50°27'10" N, 19°31'34" E
Śląskie
2019-09-16
2020-08-06 13:42

Opis Ogrodzieńca

Ogrodzieniec to popularna i atrakcyjna miejscowość turystyczna w województwie ślaskim, w centralnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, popularnie zwanej Jurą, około 10 km od Zawiercia. Gmina Ogrodzieniec, a dokładniej Podzamcze z roku na rok zyskuje nowe atrakcje turystyczne, czym pretenduje do najbardziej atrakcyjnej miejscowości w Polsce dla rodzinnej turystyki!Zamek Ogrodzieniec

Przez cały rok do Ogrodzieńca chętnie i tłumnie przybywają turyści, a właściwie do Podzamcza, położonego 2 km na wschód od Ogrodzieńca. Ulokowane są tutaj ruiny wspaniałego zamku Bonerów, świetnie wkomponowanego w najwyższe wzniesienie Jury - Górę Janowskiego (516 m n.p.m.). Początki tej warowni sięgają połowy XIV wieku i wiążą się z królem Kazimierzem Wielkim!

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Zamek udostępniony jest do zwiedzania, niemal każdy jego fragment. Na dziedzińcu przez cały sezon organizowane są ciekawe imprezy plenerowe, ściągające tu prócz turystów, rycerzy i białogłowy. Jedną z popularniejszych jest Turniej Rycerski organizowany co roku z udziałem bractw rycerskich.

Skalne Miasto Podzamcza

Okazałe ruiny warowni to nie wszystkie atrakcje tego miejsca, wokół zamku wznoszą się liczne ostańce tworząc magiczny labirynt nazywany Skalnym Miastem Podzamcza. Skałki te czekają na amatorów wspinaczki i dzielnie znoszą sportowe wyczyny zapaleńców. Dla wielbicieli wędrówek pieszych, wojaży rowerowych a nawet konnych przygotowano kilometry oznakowanych szlaków turystycznych.

Skalne Miasto Podzamcza
Zamek Ogrodzieniec
Skalne Miasto Podzamcza


Park Ogrodzieniec

Od roku 2010 w Podzamczu, tuż pod ruinami zamku czeka wspaniała atrakcja dla całej rodziny - Park Miniatur Ogrodzieniec, gdzie zobaczyć można miniatury zrekonstruowanych zamków z obszaru całej Jury. Na najmłodszych czeka tu muchany zamek i plac zabaw. W 2014 roku Park się znacznie rozbudował i zawiera także: Park Rozrywki, Park Doświadczeń Fizycznych, Dom Legend i Strachów oraz Tor Saneczkowy.

Park Linowy w Podzamczu

Po drugiej stronie ruin zamku, wśród drzew powstał AdrenalinaPark - wyzwanie dla młodzieży i dorosłych. Mostki i belki pozawieszane są na dużej wysokości - świetna sprawa dla odważnych i żądnych adrenaliny.

Park Ogrodzieniec
Park Ogrodzieniec


Gród na Górze Birów

Kilka kilometrów od zamku w Podzamczu dostępna jest też od lata 2008 inna ciekawa atrakcja - zrekonstruowany Gród Królewski na Górze Birów. Góra ta to niezwykle cenne wzgórze jurajskie pod względem archeologicznym. Można wykupić bilet wspólny z zamkiem.

Narciarstwo biegowe w Ogrodzieńcu

Kolejna nowa atrakcja Ogrodzieńca - wokół zamku w Podzamczu stworzono ponad 10 kilometrów tras biegowych dla narciarzy. Z przygotowanych tras mogą korzystać wszyscy za darmo, na trasach planowane są też zawody. Wejście na trasę biegową:

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Podzamcze: ul. Zamkowa, ul. Dąbrowskiego, Hotel Poziom 511
Żelazko: ul. Jurajska 17 - Centrum Turystyki Aktywnej

Park Kolejowy w Ogrodzieńcu

Atrakcjom Ogrodzieńca nie ma końca, na ulicy Kościuszki 107 powstał pierwszy w Polsce Park Kolejowy z miniaturami pociągów, którymi można podróżować tunelami oraz wiaduktami. Wizyta w parku pozostawi niezapomniane wrażenia.

Podzamcze
Podzamcze
Zamek Ogrodzieniec

Oficjalna strona Ogrodzieńca

zamek Ogrodzieniec Skalne Miasto Podzamcza Park Linowy w Podzamczu Zamek Ogrodzieniec Ogrodzieniec Podzamcze Skalne Miasto Podzamcza Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu Zamek w Podzamczu Turniej Rycerski w Podzamczu Kościół w Ogrodzieńcu Podzamcze Zamek Ogrodzieniec Park Miniatur Jana Góra Park Ogrodzieniec Dom Legend Skalne Miasto Podzamcza Podzamcze Zamek Ogrodzieniec Skalne Miasto Podzamcza Zamek Ogrodzieniec Park Ogrodzieniec Park Miniatur Ogrodzieniec Park Zamków Jurajskich Sanktuarium MB Skałkowej w Podzamczu Ogrodzieniec Zamek w Ogrodzieńcu Zamek w Ogrodzieńcu Ogrodzieniec - Góra Birów Ogrodzieniec - Góra Birów Ogrodzieniec - Góra Birów

Ogrodzieniec noclegi

Ogrodzieniec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Ogrodzieńcu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Ogrodzieniec na blogu

Zdjęcie Ogniem i Mieczem w Ogrodzieńcu
Ogniem i Mieczem w Ogrodzieńcu
Już dziś zapraszamy na weekend 5-6 lipca na zamek Ogrodzieniec, gdzie będzie się wtedy odbywać ciekawa impreza - Ogniem i Mieczem - XVII-wieczny his­to­ryczny fes­tyn naw­iązu­jący do okresu potopu szwedzkiego i pow­stań koza­c­kich. W pro­gramie pokazy konne, wielka bitwa o zamek, konkursy, a …
Wokół turystyki · 2014-06-24 09:49:53
Zdjęcie Film o Ogrodzieńcu
Film o Ogrodzieńcu
Zapraszamy Was do obejrzenia krótkiego filmiku o przepięknym Ogrodzieńcu i jego atrakcjach. …
Wokół turystyki · 2013-06-07 09:03:54

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Dominika Piernikarczyk Weekendowy turysta 28 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-06 na

ale fajnten ogrodzieniec

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-03-14 na

W najbliższy weekend 9-10 luty 2013 miał się odbyć pierwszy JuraSkiBieg na nowych trasach w Skalnego Miasta Podzamcza w Ogrodzieńcu, jednak ze względu na odwilż zawody zostaną przesunięte na termin późniejszy.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021