Żarki to niewielka aczkolwiek bardzo ciekawa i urokliwa miejscowość jurajska, leżąca w województwie śląskim, nieco na północ od Myszkowa, w północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Jeziora Porajskiego.
Żarki zostały założone przez księcia opolskiego Władysława II na szlaku handlowym prowadzącym z Bytomia przez Siewierz do Lelowa i Krakowa. Ówczesne miasteczko położone było najprawdopodobniej na wzgórzu, w miejscu gdzie do dzisiaj rośnie kilkusetletnia lipa "Baba" i stoją ruiny kościoła Św. Stanisława.
- Kościół w Żarkach - kościół Świętych Szymona i Judy Tadeusza, stojący niemal przy Rynku kościół zbudowano w latach 1518-22, a przebudowano w połowie XIX wieku. Po wojnie przeprowadzono renowację kościoła, łącznie z wieżą, a w ostatnich latach zakończono rekonstrukcję zabytkowych organów piszczałkowych.
- Kościół Św. Barbary, ul. Częstochowska 15 - początki tego niewielkiego kościółka sięgają drewnianej kaplicy z XVI wieku, obecna murowana świątynia z łamanego kamienia wapiennego pochodzi z XVII wieku.
- Sanktuarium w Leśniowie - Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, ul. Leśniowska 99, na przedmieściach Żarek, nieco na północ od centrum stoi wspaniały kompleks klasztorny, powstały w parku obok źródła Leśniówki uchodzącego za cudowne. Sanktuarium jest sercem zespołu klasztornego Paulinów, w którego skład wchodzi XVII-wieczny kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, klasztor, dzwonnica, dom pielgrzyma oraz kaplica Matki Bożej Anielskiej.
- Cmentarz żydowski w Żarkach - ul Polna - kirkut ten powstał w 1821 roku jako trzeci żarkowski cmentarz żydowski. Dziś zachował się jako jeden z największych i najciekawszych kirkutów na Jurze, macewy porozrzucane są malowniczo na wzgórzu, wśród zieleni.
- Synagoga w Żarkach, ul. Moniuszki - dawna synagoga dziś jest pięknie odremontowana i stanowi siedzibę Domu Kultury, budowla leży na Szlaku Kultury Żydowskiej w Żarkach
- Stodoły w Żarkach, ul. Ofiar Katynia - niezwykle ciekawy i unikatowy zespół zabytkowych stodół złożony z rzędów murowanych stodół - miejsce lokalnego handlu. Odbywają się tu jarmarki zwane Kupiecki Sąsiek, podczas których można nabyć wyroby ręczne i swojskie produkty.
- Ruiny kościoła Św. Stanisława w Żarkach, ul. Strażacka - zabezpieczone i udostępnione do zwiedzania ruiny XVIII-wiecznego murowanego kościółka
- Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie, ul. Ofiar Katynia 5 - świetne, multimedialne muzeum zorganizowane w blisko 100-letnim młynie, gdzie poza młynarstwem przybliża się też inne dawne zawody, jak bednarz, szewc czy kołodziej
- EtnoJura, ul. Leśniowska 26 - pracownia, w której i turyści indywidualni i grupy zorganizowane przygotują własnoręcznie piękne ozdoby z drewna, sianka czy wikliny
- Manufaktura Słodyczy hokus Pokuss, ul. Piłsudskiego 17 - pięknie kolorowa manufaktura, gdzie ręcznie lepi się sliczne kolorowe lizaczki i cukiereczki, oferta zarówno dla grup jak i turystów indywidualnych
- Szlak Kultury Żydowskiej w Żarkach - szlak łączący ciekawe zabytki kultury żydowskiej, m.in. kirkut w Żarkach i Synagogę
- Jazda konna w Żarkach - na obszarze gminy znajduje się Stajnia Jaroszówka (Jaroszów 63) oraz Klub Jeździecki Wolta (Jaworznik), dzięki którym można wybrać się na jurajskie szlaki w siodle.
- Jezioro Porajskie - niedaleko Żarek, pomiędzy Żarkami Letnisko a Porajem, rozlewa się malowniczy zbiornik Poraj - wspaniałe miejsce wypoczynku i rekreacji.
- Lipa Babka w Żarkach, ul. Strażacka - niedaleko ruin kościoła Św. Stanisława stoi wiekowa, 500-letnia lipa drobnolistna, która stanowi pomnik przyrody, mocno już zniszczony i naruszony zębem czasu
Żarki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Żarkach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.