Kościół Św. Stanisława w Żarkach na Jurze to ciekawy zabytek leżący na wzgórzu Laskowiec, na Kueście Jurajskiej, niedaleko centrum Żarek. Kościół zbudowany został po 1763 roku z wapiennego kamienia łamanego, w miejscu drewnianej kaplicy. Ponoć to tutaj pierwotnie usadowiły się Żarki. Od połowy XIX wieku kościółej Św. Stanisława znajduje się w ruinie, ale jest udostępniony dla zwiedzających.
Kościół Św. Stanisława to niewielka jednonawowa świątynia, pierwotnie posiadała trzy ołtarze i dwa wejścia. Przy kościele zaś, wedle ówczesnego zwyczaju, znajdował się cmentarz.
Dziś kościółek stanowi romantyczną ruinę, uporządkowaną i otwartą dla turystów. Jego konserwacji jako trwałej ruiny dokonano w latach 80-tych XX wieku, dzięki staraniom członków Towarzystwa Przyjaciół Żarek. Wtedy to odkryto tu m.in. pochówki z XV wieku.
Istnieją tezy, że pierwotnie wzgórze z kościołem mogło być miejscem kultu, a później pełnić funkcje grzebalne. Podanie ludowe głosi, że kościół ten ufundował bogaty rycerz jako wotum za szczęśliwy powrót do domu z wyprawy wojennej.
Spod kościółka rozciąga się daleka panorama, powstał tu parking i drewniane stoły, a niedaleko zobaczyć można też starą lipę Babka, poczciwą staruszkę, która chyli się już i właściwie też pozostaje w ruinie, jeśli można tak napisać o drzewie. Lipa Babka liczy aż 500 lat i nadal pozostaje żywa, stanowiąc atrakcję dla turystów.
Ruiny kościoła Św. Stanisława
ul. Strażacka (droga do Jaworznika), Żarki
Żarki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.