Żarki. Atrakcje, które warto zwiedzić

Stodoły w Żarkach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Żarki to niewielka, aczkolwiek bardzo ciekawa i urokliwa, a przy tym gościnna dla turystów miejscowość jurajska, leżąca nieco na północ od Myszkowa, w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Jeziora Porajskiego. Miasteczko cieszy się długą i ciekawą historią, z czym wiąże się tutejsze cenne dziedzictwo kulturowe. Żarki zostały założone przez księcia opolskiego Władysława II na szlaku handlowym prowadzącym z Bytomia przez Siewierz do Lelowa i Krakowa. Ówczesne miasteczko położone było najprawdopodobniej na wzgórzu, w miejscu, gdzie do dzisiaj rośnie kilkusetletnia lipa "Baba" i stoją ruiny kościoła Św. Stanisława.

Atrakcje w Żarkach

Żarki są bardzo gościnne i atrakcyjne, choć nie znajdziesz tutaj zamku, to przyciąga tu wiele innych ciekawych obiektów, również rodzinnych, które sprawią, że w ciekawy i przyjemny sposób spędzisz tutaj cały dzień, a nawet weekend. Z każdym rokiem przybywa tutaj atrakcji, które idealnie trafiają w gust turystów. My Żarki odwiedzamy każdego roku, znamy je więc całkiem nieźle, dlatego zobacz nasz przewodnik, a nie przeoczysz żadnej atrakcji 🙂 Najpierw wymieniam je wszystkie, a później opisują w kilku zdaniach. Po bardziej szczegółowe opisy kliknij w podlinkowane, niebieskie nazwy. Poznaj najlepsze atrakcje Żarek! Najpierw wymieniam je w formie listy, a poniżej opisuję trochę bardziej szczegółowo. Jeśli interesuje Cię jeszcze bardziej dokładny opis konkretnej atrakcji, kliknij w niebieską, podlinkowaną nazwę atrakcji. Pod tekstem znajdziesz mapę z zaznaczonymi na niej atrakcjami okolicy!Gmina Żarki
Gmina Żarki
 • Muzeum Dawnych Rzemiosł Stary Młyn
 • Stodoły
 • Sanktuarium w Leśniowie
 • Wehikuł Czasu
 • Ścieżki rowerowe
 • Kirkut
 • Synagoga
 • Kościół w Żarkach
 • Wystawa Skamieniałości w Leśniowie
 • Ruiny kościoła i Kuesta Jurajska
 • Lipa Babka
 • Jazda gazikiem przez Żarki
 • Manufaktura Słodyczy
 • Szlak Kultury Żydowskiej
 • Skansen Wsi Jurajskiej Agroskałka
 • Jezioro Porajskie
 • Kościół Św. Barbary
 • Etnojura
 • Strażnica w Przewodziszowicach
 • Skały Rajce w Przewodziszowicach
 • Pustelnia w Czatachowie
Stary Młyn Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach
Stary Młyn Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach
Strażnica w Przewodziszowicach
Strażnica w Przewodziszowicach

1. Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach

To unikatowe Muzeum powstało w autentycznym, około 100-letnim młynie, który został pięknie zrewitalizowany. To świetne, multimedialne muzeum, poza młynarstwem przybliża też inne, dawne zawody, jak bednarz, szewc czy kołodziej. Miejscówka jest bardzo dobrze przygotowana dla rodzin z dziećmi, można tu wszystkiego dotknąć, a na koniec zrobić mąkę. Muzeum również oferuje szybsze zwiedzanie dla rowerzystów. My zwiedzaliśmy to muzeum już kilkukrotnie, również w wersji dla rowerzystów (bez multimediów) i muszę przyznać, że za każdym razem robi na mnie spore wrażenie, zawsze podoba się tutaj dzieciakom, a w jednej z sal czeka zawsze ciekawostka i nowinka, bo organizuje się w niej wystawy czasowe.
 

 
Adres: Stary Młyn, ul. Ofiar Katynia 5, Żarki, parking bezpłatny
Stary Młyn
Stary Młyn
Stary Młyn w Żarkach
Stary Młyn w Żarkach

2. Stodoły w Żarkach

Niezwykle ciekawy i unikatowy zespół zabytkowych stodół złożony z rzędów murowanych stodół zachwyca w centrum miasteczka. To dziś miejsce lokalnego handlu. W każdą środę i sobotę odbywają się tu jarmarki, gdzie kupisz nie tylko produkty żywnościowe, w tym regionalne przysmaki, jak chleb tatarczuch i żareckie obwarzanki odpustowe (najlepiej od Pani Jadzi Plesińskiej) ale również modne sukienki, a nawet żywe zwierzęta. Przed Świętami i w wybrane długie weekendy odbywa się tutaj słynny Kupiecki Sąsiek dodatkowo z pięknym rękodziełem, wyrobami z miodu i innymi regionalnymi przysmakami.
 

 
Adres: Stodoły, ul. Ofiar Katynia 5, Żarki, parking bezpłatny
Stodoły w Żarkach
Stodoły w Żarkach

3. Sanktuarium w Leśniowie

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin znajduje się na przedmieściach Żarek, nieco na północ od centrum. To wspaniały kompleks klasztorny, powstały w parku obok źródła Leśniówki, uchodzącego za cudowne. Sanktuarium jest sercem zespołu klasztornego Paulinów, w którego skład wchodzi XVII-wieczny kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, klasztor, dzwonnica, dom pielgrzyma oraz kaplica Matki Bożej Anielskiej. W ołtarzu głównym sanktuarium mieści się drewniana figurka MB Uśmiechniętej, słynąca łaskami. Podobno to najładniejsza figura Matki Bożej Uśmiechniętej w Polsce! W parku klasztornym, tuż przy bramie wejściowej bije cudowne źródełko, z którego możesz bezpiecznie pić wodę.
 

 
Adres: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, ul. Leśniowska 99, Żarki, parking bezpłatny
Sanktuarium w Leśniowie
Sanktuarium w Leśniowie
Sanktuarium w Leśniowie
Sanktuarium w Leśniowie

4. Wehikuł Czasu w Żarkach

Świetny jest Wehikuł Czasu - całkiem świeża atrakcja jurajska, choć przenosząca w realia odległego, surowego średniowiecza. Prowadzi ją małżeństwo pasjonatów - Justyna i Janusz Nowakowie, którzy o "wiekach średnich" wiedzą chyba wszystko. Zobaczysz tu w skrócie dom średniowieczny, jarmark czy obóz rycerski. Posłuchasz wielu ciekawych opowieści i na własnej skórze przekonasz się, czy rycerstwo to lekki fach 🙂 Nasze dziewczyny wdziały tu zbroję i piękną suknię, którą samodzielnie uszyła właścicielka, a w skryptorium napisały swoje imię gęsim piórem. Wcale łatwe to nie jest, dlatego dawniej skryba nieraz przez całe swoje życie przepisywał jedną księgę. Na koniec ustrzeliły "10" z łuku. Wehikuł można zwiedzać przez cały rok, najlepiej po uzgodnieniu telefonicznym dogodnego terminu (603-770-627).
  
Adres: Wehikuł Czasu, ul. Leśna 19, Żarki, bezpłatny parking
Wehikuł Czasu w Żarkach
Wehikuł Czasu w Żarkach
Wehikuł Czasu w Żarkach
Wehikuł Czasu w Żarkach
Wehikuł Czasu w Żarkach
Wehikuł Czasu w Żarkach

5. Ścieżki rowerowe w Żarkach

Żarki to miejsce, do którego warto wybrać się na rower, nawet rodziny z dziećmi znajdą tutaj swoje rowerowe eldorado. Generalnie po Jurze trudno jeździ się na rowerze, ze względu na często podjazdy i strome zjazdy oraz terenowe trasy. Ale nie w Żarkach, tutejsze trasy spacerowo-rowerowe prowadzą po asfaltowych ścieżkach, w przyjemnym terenie. Sami sprawdziliśmy to na sobie i naprawdę jeździ się super. Ścieżek powstało kilka, np. z Żarek do Olsztyna, albo do Rezerwatu Parkowe, my jechaliśmy do Pustelni w Czatachowie, przez Strażnicę w Przewodziszowicach, śmiało możemy polecić, wracając wstąpiliśmy na Skały Rajce. Urokliwa trasa, wśród przyrody i nie zmęczyliśmy się zbytnio. Ścieżek asfaltowych w sumie jest 22 kilometry, w urozmaiconym jurajskim krajobrazie. Dostępne są dla rowerzystów, biegaczy, miłośników wędrówek z kijkami, spacerowiczów czy też osób na rolkach. Są też dostępne dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z malutkimi dziećmi w wózkach. Na trasach ścieżek powstały zadaszone miejsca odpoczynku z ławami i stojakami na rowery. Parkingi czekają w Złotym Potoku, Ostrężniku, Czatachowie, Przewodziszowicach i oczywiście w Żarkach.

Trasy rowerowe
Trasy rowerowe
Na rowerach w Żarkach
Na rowerach w Żarkach

6. Kirkut na Kierkowie w Żarkach

Kirkut na Kierkowie, bo tak jest nazywany ten cmentarz żydowski w Żarkach, powstał w 1821 roku jako trzeci żarecki kirkut. Dziś zachował się jako jeden z największych i najciekawszych cmentarzy żydowskich na Jurze. Do chwili obecnej zachowało się tutaj około 1100 nagrobków - w całości lub we fragmentach. Macewy porozrzucane są malowniczo na wzgórzu, wśród zieleni oraz przy ogrodzeniu. Znajdziesz tu stele, groby tumbowe oraz resztki obelisków. Zachowała się na nich bogata symbolika i zdobnictwo. Niektóre groby są pochylone wiekiem, wszystkie dostępne bezpłatnie, bez żadnych ograniczeń, bo kirkut nie jest zamknięty. Co ciekawe, od 2014 roku zobaczysz tu 3 unikatowe, okaleczone macewy żeliwne z końca XIX wieku, odnalezione na terenie Sanktuarium w Leśniowie. W całej Europie jest tylko kilka miejsc, gdzie zachowały się macewy żeliwne! Kirkut na Kierkowie leży na Szlaku Kultury Żydowskiej w Żarkach
 

 
Adres: Kirkut, ul. Polna, Żarki, bezpłatny parking
Kirkut w Żarkach
Kirkut w Żarkach
Kirkut w Żarkach
Kirkut w Żarkach

7. Synagoga w Żarkach

Zachowana do dzisiaj synagoga w Żarkach to tzw. synagoga reformowana - trzecia z kolei bożnica w tym mieście. Powstała około 1870 roku i była najbardziej okazała. Reprezentowała unikatowy styl neoromańsko-mauretański. Niestety zatarła go dość mocno przebudowa z lat 1954-57, po zniszczeniach hitlerowskich. Obecnie jest ona rozbudowana o 1/3 długości. We wnętrzu zachował się dawny układ sal. Do 2009 roku i modernizacji widoczny był jeszcze balkon - ślad dawnego babińca, bo kobiety i mężczyźni modlili się osobno. Ten remont uratował budowlę przed degradacją, przywrócono dawny wygląd fasady i stworzono salę pamięci żareckich Żydów. Dawna synagoga stanowi siedzibę Domu Kultury i Informacji Turystycznej. Budowla leży na Szlaku Kultury Żydowskiej w Żarkach. Kiedyś obok niej, od południa, stała starsza i mniejsza synagoga klasycystyczna, a także rytualna rzeźnia i łaźnia, zniszczone bezpowrotnie podczas wojny.
 

 
Adres: Synagoga, ul. Moniuszki, Żarki, bezpłatny parking
Dawna Synagoga w Żarkach
Dawna Synagoga w Żarkach
Dawna Synagoga w Żarkach
Dawna Synagoga w Żarkach

8. Kościół w Żarkach

Kościół Świętych Szymona i Judy Tadeusza, stojący niemal przy Rynku, zbudowano w latach 1518-22, a przebudowano w połowie XIX wieku. Po wojnie przeprowadzono renowację kościoła, łącznie z wieżą, a w ostatnich latach zakończono rekonstrukcję zabytkowych organów piszczałkowych. Co ciekawe, na Starym Rynku odbywały się w przeszłości słynne Jarmarki Świętego Stanisława, w pierwszych dniach maja. Wtedy w handlu tym prym wiedli Żydzi, którzy mieszkali głównie na żareckim rynku właśnie. Tradycja Żareckich Jarmarków przetrwała do dziś, tyle, że odbywają się one przy stodołach. 
Adres: Kościół, ul. Kościelna, Żarki, bezpłatny parking
Rynek w Żarkach
Rynek w Żarkach
Wystawa Skamieniałości
Wystawa Skamieniałości

9. Wystawa Skamieniałości w Żarkach Leśniowie

Zaskoczy Cię ogromna kolekcja skamieniałości i minerałów w klasztornych, leśniowskich piwnicach, licząca około 1000 eksponatów. Niektóre amonity mają tu średnicę nawet 50 centymetrów, ale są też gąbki, ramienionogi, skamieniałe drewno, kraby jurajskie, krzemień, belemnity, małże, jeżowce i kolce jeżowców pochodzące z terenu Jury, Żarek i okolic. Są też minerały zza granicy oraz historyczne zdjęcia Żarek i Leśniowa. Fascynujące jest, jak na Twoich oczach skały otworzą się i można z nich czytać jak z książki. Z zewnątrz na pozór nieciekawy kamień, a w środku zachwycająca treść!
 

 
Adres: Wystawa Skamieniałości Jurajskich i Minerałów Piwnice Klasztorne, ul. Leśniowska 99, Żarki, bezpłatny parking
Wystawa w Leśniowie
Wystawa w Leśniowie
Ruiny kościoła w Żarkach
Ruiny kościoła w Żarkach

10. Ruiny kościoła i Kuesta Jurajska w Żarkach

Ruiny kościoła Św. Stanisława w Żarkach to zabezpieczone i udostępnione do zwiedzania ruiny XVIII-wiecznego, murowanego kościółka, który stoi na wzgórzu Laskowiec, na Kueście Jurajskiej - progu skalnym wysokim na około 70 metrów, z którego w tym miejscu roztacza się ładny widok, obok czeka bezpłatny parking, a także ławki. Można sobie zrobić tutaj piknik. Kościółek Św. Stanisława powstał po 1763 roku z lokalnego, wapiennego kamienia łamanego, w miejscu drewnianej kaplicy. Podanie ludowe głosi, że kościół ten ufundował bogaty rycerz jako wotum za szczęśliwy powrót do domu z wyprawy wojennej. To tutaj pierwotnie ulokowane były Żarki.
 

 
Adres: Ruiny kościoła, ul. Strażacka, Żarki, bezpłatny parking
Kuesta Jurajska
Kuesta Jurajska
Lipa Babka w Żarkach
Lipa Babka w Żarkach

11. Lipa Babka w Żarkach

Niedaleko ruin kościoła Św. Stanisława stoi wiekowa, 500-letnia lipa drobnolistna, która stanowi pomnik przyrody, mocno już zniszczony i naruszony zębem czasu. Drzewo ma tylko jakby 1/3 całego pnia, z częściowo już spruchniałym drewnem, ale wciąż jest żywe i puszcza nowe pędy. Turyści chętnie tu przystają na chwilę, tym bardziej, że ponoć zrobił też tak sam król Jan III Sobieski, który wg legendy odpoczywał w cieniu tej lipy.
 

 
Adres: Lipa Babka, ul. Strażacka, Żarki, bezpłatny parking
Gaziki w Żarkach
Gaziki w Żarkach

12. Jazda gazikiem przez Żarki

W Leśniowie, w restauracji Przystań Leśniów można zorganizować wyjazd w teren gazikami. To świetna przygoda, wprawni kierowcy wspaniale szarżują nie tylko przez miasto, ale po okolicznych ścieżkach w terenie. Można nawet wjechać na pobliskie Wzgórze Parchowotka, skąd roztacza się ładny i rozległy widok na jurajską okolicę.

Wzgórze Parchowotka
Wzgórze Parchowotka
Manufaktura Słodyczy w Żarkach
Manufaktura Słodyczy w Żarkach

13. Manufaktura Słodyczy Hokus Pokuss w Żarkach

Pięknie kolorowa i smaczna manufaktura zaprasza nie tylko dzieci w centrum Żarek. Ręcznie lepi się tutaj śliczne lizaczki i cukiereczki, w przeróżnych kształtach. Pracownicy pomogą stworzyć Ci nawet ulubioną postać z bajki. Dzieci są zachwycone tym miejscem, jak i niejeden dorosły. Jest to oferta zarówno dla grup jak i turystów indywidualnych
  
Adres: Manufaktura Słodyczy Hokus Pokuss, ul. Piłsudskiego 17, Żarki, parking przy stodołach
Manufaktura Słodyczy w Żarkach
Manufaktura Słodyczy w Żarkach
Żarki
Żarki

14. Szlak Kultury Żydowskiej w Żarkach

Jest to szlak łączący ciekawe zabytki kultury żydowskiej, m.in. kirkut w Żarkach i Synagogę. Żarki przez wieki były miastem wielokulturowym, poza Polakami żyli tu przede wszystkim Żydzi. Znamienne jest, że w 1827 roku mieszkało tu 702 Żydów, co stanowiło ponad 27% ludności całego miasteczka, a w 1921 roku aż 2536 Żydów (ponad 57 % ludności miasta). Przed II wojną światową w Żarkach żyło około 600 rodzin żydowskich, trudniących się handlem, finansami i rzemiosłem. Mieli własne, ale i wspólne z chrześcijanami organizacje i instytucje. Mocno przyczynili się do rozwoju Żarek. Przerwała tu brutalnie okupacja i holokaust, ale po wyznawcach judaizmu w Żarkach ostały się trwałe ślady objęte dziś Szlakiem Kultury Żydowskiej.

Agroskałka w Przybynowie
Agroskałka w Przybynowie

15. Skansen Wsi Jurajskiej Agroskałka

W Przybynowie koło Żarek przeżyjesz niezapomnianą przygodę w wiejskiej zagrodzie. Przygotowano tu maleńki Skansen Wsi Jurajskiej, z oryginalnym wyposażeniem izb i urokliwym obejściem z wiejskimi kwiatami. To jednak nie wszystko, miejscówka jest bardzo rodzinna, dzieci zachwyci zwierzyniec z kucykami, kozami, osłem a nawet wielbłądem, które wychylają łby i łebki do dziecięcych rączek. Warto skorzystać z placu zabaw z dmuchańcami, ciuchci Jurajski Ekspres oraz z warsztatów edukacyjnych i animacji.
 

 
Adres: Agrogospodarstwo Pod Skałką, ul. Szkolna 34, Przybynów, bezpłatny parking
Agroskałka w Przybynowie
Agroskałka w Przybynowie
Agroskałka w Przybynowie
Agroskałka w Przybynowie
Zalew Poraj
Zalew Poraj

16. Jezioro Porajskie

Niedaleko Żarek, pomiędzy Żarkami Letnisko a Porajem, rozlewa się malowniczy zbiornik Poraj - wspaniałe miejsce wypoczynku i rekreacji, można wybrać się na spacer po wale nawet z wózkiem

Zalew Poraj
Zalew Poraj
EtnoJura w Żarkach
EtnoJura w Żarkach

17. Kościół Św. Barbary

Ten niewielki kościółek stoi w zachodniej części miasta. Początki tej świątyni sięgają drewnianej kaplicy z XVI wieku, wzmiankowanej w 1595 roku. Obecna, murowana świątynia z lokalnego łamanego kamienia wapiennego pochodzi z XVII wieku. Niegdyś był to kościół szpitalny, ale dzisiaj już nie pełni tej roli.
 

 
Adres: Kościół Św. Barbary, ul. Częstochowska 15, Żarki

18. Etno Jura w Żarkach

Etno Jura to niezwykle ciekawa pracownia, w której turyści indywidualni i grupy zorganizowane przygotują własnoręcznie piękne ozdoby z drewna, sianka czy wikliny. Dodatkowo na dzieci czekają tu zabawy w ogrodzie. Jeśli lubicie trochę podłubać i macie artystyczne zdolności, na pewno Wam się tutaj spodoba, a nawet jeśli nie czujesz takiego powołania, pracownicy pomogą stworzyć Ci serce z wikliny czy pieska z siana. Umiejętności te na pewno przydadzą Ci się przy tworzeniu własnych stroików czy prezentów dla bliskich. Nasze dziewczyny niegdyś przygotowały tu świetne podarki na Dzień Dziadka i Babci!Strażnica w Przewodziszowicach
Strażnica w Przewodziszowicach

19. Strażnica w Przewodziszowicach

Bardzo przyjemnym spacerkiem asfaltową ścieżką pieszo-rowerową, wśród pięknego lasu, dojdziesz do Strażnicy Przewodziszowice. Choć ze średniowiecznej budowli niewiele zostało, to bardzo okazały i malowniczy jest ostaniec, na którym owa strażnica stanęła. To idealne miejsce na wędrówkę oraz wspinaczkę, nawet rodzinną.
 

 
Adres: Strażnica, ul. Leśniowska, Przewodziszowice, Żarki, bezpłatny parking
Strażnica w Przewodziszowicach
Strażnica w Przewodziszowicach
Skały Rajce
Skały Rajce

20. Skały Rajce w Przewodziszowicach

Niedaleko Żarek, w Przewodziszowicach odnaleźć w lesie można ciekawe Skały Rajce. To najpopularniejsze miejsce wspinaczkowe w pobliżu Żarek. Nazywane też Skałą Rajcy, ostańce oferują kilkadziesiąt dróg wspinaczkowych o poziomie trudności od II do VI.3+, zarówno w pełni ubezpieczonych, jak i tradów. Południowa wystawa powoduje, że skała szybko wysycha, a linie dochodzące do 18-metrów dostarczą Ci sporej dawki adrenaliny. Jak to zwykle bywa w przypadku jurajskich skałek, na Skały Rajce można dość szybko i łatwo wejść od tyłu. Na szczycie czeka metalowy krzyż i ładne widoki na okolicę.

 
Adres: Skały Rajce, przedłużenie ul. Leśniowskiej
Pustelnia Czatachowa
Pustelnia Czatachowa

21. Pustelnia Świętego Ducha w Czatachowie

W 1992 roku w Czatachowie powstała jedyna dziś na Jurze północnej pustelnia. Założyło ją kilku mężczyzn na czele z ojcem Stefanem Legawcem, paulinem z Jasnej Góry. Stoi tu dziś murowany z wapiennego kamienia kościółek, a w lesie poukrywane są eremy - domki pustelników z piecem i łóżkiem na kształt trumny. Funkcjonuje tu Wspólnota "Miłość i Miłosierdzie Jezusa". Dawniej pustelnia była bardziej dostępna, dziś pustelnicy bardziej pilnują swej intymności i schowali się za ogrodzeniem i w lesie. Uszanujmy ich pragnienie samotności!
 

 
Adres: Pustelnia Ducha Świętego, Czatachowa 50, Żarki, bezpłatny parking
Restobar Dawna Łaźnia
Restobar Dawna Łaźnia

Nasz film o Żarkach

Zapraszamy na film o Żarkach. Zobacz co oferuje to atrakcyjne miasto.

Gdzie zjeść w Żarkach

Żarki to miasto, w którym powstaje coraz prężniejsza infrastruktura turystyczna, zarówno noclegowa, jak i gastronomiczna. W centrum miasta zjesz smacznie w restauracji Restobar Dawna Łaźnia (ul. Moniuszki 1), znajdującej się naprzeciw dawnej synagogi. Restauracja mieści się w autentycznym budynku dawnej łaźni żydowskiej, gdzie właściciele odnaleźli stare prysznice i wanny. Dziś wśród ciekawego wyposażenia na pierwszy plan wybijają się historyczne fotografie Żarek. W menu królują naleśniki, na słodko i na wytrawnie, ale są też pyszne hamburgery i inne dania. np. kuchni włoskiej. Śliczne i pyszne jest Bistro Kameralna (ul. Myszkowska 9, wjazd od ul. Strażackiej), polecam, zaś w Leśniowie koło Sanktuarium czeka Restauracja Przystań Leśniów (ul. Źródlana 5) z tradycyjną kuchnią polską, choć nie tylko. Zjesz tu np. pyszny żurek czy schabowego.Przystań Leśniów
Przystań Leśniów
Przystań Leśniów
Przystań Leśniów

Noclegi w Żarkach

Żarki pod tym względem szybko się rozwijają, nie ma tu może dużych hoteli, ale jest sporo apartamentów i agroturystyka. Polecić mogę Wam Gospodarstwo Agroturystyczne Uroczysko Połomja (ul. Myszkowska 94) z luksusowymi apartamentami lub Przystań Leśniów (ul. Źródlana 5) przy sanktuarium, gdzie na miejscu nie tylko się wyśpisz, smacznie zjesz, ale również możesz gazikami ruszyć w teren, to bardzo fajna przygoda. Jeśli pragniesz jednak hotelu, to w gminie Żarki czeka nowy, czterogwiazdkowy Hotel Jurajski Kryształ w Zaborzu (ul. Olsztyńska 37, Zaborze).

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

 

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sanktuarium w Leśniowie
Sanktuarium w Leśniowie
Kuesta w Żarkach, autor Magda Puto
Gazikiem przez Żarki
Rynek w Żarkach
Leśniów
Żarki
Na rowerach w Żarkach
Stary Młyn w Żarkach
Sanktuarium w Żarkach
zespół stodół w Żarkach
stodoły w Żarkach
Szlak Kultury Żydowskiej w Żarkach
Szlak Kultury Żydowskiej Synagoga w Żarkach
Żarki ul. Piłsudskiego
Żarki zabytkowe stodoły
kościół Św. Barbary w Żarkach
Synagoga w Żarkach
Synagoga w Żarkach
Żarki, dzwonnica przed sanktuarium
zbiornik poraj
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 49)
Twoja ocena
Monika
Osobiście polecam. Okoliczne ścieżki rowerowe , ruiny zamków , krajobraz Jury … coś pięknego
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Bardzo fajne miasto. Stodoły mi się mega podobają - niezwykle klimatyczne. Jest tutaj mnóstwo atrakcji mimo, że nie ma tych oczywistych na Jurze jak zamki czy skałki (choć te się też znajdą). Zdecydowanie polecam.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Żarki to idealne miasteczko na weekendową wycieczkę. Można pokusić się o zwiedzanie jednodniowe, wybierając ten rodzaj atrakcji, które Cię najbardziej pociągają 🙂 Niezależnie ile zajmie Ci zwiedzanie Żarek, fajnych dla rodzin z dziećmi, również na rower, to okolica jurajska zaprasza na mnóstwo kolejnych atrakcji 😉
Avatar użytkownika Weronika Sosna
Weronika Sosna
Na więcej niż 2 dni bym nie przyjechała. Może jest pare miejsc wartych zwiedzenia lecz uważam, że to co było napisane na internecie przekłamuje to jak naprawde tu jest.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024