Kuesta Jurajska

Kuesta Jurajska

(4.1 głosów: 8)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kuesta Jurajska to stromy próg skalny o wysokości około 70 m wysokości. Znajduje się w Żarkach, w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Kuesta to najciekawszy fragment progu skalnego, jakim Wyżyna Częstochowska opada od południa ku pradolinie Warty. Różnica wysokości powstała w związku z różnicą odporności skał, jakie budują te obszary. Spotykają się tutaj bowiem twarde wapienie budujące wyżynę z miękkimi iłami tworzącymi dolinę Warty.

Kuesta Jurajska
Kuesta Jurajska

Punkt widokowy na kueście

Najlepszy widok na Kuestę Jurajską oferuje wzgórze Laskowiec (391 m n.p.m.) w Żarkach, wznoszące się przy trasie nr 792 do Jaworznika. Powstał tu, koło ruin kościoła Św. Stanisława parking i dogodny punkt widokowy, z którego roztacza się piękna panorama z kuestą i malowniczą doliną Warty. Miejsce to upodobali sobie ostatnio paralotniarze. Powstały też ławy ze stołami, więc można tu urządzić miły rodzinny piknik z pięknym widokiem 🙂Kuesta Jurajska
Kuesta Jurajska
Ruiny kościoła w Żarkach
Ruiny kościoła w Żarkach

Sędziwa Lipa Babka

W pobliżu warto też odwiedzić starą Babkę czyli lipę, która liczy sobie ponad 500 lat! Trzeba się spieszyć, bo choć Lipa Babka wciąż puszcza nowe pędy, to jest już naprawdę mocno zniszczona i jej widok budzi wzruszenie wśród turystów.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny

Adres

Kuesta Jurajska
ul. Kościuszki, Żarki

GPS: 50°36'54N, 19°22'54E

Żarki noclegi

Żarki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kuesta Jurajska
Ruiny kościoła w Żarkach
Jura Krakowsko Częstochowska Żarki
Normalna
wstęp bezpłatny parking bezpłatny skałki
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023