezydencję. Front zabytku zwrócony na zachód, ozdobiony jest przez pięcioosiowy ryzalit, zakończony trójkątnym przyczółkiem z kartuszem herbowym. W północnym skrzydle widniała piękna wieża, rozebrana w 1939 roku. Wejścia głównego do pałacu strzegą dwa marmurowe lwy.

Przed pałacem stoi fontanna, niestety obecnie sucha i zaniedbana, podobnie jak sam pałac, który nie był od jakiegoś czasu odnawiany. Dlatego ładniej wygląda zza malowniczego stawu Irydion, z pewniej odległości.W pałacu kilka lat temu jeszcze miał siedzibę Zarząd Jurajskich Parków Krajobrazowych, dziś pałac stoi opuszczony i toczy się o niego spór pomiędzy skarbem państwa (obecny właściciel) a spadkobiercami.

Dworek Krasińskich

Tuż obok stoi stary parterowy dworek z 1829 roku, wchodzący w skład zespołu pałacowego. Jest on zbudowany w stylu klasycystycznym. Obecnie mieści się w nim Muzeum Zygmunta Krasińskiego, gdzie eksponowane są prywatne przedmioty poety, meble pałacowe i obrazy. Ciekawostkę stanowi pianino wybierane w Paryżu dla muzy Krasińskiego - Delfiny Potockiej przez Fryderyka Chopina.

Park z Irydionem

Całość otacza rozległy park kryjący urokliwe alejki z zabytkowymi drzewami i stawy. Największy z nich - Irydion, rozlewa się przed pałacem, romantycznie odbijając jego wizerunek. Warto w pobliżu odwiedzić też wspaniały Rezerwat Parkowe z niezliczonymi atrakcjami przyrodniczymi.

Pałac Raczyńskich
ul. Kościuszki, Złoty Potok

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2013-03-28 09:09:23 na

Jurę dopiero  poznaję, a dzięki Twoim Aniu podpowiedziom już planuję kolejne miejsca wypraw. Rezerwat Parkowe z Dol.Wiercicy i Diabelskie Mosty - miejsce wspaniałe, urokliwe, też chętnie je odwiedzę. Pozdrawiam cieplutko :-)

Krajtroter ocenił to miejsce 2013-03-27 20:33:43 na

Danusiu jeśli poznajesz Jurę  i planujesz wycieczki- to polecam, Rezerwat Przyrody na Górze Chełm , niedaleko Ogrodzieńca w Miejscowosci Centuria oraz Starą Prochownię w lesie niedaleko Krępy -rekreacyjnej dzielnicy Ogrodzieńca . To miejsca mniej znane niż jurajskie ruiny zamków lecz również bardzo, bardzo ciekawe:)

Warto też odwiedzić jurajskie jaskinie Nietoprzową , Wierzchowską i Grotę Łokietka:)

To przepiekne  miejsca!

pozdrawiam:)

Krajtroter ocenił to miejsce 2011-07-28 09:19:34 na

Dzięki :) Jeszcze musze odwiedzic rezerwat Parkowe dawno nie byłam, a ostatnim razem brakło już czasu, jeszcze jechaliśmy do Olsztyna, gdzie nas już prawie zachód słońca zastał :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: